Сабақтың тақырыбы: Мұхтар Әуезовтің "Көксерек"әңгімесі, жазушының ой-түйіні Класы: 7



Дата19.12.2016
өлшемі13,21 Kb.
#4190
түріСабақ

Пәні : Әдебиет

  • Т.Жаманмұрынов атындағы орта мектебі
  • Сабақтың көрнекілігі:
  • слайдтар,
  • Сөзжұмбақтар,
  • Көксерек киносынан
  • үзінді суреттер
  • Сабақтың әдісі:
  • Сұрақ- жауап, салыстыру, ойқозғау,топтастыру, шығармашылық
  • Сабақтың мақсаты
  • ДАМЫТУШЫЛЫҚ:
  • Көксеректің түз тағысы
  • екенін мысалдар
  • келтіру арқылы
  • дәлелдеу,ойларын
  • дамыту.
  • ТӘРБИЕЛІК:
  • адамгершілікке,табиғатты
  • қорғай білуге баулу.
  • БІЛІМДІЛІК:
  • әңгіме мазмұны
  • арқылы \\
  • кейіпкерлердің
  • іс-әрекетіне бойлау.
  • оқушылардың тақырыпқа
  • қызығушылығын ояту,
  • мағынаны тануға,ой айта
  • білуге іздендіру.
  • Сәлеметсіздер ме, балалар!
  • Сыныпта кім кезекші?
  • Көңіл күйіміз қалай,сабаққа дайынбыз ба?
  • Ұйымдастыру бөлімі :
  • Сабақтың барысы:
  • Ұйымдастыру
  • бөлімі
  • Бағалау
  • Сұрақ-жауап
  • салыстыру
  • Сот үрдісі
  • РАФТ стратегиясы
  • «Ой қозғау»:қай жазушыныңшығармасын алсақта , табиңат мәселесі назардан қалған емес,мынасөйлемгеназар аударайық:
  • Табиғат –күллі тіршілік атаулының құтты қоныс мекені,алтын ұясы,тал бесігі.
  • Осы сөйлемді оқығанда еске,ойға не түседі?
  • Табиғат-қоршаған орта,халық қазынасы.Өзінің шығармасында табиғаттың тіршілік иелерін шеберлікпен суреттеген М.Әуезовтің «Көксерек»шығармасымен біз таныспыз.Ендеше Мұхтарға топтастыру жасайық.
  • Мұхтар Әуезов
  • (1897 -1961 ж)
  • Қазақ әдебиетінің
  • классигі
  • “Абай жолы”эпопеясының
  • авторы
  • Академик-ғалым
  • Публицист
  • Профессор,ұстаздардың
  • ұстазы
  • “Абайтану”ғылымының
  • негізін салушы
  • Әдебиет зерттеуші
  • Аудармашы,
  • драматург
  • 1.Құрмаштың рөлінде ойнаған кім?
  • 2.Нағашы ағасы болып ойнаған актер ?
  • 3.Қасен рөлінде кім ойнады?
  • 4.Режиссері кім?
  • 5.Бай баласын сомдаған және Құрмаштың әжесін ойнаған кімдер?
  • Сұрақ-жауап:
  • А.М.Әуезовке Топтастыру жасау.
  • Б.Композициялық жоспар құру.
  • В. Шығармашылық жұмыс түрлері.
  • Г. Іздену жұмысы. Қасқырлар туралы мақал-мәтел жинау.
  • -Көркем сөз шебері көп қырлы талант иесі М.Әуезов кім?
  • Жазғанын кім оқиды ?
  • Үй тапсырмасын сұрау.
  • «Ой қозғау»:
  • Қасқыр қандай? Қасқырға байланысты қандай мақал-мәтелдер білесіңдер?Қасқыр жайлы тағы не білеміз,циркте ойнатыла ма?
  • Бұл тақырыпқа жазушы қалай келді?
  • Бұл шығармадан не ұқтық?Әңгіме тек Көксерек айналасында ма?
  • Негізгі оқиға не? Табиғатқа жасалған қиянат.

«Ой қозғау»:қай жазушыныңшығармасын алсақта , табиңат мәселесі назардан қалған емес,мына сөйлемге назар аударайық:

  • «Ой қозғау»:қай жазушыныңшығармасын алсақта , табиңат мәселесі назардан қалған емес,мына сөйлемге назар аударайық:
  • Табиғат –күллі тіршілік атаулының құтты қоныс мекені,алтын ұясы,тал бесігі.
  • Осы сөйлемді оқығанда еске,ойға нетүседі?
  • Табиғат-қоршаған орта,халық қазынасы.Өзінің шығармасында табиғаттың тіршілік иелерін шеберлікпен суреттеген М.Әуезовтің «Көксерек»шығармасымен біз таныспыз

ІІІ. Жалпы шығарма желісі бойынша мазмұнына шолу жасайық.

  • Қарадырдағы қасқырлар мекені. Тағылардың тіршілігі.
  • Адамдар шабуылы. Бөлтіріктер тағдыры.
  • Көксерек ауылда. Адамдардан көрген зәбірі.
  • Көксерек және Құрмаш. Баланың таза көңілі.
  • Көксеректің ауылдан кетуі.Ұяластарымен табысуы.
  • Көксеректің жойқын,дүлей күшке айналуы. Құрмаштың қазасы.
  • Көксеректің жазасын тартуы. Әже зары.
  • Ендеше ортаға сот үрдісін өткізушілерді шақырайық.
  • Соттың сөзі. Айыпталушы Көксеректі алып келіңдер.
  • Прокурордың сөзі Көксерек кінәлі. Ол жазасын тартуы керек.
  • Айыпиалушы Көксеректің сөзі Мені адамдар ызвландырды. Олармен түсінісе алмадым.
  • Ақталушылардың қортынды сөзі Ол-түз тағысы.
  • Адвокат сөзі Көксеректің түбі-қасқыр. Біз оны түсініуәмәз керек.
  • -Оқушылардың қорытынды сөзі айтылды.
  • Соңғы қорытынды ойларыңыз
  • .Қорытынды. Қоғамдағы ең саналы биік тұлға-адам. Барлығы адам игілігі, адам өмірі үшін жаратылған деп түсінеміз. Бірақ табиғат тіршілік атаулыға бірдей ортақ. Қасөыр да-табиғаттың бір бөлшегі. Жазушы өз шығармасында түз тағысын қолға үйретуге болмайтынын табиғатқа адамдар қамқорлық жасай білуі керектігіне ой түйіндейді.Табиғаттағы барлық тіршілік иелерінің өмір сүру құқы бар.Табиғаттағы әр нәрсеге мейіріммен қарау керек.
  • Бізде бұл шығармадан адамдардың табиғатқа жасаған қиянаттарын ұғындық.
  • Қасқырды асырауға болмайды себебі ол-табиғаттың тағысы.
  • Жазушының «Көксерек» -оның ең тағдаулы шығармаларыняығ бірі.
  • .Бағалау
  • .Үйге: Адамдарға арналған хат жазу.
  • Қасқыр мен адамның іс-әрекетін салыстырайық:
  • Адам –саналы тіршілік өмірді сүйеді,мейірімді ,қамқор, кешірімді, ұрпақ өсіреді, өмірін жалғайды т.б. Еңбекпен күн көреді.
  • Қасқыр –табиғаттың тағысы. Қатал, ызалы, долы, басты мақсаты –тән азығын табу.Ұрлық жасайды.

Каталог: kopilka -> uploaded files
uploaded files -> Оқып үйренудің негізгі мақсаты Оқытуда қалыптасатын әдіс-тәсілдер
uploaded files -> Жүсіпбек Аймауытовтың «Әнші» әңгімесіндегі дара тұлға
uploaded files -> Тақырыптың туындау себептері
uploaded files -> Сабақ тақырыбы: Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті Н.Ә. Назарбаевтың ерекше тұлғалық болмысы
uploaded files -> Ххі ғасыр көшбасшысы өткізген
uploaded files -> Жарық туралы дуализм Квант дегеніміз не? Абсолют қара дене Фотон
uploaded files -> Өмірбаяны 1858 жылы қазіргі Павлодар облысының Баянауыл
uploaded files -> Презентация №50 Абай атындағы орта мектеп
uploaded files -> Атақты жазушы Біздің жерлесіміз
uploaded files -> Сабақтың барысы: Сабақтың кезеңі Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет