Сабақтың тақырыбы : М. Мақатаевтың өмірі мен шығармашылығы



Дата23.08.2017
өлшемі40,99 Kb.
#24867
түріСабақ
Қазақ әдебиеті.

Сабақтың тақырыбы: М. Мақатаевтың өмірі мен шығармашылығы.

Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік. М. Мақатаевтың өмірі мен шығармашылығынан мағұлыматтар беру, өлеңдерінің тақырыбы мен идеясын ашу, мәнерлеп оқып, талдау жүргізу.

2. Дамытушылық. Ауызекі сөйлеу дағдыларын дамыта отырып, өз ойларын еркін жеткізе білуге дамыта ықпал ету, ынтасын, ізденушілік белсенділігін дамыту.

3. Тәрбиелік. Адамның ішкі толғанысын, психологиясын сезіне білуге, елжандылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту сабағы.

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, баяндау, ойландыру, пікірлесу.

Көрнекілігі: Интерактивтік тақтадан М.Мақатаевтың өмірбаянымен таныстыру.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

Бүгін 9- сыныпта әдебиет сабағынан ашық сабақ өткелі отыр. Жылдан-жылға білім саласында көптеген өзгерістер, жаңалықтар болып жатыр. Жаңадан кіргізілген «Өзін-өзі тану» пәнінің элементтерін біз де сабағымызда қолдансақ, әркімнің көңіл күйі жақсы болары сөзсіз.Біздің сабағымызға мұғалімдер қатысып отыр. Оқушыларда сіздерге өз жылы лебіздерін білдірсін. Оқушыларға сәттілік тілеймін!



ІІ. Үй жұмысын тексеру.

Өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап беру.



  1. І. Есенберлиннің қазақ әдебиетіндегі орны қандай романдарымен айқындалады? (Қазақ әдебиетіндегі І. Есен-н романдарының саны ең көп аса көрнекті жазушылардың бірі. Ол «Айқас»1967, «Ғашықтар» 1968, «Айыр құс» 1971, «Көлеңкеңмен қорғай жүр» 1974, «Маңғыстау майданы» 1978, «Аманат» 1978. Романдарымен оқырман назарын өзіне аударады.)



  1. І. Есен-ң «Көшпенділер» трилогиясында үш кітапты біріктіріп тұрған ортақ тақырыпты айтыңдар. ( Жазушы атағынәлемге танытқан «Қаһар», «Алмас қылыш», «Жанталас» атты тарихи романдарынан тұрады. Өзінің тарихи трилогиясында қазақ елінің 15-19ғ. Тәуелсіздік үшін табанды күрестерін көркем суреттейді. )



  1. «Алмас қылыш» романының басты идеясы не деп ойлайсыңдар?

(«А.қ» романы15ғ. Оқиғаларынан аса көп мағұлымат береді және онда ол оқиғалардың жылнамалық реті сақталған. Сол себепті де оны роман-хроника деп атауға болады. Романның басты идеясы- қазақ руларының бірлесу, бір хандықта ынтымақ құру мәселелері.)

  1. «Қаһар», «Жанталас» романдарына сипаттама беріңдер.( Трилогияның «Қаһар» атты кітабында19ғ. 30-40 жылдарындағы Кенесары Қасымов бастаған Ресей отаршылдығына қарсы қозғалыстың жай күйін әңгімелейді. Қазақ даласында тәуелсіз хандық орнатуды мақсат еткен Кенесарының қол жиып күреске шығуы, тәуелсіздік үшін күресті қолдамаған сұлтандарға патша бекіністеріне шабуылы суреттеледі. Романда Кенесары бейнесі тарихи толық мазмұнда көркем сомдалған.)

«Жанталас» р-да қазақ халқының 18ғ. Жоңғар басқыншыларына қарсы азаттық күресімен бірге Хақназар, Тәуекл, Есім хандар кезіндегі қазақ елінің ахуалы үздіксіз жүргізілген қантөгіс соғыстар, сыртқы жаулардың толассыз шабуылы туралы да қыруар деректер беріліп, оқушыны сан-салалы тарихи оқиғаларға қандырады.

ІІІ. Жаңа сабақ. Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.

М. Мақатаевтың өмірі мен шығармашылығын интерактивтік тақтадан көрсету.(Дәптерге керек жерлерін жазып отыру)

Мұқағали мұрасы бүгінде туған халқының қажетіне жарап, рухани азығына айналып отыр. Ақын поэзиясы адамның ішкі жан дүниесінің нәзік сезімдерін, оның күшті құштарлығын шынайы да әсем бейнелейді.

ІV.Өлеңді оқу, талдау.

Ұлы Абай өлеңдерінен нәр алған бүкіл болмысымен терең түсіне білген ақын қазіргі қазақ поэзиясында Абай салған сара жолдың тарихи шапағаттың мәнін тебірене сипаттайды. Абай үніне үн қосып, Абай өнегесін үлгі тұту өз жанының аңсары қалауы екенін білдіреді. Абай жаққан бір сәуле сөнбеу үшін жанын салған ақын бейнесі танылады.



V.Мұқағали лирик ақын. Адам жанының табиғат жүрегінің жыршысы. Мұқағалидің өлеңдеріне ән жазылып халқының жүрегіне ұялап жатыр. Мына бір Мұқағали мен Тұманбай Молдағалиевтың кездескен сәтін тамашалайық.

Айдар- Мұқағали, Әділ- Тұманбай.

VI.Мұқағалидің сөзіне жазылған әнді тыңдап көрелік.

Ән «Көнеміз де»

Сабақты бекіту: Сөзжұмбақ арқылы.

Сабақты қорытындылау: Мына сандармен нені байланыстыруға болады?

9.02.1931ж. , 5.03.1976ж. , 80жыл. 2011ж. , 1948ж. , 1962ж. 45жыл

Қамшының сабындай қысқа ғана 45 жыл ғұмыр кешіп, артына өлмес мұра қалдырған қазақтың біртума талантты ақыны Мұқағали Мақатаев қаламынан туған жырлар талайларды өзіне тәнті етіп табындырғалы қашан. Бүгінгі күні М. Жұмабаев екеуінің 20 ғасырдың ең үздік ақыны деп танылуы тектен-тек емес.



Үй жұмысы: Өздерің қалаған өлеңін жаттау.

Оқушыларды бағалау.

Ашық сабақ

Тақырыбы: М.Мақатаевтың өмірі мен шығармашылығы

Өткізген: Абишева Айнаш Абайқызы
Каталог: uploads -> doc -> 05bb
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
05bb -> Оқулықты құрметтей білуге, ұқыптылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу. Білім көзі Рухани байлық
05bb -> “Мамандықтар жәрмеңкесі” /топтарға бөліну/ «Мамандар бізде қонақта»


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет