Сабақтың тақырыбы: Қоңырау. Н. Әлімқұлов. Сабақтың мақсаты: Білімділік



бет1/3
Дата11.01.2017
өлшемі0,58 Mb.
#7357
  1   2   3
Сабақтың тақырыбы: Қоңырау. Н. Әлімқұлов.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: өлең мазмұнын өмірмен байланыстыра әңгімелеуге, өлеңдегі бала сезімдерін байқай білуге, өздік жұмыстар арқылы өлең шумақтарын талдауға мүмкіндік беру.

Дамытушылық: шығармашылық ішкі мүмкіндіктерін дамытуға жағдай туғызу.

Тәрбиелік: әдемілік пен өмір заңдылығының қарым – қатынасын түсінуге бейімдеу.

Сабақтың көрнекілігі және қажетті құралдар: топтау сызбасы, кәдімгі тақта, бор, маркер, әдемі қоңыраулар.

Сабақтың әдісі: әңгімелесу, сұрақ-жауап, түсіндіру.

Сабақтың барысы:

1. Қызығушылықты ояту.

а) балалардан қоңырау сөзін естігенде қандай ой келетінін сұрау.

ә) қоңырау сөзімен бірнеше сын есімді сөз тіркестерін жазу.

Мысалы:


сағынышты күміс көмей

күмбірлеген сыңғырлаған

мерекелі

Қоңырау әнші

үкілі

жезтаңдай жез алтын таныс



а) оқушылардың жазғандарын оқытып, талдап болған соң, олардың қоңырауға деген сезімдері туралы жылы лебізді сөз айта келіп, жаңа сабақ тақырыбымен таныстыру

2. Жаңа сабақ.

оқушыларға оқулықтағы Н. Әлімқұловтың «Қоңырау» өлеңін іштей оқыту.Өлеңді оқып, мазмұнын түсіну және әр шумаққа ат қою.

- Өлеңде мерекелік қуаныш, сағыныш, құрмет сезімдері қай шумақтардан байқалады?

Оқушылар өлеңге қайта қарап, талдауға дайындалады.

- Алғашқы қоңырау мерекесі тіркесіне синоним сөз тап ( Білім күні ...)

- Қоңыраудың мектепке қалай келгендігі туралы не білесіңдер?

Оқушылар өз ойларын айтады.

- Қоңырау тағы қандай жағдайда қолданылады? ( күймелі ат арбада, жануарлардың мойнында, шіркеулерде...

- Қоңырау даусы тілінің қозғалуынан шыға ма әлде қоңыраудың өзінің қозғалуынан шыға ма? ( ойлануға)

Қосымша мәлімет.

Қоңырау – металдан жасалған, дыбыс шығаратын аспап. Ол көбінесе қоладан құйылатын болған. Қоңыраудың ішінде тілі бар. Қоңырау қозғалған кезде дыбыс шығарады. Ресей жерінде қоңырау құятын көптеген зауыттар бар. Ерте заманнан осы күнге дейін шіркеуге шақыру үшін қоңырау даусы пайдаланылып келеді.

Көне Қытайда қоңырау құю дәстүрі болған. Ал жапон, кәріс шеберлері бұл өнерді қытайлардан үйренген. Қытайлықтар қоңырау соғу арқылы күннің шығуы мен батуын білдірген және оқыс оқиғаларға белгі беретін болған.

- Алғашқы қоңырау мерекесі мен алтын күз мерекесінің қандай байланысы бар?



3. Ойтолғау.

оқулықтың 5- беттегі сұрақтар мен тапсырмалардағы шығармашылық жұмысты орындату.



Қорытынды.

үй жұмысы: «Қоңырау» өлеңін жаттау.



Сабақтың тақырыбы: Ата Заң.

Сабақтың мақсаты: өлең мазмұнымен таныстыру, заң туралы білімдерін анықтау, өз ойларын ашық айтуға үйрету.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау.

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру.

Оқушылардың назарларын сабаққа аудару

Үй жұмысын тексеру.

«Қоңырау» өлеңін жатқа сұрау.



2. Жаңа сабақ.

Оқушылар өлеңді мәнерлеп, түсініп оқиды.

Сұрақ-жауап:

- Заң қандай құжат?

- Ол кімге арналған?

- Заңгер деген кім?

- Заң адамдарға не үшін қажет деп ойлайсыңдар?

3. Ойтолғау.

«Құқығымды қорғаған» деген жолдың мағынасын түсіндіріңдер.

Заңның ережеден айырмашылығы неде, ұқсастығы ше?

Білім алуға байланысты елімізде қандай заң бар?



Қорытынды.

Үй жұмысы: өлеңнің ішінен 2-3 шумақ жаттап келу

Баға қою

Сабақтың тақырыбы: Өнер- білім бар жұрттар. Ы. Алтынсарин.

Сабақтың мақсаты: өлең мазмұнымен таныстыру, Ы.Алтынсарин туралы білімдерін анықтау, шығармашылық ішкі мүмкіндіктерін дамытуға жағдай жасау.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру.

1. Оқушылардың сабаққа дайындығын анықтау.

2. Үй жұмысын тексеру.

«Ата Заң» өлеңінен жаттаған шумақтарын сұрау.



ІІ. Жаңа сабақ.

Ы. Алтынсарин 1841 ж. Қостанай облысында дүниеге келген. Торғай өңірінде алғаш рет мектеп ашып, өзі ұстаздық етті. Балаларды оқу-білімге шақырып, өлең, ертегі, әңгімелер жазды.

Өзінің бүкіл ғұмырын ұстаздыққа арнаған. Балаларға арнап «Қазақ хрестоматиясы» деген оқулық жазды.

«Өнер- білім бар жұрттар» өлеңді мәнерлеп оқу.

Өлеңде не туралы айтылған?

Ы. Алтынсариннің қандай өлеңдерін білесіңдер?



ІІІ. Ойтолғау.

- Өнер білімнің арқасында адамзат қандай жетістіктерге жетті?

- Қазіргі ғылымның қандай жетістіктерін білесіңдер?

Қорытынды.

Үй жұмысы: «Өнер- білім бар жұрттар» жаттау

Баға қою

Сабақтың тақырыбы: Балалар елін бағындыру. Н. Ақышев.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: ертегі мазмұнын оқып, түсіну арқылы тақырыбы мен идеясын ашуға, оны өмірмен байланыстыруға мүмкіндік беру.

Дамытушылық: өз бетімен талдау, саралау, қолдану арқылы шығармашылық тапсырмаларды орындату.

Тәрбиелік: адам өміріндегі жан-жақты үйлесімдік деген ұғымды түсінуге мүмкіндік жасау.

Сабақтың әдісі: топтау, «Бір айналым сөйлесу» стратегиясы

Сабақтың барысы:

1. Қызығушылықты ояту.

Оқушыларға қойылатын сұрақ:

- Балаларға жақсы өмір сүру үшін не керек?

Оқушылар көптеген жауаптар айтады. Осы жауаптарының ішінен төмендегі алты сөз алынып, олар осы сөздер бойынша топтпрға бөлініп отырады.

оқу

еңбек


ойын

кітап


спорт

өнер


Алты топ та өз аттарының күнделікті өмірдегі қажеттігін қорғап, 3-4 сөйлемнен тұратын эссе жазады.

2. Жаңа сабақ.

Әр топқа ертегі мазмұнын түсініп оқу тапсырма беру.

Өз топтарының аттары болып тұрған ұғымның пайдалы, зиянды жақтарын теріп жазғызу.

Оқулықпен жұмыс.

Мәтінді түсініп оқу, түсінбеген сөздерге сөздік жұмысын жүргізу.

- Еңбектің Балалар еліне қандай пайдасы тиді?

- Балаларға пайдалы алтаудың қайсысы бірінші орында болуы керек деп ойлайсың?

- Балалар еліндегі алты кейіпкер туралы мақалдар айту.

Қорытынды.

Үй жұмысы: «Балалар елін бағындыру» мазмұндау

Баға қою.

Сабақтың тақырыбы: Алғашқы ұстаз. Ғ. Жұмабаев.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: мәтін мазмұны арқылы қазақ халқының ертерек замандардағы өмірін білуге мүмкіндік беру.

Дамытушылық: мәтінді өз бетімен талдау жасату арқылы оқушы біліктілігін арттыруға, ойлануға, жүйелі жұмыс жасауға үйренуге жағдай туғызу.

Тәрбиелік: адамгершілікке, еңбек етуге, басқаның пікіріне де құрметпен қарауға, өзіне-өзі сын көзбен қарау керектігін байқауға икемдеу.

Сабақтың әдісі: «Дұрыс- бұрыс тұжырымдар» кестесін толтыру.

Сабақтың көрнекілігі және қажетті құралдар: «Дұрыс- бұрыс тұжырымдар» кестесі, кәдімгі тақта, бор, маркер, Ы.Алтынсарин, С. Көбеев портреттері.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру.

2. Үй жұмысын тексеру.

«Балалар елін бағындыру» мазмұнын сұрау



ІІ. Жаңа сабақ.

«Алғашқы ұстаз» мәтініне мынадай тұжырымдар алынады:

1. Өте ертеректе мектептерді:

- бай адамдар салып берген;

- халық өздері салған.

2. Мектепте оқығысы келгендердің бәрі оқыған.

3. Ата- аналар балаларын мектепке жібергісі келмеген.

Осы тұжырымдармен №1 «дұрыс-бұрыс тұжырымдар» кестесі арқылы жұмыс жасау.



Тұжырымдар

дейін

Кейін

Мәтінді оқу



Өте ертеректе мектепті бай адамдар салдырған.

Өте ертеректе мектепті халық салдырған.









Мектептерді оқығысы келгендердің барлығы оқыған.







Ата-аналар балаларын мектепке жібергісі келмеген.







Осы тұжырымдардың дұрыстығын сұрау. Егер оқушы тұжырымды дұрыс деп тапса, «дейін» бөліміне «+» таңбасын, ал егер келіспесе, «-» таңбасын қояды



Оқулықпен жұмыс.

Оқушылар іштей оқып, мәтінмен танысуды бастар алдында кестенің «кейін» деген бөлігін толтырады. Сыныпта оқушылар бір- бірінің тұжырымдарын талдап шығады. Оқушылар сабақ үстінде Ыбырай Алтынсарин заманындағы қазақ даласындағы алғашқы мектептердің ашылуы, оқуға қабылдау туралы мағлұматтар алады.



Қорытынды.

Үй жұмысы: «Алғашқы ұстаз» мазмұндау

Баға қою.

Сабақтың тақырыбы: Кітаптар мұңы.

Сабақтың мақсаты: мәтіндегі негізгі ойды түсінуге көмектесу. Ой-өрісінің, тілінің, мәнерлеп, түсініп оқу қабілеттерінің дамуына ықпал ету. Ұқыптылыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап, талдау-жинақтау, әңгімелеу.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды түгендеп, жақсы көңіл күй қалыптастыру үшін мадақтаулар айту.

Ұқыпты бала кітапты түптеп тастады,

Ұқыпсыз бала кітапты бүктеп тастады,

Жұмысын басқаға жүктеп тастады.

ІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.

Кіріспе әңгіме.

1. Кітап неге мұңаяды деп ойлайсың?

2. Мәтінді оқушылардың таныс емес сөздерді белгілей отырып, өз бетінше оқуы. Сөздік жұмыс.

3. Мәтін бойынша тапсырмалар орындау.

а) мәтіннен кітаптардың арманын тауып оқы.

ә) ұқыпты оқушының кітабын қалай ұстайтынын тауып оқы.

б) оқушыға кітаптың тигізер пайдасын тауып оқы.

в) кітапты шығару үшін жұмыс істеген адамдардың еңбегін айт.

г) Кітаптың ұқыпсыз оқушыға ренішін тауып оқы.

Мәтінді рөлге бөліп оқу, мазмұнын жалғастыра сөйлеу.

ІІІ. Сабақты бекіту.

1. Әңгіме неге «Кітаптың мұңы» деп аталған?

2. Кітап туралы мақал-мәтелдер айт.

Қорытынды.

Үйге тапсырма: «Кітаптар мұңы» мазмұндау

Баға қою.

Сабақтың тақырыбы: Кітап. С.Бегалин.

Сабақтың мақсаты: өлеңді мәнерлеп оқу, негізгі ойды түсінуге көмектесу.

Ой-өрісінің, тілінің, түсініп оқу қабілеттерінің дамуына ықпал ету. Ұқыптылыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.



Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,әңгімелеу.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың сабаққа дайындығын анықтау.



ІІ. Үй жұмысын тексеру.

«Кітаптар мұңы » мазмұнын сұрау

Әңгіме неге «Кітаптар мұңы » деп аталған?

Кітаптардың оқушыларға ренжігені дұрыс па?

Кітапты не үшін жинаймыз?

ІІІ. Жаңа сабақ.

Оқушыларды С. Бегалиннің өмірбаянымен таныстыру. «Кітап» өлеңін мәнерлеп оқу.

Сұрақ-жауап:

Кітап оқудың маңызы неде?

Сен өз кітаптарыңды қалай күтесің, құрметтейсің?

«Кітап оқу- мәдениеттілік белгісі» дегенді қалай түсінесіңдер?



Қорытынды.

Үй жұмысы: «Кітап» жаттау

Баға қою.

Сабақтың тақырыбы: Автобиографиялық әңгіме. Ғ. Мүсірепов.

Сабақтың мақсаты: жазушының автобиографиясы арқылы әңгіменің мазмұны мен идеясын ашуға мүмкіндік беру; халық өмірінің шынайы бейнесі осы әңгімеде жатқанын байқату.

Сабақтың барысы:

І. Қызығушылықты ояту.

а) плакаттағы мына өлең жолдарын аяқтауға тапсырма беру.( оқи салып, бірден сөздер табу)

Мектебім, менің мектебім! Байқамаппыз, шынымен,

Өзіңмен өтті ....... Үш жылдың .......

ә) Балалар, сендер төртінші жыл мектеп табалдырығын аттап отырсыңдар. Мектептен сендер білім алдыңдар, ал сендер не үйрендіңдер? ( мысалы, бір нәрсе жасауды, құрастыруды, т.б)

Жаңа сабақ.
- Ал бүгін Ғ.Мүсіреповтің «Автобиографиялық әңгімесі» арқылы сонау өткен ғасырда сендер сияқты балалардың мектептен не үйренгенін білгілерің келе ме?

- Мәтінді іштей оқу. Мазмұнын түсіну.

- Ғ. Мүсіреповтің балалық шағындағы мектеп бейнесін әңгіме бойынша зерттеп, қорғап шығу ( сызба, сурет, жазбаша сипаттау, топтау, т.т)

Қорытынды.

Үй жұмысы: «Автобиографиялық әңгіме» мазмұндау

Баға қою.

Сабақтың тақырыбы: Арман мен ақыл.

Сабақтың мақсаты:

білімділік: өлеңнің негізгі идеясын түсінуге жағдай жасау.

дамытушылық: танымдық қабілетінің, ой-қиялының дамуына ықпал ету; сөйлеу тілін, сөздік өорын молайту.

тәрбиелік: еңбекті сүюге, білімге, өнерге құштар болуға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: мамандыққа байланысты суреттер.

Сабақтың барысы:

І. Қызығушылықты ояту.

1. Ойын «Кімге не керек?»

күйші қару

актер ән


ұшқыш домбыра

әнші сахна

батыр ұшақ

2. «Осы аталған және басқа мамандық иелеріне ортақ не керек?» деген сұраққа әр топ өз жауаптарын береді.



ІІ. Жаңа сабақ.

1. Сенің арманың қандай?

2. «Арман мен ақыл» өлеңін іштей, түсініп оқып шығады.

3. Тапсырма:

- Өлеңде білім-ғылым туралы не айтылған?

- Өлеңнің «Арман мен ақыл» деп аталуы неліктен?

- Өнер, білім туралы мақал-мәтелдер айту?

- Өз туысқаның, ата-анаң қандай мамандық иелері?



Қорытынды.

Үй жұмысы: «Кім болам?» тақырыбына шығарма жазу

Баға қою

Сабақтың тақырыбы: Зәмзәм суы.

Сабақтың мақсаты:

Сабақтың тақырыбы: Сен ғылымға....



Сабақтың тақырыбы: Ақкөл жағасында.

Сабақтың мақсаты:

білімділік: мәтіннің мағынасын түсінуге көмектесе отырып, А. Байтұрсынұлы туралы түсінік беру.

Дамытушылық: танымдық, есте сақтау, ойлау, байланыстырып сөйлеу қабілеттерінің дамуына ықпал ету.

тәрбиелік: білімді сүю, елжандылыққа, адамгершілікке баулу.

Сабақтың барысы:

І. Қызығушылықты ояту.

1. «Не өзгерді?» ойыны. Тақтаға киіз үй, бала, арба, балық, кітап суреттерін ретімен орналастыру. Балалар суреттің орналасу ретін естеріне сақтап алады. Содан соң көздерін жұмады. Балалар көзін ашып, орны ауыстырылған суретті табады.

2. Осы сөздер бойынша топқа бөлінеді.

ІІ. Мағынаны тану.


  1. Осы тірек суреттер арқылы мәтін мазмұнына болжау жүргізу.

  2. 5 бөлікке бөлінген мәтінді оқушылар жұмыс топтарында жан-жақты талқылайды.

  3. Түсініксіз сөздерді анықтап, пікір алмасады.

  4. Отбасы топтарына келіп, мәтінді 1-2-3-4-5 ретпен әңгімелеп түсіндіреді.

  5. Төмендегі тапсырмаларды мұғалім әр топқа бөліп береді.

Мәтіндегі жұмбақты көшіріп жазып, жатқа айтады. Мәтін ішіндегі жаңылтпашты тауып жазады, жатқа айтады. Ахмет Байтұрсынұлы мен балалардың сөздерін рөлге бөліп оқиды.

Мәтіндегі кісі аттарын теріп жаз, олар туралы не айтасың? Мәтін мазмұнына сәйкес мақал-мәтелдер айт. Әр топ өздері оқыған бөлімдерін реті бойынша әңгімелейді. Ахмет Байтұрсынұлы кім?

А. Байтұрсынұлы- ( 1873-1937) көрнекті ғалым, әдебиет зерттеушісі, дарынды аудармашы, үлкен ағартушы және бірқатар оқу құралдарының авторы. Қазіргі Торғай облысының Сарытүбек деген жерінде туылған.

ІІІ. Ойтолғаныс.

Мәтінге сүйеніп, А. Байтұрсынұлына мінездеме беріп көр.



ІV. Үйге тапсырма.

А. Байтұрсынұлы туралы қосымша материалдар жинақтау.


Сабақтың тақырыбы: Күз. М. Дулатұлы.

Сабақтың мақсаты:

білімділік: күз мезгілінің ерекшеліктері туралы білімдерін нығайту; сипаттай білуге үйрету; теңеу сөздерді дұрыс қолдана білу.

дамытушылық: сөйлеу тілдерін жетілдіру, есте сақтау, ойлау қабілеттерінің дамуына ықпал ету.



тәрбиелік: еңбексүйгіштікке, табиғатты сүюге, өзіндік пікірін білдіруге баулу.

Сабақтың көрнекілігі: күз көріністері, альбомдарү суреттер.

Сабақтың барысы:

І. Қызығушылықты ояту.

1. Бұлттар төніп, Бой жаза алмай,

Жерге шөгіп. Ойнай алмай,

Дымқыл тұман басады. Денең мұздап тоңады.

Шөп сарғайып, Айтыңдаршы, бөбектерім,

Өзі тойып, Бұл қай кезде болады?

Дала сұры қашады.

Сұраққа жауап бере отырып, оқушылар күз мезгілін суреттейді.



ІІ. Мағынаны тану.

  1. Күзгі суреттерді көру.

  2. М. Дулатұлының «Күз» шығармасын өздері оқиды.

  3. Сөздік жұмыс жүргізіледі.

  4. Сұрақтарға жауап бер:

  • Күз мезгілінде табиғатта қандай өзгерістер болады?

  • Адам өмірінде ше?

  • Жануарлар әлемінде ше?

  1. А. Құнанбайұлының «Күз» өлеңін оқу.

  2. Шумақпен бөліп оқу.

  3. Өлең жолдарын қара сөзбен айтып көр.

  4. Тапсырма.

  • Күз мезгілінің ерекшекліктерін жаз.

  • Жыл құстарын жаз, олар туралы білетініңді айт.

  • Күзде жапырақтың түсу себебін түсіндір.

  • Жұмбақты шеш, өзің тақырыпқа сәйкес қандай жұмбақ білесің?

ІІІ. Ойтолғаныс.

5 жолды өлең жаз. Мысалы:

Зат есім (1 сөз) күз

Сын есім ( 2 сөз) алтын, күрең

Етістік ( 3 сөз) сарғайды, дайындалды, жиналды.

Сезімді білдіретін сөйлем (4 сөз) Алтын күз қандай көрікті!

Синоним (1сөз) мезгіл

Жаңа алған мәліметтерін пайдалана отырып, топтастыруды толықтырады.



ІV. Үйге тапсырма.

  1. Күз тақырыбына сурет сал.

  2. Күз көріністерінен шағын кітапша жаса.

Сабақтың тақырыбы: Күз. Т. Жароков.

Сабақтың мақсаты:



білімділік: күз мезгілінің ерекшеліктері туралы білімдерін нығайту; сипаттай білуге үйрету; теңеу сөздерді дұрыс қолдана білу.

дамытушылық: сөйлеу тілдерін жетілдіру, есте сақтау, ойлау қабілеттерінің дамуына ықпал ету.



тәрбиелік: еңбексүйгіштікке, табиғатты сүюге, өзіндік пікірін білдіруге баулу.

Сабақтың көрнекілігі: күз көріністері, альбомдарү суреттер.

Сабақтың барысы:

І. Қызығушылықты ояту.

1. Бұлттар төніп, Бой жаза алмай,

Жерге шөгіп. Ойнай алмай,

Дымқыл тұман басады. Денең мұздап тоңады.

Шөп сарғайып, Айтыңдаршы, бөбектерім,

Өзі тойып, Бұл қай кезде болады?

Дала сұры қашады.

Сұраққа жауап бере отырып, оқушылар күз мезгілін суреттейді.



ІІ. Мағынаны тану.

  1. Күзгі суреттерді көру.

  2. Т. Жароковтың «Күз» өлеңін өздері оқиды.

  3. Сөздік жұмыс жүргізіледі.

  4. Сұрақтарға жауап бер:

  • Күз мезгілінде табиғатта қандай өзгерістер болады?

  • Адам өмірінде ше?

  • Жануарлар әлемінде ше?

  1. А. Құнанбайұлының «Күз» өлеңін оқу.

  2. Шумақпен бөліп оқу.

  3. Өлең жолдарын қара сөзбен айтып көр.

  4. Тапсырма.

  • Күз мезгілінің ерекшекліктерін жаз.

  • Жыл құстарын жаз, олар туралы білетініңді айт.

  • Күзде жапырақтың түсу себебін түсіндір.

  • Жұмбақты шеш, өзің тақырыпқа сәйкес қандай жұмбақ білесің?

ІІІ. Ойтолғаныс.

5 жолды өлең жаз. Мысалы:

Зат есім (1 сөз) күз

Сын есім ( 2 сөз) алтын, күрең

Етістік ( 3 сөз) сарғайды, дайындалды, жиналды.

Сезімді білдіретін сөйлем (4 сөз) Алтын күз қандай көрікті!

Синоним (1сөз) мезгіл

Жаңа алған мәліметтерін пайдалана отырып, топтастыруды толықтырады.



ІV. Үйге тапсырма.

  1. Күз тақырыбына сурет сал.

Күз көріністерінен шағын кітапша жаса.

Сабақтың тақырыбы: Мұғалім.

Сабақтың тақырыбы: Алғыс

Сабақтың мақсаты:

білімділік: мәтіндегі негізгі ойды түсінуге жағдай жасау.

дамытушылық: танымдық, есте сақтау, байланыстырып сөйлеу қабілеттерінің дамуына ықпал ету.

тәрбиелік: мейірімділікке, еңбекқорлыққа, шыншылдыққа баулу.

Сабақтың көрнекілігі: жеміс-жидек суреттері.

Сабақтың барысы:

І. Қызығушылықты ояту.

1. Тақтаға жеміс-жидектер суреттері ілінген. Оқушылар М. Әләмбаевтың «Бау-бақшада» өлеңін айта отырып, атты аталған жемістер мен көкөністердің атауын теріп жазады. Мысалы:

1. Күзде пісті алма,

алқызылын таңда.

2.Аулада бар бүлдірген

Жалықпай тер бір-бірден

3. Қарт ұнатып, жас қалап,

Жейтіндері асқабақ

4. Кәдуілгі помидор

Витаминді нәрі мол.

ІІ. Мағынаны тану.

1.Өсімдіктерді өсіру үшін не қажет?

- Тұқым, жер, ауа, су, еңбек, күн, топырақ.

2. Топырақ

Күн


Адам сөздері бойынша топқа бөліну.

Су

Жер



  1. Мәтін жан-жақты талқыланғаннан кейін мынадай тапсырмалар беріледі:

а) мәтінге сүйене отырып, дүниетану пәнінен алған білімдері бойынша әр топ өздерінің тобының атауы болған сөздің тіршілік үшін қаншалықты қажеттігін дәлелдейді.

1. Өз аттарына сәйкес мақал-мәтел айту.

2. Мәтінді рөлге бөліп оқу.

3. Мәтін неліктен «Алғыс» деп аталған?

ІІІ. Үйге тапсырма.

Алғыс алған сәттерін әңгімелеуге дайындалу.

«Алғыс» мәтінін оқып, мазмұнын айту.

Сабақтың тақырыбы: Анна апайдың бақшасы.

Сабақтың мақсаты:

білімділік: мәтінді түсініп оқуға, мазмұнын түсінуге, негізгі идеясын, ойын ашуға жағдай жасау.

дамытушылық: оқушылардың ойын, тілін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

тәрбиелік: ұрлық жасамауға, жаман әдеттен аулақ болуға тәрбиелеу.

Сабақтың тәсілі: сұрақ-жауап,әңгімелеу,ой-қозғау,түсіндіру.

Сабақтың барысы:

І. Қызығушылықты ояту.

Үш топқа тапсырмалар беру.

- Мағынасын қалай түсіндіңдер?

ІІ. Мағынаны тану.

а) мәтінді оқу. талдау. Жаңа сөздермен жұмыс. Сұрақтарңа жауап беру.

ә) балалардың іс-әрекеттері жайлы оқушылардың ойларын тыңдау.

б) жеміс-жидекті жуып жеу және оны өзінен кішілерге түсіндіру керек екендігін айту.

в) мәтінді рөлге бөліп оқыту.

3. Ой толғаныс

Енді әр топ сабақтың басында берілген мақалдар мен нақыл сөздің мағынасы бойынша айтқан ойларын ары қарай толықтырады? Осы әңгімеден кейін қандай ой түйіндей аласың?

ІІІ. Үйге тпасырма беру

Әңгімені түсініп оқу, мазмұнын ашу.


Сабақтың тақырыбы: Ақбидай

Сабақтың мақсаты:

білімділік: мәтіндегі негізгі ойды түсінуге жағдай жасау.

дамытушылық: есте сақтау, ойлау, танымдық, ауызша және жазбаша сөйлеу тілін дамыту.

тәрбиелік: еңбекті сүю, бағалауға, ұқыптылыққа баулу.

Сабақтың көрнекілігі: бидайдың суреті, егін жинауға байланысты сюжетті суреттер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

«Құмырсқаның қанағаты» әңгімесін оқып беру.

ІІ. Жаңа сабақ. Топтастыру.

Бұл әңгімеден не үйрендік? Үнемшілдік, қанағат ету, құрметтеу, ұқыптылық,шыдамдылық.

2. Оқушылар мәтінде таныс емес сөздерді белгілей отырып оқиды.

3. Мәтінге сүйеніп, мына сұрақтарға жауап тап:

а) Ақбидай қандай жағдайға душар болды?

ә) Мәтін бойынша Адамды суретте. Мысалы: Садақ асынған, қолында найзасы бар аңшы. Ойлы, еңбекқор. Достыққа берік. Мейірімді, кеңпейіт, т.б.

б) табиғатта қандай өзгеріс болды?

в) жақсылыққа жақсылық жасау туралы қай бөлімде айтылған?

4. Мәтінді жалғастыра оқыту.

5. Негізіг ой қай жолдарда айтылады?

6. Мәтінге басқа қандай тақырып өояр едің?

7. Өлең оқып беру:

Жерден асқан жоқ жомарт, тақсыр ұлы,

Жақсылықтың жүз есе жақсылығы.

Түйір дәнге береді тұтас масақ,

Оралады орман боп оқ шыбығы.

ІІІ. Сабақты бекіту.

«Ас атасы - нан» тақырыбына әңгіме жазу.

ІV. Сабақты қорытындылау.

1. Нанға байланысты қандай тыйым сөздерді білесіңдер?

2. Өз отбасында нанды қалай құрметтейді?

V. Үйге тапсырма:

«Нанның пайдасы» туралы қосымша материал жинау.

Сабақтың тақырыбы: Туған жер.

Сабақтың мақсаты:

білімділік: мәтін мазмұны мен идеясын ашуға, мәтіндегі көркемдегіш құралдарға көңіл бөле отырып, талдауға мүмкіндік беру.

дамытушылық: өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын дамыту; тез, өнімді жұмыс арқылы уақытты үнемді пайдалана білу мүмкіндігіне дағдыландыру.

тәрбиелік: өзгенің де пікірін тыңдауға, мәдениетті сөйлеуге, сауатты жазуға, тіл байлығын арттыруға жағдай туғызу; туған жерге деген сүйіспеншілік сезімдерін тек қана туған тіл арқылы ғана жеткізуге болатынын сезіндіру.

Сабақтың көрнекілігі мен өажетті құралдар: Қазақстан картасы, табиғат суреттері.

Сабақтың барысы:

1. Қызығушылықты ояту.

Туған жер

Дала

Байлық


Қорғау топтарына бөлініп отыру.

  1. Осы төрт сөзді пайдаланып, 5-6 минутта қысқаша мәтін құрастырып жазып шығу.

  2. Жазылған мәтінді оқушылар өз топтарында оқып талдайды да, әр топтан бір оқушының жазған сыныпта оқу ұсынылады.

2. Мағынаны тану.

«Туған жер» мәтінінің бірінші, екінші абзацын оқу. Оқығанын өзінің жазған мәтінімен салыстыру. Бұл салыстыру кезінде баланың туған жер туралы, оның даласы, байлығы туралы жазғаны және оны қалай қорғау керектігі туралы ойы, идеясы автормен қалай ұштасқаны талданады.

Оқушыларға оқып отырғанда пейзаж, яғни табиғат суреттеуін тауып оқу тапсырылады.

- Балалар туған жерге қызмет ету дегенді қалай түсінесіңдер?

Ой толғаныс.

а) Туған жерге 5 жолды өлең құрастырылса, өте мағыналы жұмыс болар еді.

ә) балалар, жазушы өзінің туған жеріне қандай сезімдерін білдірген?

- Иә, ақындар өлең арнап, композиторлар ән шығарып, туған жерін әркім еске алып отырған.

Қорытынды.

үйге тапсырма:

Сабақтың тақырыбы: Көкшенің кеудесінде.

Сабақтың мақсаты:

білімділік: мәтіннің мазмұнын түсіне лтырып, Көкше табиғаты туралы түсінік алуларына жағдай жасау.

дамытушылық: ойлау, есте сақтау, байланыстырып жазу, сөйлеу қабілеттерінің дамуына ықпал ету.

тәрбиелік: табиғатты сүюге, көркейтуге, демалысты дұрыс ұйымдастыра білуге баулу.

Сабақтың көрнекілігі: Уөкше көріністері, Жұмбақтас, Оқжетпес суреттері. Сабақтың барысы:

І. Қызығушылықты ояту.

Жұмбақтас, Оқжетпес суреттері, олар туралы аңызды айтып беру.

ІІ. Мағынаны тану.

1. Мәтінді түсініп, зерттеп оқу.

2. Тапсырмалар орындау.

- Көкше табиғатын суреттеп айт.

- Көкше табиғатын асқақтатып тұрған көркемдеуші теңеу сөздерді жаз.

- Көкше табиғатыавторға не дегендей болды?

- Мәтінді әңгімелеп айт.

ІІІ. Ой толғаныс.

Әр топқа тапсырма.

«Кербез Көкше» , т.б тақырыбы бойынша шығарма жазу.

ІV. Үй тапсырмасы.


  1. «Көкше көрінісінің » суретін сал

  2. Көкшенің біз білмейтін құпияларын оқып, біліп кел.


Каталог: uploads -> doc -> 07e7
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
07e7 -> Сабақтың тақырыбы Мақсаты Оқушы нені үйрену керек Сағат саны Үйге тапсырма Уақыты
07e7 -> Ш. Ш. Уәлихановтың ата-бабалары байырғы сұлтандар әулетіне жатады
07e7 -> Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңi. Тыныштық сәтi.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет