Сабақтың тақырыбы: Ұлы Дала табиғаты. Қадыр Мырзалиев «Табиғат- жаратылыс пернесі»



Дата02.07.2018
өлшемі18,78 Kb.
#46035
түріСабақ

Күні:

Мектеп: Херсонов негізгі мектебі

Сынып : 5

Мұғалімнің аты-жөні: Дүйсенбаева М.Б




Қатысқандар: 15 Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Ұлы Дала табиғаты.

Қадыр Мырзалиев «Табиғат- жаратылыс пернесі»



Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты



Т1 Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау

А1Тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздердің синонимдерін,антоним, омонимдерін қатар қолданады, ойын жеткізе біледі.



Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушы табиғатқа не жататынын айта алады, сөз, сөз тіркесін, сөйлемдер құрай алады.

Көпшілігі құрастырған сөйлемдерден синоним,антоним,омонимдерді ажырата алады.

Кейбіреуі табиғат туралы өз ойларын толық жеткізе алады,

мәтін құрай алады .




Құндылықтарға баулу

Айналадағыларға қамқорлық көрсету.

Тілдік мақсат

Тіл үйренуге тән материалды тыңдау,түсіну,тұжырымдау,сөздікпен жұмыс істеу дағдылары

Пәнаралық байланыс

Биология,геграфия

Стратегиялар

Пазл әдісі ,қарлы кесек ,сәйкестендіру,синквеин.

Ойлау дағдылары

Білу.Түсіну.Қолдану.

Сабаққа жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар



Сабақтың басы

2минут


3минут

Анықтау,ой тастау.

2минут

2минут
2минут


Сабақтың

ортасы


6минут

2минут


5 минут

Сабақтың соңы

5минут

3минут


5минут

3минут


2минут

2 минут



Сәлемдесу.

Психологиялық ахуал туғызу. «Жүректен жүрекке» тренингін өткізу.Мұғалім бастап жақсы сөздер жазады, оқушылар әрі қарай жалғастырады.




Топқа бөлу. Қима суреттер арқылы бөлінеді.(гүлдер, жануарлар ,орман)

Әр топқа бағалау парағын үлестіріп беру.
Оқушыларға сұрақ қою.

-Әр топтағы суреттерді бір сөзбен қалай атайды, оны қайдан көреміз?


Табиғат суретін (слайд арқылы)көрсетіп тақырыпты анықтайды.
Суретке қарап табиғат жайлы

«Гүлдер» тобы 10 сөз

«Жануарлар» тобы 5 сөз тіркесін

«Орман» тобы 5 сөйлем құрастырады.

Әр топ шағын мәтін құрайды. Ауызша.Әр топты смайликтер арқылы бағалау.

Музарт тобының орындауында Ұлы дала әнін тыңдату.

Мәтінмен жұмыс .


  1. Мәтінді тыңда, оған ат қой.

  2. Сарыарқа-Орталық Қазақстанның көпшілік жерін алып жатыр.Сарыарқа Батыста Торғай үстіртімен,Шығыста Сауыр- Тарбағатай тау жуйесімен шектеледи.Солтүстігінде Солтүстік Қазақстан жазығымен,Оңтүстік батысында тұран ойпатымен шектеледі.Батысымен Шығысына дейінгі ұзындығы 1200км,ені шығыс бөлігінде 400км.батыс бөлігінде 900км.шамасында.Сарыарқа деген ұғым Қазақтын сары даласын,ондағы аласа таулар желісін білдіреді.Сарыарқаның мыңдаған жылдар бойы жел,су әсерімен үгілген,мүжілген аласа тауларында неше түрлі тас мүсіндер бар.

Сөздерді аудармасымен сәйкестендір.

Орталық равнина

Үстірт руда,ископаемое

Ойпат медь

Жазық разрушение

Кен плато,возвышенность

Мыс неизменность

Мүсін фигура, скульптура

Мүжілу центральный

Әр топты смайликтер арқылы бағалау.
Ой шақыру???

Біздің ұлан байтақ жеріміздің табиғаты қандай?

Сұлу,көрікті,тамаша.

Тыңдалым.

Мырзалиевтің « Табиғат- жаратылыс пернесі» атты өлеңін тындайды. Оқушылар өлеңді тыңдап , тапсырмалар орындайды.
О,далам, менің байтағым

Далам деп өлең айтамын.

Ұлың боп ойлап барам да,

Құлын боп ойнап қайтамын.


О,далам,менің байтағым

Далам деп өлең айтамын.

Солған Ай болып барам да,

Толған Ай болып қайтамын.


Өлеңдегі мына сөздердің синоним , антоним,омонимдерін тап.
1топ-байтақ сөзінің синонимін.

2топ-ұл,құлын сөзінің антонимін.

3 топ- ай сөзінің омонимін табу.

Смайликтер арқылы бағалау.

Табиғат сөзіне бес жолды өлең

Бес жолды тақпақтың құрылымы:

1. Тақырыпқа қатысты бір зат есім.

2. Бірінші зат есімге қатысты екі сын есім.

3. Бірінші зат есімге қатысты үш етістік.

4. Бірінші зат есімді суреттеп толықтыратын төрт кілт сөз.

5. Тақырыпты сипаттайтын бір синоним.

Қалыптастырушы бағалау .

Кері байланыс .Топтар бір-бірін

«Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалайды.


Осы сабақтан не алдым?Тест интервью.



Ақын өлеңінің ерекшелігі

Өлең қандай тәрбие береді

Ойы өзекті.

Табиғаттың құдіреттілігін сезіндіреді.

Қазақ даласының дархандығын көрсетеді.

Табиғатты қорғауды үйретеді.

Критерийлеріне сай бағалауды айту



Оқушының аты-жөні

Бағалау критерийі



дескриптор

Балл




Суретке қарап сөз, сөз тіркесін, сөйлем құрастырады

1

1.Әр сөз, сөз тіркесі сөйлемге

2.сөз санына қарай мәтін құрастырады



1 балл






Мәтінге ат қойып, сөздерді сәйкестендіреді.

2

1.Әр топ ат қойды.

2.Сөздерді аударып, сәйкестендіреді.




1 балл
1 балл





Өлеңнен синоним, антоним, омонимдерді табу.

3

Әр топ синоним ,антоним, омоноимдерді табады.

1 балл




Бес жолды өлең жазу.

4

Әр топ өлеңнің құрылымын дұрыс құрап өлең жазды.

5 балл



Каталог: wp-content -> uploads -> 2018
2018 -> Комутова Айгуль Сериковна, кмм
2018 -> Комутова Айгуль Сериковна, кмм
2018 -> Сабақтың мақсаты: а/ Оқушылардың сөздік қорын молайту. Білім, білік дағдыларын қалыптастыру
2018 -> Сабақтың тақырыбы: Физика-табиғат туралы ғылым
2018 -> Сабақ мақсаты Тұздар гидролизін түсіну және тұздардың суда ерігенде қандай процестер жүретінін анықтау
2018 -> Сабақтың мақсаты: Білімділік: Көміртек және оның қосылыстары туралымәлімет алады
2018 -> 5В011700- Қазақ тілі мен әдебиет мамандығы бойынша 3-курс студенттердің элективті пәндер каталогы 2017-2018 оқу жылы
2018 -> Сабақтың тақырыбы Салынған циклдер. Мақсаты Қайталау операторлары туралы білімнің кеңеюі
2018 -> Сабақ тақырыбы: Теңдеулер жүйесін қолданып есептер шығару Мерзімі
2018 -> Даулетиярова Зауре Ермаханқызы А. Пушкин атындағы №41 көпсалалы гимназияның қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Тараз қаласы


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет