Сабақтың тақырыбы Деформация



Дата28.01.2018
өлшемі357,63 Kb.
#35178
түріСабақ
Сабақтың жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Денелердің өзара әрекеттесуі. Мектеп:

Күні: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Деформация.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.2.3 – пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру.

Күтілетін нәтиже:

Барлығы: Деформация туралы түсініктері қалыптасқан, түрлерін ажыратады;

Көпшілігі: Деформация түрлеріне мысалдар келтіріп қолдана алады;

Кейбіреуі: деформация көрінісін күнделікті өмірдегі мысалдардан анықтап, бір-бірімен байланыстыра алады.

Бағалау критерийі

Дескрипторлар:

Деформация туралы мағлұмат енгізу, мағынасын түсіну.

2” – 0 – 3 ұпай, “3” – 4 – 10 ұпай

4” – 11 – 15 ұпай “5” – 16 – 20 ұпай

Берілген тапсырмалардың орындалысын дескрипторлар арқылы бағалау.

Деформация туралы алғашқы мағлұматты түсінеді.

Деформация түрлерін ажырата алады.

Екі дененің өзара әрекеттесу нәтижесін біледі.

Деформация туралы мысалдар келтіре алады.

Деформация мысалдарын өзінің дене бітімінде де келтіре алады.



Тілдік мақсаттар


  1. Әртүрлі ақпарат көздерінен мәлімет алып, тұжырым жасайды, мазмұнын түсінеді, физикалық анализ және синтез жасай алады (оқылым, тыңдалым, айтылым дағдылары).


Арнайы пәндік лексика мен терминология:


Қазақша

Орысша

Ағылшын

Деформация

Деформация

Deformatio

Пластикалық

Пластичность

Plasticizer

Серпімді

Упругая

Elastic

Серіппе

Пружина

Spring

Күш

Сила

Force

Пішін

Форма

The form

Өлшем

Размеры

The size

Көлем

Объем

Volume

Динамометр

Динамометр

Dynamometer

Cығылу

Сжатие

Compression

Созылу

Растяжение

Elongation

Иілу

Изгиб

Bend

Бұралу

Кручение

Torsion

Ығысу

Сдвиг

Shift


Диалог үшін қолданылатын тіркестер

  1. Өзара әрекеттесуші екі дененің жанасуы кезінде оларды құрайтын жеке бөліктері қозғалысқа келеді.

  2. Дененің жеке бөліктерінің қозғалысқа келуі, дене пішіні мен өлшемін өзгертеді.

  3. Деформация екіге бөлінеді:

  • Пластикалық;

  • Серпімді.

  1. Пластикалық деформация кезінде дене өзінің жаңа пішіні мен өлшемін толығымен немесе жартылай сақтайды.

  2. Серпімді деформация кезінде, күштің әрекеті тоқтағаннан кейін дененің бастапқы пішіні мен өлшемі қайтадан қалпына келеді.

  3. Созылғыштық – дененің қалдық немесе қайтымсыз деформациясының әсерімен болатын пішін өзгеруі.

  4. Сыңғыштық – дененің пішінін өзгерту кезіндегі оңай сыну қасиеті.

Құндылықтарға баулу

Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу.

Пəнаралық байланыс

Биология «Құстар деформациясы»;

Дене шынықтыру «Буын деформациялары», Ағылшын тілі «Терминдер әлемі».



Тақырып бойынша алдыңғы білім

  1. Негізгі түсініктер:

  • күш туралы алғашқы мағлұматпен таныс;

  • күштің физикалық мағынасын түсінеді;

  • күштің түсу нүктесін анықтай алады;

  • күш – векторлық және скалярлық шама екенін біледі;

  • күштің өлшем бірлігін түрлендіреді;

  • әсер ететін күштің бағытын анықтай алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

13 мин
Оқушылар арасында өзара сыйластыққа шақыру.


Білу
Мағынаны тану сатысы.


І. Ұйымдастыру кезеңі:

Амандасу, оқушылардың назарын пәнге бұрып, сыныппен «Алтын ережені» еске түсіріп өту.

Қатар отырған екі оқушы бір-біріне күлімдей қарап, сабаққа сәттілік тілейді.

ІІ.Үй тапсырмасы.

«Миға шабуыл» стратегиясы.

«Физика -суретте» өткен тақырыпты еске түсіріп, қорытынды жасай алады.

Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын анықтау үшін түрлі-түсті шар, гүлдер салынған суреттерді қағып алады.

Проблемалық сұрақ: «денені қағып алу» кезінде нені байқадыңыздар?




1.«Алтын ереже»


2. Қосымша 1.

Әр түстегі шарлармен қағазға салынған гүлдер.


Сабақтың ортасы.


21 минут.

Түсіну. Қолдану Талдау. Жинақтау


Сергіту сәті 2 минут


Оқушыларға тақырып мәтінімен танысу. Bilimland.kz бейнекөрсетілім аясында «Деформация» тақырыбын меңгерулерін пысықтау.

Деформация туралы мағлұмат және оның түрлері.

«Деформация» тақырыбына демонстрациялық көрсетілім.

«Сәйкестендіру» тапсырмасын қолдану.



Бекіту: СТО стратегиясы «INSERT» әдісін қолдану.

Теорияны практикада қолдану мысалдары.



Оқулық,

http://Bilimland.kz/kk/home

Штатив, серіппе, жүктер жиынтығы.

Сурет тапсырмасы.


Деңгейлік тапсырмалар таратпа материалдар

Сабақтың соңы – 9 минут

Бағалау




СТО стратегиясы «5 жол өлең» әдісі арқылы рефлексия жасау.

«INSERT» кестесін аяқтау (жеткен жетістігім).

Табыс критерийін толтыру арқылы бағалау және үйге тапсырма беру.

Үйге: «Деформация» тақырыбына деңгейлік тапсырмалар.

§18 оқу.

Рефлексия:



«Бағдаршам» стратегиясы.





Сабақтың басы – 13 минут

Тапсырма 1. Қосымша1.



Міндетті – деңгей. Берілген суреттерде не көрсетілген? (1 ұпай)

Жеткілікті - деңгей. Нысандардың өзара байланысы қандай? (1,5 ұпай)

Жоғары - деңгей. Берілген нысандардың ерекшеліктері қандай? (2 ұпай)



Дескриптор:

1. Суретте көрсетілген денелерге жалпы сипаттама бере алады – 1 ұпай

2. Денелердің өзара әрекеттесу ұқсастығын ажыратады – 2 ұпай

3. Әрбір денелерге қатысты жеке сипаттамаларын анықтай отырып, салыстырады – 3 ұпай

Сабақтың ортасы - 21 минут

Бейнекөрсетілім аясында «Деформация» ролик арқылы түсіну.



Бекітуге арналған тапсырмалар.

Жеткілікті деңгей – (1 ұпай).

Тапсырма 1. «СӘЙКЕСТЕНДІРУ»



1. Суретке сәйкес дене қасиеттерін көрсетіңіз.
А. Пластикалық Ә. Серпімді Б. Сынғыш

Ермексаз


Тапсырма 2.

В – деңгей (5 ұпай)

«Семантикалық карта» толтыру.

Сұрақ пен дұрыс жауаптың қилысына «ПД» немесе «СД» таңбасын қойыңыз.





Сұрақ

Төмендегі денелер қандай деформацияға ұшырауы мүмкін?

1

Қысылған шар







2

Сынған сызғыш







3

Су түбіндегі шар







4

Тартылған жіп







5

Тебілген доп







6

Сынған тақтай







7

Ермексаз







8

Серіппені созу









Дескриптор:

  1. Екі дененің өзара әрекеттесу нәтижесін түсінеді – 1 ұпай

  2. Деформация түрлерін ажырата алады2 ұпай

  3. Деформацияға ұшыраған денелерді қоршаған ортамен байланыстыра алады – 3 ұпай.

Тапсырма 3.

С – деңгей (5 ұпай)

1. Төмендегі сұрақтардың бір ғана дұрыс нұсқасын таңдаңыз.




  1. Адамдар мен денелердің пішініндегі өзгерістер қалай аталады?

А. Деформация

Ә. Өзара әрекеттесу

Б. Серпімді деформация

В. Пластикалық (серпімсіз) деформация



  1. Деформацияның қанша түрімен таныстыңыздар?

А. Бес

Ә. Төрт


Б. Үш

В. Екі


  1. Өзара болдырмау мүмкін емес әрекеттен туындайтын пішіннің өзгерісі қалай аталады?

А. Деформация

Ә. Серпімді деформация

Б. Серпімсіз деформация (пластикалық)

В. Өзара әрекет



  1. Өзара әрекеттен туындайтын, болдырмауды орындау мүмкін емес болатын пішіннің өзгерісі қалай аталады?

А. Өзара әрекет

Ә. Серпімді деформация

Б. Серпімсіз деформация (пластикалық)

В. Деформация



  1. Сыңғыш материалдарға мысал бола алады ......... .

А. Резеңке, болат, ағаш

Ә. Мыс, алтын, қорғасын

Б. Фарфор, шыны, бор

В. Ағаш, алтын, бор



Дескриптор:

  1. Деформация туралы жалпы мағлұматты біледі - 1 ұпай

  2. Деформация кезіндегі өзгерістерді түсінеді – 1,5 ұпай

  3. Деформация кезінде өзара әсерлескен денелердегі бөлшектер арасындағы өзгерістерді салыстыра отырып, қорытынды жасай алады – 2 ұпай

  4. Деформация кезінде зат құрылымының негізінде, қолдану диапазонын шектейді – 2,5 ұпай.

Тапсырма 3. Кері байланыс.

СТО стратегиясы «INSERT» кестесін аяқтау (жеткен жетістігім).

Білемін

Білдім

Білгім келеді










Сабақтың соңы – 9 минут

  1. СТО стратегиясы «5 жол өлең» әдісі арқылы рефлексия жасау.

  2. СТО стратегиясы «INSERT» кестесін аяқтау.

  3. Рефлексия: «Бағдаршам» стратегиясы.



Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау- сіз оқушылардың материалды игеру деңгейі қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

- Мадақтау

- Ұпаймен бағалау

- Жетон әдісі арқылы.


Сабақта сергіту жаттығуларымен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Сабақ бойынша рефлексия

Тақтадағы шамшырақ, сұрақ белгісі және қоржын суреттеріне оқушылар тақырып бойынша жаңалықтарын, ойда қалған сұрақтарын, жаңалық болса суреттерге сәйкес стикерлерге жазылған аттарын тақтаға іледі.



Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе ( оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Домино әдісі


2:Сабақты бекіту кезінде Венн диаграммасы.
Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді ( оқыту мен оқуға қатысты)?
1:Топқа бөлу әдісін қиындату.
2: Ойын түрінде тапсырмалардың болуы.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарла не нәрсеге назар аудару қажет?


Каталог: uploads -> doc -> 0d4f
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0d4f -> Тақырыбы: Көктем мезгілі Мектеп: «Шахтинск қаласы әкімдігінің №11 жббм»
0d4f -> Құрамы туралы оқушылардың білімін қалыптастыру,сәйкес теңдіктерді жазуға және оқуға үйрету оқушылардың ақыл-ой қабілетін,өз беттерінше


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет