Сабақтың тақырыбы: Бұлшықеттердің маңызы мен құрылысы Биология пәнінің мұғалімі: З. Сексенова 2016-2017 оқу жылы



Дата21.07.2017
өлшемі72,16 Kb.
#21413
түріСабақ
«Бірлік» жалпы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі



Сабақтың тақырыбы:
Бұлшықеттердің маңызы мен құрылысы

Биология пәнінің мұғалімі: З.Сексенова

2016-2017 оқу жылы

Сабақ жоспары

Пәні: биология



САБАҚ: биология

Мектеп: «Бірлік» ЖОМ

Күні:

Мұғалімнің есімі: Сексенова Замира Наркомовна

СЫНЫП: 8 «Ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Бұлшықеттердің маңызы мен құрылысы



Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Бұлшықеттердің маңызы мен құрылысын білу, меңгеру, ерекшеліктерін аша білу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Бұлшықеттердің маңызы мен құрылысын біледі

Оқушылардың басым бөлігі: Бұлшықеттердің маңызы мен құрылысын меңгереді

Кейбір оқушылар: Бұлшықеттердің маңызы мен құрылысындағы ерекшеліктерін аша біледі

Тілдік мақсат

Оқушылар:Оқи алады, жаза алады, ойын еркін жеткізе алады




Негізгі сөздер тіркестер: Бұлшықеттердің маңызы мен құрылысын біледі.1.Бұлшықеттердің маңызы қандай? 2.Бұлшықет ұлпаларының қандай түрлері бар? 3. Бұлшықеттер талшықтары қандай заттардан тұрады? 4.Қаңқа бұлшықеттерін атаңдар?







Жазылым бойынша ұсыныстар: Жазылым:Бұлшықет ұлпаларының түрлерін жазады. Оқылым: Бұлшықеттердің маңызы мен құрылысындағы ерекшеліктерін аша біледі. Айтылым: Сабаққа қатысты тірек -сөздер




Алдыңғы оқу

Сіңір созылғанда, буын шыққанда,сүйек сынғанда көрсетілетін алғашқы жәрдем.Сүйектің сынуын қайталау

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

І.Ұйымдастыру (5 мин)

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. Тәжірибе жасау.

(14-мин)


Ұйымдастыру кезеңінде өткізу, сыныпты тыныштыққа шақыру. Сыныпты қағаз қиындылары арқылы топқа бөлу. «Даналық ағашы» әдісі арқылы сабақ сұрау. Сыныптағы барлық оқушылар өткен тақырып бойынша бір сұрақ жазып.хобдишаға әкеліп салады. І .Үй тапсырмасын сұрау. «Сандар сөйлейді» әдісі арқылы оқушылардан сабақ сұрау. А топқа.1.Сүйектер қандай ұлпадан түзілген? Қаңқаның толық сүйектенуі қанша жасқа дейін қалыптасады? 2. Сүйектің құрамындағы ағзалық заттар сүйекке қандай қасиет береді? 3.Сүйектердің байланысы нешке бөлінеді? В топқа. 1. Буын дегеніміз не, құрлысы, орналасуы, қызметі қандай? Буын қапшығының ерекшелігі неде? 2. Сүйектің жуандап және ұзарып өсуін түсіңдіріңдер. 3.Сүйекке қоректік заттар қалай жеткізіледі? Сүйек шетіндегі шеміршектер сүйекке не үшін қажет? С топқа 1. Сүйектің құрлысын түсіндіріңдер. 2. Сүйектің құрамында қандай заттар болады? Әрқайысысын жеке-жеке сипаттаңдар. 3. Сүйектерге бұлшықеттер мен сіңірлер қалай бекінеді? Сүйектердің буындық байланысуы қалай жүзеге асады? Сіңір созылғанда, буын шыққанда,сүйек сынғанда көрсетілетін алғашқы жәрдемді қалай алғашқы көмек көрсету керектігін тәжірибемен көрсетеді

Түрлі түсті стикерлер

Презентация

Ағаштан жасалған хобдиша

Тілімденген дәке, орамал, мұз, шүберек



III.Сергіту сәті (1 мин)

Қаражорғаға билейміз,бұлшықеттерімізді шынықтырамыз




Ортасы

ІҮ. Мағынаны тану (15 мин)



Жаңа сабақты түсіндіру.

ІІ.Терминдерге анықтама беру.

Бұлшықет, микробиология, инфекция, індет



ІІІ. Қарлы кесек ойыны арқылы сұрақтарға жауап беру.

IY.Биологиялық әлем. Бактериялар қайдасыңдар? (Суреттерді реттеу)

Бұнда оқушылар бактериялар мен вирустарды және балдырларды суреттерін ажыратады



Ү. «Кім тапқыр?»Балық қаңқасы әдісі арқылы бұлшықеттерге байланысты сұрақтарға топ болып жауап береді.

ҮІ.Венн диаграммасы.Бұлшықеттердің маңызы мен құрылысын салыстыру.

I топ "Кинолента " әдісі арқылы қағаз қиындыларына сұрақ жазылған сұрақтар беріп, бір -біріне желімдейді және сұрақтарға жауап береді ІІтоп "Желпуіш " әдісі сұрақ жазылған жер бүктеледі, жауап берілсе кері бүктеледі, солай жалғасады. III топ "Ара тіс"әдісі сұрақ -жауап арқылы бұлшықеттер туралы толық мәліметке еге болады. Постермен жұмыс жасады

"Ой толғау "кезбе тілші әдісі (сұрақ -жауап диалог)

Ой шақыру үшін сұрақтар қойылады.

1. Көлденең жолақты бұлшық еттің қурылысы қандай? 2. Бұлшық еттер сүйекке қалай бекиді?

3 Қаңқа бұлшық еттерін қандай топқа бөлуге болады?

4.Мимикалық бұлшықеттердің анатомиялық ерекшеліктері неде? 5.Дене бұлшық еттері қандай қызмет атқарады?



6.Қандай бұлшық еттер шынтақ буынында бүгу және жазу қызметін атқарады?

7. Біздің организміміздегі ең ұзын бұлшықет т.б.

Бейнебаян. Суреттер

Аяқталуы

V.Қорытынды (5мин)

VI.Бағалау (3мин)

VII.Үйге тапсырма (2 мин)

«Алма ағашы» әдісі арқылы кері байланыс орнату

Жасыл алма-мен бүгін бәрін түсіндім, көңіл-күйім көтеріңкі  Сары алма- мен түсіндім, әлі де білгім келеді Қызыл алма-мен тапсырманы орындай алмадым

Оқушылар бірін-бірі жинаған ұпай санына қарай бағалайды.

Сабақты бекітуде "Екі жұлдыз бір тілек "әдісі арқылы жұлдызша көтергендер сабақтың ұнаған әдісін және өзіне ұнаған оқушы жауабын айтады, бір оқушы тілек айтады.



Бұлшық еттер, Бұлшықет типтері,олардың құрылысы мен маңызы туралы хабарлама жазып келу

Түрлі түсті амалдар

Қосымша ақпарат :

Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет