Сабақтың тақырыбы: Ұлы жібек жолының қалыптасуы және тарихи маңызы Сабақтың мақсаты



Дата10.03.2017
өлшемі54,57 Kb.
#11337
түріСабақ

Қазақстан

тарихы

Күні:

Сынып -7

Сабақтың тақырыбы:

Ұлы жібек жолының қалыптасуы және тарихи маңызы


Сабақтың мақсаты:

 Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихын АКТ арқылы түсіндіре отырып, Жібек жолының сауданы, шаруашылықты, халықаралық қарым – қатынасты дамытудағы тарихи маңызын ашу.

             Оқушылардың тарихи-ғылыми еңбектерді талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;

            Оқушыларды Отан тарихындағы мәдени құндылықтарды бағалап, қастерлеп, сақтай білуге баулу.


Сабақ. әдіс-тәсілдері:

Диалогтік оқыту,  топтық жұмыс, АКТ, СТО технологиясының элементтері

Күтілетін нәтиже:

         Ой толығады;

         өзіндік ойын ортақ пікірге тоғыстыра біледі

          әрекетті сыни бағалауды үйренеді; сөйлеу мәнері қалыптасады;

         Топтық жұмыс арқылы кері байланысты үйренеді.



Сабақ жоспары:

 

 



Үйге тапсырма:

І. Ұйымдастыру кезеңі: мақсат қою,топқа бөлу.

ІІ.Сабақ барысы. СТО-дың 3 фазасы.

                               1. Қызығушылығын ояту

                               2. Мағынаны тану

                               3. Ой толғаныс.

III.Үйге тапсырма беру.

  §20,  Қосымша материалдар бойынша шығармашылық тапсырма дайындау


 

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті

1. Қызығушылығын ояту:

  Психологиялық тренинг өткізіп,топтарға бөледі



  Сабақ алдында психологиялық тренингке қатысады

  Үй тапсырмасын сұрайды.

  «Мен кіммін? Мен немін?»



  Үй тапсырмасы бойынша берілген сұрақтарға жауап береді.

Тест сұрақтары.

1. Орыс деректерінде қыпшақтарды қалай атаған?

    А) половшылар (далалықтар)       Ә) Ғұндар         Б) командар      В) кундар

2. Қыпшақтар Қазақстанның оңтүстігіндегі қалаларға шығу үшін кімдермен соғысты? А) салжұқтармен;         Ә) қарақытайлармен;       Б) қаңлылармен;    В) оғыздармен.

3. Қыпшақтардың батыс бірлестігі неше тайпадан тұрады?

    А) 7                Ә) 11             Б) 16                      В) 10

4. Қыпшақтардың негізгі шаруашылығы:А) мал шаруа;       Ә) аң шаруа;        Б)  егіншілік;          В) жар көшпелі мал шаруа

5. Хандық биліктің орталығы қалай аталады?

     А) сарай;               Ә) орда;                Б)   цитадель;            В)  қалашық.

6. Қарақытай билеушісі қалай аталады?

    А)  хан;            Ә) патша;                Б) гурхан;              В) уәзір.

7. Қарақытай мемлекетінің құлаған жылы

     А) 1213ж;          Ә) 1218ж;              Б) 1220ж;              В) 1216ж.

8. Керейітттер туралы жазған тарихшы:А) әл-Марвизи;  Ә) Қадырғали би Қасымұлы;     Б) Рашид ау-Дин;      В) Әбілғазы.

9. Найман мемлекетінің орталығы: А) Үзкент;              Ә) Балықты;            Б) Қарақорым;          В) Баласағұн.

10. Қарахан мемлекетінің құрылуына басты рөлді атқарған тайпа.

     А) жікіл;        Ә) яғма;            Б) қарлұқ;       В) оғыз.  



2. Мағынаны тану:

  Ой-дамыту:

  Ұлы Жібек жолы   туралы оқуға бағыт беріледі.

  Шығармашылық топтық тапсырма береді.

  Бейнебаян арқылы толықтырып отырады


  Топ  бойынша  саралап оқиды.

  Тақырыптың мазмұнын аша отырып,постер қорғау.

 

  1-топ: Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихы



  2-топ: Ұлы Жібек жолының шаруашылықтың дамуына тигізген әсері

  3-топ: Ұлы Жібек жолының мәдениеттің өркендеуіне тигізгенықпалы Шығармашылық тапсырма:Сәйкестендіру


"Көш керуен" ойыны. Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
1. Жібек жолы қайдан басталады?
2. Жібек сатуда Қытай мемлекетімен бәсекеге түскен ел?
3. ҰлыЖібек жолымен алғашқы сауда байланысы қашан жасалған?
4. Жібек жолының Жапониядағы сілемі?
5. Жібек жол арқылы таралған діндер?
6. Жібек жолының арқасында көп елге тараған әлі күнге базарларда сатылып жүрген өнім?
7. Б. з. б. ІІ ғ. Қытайдан Батысқа аттанып 13 жыл болған император?
8. Қытайдан әдемі фарфордан жасаған ыдыстары Қазақстанның қандай қалаларынан көптеп табылған?
9. Византия шеберлерінің қолынан шыққан күміс құмыралар Қазақстанның қай қаласынан табылған?
10. Жібек жолының үшінші тармағы Қазақстанның қай қаласынан шықты?
Картамен жұмыс:
Қазақстан арқылы өтетін Ұлы Жібек жолы.



  Оқушылар  білімін бекіту

Тақырып бойынша түйін шығарту.

  Тақырыпқа сәйкес тірек сөздердің мағынасын ашу арқылы сөздермен қорытындылайды

Сергіту сәті:"

Жақсы ма?

Ой толғаныс:

Рюкзак

 

  Бүгінгі сабақтан алған білімдерін рюкзакқа  салып көрсетеді



Бағалау:

Жиынтық бағалау



         Топтық бағалау үш шапалақ. Формативті бағалау

 



Бағалау:

         Топтық бағалау үш шапалақ.
Каталог: uploads -> doc -> 09cd
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
09cd -> Сабақ «Абылай хан» 5- сынып Сабақтың тақырыбы: Абылайхан Сабақтың мақсаты
09cd -> Сабақ тақырыбы: Орындаған: Химия пәнінің мұғалімі Дараев Азамат
09cd -> Сабақтың көрнекілігі: қауіпсіздік ережесі жазылған кесте, лабораториялық құралдар мен құрылғылар. Сабақтың барысы
09cd -> Сабақтың тақырыбы: «Балмұздақ» Е.Өтетілеуұлы Құзіреттілікке жеткізетін мақсат-міндеттер: а ақпараттық
09cd -> Сабақтың тақырыбы: Натурал санды жай көбейткіштерге жіктеуге есептер шығару. Сабақтың мақсаттары


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет