Сабақтың тақырыбы: Марат Қабанбаев «Бауыр» әңгімесі



бет1/3
Дата11.03.2020
өлшемі0,72 Mb.
#59884
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
бауыр
Vocabulary for describing trends, На ты сандар. Санды тізбектер. Функция шегі. Функция зіліссізд, На ты сандар. Санды тізбектер. Функция шегі. Функция зіліссізд, На ты сандар. Санды тізбектер. Функция шегі. Функция зіліссізд, Алгебра 10кл.21.11.22кмж
Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың

тарауы: 3-тарау.

Мектеп: №1 үш тілде оқытатын мамандандырылған мектеп-интернат

Күні: 10.03.2020

Мұғалімнің аты-жөні: Жолдасова А.Р.

Сынып: 5 «Ә»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Марат Қабанбаев «Бауыр» әңгімесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.Т/Ж.2 Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау.

5.Т/Ж.3 Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу

Сабақтың мақсаты


Әнгіменің тақырыбы мен идеясын анықтайды.

«Бауыр» әңгімесіндегі кейіпкерлердің портретін жинақтап, іс-әрекетіне талдау жасай отырып, образын ашады.



Әнгіменің тақырыбы мен идеясын анықтып, ойтұжырым жасайды.

Кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекетіне қатысты әңгімеден дәлел келтіреді.



Кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекетіне қатысты әңгімеден дәлел келтіреді, сын есіммен немесе мақал-мәтелдермен түйіндейді.

Сабақ соңына дейін 5 оқушы кейіпкер бейнесіне еніп, оқушылар қойған сұрақтарға жауап береді.



Бағалау критерийі

Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтай алады.

Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын аша алады.



Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтайды.

Кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекетіне қатысты әңгімеден дәлел келтіріп, кейіпкерлер бейнесін ашады.

Кейіпкер бейнесіне еніп, сұрақтарға жауап береді. .



Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Директор, дипломат, жасамыс, бұйымтай, контузия, финал.



Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Туыстық қатынас, балалар үйі, салқын кездесу,



Талқылауға арналған сұрақтар:

1.Көптен көріспеген ағалы-інілі екеуінің кездесуі сендерге қалай  әсер етті? Кездесулерінің салқындығының сыры неде?

2. Манап ел жайында, әкесінің қазасы туралы айтқанда Қали неге жайбарақат қабылдады?

3. Қалидың мінез-құлқы, іс-әрекеттері, арман-қиялдары қандай?

4. Ағалы-інілі екеуінің түбінде түсінісетініне сенесіңдер ме?


Құндылықтарға баулу

Оқушыларды адамгершілікке,  мейірімділікке, бауырмалдыққа тәрбиелеу. 6-құндылық: Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Пәнаралық байланыс

Тарих, қазақ тілі, өзін-өзі тану.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Оқушылардың әңгіменің тақырыбы, идеясы туралы түсініктері бар.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың

басы

2 минут
2 минут

2 минут


Ұйымдастыру кезеңі. Психалогиялық ахуал туғызу мақсатында «Досыма сыйлық» ширату жаттығуы ұйымдастырылады.

Шеңберге тұрып досыңа берер сыйлығыңды іс-қимыл арқылы сыйлаңыз.

Екінші айналымда не сыйлағаныңды досыңызға сөзбен айтыңыз.

Топқа бөлу: «Құпия сөздер » әдісі

Сыныпты «Аға, іні, бауыр» сөздері жазылған түрлі-түсті стикерлер арқылы 3 топқа бөлу.



І топ «Аға» ІІ топ «Іні» ІІІ топ «Бауыр»

Оқушылар сабақ тақырыбын айқындау мақсатында Н.Өнербаевтың «Бауырды сағыну» әнін тыңдайды, бейнебаян көреді. Әңгіменің тақырыбымен байланыстыра ойларын айтады.

«Миға шабуыл» әдісі қолданылады



Ресурс 1:

«Аға» «Іні» «Бауыр» сөздері жазылған түрлі-түсті стикерлер



Ресурс 2:

You Tube (Н.Өнербаев «Бауырды сағыну»)




Сабақтың ортасы

1) 6 минут


2) 8 минут

3) 10 минут

Сабақтың

соңы

6 минут


С. Ж. 1-тапсырма. «Серпілген сауалдар» әдісі қолданылады.

Сұрақтарға жауап беру арқылы әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтаңыз.

1. Не себепті шығарма «Бауыр» деп аталған ?

2. Манаптың балалар үйіне келу себебі?

3. Қали не себепті орысша сөйлейді?

4. Ағайындылар не себепті айырылысып қалған еді?

5. Көптен көріспеген ағалы-інілі екеуінің кездесуі сендерге қалай  әсер етті? Кездесулерінің салқындығының сыры неде?

6. Ағалы-інілі екеуінің түбінде түсінісетініне сенесіңдер ме?

7. Қали мен Манап сияқты адамдар біздің қоғамымызда бар ма?
Дескриптор:


  • сұрақтарға толық жауап береді

  • әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтайды


Қ.Б: Қ.Б: Үш шапалақ
Ж.Ж. 2-тапсырма «Шатасқан оқиғалар» әдісі қолданылады.

Шығарманың оқиғасын рет-ретімен көрсетіңіз. Оқиғаны реттілігін сақтай отырып баяндаңыз. Тақырып бойынша ой тұжырым жасаңыз.



Сюжеті

Реті

Қалидың уақытты сұрап, жаттығуға аттануы




Манаптың есік сарт жабылғанда есін жиюы. Биік баспалдақтың бос қалуы.




Манаптың Омбыдағы балалар үйіне келіп, інісін іздеуі,директормен әңгіме




Манап пен Қалидың арасындағы салқындық, Қалидың ағасымен тіл табыса алмауы





Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет