Сабақтың тақырыбы: «Квадрат теңдеуді шешудің әдістері»



Дата26.08.2017
өлшемі45,93 Kb.
#29713
түріСабақ
Сыныбы: 8

Сабақтың тақырыбы: «Квадрат теңдеуді шешудің әдістері»

Сабақтың мақсаты: Білімділік: квадрат теңдеулерді шешудің әртүрлі тиімді тәсілдерін үйрету, олардың ерекшеліктерін танытып, есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.

Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыта отырып, ой-өрістерін кеңейтуге, шығармашылықпен жұмыс істеуге мүмкіндік жасау.

Тәрбиелік: Шапшаңдыққа, өз бетімен жұмыс жасай білуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Практикалық сабақ.

Сабақтың әдісі: Интерактивті тақта, кубик, әртүрлі тапсырмалар

Сабақтың жоспары:

1.Ұйымдастыру бөлімі

2.ой толғау сәті (сұрақ-жауап)

3.Біліміңді тексер (деңгейлік тапсырма)

4. «ойланайық, кім ойшыл?»

5. «Кім жылдам?» (Тест)

6.Қорытындылау

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі

Біздер өткен сабағымызда «Квадрат теңдеуді шешудің әдістері» тақырыбымен танысқанбыз. Енді сабағымызды бастамас бұрын біз бүгін топпен жұмыс жасаймыз, яғни төрт топқа бөлініп отырмыз. Әр топқа ат қойылады.



  1. Виет тобы 3.Коэффициент тобы

  2. Дискриминант тобы 4.Көпмүшелер

ІІ. Ой толғау сәті

Квадрат теңдеулер туралы не білесіңдер, ой қозғап білімімізді жинақтайық!

Квадраттық теңдеулер, квадрат теңдеуді шешудің әдістері көбейткіштерге жіктеу, екімүшенің квадратын айырып алу, формула арқылы шешу, Виет теоремасы бойынша шешу, графиктік тәсілмен шешу.

ІІІ. Біліміңді тексер

Топпен жұмыс істейміз, әр топтан шығып берілген тапсырманы қорғайсыңдар

І топ-Көбейткіштерге жіктеу, графиктік тәсіл

ІІ топ-Екімүшенің квадратын айырып алу, коэффициенттерінің қасиеттері.

ІІІ топ-Виет теоремасы бойынша.

ІV топ-Квадраттық теңдеу деп нені айтамыз, формула арқылы шешу.

ІV. «Ойланайық кім ойшыл?»

Ал қазір квадраттық тәсілдердің әдістерін қолдану, салыстыру, дәлелдеуге байланысты жұмыстар жасаймыз. Мына кубиктің төрт жағындағы тапсырмалармен жұмыс жасаймыз.

Дәлелдеңіз: График арқылы квадраттық теңдеудің шешу жолдарын дәлелдеңіз.

Салыстырыңыз: Квадраттық теңдеулердің шешу әдістерін салыстырыңыз.

x2-4x-5=0

x2-5x+x-5=0

x(x-5)(x-5)=0

(x-5)(x+1)=0

x-5=0 x+1=0

x=5 x=-1

Қолданыңыз: a=1, b=5 , c=-6 коэффициенттерді қолданып, квадраттық теңдеу құрастырыңыз.

V.Кім жылдам?

ТЕСТ

1)-x2+14x+48 квадрат үшмүшеден толық квадратты айырыңдар.

А. (x+7)2-1; В. (x+7)2+1;

С. (x-7)2-1; D.-(x-7)2+97.

2) 2x2-10x+12 квадрат үшмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер

А. (2x-4) (x+3); В. 2(x-2) (x-3)

C. 2(x+2)(x+3) D. (x-2) (x-3)

3) x1=2,5 және x2=-3 деп алып, квадрат үшмүшені жазыңдар

А. x2 -5,5x+7,5 B. x2 -0,5x-7,5

C. x2 -5,5x-7,5 D. x2 +0,5x-7,5

4)  бөлшекіт қысқартыңыз.

А)  B. C.  D.

5) 7x2-31x-6=0 теңдеуінің дискриминантын есептеңіз.

А.D=1129 B.D=919 C.D=793 D.D=1003.

6) Берілген теңдеулердің арасынан келтірілген квадрат теңдеуді көрсетіңдер

А. 5 x2-29=0 B. –x2+2x-4,8=0 C. x3+x2+12x=0 D. X2-0,7x-0,75=0

7.3x2+6,1x-5,4=0 квадрат теңдеуін шешіңдер

А. x1=-2,7 және x2= B. x1=2,7 және x2=- C . x1=5,4 және x2= D. x1=5,4 және x2=

8) 20 x2+x-12=0 теңдеуінің теріс түбірін табыңдар

А. - B.- C.- D.-

9. 4x2-9=0теңдеуінің коэффициенттерімен бос мүшесін табыңдар

А) а=4, b=0, c=9 B. a=-4, b=0, c=9 C. a=4, b=0, c=-9 D a=4, b=1, c=9

10.х-тің қандай мәндерінде x4+0,2x3-0,35x2 өрнегінің мәні 0-ге тең болады?

А) 0,7; 0; -0,5 В) 0,5;-0,7; С) -0,5;0;0,7 D)-0,7;0;0,5



Қорытынды.Квадрат теңдеулерді шешуде әр түрлі әдістерді қолданудың ұтымдылығы неде?

Үйге тапсырма: Квадраттық теңдеулерді шешу әдістеріне әрқайсысынан

7 есеп тауып, шығарып келу.




Каталог: uploads -> doc -> 128a
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
128a -> Сабақ тақырыбы: Б. Момышұлы. Ұшқан ұя Жалпы мақсат
128a -> Сабақтың атауы Фенолдар, изомері, алынуы, қасиеттері. Күні 02. 03. 2015 Сілтеме


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет