Сабақтың тақырыбы : «Химиялық байланыс және зат құрлысы»



Дата15.06.2017
өлшемі190,13 Kb.
#19155
түріСабақ
«Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімінің Бауыржан Момышұлы атындағы №5 орта мектебі»ММ.

САБАҚТЫҢ ЖОСПАР КОНСПЕКТІ

Сынып 10


Күні 20.10.2016

Пән Химия



Пән мұғалімі: Аюуш Ж

Сабақтың тақырыбы: «Химиялық байланыс және зат құрлысы» тарауын қайталау.
Мақсаты:Білімділік: Өтілген материалды қорытындылау және бекітуге, танымдық белсенділіктерін жоғарылатуға, өздігінен жұмыс жүргізуге, химиялық формулалар бойынша есептер шығаруға жағдай туғызу;
Тәрбиелік: өз жасаған жұмысына жауапкершілікті, өзара көмек көрсетуге тәрбиелеу, химиялық мәдениетін қалыптастыру.
Дамытушылық: танымдылық қасиеттерін дамыту.
Міндеттері:
1. Өтілген тақырыптар бойынша әр оқушыға жекелей тапсырмалар беріп нәтижелі жұмыс ұйымдастыру;
2. Топ арқылы нәтижеге жетуге ұмтылу жағдайын туғызу;
3. Қорытындылау тақырыптары бойынша түрлі қызықты сұрақтар қою арқылы оқушылардың қызығушылығын қолдап отыру;
4. Өз жұмысына баға беруді ұйымдастыру
Көрнекіліктері: интерактивті тақта Сабақ типі: «Топпен жұмыс» ойынының желісінде қорытынды сабақ

Сабақтың түрі: ойын түрінде

Сабақтың әдіс-тәсілдері: жеке тапсырма беру, іздендіру.

Оқушылардың жұмыс формасы: өзбеттерімен жұмыс істеу

    1. САБАҚ ҚҰРЫЛЫМЫ ЖӘНЕ БАРЫСЫ



Сабақ кезеңі


Мұғалім әрекеті



Оқушы әрекеті


Уақыт


1

I.Ұйымдастыру кезеңі және сабақ басталуы

Сәлемдесу, оқушыларды сабаққа бағыттау, сабақты өткізу формасын түсіндіру

Мұғаліммен амандасу сынып тазалығына көңіл бөлу,саббаққа дайындалу.

1 мин

2

Мотивациялық

Мысалы, жаңа білімді меңгеруде табыс тілеу, жоғары нәтижелерді көрсету және алдағы уақытта химия сабағында өзін жақсы таныту.

Жаңа тақырыпты өздеріне қабылдау білімді меңгере алу тақырыпты толық меңгеру

2мин

3

Сабақ мақсаты мен міндеттерін қою

1. Өтілген тақырыптар бойынша әр оқушыға жекелей тапсырмалар беріп нәтижелі жұмыс ұйымдастыру;
2. Сайыс арқылы нәтижеге жетуге ұмтылу жағдайынтуғызу;
3. Қорытындылау тақырыптары бойынша түрлі қызықты сұрақтар қою арқылы оқушылардың қызығушылығын қолдап отыру;
4. Өз жұмысына баға беруді ұйымдастыру

Мақсаты мен міндетті ойларына тоқу

1 мин

4

Негізгі білім көкейтестігі

Жалпылау, қайталау, өткен материалды жүйелендіру

Өткен тарауды қайталау




5

V. Үй тапсырмасын тексеру

Сыныпты екі топқа бөліп топ басшыларын сайлап бағалау парағымен түсіндіріп бағалау парағын топ басына беру.

1. Екі топ өздерінің топтары жайлы призентатция қорғау

Топ басшылары өздері жайлы презентатция қорғау.

Интервью арқылы сұрау (Қазақстан телеарнасынан тілші)



Франталды сұрау

1.Химиялық байланыстар дегеніміз не? Нешеге жіктеледі.?

2.Коваленттік байланыс дегеніміз не? Ол нешеге бөлінеді?

3.Иондық байланыс дегеніміз ?

4. Металдық байланыс дегеніміз?

5.Сутектік байланыс

6 Валенттілік және тотығу дәрежесі түсініктерінің арасында қандай айырмашылықтар бар.?

7.Электртерістілік ұғымын қашан қай жердің ғалымы енгізген.

8. Менделеевтің периодтық жүйесінде неше период , неше топ ,неше қатар бар?

9.Химиялық элемент дегшеніміз не?

10.Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесі қашан ашылды.


1-топ Химиялық байланыстар( бір оқушы шығып қорғайды )

2-топ Д.И.Менделеев(бір оқушы шығып қорғайды.)


Сұрақтарға жауап беру



10мин


6

VІ.Жаңа материалды оқу.

Топпен жұмыс.

1 шығармашылық жұмыс. ПИРАМИДА

Оқушылар «Пирамида» ішіндегі элемент таңбаларын пайдаланып, оксидтердің формулаларын құрастыру керек.

2.“ Менің мекен жайым қандай?”

Кесте бойынша сол элементке сипаттама беріңіз.

І топ натрий ІІ топ: магний

1.Химиялық таңбасы, аталуы

2.Химиялық элементтің периодтық жүйедегі орны, салыстырмалы атомдық массасы

3. Атом құрамы, құрылысы

4. Қасиеті

5. Оксид, гидроксид, ұшқыш сутекті қосылыстарының формуласы



3 Сәйкестік тесті»

Галогендер Sі,Р,С

І валентті элемент Мg,Ca,Sr

Бейметалдар Na,Li,K

Сілтілік жер металдар N,As,P

Инертті газдар Br,CL,I

R2О5 қай элементтер Ne,Ar,Kr

4.«Ойлан Тап» Есептер шығару

1-есеп Құрамында Na 42,1%. P 18.9 %

O 39.0% бар қосылыстың қарапайым формуласын табыңдар.
2 есеп Элементтердің массалық үлесі көміртектікі 92,31%,сутектікі 7,69% құрайтын қосылыстың молекулалық формуласын табыңдар. Көміртектің сутек бойынша салыстырмалы тығыздығы 39 ға тең.
3-есеп Құрамында Ca 38.7%. P 20.0% O 11.3% бар қосылыстың қарапайым формуласын табыңдар.

4-есеп

массасы 4,05 екі валентті элемент оксидін еріту үшін 3,72г тұзқышқылы қажет болды. Еріту үшін қай элементтің оксиді алынған болатын?



1-тапсырма
CaO, ZnO ,AI2 O3, MqO

SO2 ,P2 O5 ,CuO, Na2 O, BaO




2 тапсырма

Химиялық таңбасы Na Mq

I II

3 3


11 12

23 24


Na2O MqO

NaOH Mq(OH)2



2 Сәйкестік тесті»

Галогендер Br,CL,I

І валентті элемент Na,Li,K

Бейметалдар Sі,Р,С

Сілтілік жер Мg,Ca,Sr металдар

Инертті газдар Ne,Ar .Kr

R2О5 қай элементтер N,As,P

1-есеп шығарылуы

Берілгені

W (Na)=42.1%

W(P)=18.9%

W(O)=39.0%

NaxPyOz=?

X=42.1/23=1.83

Y=18.9/31=0.61

Z=39.0/16=2.44

xyz=1.83/0.61:0,61/0,61:2,44/0,61=3:1:4

жауабы :Na3PO4

2-есеп шығарылуы

Берілгені

W (C)=92.31%

W(H)=7.69%

CxHy=?

V=m/M


V=92.31/12=7.69

V=7.69/1=7.69

Xy=v(C).v(H)=7.69/7.69=1.1

m= q*M


m=2*39=78

q=78/13=6 жауабы: C6H6



20мин


7

VIІ. Қорытынды

Айналымдарды жүзеге асыржәне қосымша тапсырмалар беру

Na2O NaOH Na2CO3 NaNO3



тапсырмаларды орындау

10мин

8.

VIІІ. Үй тапсырмасы

«Химиялық байланыс және зат құрлысы» тарауын қайталап оқып келу

Күнделіктеріне жазып алу

1 мин

9.

Сабақ бағаларын жариялау

Оқушыларды бағалау күнделіктеріне қою

Күнделіктеріне бағаларын қойдыру.

1 мин

10.

Рефлексия

және сабақты ұйымдастырылған түрде аяқтау

Оқушылар өздерін өздері бағалап айту

Оқушылар мұғаліммен қоштасып сынып тазалығын қадағалау.






1-тапсырма Шығармашылық жұмыс ПИРАМИДА

Оқушылар «Пирамида» ішіндегі элемент таңбаларын пайдаланып, оксидтердің формулаларын құрастыру керек.




Ca



Cr2

S

Cu



Zn

O2

O5

AI2

Na2

Na2



O

Fe2

Mg

O3

Be

Li2

P2



Ag2222

H2

Cr2

C

Ba

B

Fe

N2

K2


1-тапсырма Шығармашылық жұмыс ПИРАМИДА

Оқушылар «Пирамида» ішіндегі элемент таңбаларын пайдаланып, оксидтердің формулаларын құрастыру керек.




Ca



Cr2

S

Cu



Zn

O2

O5

AI2

Na2

Na2



O

Fe2

Mg

O3

Be

Li2

P2



Ag2222

H2

Cr2

C

Ba

B

Fe

N2

K2


2-тапсырма “ Менің мекен жайым қандай?”

Кесте бойынша сол элементке сипаттама беріңіз.

І топ натрий

1.Химиялық таңбасы, аталуы

2.Химиялық элементтің периодтық жүйедегі орны, салыстырмалы атомдық массасы

3. Атом құрамы, құрылысы

4. Қасиеті

5. Оксид, гидроксид, ұшқыш сутекті қосылыстарының формуласы



2-тапсырма.“ Менің мекен жайым қандай?”
Кесте бойынша сол элементке сипаттама беріңіз.

ІІ топ: магний

1.Химиялық таңбасы, аталуы

2.Химиялық элементтің периодтық жүйедегі орны, салыстырмалы атомдық массасы

3. Атом құрамы, құрылысы

4. Қасиеті

5. Оксид, гидроксид, ұшқыш сутекті қосылыстарының формуласы
3тапсырма Сәйкестік тесті»

Галогендер Sі,Р,С

І валентті элемент Мg,Ca,Sr

Бейметалдар Na,Li,K

Сілтілік жер металдар N,As,P

Инертті газдар Br,CL,I

R2О5 қай элементтер Ne,Ar,Kr

3тапсырма Сәйкестік тесті»

Галогендер Sі,Р,С

І валентті элемент Мg,Ca,Sr

Бейметалдар Na,Li,K

Сілтілік жер металдар N,As,P

Инертті газдар Br,CL,I

R2О5 қай элементтер Ne,Ar,Kr
3тапсырма Сәйкестік тесті»

Галогендер Sі,Р,С

І валентті элемент Мg,Ca,Sr

Бейметалдар Na,Li,K

Сілтілік жер металдар N,As,P

Инертті газдар Br,CL,I

R2О5 қай элементтер Ne,Ar,Kr

3тапсырма Сәйкестік тесті»

Галогендер Sі,Р,С

І валентті элемент Мg,Ca,Sr

Бейметалдар Na,Li,K

Сілтілік жер металдар N,As,P

Инертті газдар Br,CL,I

R2О5 қай элементтер Ne,Ar,Kr

«Ойлан тап» Есептер шығару

1-топ

1-есеп

Құрамында Na 42,1%. P 18.9 %

O 39.0% бар қосылыстың қарапайым формуласын табыңдар.

2 есеп

Элементтердің массалық үлесі көміртектікі 92,31%,сутектікі 7,69% құрайтын қосылыстың молекулалық формуласын табыңдар. Көміртектің сутек бойынша салыстырмалы тығыздығы 39 ға тең.


«Ойлан тап» Есептер шығару

2-топ 1-есеп Құрамында Ca 38.7%. P 20.0% O 11.3% бар қосылыстың қарапайым формуласын табыңдар.

2-есеп

массасы 4,05 екі валентті элемент оксидін еріту үшін 3,72г тұзқышқылы қажет болды. Еріту үшін қай элементтің оксиді алынған болатын?

Берілгені Шешуі

m(Ме=) 4,05г 4.05г 3,72г

m(HCI)= 3,72г ЭO+2HCI=ЭCI2 +H2O

т/к М(МеО ?) хг/моль 73г/моль

х = 4.05*73/3.72=79.5

M(ЭО)-M(O)=79.5-16=63.5" жауабы Мыс

Бағалау парағы





Оқушылардың аты-жөні

Тапсырмаларға жауап берулері




























1































2































3































4































5































6































7































Бағалау парағы



Оқушылардың аты-жөні

Тапсырмаларға жауап берулері




























1































2































3































4































5































6































7
































Қосымша тапсырмалар

1.FeO. Fe2O3. Ca3P2. P2O5 қосылысытарындағы элементтердің тотығу дәрежелерін анықтаңдар

2.Төмендегі айналымды жүзеге асырыңдар?

Fe FeCI2 Fe(OH)2 FeO FeSO4



2-топ

1.CaO. AI2O3. Ca3P2. N2O5 қосылысытарындағы элементтердің тотығу дәрежелерін анықтаңдар

2.Төмендегі айналымды жүзеге асырыңдар?

Ca CaCI2 Ca(OH)2 CaO CaSO4



Қосымша тапсырмалар

1.FeO. Fe2O3. Ca3P2. P2O5 қосылысытарындағы элементтердің тотығу дәрежелерін анықтаңдар

2.Төмендегі айналымды жүзеге асырыңдар?

Fe FeCI2 Fe(OH)2 FeO FeSO4



2-топ

1.CaO. AI2O3. Ca3P2. N2O5 қосылысытарындағы элементтердің тотығу дәрежелерін анықтаңдар

2.Төмендегі айналымды жүзеге асырыңдар?

Ca CaCI2 Ca(OH)2 CaO CaSO4



3. Реттік номерлері 35 және 65 болатын элементтердің электрондық конфигурациясын жазыңыздар.


Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімі Бауыржан Момышұлы атындағы №5 орта жалпы білім беретін мектебі» ММ

Ашық сабақ

Тақырыбы: «Химиялық байланыс және зат құрлысы» тарауын қайталау.


Орындаған: Аюуш Ж

Қостанай 2016 ж
Каталог: uploads -> doc -> 0fcb
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0fcb -> Қызылорда қаласы №218 орта мектептің математика пәнінің мұғалімі Мырзалиева Индира «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету»
0fcb -> Сабақтың тақырыбы Ерітіндіге (концентрацияға) берілген есептерді шешу
0fcb -> Перпендикуляр түзулер мен перпендикуляр кесінділер Мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет