Сабақтың тақырыбы: Металдар мен бейметалдар. Химиялық элементер жай заттар Сабақтың мақсаты: Жаңа білім



бет1/2
Дата18.02.2017
өлшемі399,59 Kb.
#10206
түріСабақ
  1   2
Химия 10 сынып күні: 13.01.2015ж

Сабақтың тақырыбы: Металдар мен бейметалдар.Химиялық элементер жай заттар

Сабақтың мақсаты:

Жаңа білім

Металл мен бейметал химиялық элементтерді біледі.олардың периодтық жүйедегі орны,атом құрылысы және атомдық қасиеттерімен танысады.

Жаңа түсінік

Атом құрылысы бойынша металдар мен бейметалдардың ажыратады.металдар және бейметалдардың иондау энергиясын,электронтартқыштығын,электртерістіктерінсалыстырады.Бұл қасиеттердің периодтық кестеде өзгеру заңдылықтарын бақылайды.

Қолданым әрекеті

Элементті атомдық қасиеттері бойынша металдарға және бейметалдарға жіктейді.Металдардың және бейметалдардың атомдық қасиеттерін периодтық жүйедегі орны бойынша салыстырады.

Талдау әрекеті

Перидтық жүйедегі орны бойынша металдарға және бейметалдарға толық сипаттама береді.

Шығармашылық әрекет

Металтектес элементтердің атомдық қасиеттерін басқа элементтердікімен салыстырып ,осы атауға анықтама қорытады.

Сабақ құрылымы:

І .Ақпарат алмасу

ІІ.Құзырлық қалыптастыру

ІІІ.Шығармашылық қалыптастыру



Сабақ типі: фронтальді,жұптық,топтық.

Оқыту әдісі: Репродуктивті ,ішінара,ізденушәләк.

Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі:

Оқушыларға бағыт –бағдар береді,қажет болған жағдайда көмектеседі.



Негізгі ұғымдар мен терминдер:

Металл,бейметал,химиялық элемент,электрон қабаты,атом радиусы,иондау энергиясы,электронтартқыштық,электртерістік,периодтық жүйе,s-элемент, p- элемент,d-элемент, f-элемент.



Оқушыда дағды қалыптастыру:

Тақырып бойынша әр түрлі танымдық сурақтарды шешу,белгіленген мақсатқа қол жеткізу,өзін-өзі дамыту,топпен жұмыс істеу және топ жұмысының нәтижесін көру,өз ойын топ алдында қорғай білу.



Оқушы жетістігін бағалау:

Оқушыға сабақ блоктарының тапсырмаларын орындауы,топтық жұмысқа қатысуы мен үй жұмысын орындауына байланысты баға қойылады.



Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі / 5 минут/

А) Оқушылармен сәлемдесу,психолгиялық ахуалын тудыру.

Б) Сыныпты  2 топқа болу,ережемен таныстырып өту.

В) Топбасшысын сайлату

С)Бағалау парақшасын тарату

Д) Бағалау критерийлеріне түсінік беру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

«Ой қозғау «Кім көп біледі «әдісі бойынша тексеру

1.Тайқазан 7 металдан құйылған, ол қандай металдар?
2. Алғашқы көмекке пайдаланатын бейметалл?
3. Ең қатты металл? 4. Қай элементтің таңбасы айдаһар бейнесіне ұқсайды?
5. Индекс, коэфициент нені көрсетеді?
6.Ең жеңіл металл
7. Ең ауыр металл
8. Ең тез балқитын металл
9. Ауада жанатын сілтілік металл
10. Қанның құрамына кіретін металл
11. V топтың металл элементі
Үй тапсырмасын бекіту.

«Мен не білдім?»

ІІІ. жаңа сабақ І .Ақпарат алмасу / 10 мин/

Слайдтар:

1.слайд. Зерттеп білмейінше білу де, істей алу да мүмкін емес.

                                                                            Б.Момышұлы



Сабақ жоспары

  • Периодтық жүйедегі орындары

  • Атомдарының құрылысы құрылысы

  • Атомдық қасиеттері: атом радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштығы және электртерістігі

Периодтық жүйедегі орындары

2 слайд. Периодтық жүйедегі орындары



3 слайд.Бейметалл атомының құрылысы

4 слайд. Полоний және бор мысалы



5 слайд


6 слайд


7 слайд


8 слайд






Каталог: wp-content -> uploads -> lessons
lessons -> Сабақтың тақырыбы Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер Сабақта 7 модульдің кіріктірілуі
lessons -> Қазақстан Республикасының Конституциясы туралы мағлұмат
lessons -> Сабақ жоспары (Өңделген оқулық бойынша жасалған) Алматы 2010
lessons -> Сабақтың тақырыбы: Абайдың қара сөздері
lessons -> Тәрбие сағатының тақырыбы: «Көкжиегім келешегім» Тәрбие сағатының мақсаты
lessons -> Сабақтың тақырыбы: Олжас Сүлейменов «Арғымақ», «Қыз қуу», «Махамбетке» 2
lessons -> Сабақтың тақырыбы:
lessons -> Сабақтың тақырыбы Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер Сабақта 7 модульдің кіріктірілуі
lessons -> Сабақтың тақырыбы: Кіріспе. Әдебиет өнердің бір саласы Сабақтың мақсаты: Білімділік
lessons -> Тәрбие сағатының тақырыбы: Елбасы-ел тірегі Мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет