Сабақтың тақырыбы Ғылыми стиль Сабақтың мақсаты



Дата15.09.2017
өлшемі48,6 Kb.
#32903
түріСабақ

Мерзімі,сыныбы,пәні

27.01. 9 а,в -сынып қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы

Ғылыми стиль

Сабақтың мақсаты

Ғылыми стиль ұғымымен таныса отырып, оның ерекшеліктері жайлы түсінік қалыптастыру.

Нәтижесі

Ғылыми стиль ұғымы жайлы түсінік қалыптастырады және оның өзіндік белгілерін анықтауды үйренеді,өмірде қолданады.

Сілтеме

1.Мұғалімге арналған нұсқаулық. 2. Оқыту әдістемесі.«Қазақ тілі» 9-сынып

Көрнекілігі

Оқулық, қосымша материалдар, тақта, бор.

Сабақтың әдіс-тәсілі

Ұжымдық,топтық, жұптық жұмыс

Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті, өмірмен байланыс




Кезең

дер


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйым

дастыру


кезеңі

3 мин.


Білу
5 мин.

Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеп, сабаққа дайындығын тексеру.

ІІІ топқа бөлу

Үй тапсырмасын сұрау. Сұрақтар арқылы үй тапсырмасын жинақтау, жаттығу жұмысына көңіл бөлу.

«Серпілген сауал»

Қазіргі кітаби тіл лексикасы туралы не білеміз?

Стилистика нені зерттейді?

Ауызекі сөйлеу стилі дегеніміз не?

Стильдің қанша түрі бар?

Іс қағаздар стилі дегеніміз не?

Стиль дегеніміз не?

Публистикалық стиль дегеніміз не?


Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді,топқа бөлінеді.
Кітаби лексикаға жататын сөздер, неологизмдер , терминдер мен түрлі атау- ұғымдар .

Стилистика тілдің қолдану заңдылықтарын зерттеп,тілдік құралдарды дұрыс,ұтымды қолдана білу талаптарын қарастырады.

Стиль – қазақша жазу құралы деген сөз.Стиль-латын тілінен енген сөз. Жазба тілде де,ауыз екі сөйлеу тілінде де стиль талаптары сақталады.Іс қағаздар стилі дегеніміз - жеке адамның, ұжымның,фирмалардың,мекеме

лердің атқаратын қызметіне бай ланысты пайда болатын жазбаша (ауызша) қарым-қатынас құралы.


Қызығу

шылық ояту 5мин



Оқушыларға мәтін беріледі, мәтінмен танысып стиль түрлерін айтады. «Ғылыми стиль».


Берілген мәтінмен танысып, стиль түлерін айтады.

Түсіну

Ғылыми стиль туралы түсініктерін бақылау.Ғылыми стиль ұғымы жайлы түсінік қалыптастыру және оның өзіндік белгілерін анықтауды үйрену. Ғылыми стильді басқа стиль түрлерінен ажырата алады.Ғылыми стиль туралы алған білімдерін өмірде қолдана білуге дағдыландыру .

Әр топқа тапсырма беріледі. Берілген тапсырма бойынша жауаптар дайындайды.


Қолдану

5мин.


- Балалар,бүгін біз ғылыми стиль туралы мәліметтер аламыз және оның басты белгілері мен ерекшеліктерін танып- білуге ұмтыламыз.

Сабақтың тақырыбы тақтаға жазылады

Кітаппен жұмыс. Оқулықтағы стиль ережелерімен танысу.

Публицистикалық стильде жазылған шығарма қоғамдық өмір- мен тығыз байланыста болып,қоғамдық өмірдегі өзгерістер мен жаңалықтардан хабардар етеді.Логикалық жағынан қисын ды да дәлелді,көңілге қонымды болып,бұқараға ықпал етеді. Публистикалық стиль бұқаралық ақпарат құралдарына тән, қоғам мен бұқараға қызмет етеді.

Публицистикалық стиль:

Мақсаты: Көпшілікке әсер ету, құбылыс, оқиға мәнін ашып, бұқаралық ақпарат беру.

Қолданылу аясы: Газет-журнал, мәжіліс, жиындарда

қолданылады

Стильдік сипаты: шақыру, үндеу, ақпарат көзі, нақтылық

Тілдік амал-тәсілдері: Риторикалық сұрақтар, ақпараттың ресми қолданыстар, стильдік қайталау, антитеза қолдану.

Ғылыми стиль – әр мамандық, әр салада жазылған ғылыми шығармалар, ғылыми зерттеу еңбек, баяндама, оқулықтар мен оқу құралдарының тілі. Адамның озық ойлы интеллектуалдық әрекетіне қызмет етеді.Ғалым өз ізденісін,зерттеу жаңалықта- рын зерттеу еңбегі арқылы жеткізеді.

Ғылыми ой-тұжырым сипаттау, дәлелдеу, түсіндіру барысында нақты дерек көздеріне негізделеді.Ғылыми терминдер қолданылады. Ғылыми стиль ауызша да, жазбаша да қолданылады.




.

Оқулықтағы стиль ережелерімен танысады.


Ғылыми стиль.
І топ.

ІІтоп

ІІІтоп

Әр топ өздерінің түсінгендерін айтып шығады.



Талдау

10 мин


Кітаппен жұмыс.106-жаттығу.

Мәтін бойынша сұраққа жауап дайындайды.



  1. сұрақ дайындау

  1. Кім?

  2. Не?

  3. Қашан?

  4. Қайда?

  5. Қалай?

  6. Неліктен?

  7. Егер ........ болса қалай болар еді?

1,2,3 топ 106 -жаттығудағы мәтін бойынша 7сұраққа жауап дайындайды.

- жаттығуларды орындайды.



1,2,3 топ оқушылары орындайды.

Жинақтау

10 мин


Шығармашылыққа баулу

Ғылыми стильге ереже жаз. (География, биология)

Ғаламторда қандай стиль түрлерін қолданасыңдар?

Ғылыми стильге ереже жаз. (География, биология)
Ойын жинақтайды.

Бағалау

5 мин


Топты бағалау, өзін –өзі бағалау, критерий арқылы бағалау.

Бағалау парағы бағалайды.

Кері бай ланыс 2м

Не білдім?Нені меңгердім?Не білгім келеді? Стикер толтыру.



Нені білгенін, нені үйренгені туралы айтады.

Келесі тапсырма

Пунктуация

Үйге тапсырмасы 97-жаттығу. 109бет. 106- жаттығу. 118 бет.

Каталог: uploads -> doc -> 0745
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0745 -> Сабақтың аты Теріні шикілей өңдеу Сілтеме Жоспар Жалпы мақсаты
0745 -> Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру кезеңі Тыныштық сәті:«Нұрға бөлену» II. Үй тапсырмасын тексеру
0745 -> Ой шақыру бөлімі: Біліміңді зерделе Шыңғыс Айтматов қай елдің жазушысы?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет