Сабақтың тақырыбы: Сапарғали Бегалин «Бала Шоқан»



Дата05.06.2017
өлшемі154,19 Kb.
#17781
түріСабақ
КЕЛІСЕМІН: күні:23.02.2016ж сынып: 5 «Б»

Сабақтың тақырыбы: Сапарғали Бегалин «Бала Шоқан»



Сабақтың мақсаты: Шығарманың мазмұнын меңгерту, идеясын тану арқылы Ш.Уәлихановтың тұлғалық қасиетін ашу.

Білімділік: Шығарманың мазмұнын меңгеру, идеясын тану арқылы Ш.Уәлихановтың тұлғалық қасиетін ашу.

Дамытушылық: Оқушылардың өзіндік ой қорыту, таным қабілеттерін,

шығармашылығын дамыту.



Тәрбиелік: Адамгершілік қасиеттерге,уәдеге беріктікке, өнерді бағалай білуге тәрбиелеу.

Жоспарланған нәтиже: қойылған мақсатқа жету

Әдісі: «БИС» технологиясының «Ауызша сабақ -1»

Көрнекілік: ООМ, Сын тұрғысынан сұрақтар, тірек сөздер


Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру бөлімі: а) амандасу; б) сабақ тақырыбы мен мақсатын айту;


Сабақ

тың құрылымы



Технологиялық картаның жұмыс тәртібі

Түсініктеме

Сабақтың құрылымы

1 кезең


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың зейінін жинақтау:


Көшбасшы шығып сыныпты рухтандырады

ООМ

А

В

С

D

Е

F






























































































2 кезең


Үй тапсырмасы
өткен сабақ бойынша қарама-қарсы сұрақ


1. Қайрош кімнің прототипі? Қайырғали Смағұлов
2. «Жаңа достарда» қай жыл бейнеленген? 1941ж
3. Қайрош нешеге дейін санау білді? 2887
4. Шеген неше өсиет айтты? 3
5. Қайрош қандай бала? Талапты.
6. Бораш қандай бала? Қыз мінезді
7. Шеген Қайроштың аяғы ауырғанда не істеді? Йод пен май жақты.
8. Борашты өгей шешесі неден құлатып жіберді? Қораның төбесінен.
9. Бораштың аяғын не кесіп кетті? Соқа.
10. Шеген, Бораш, Қайрош қандай достар? Адал
11. «Салқын сарай» үйлері неден жасалған? Үңгір ішінен.

12. Балалар үйінде неше бала тәрбиеленді? 50
13. Тәрбиеші апай кім? Мария апай
14. Тәрбиеші анасына не ұсынды? Шай.
15. Қайроштың ағасы кім? Айдаш
16. Қай теңіз бейнеленген? Каспий.
17. Шеген ең алдымен адамға не керек деді? Бас.
18. Балалар күнкөріс жолында не істеді? Өнерлерін көрсетті.
19. Ғабит Мүсірепов неше жасында қайтыс болды? 83ж.
20. Қайрош қалаға не үшін қашты? Сиыр бақпау үшін.

Барлық оқушылардың нәтижелері бойынша

әрбір оқушы ООМ бойынша сұралады.

Оқушыларға жауабына қарай «+», «-» таңбасы қойылады.

Жауап беруге 3 секунд уақыт беріледі.
Бірінші белгілеу


Ақпанның 23

Сынып жұмысы

Сапарғали Бегалин «Бала Шоқан»


3 кезең

Тірек сөздер
Қабылдауды ұйымдастыру

1.Бала Шоқан

2. Мысық


3.Көк қаршыға

4.Құсмұрын

5.Үлкен ақ сары әйел

6. Атқосшы Сыдық

7.Айғаным әжесі

8.Тентек Жақып

9.Шыңғыс ауылы

10. Мүсін

11.Сары бала

12.Күзекке

13.Жолбарыстай шұбар құнан

14.Жасқаншақ


Есте сақтауға уақыт


14 сөз – 1 мин
Екінші белгілеу

4 кезең

Ұғынуды ұйымдастыру

Оқушылар 2,5 бетті 7 минут мәтінді оқып шығу

2,5 бетті 7 минут

5 кезең

Жаңа тақырып бойыншы қарама-қарсы сұрақ
Түсінудің алғашқы тексерілуі

1.Сары баланың ала жаздай ойнайтын досы кім /Төре баласы –Шоқан/

2. Күзекке неше бөлмелі кеңсе үйін салғызды? / екі бөлмелі кеңсе үйін салғызды/

3.Құсмұрын еліне аға сұлтан болып кім тағайындалды? /Шоқанның әкесі Шыңғыс/

4. Кеңсе үйдің күзетшілері кімдер еді? /Сол үйдің жазғы – қысқы күзетшісі – сары баланың әке – шешесі/

5.Мысық Шоқанды неге асыға күтті?

6.Жолбарыстай шұбар құнанын елеңдете сары баланың жанына жетіп келген кім? /Шоқан/

7.Мысық неден және қандай мүсіндер жасады?/ат, түйе, сиыр/

8.Тосырқап қалған сары бала балшықтан жасаған ойыншықтарын не істеді? /Ойыншықтарын жия қойып, орнынан ербиип түрегелді/

9.Мысық неге сонша жасқаншақ болды?

10.Шоқан құнаннан түсіп сары балаға жүргенде Мысық не істеді? /бермеймін деп ойыншықтарын жинастырды/

11.Мысық Шоқанға ойыншықтарын не себепті бермеді? /Кешегі балалардай сен алып қашасың деп көйлегінің етегіне салды/

12.Шоқан сары баланың қандай ойыншығын сұрап алмақшы болды? /балшықтан жасалған атын/

13.Мысық Шоқан ауылына баруға неге қорқады?

14. Бұрынғыдай емес, Шоқанға бойы үйренген Мысық тартынбай келеді. Бұлар үйге таяғанда, алдарынан кім шығады? /Шоқанның інісі Жақып шықты/

15.Шоқан ойыншығын берсе не беремін деді? /қант, бауырсақ/

16. Иә, мен кетемін. Бағана айтқаным қайда, ұрсады, сабайды деп. Осыны айтып, Мысық есікке қарай шегіншектей бергенде не болды? /Сырттан үйге кіріп келе жатқан Шоқанның әкесінің тізесіне соқтығысып, етпетінен түсті./

17.Ей, мынау кім, қайдан ерттің, туу өзі сап – сары? /Шоқанның інісі Жақып/

18. Бауырсақты бір – бірлеп жеп, қымызды имене жұтып отырған Мысыққа Шоқан не айтты? /Сен немене , әлі қорқып тұрсың ба? Жеп қой бауырсақты, қалғанын етегіңе салып ал/

19. Әкесінің атқосшысы Сыдық үйге кіріп келгенде не болды?/ қаршығасын ұстаған Сыдық кіріп келгенде аяғының астынан шыққан ащы дауыстан шошып қолындағы қаршыға далпылдап, мысықтың басына құстың қанаты келіп соғылды/

20.Мысықтың Шоқан үйіне барғанда көзінен түспеген нарсе не? /төсектің бас жағынан түре келген тарғыл арлан тазы/

21. Кімнің қасында отырған Жақып қолына шыбыртқы ұстап, әлі де Мысыққа өшіге қарады? ( Үлкен ақ сары әйелдің)

22. Шоқан Мысыққа қандай уәде берді?/Шоқан ертең құдық басына барамын сонда мүсіндеріңді аламын/

23.Мысыққа жаны ашыған Шоқан апасына не деп айтты? /Мысыққа қоңыр шапанын, жеңіл етігін беруін сұрады/

24. Шоқанның анасы жұмыскер әйелге Мысыққа не берсін деді? / әбдіредегі кездемеден көйлектік шыт жыртып бер, шешесі көйлек тіктірер деді/

25. Мысыққа Шоқан қыстауға көшетін кезде не деп айтты? /Сен осында қаласың ғой, енді аман бол деді/


Әрбір оқушы ООМ бойынша сұралады.

Жауап беруге 3 секунд уақыт беріледі.

Оқушыларға жауабына қарай «+», «-» таңбасы қойылады.

Үшінші белгілеу


6 кезең

Сыни тұрғыдан сұрақтар
Алғашқы бекітуді ұйымдастыру

1.Күзекке екі бөлмелі кеңсе үй салғызды ма? ия

2.Құсмұрын еліне Шоқанның атасы аға сұлтан болды ма? жоқ

3.Кеңсе үйдің күзетшілері Шоқанның әке-шешесі ма? жоқ

4.Шоқан Мысықты асыға күтті ма? жоқ

5.Мысық жолбарыстай шұбар құнанын елеңдете Шоқанның жанына келді ме? Жоқ

6. Шоқан балшықтан мүсін жасады ма? жоқ

7. Тосырқап қалған сары бала балшықтан жасаған ойыншықтарын берді ме?ия

8.Мысық жасқаншақ болды ма?ия

9.Мысық Шоқанға ойыншықтарын берді ме? Ия

10.Шоқан сары баладан балшықтан жасалған атын сұрады ма? ия

11.Шоқан мен Мысық үйге таяғанда алдарынан Жақып шықты ма? ия

12.Мысық Шақанның ауылына барудан қорықты ма? ия

13.Мысық балшықтан жасаған ойыншықтарын берсе , Шоқан қант, бауырсақ берем деді ме?ия

14.Шоқанның інісі Жақып Мысықтың досы ма? жоқ

15.Мысық төсектің бас жағынан шыққан арланнан қорықты ма? ия

16. Мысық Шоқанға уәде берді ма? жоқ

17. Мысыққа Шоқанның жаны ашыды ма? ия

18.Шоқанның анасы Мысыққа көйлек тігіп алу үшін бұл берді ма? ия

19.Шоқан Мысыққа қоңыр шапаны мен жеңіл етігін берді ма? ия

20. Шоқан «сен қаласың ғой, енді аман бол деп Мысыққа айтты ма? ия

21. Шоқан Мысыққа бауырсақты жеп қой, қалғанын етегіңе салып ал деді ма? ия


ия, жоқ
Әрбір оқушы ООМ бойынша сұралады.

Жауап беруге 3 секунд уақыт беріледі.

Оқушыларға жауабына қарай «+», «-» таңбасы қойылады.

Төртінші белгілеу


7 кезең

Тақырыптық сөздік қор

Оқушылар сабақта оқыған, білгендерін, сұрақтарға берген жауаптарын естеріне түсіріп, «Эссе» жазады.

Сабақта меңгерілген материал бойынша ТСҚ жазылады. Ең көп сөз қорын жазған оқушы дауыстап, жылдам оқиды.



«+», «-» таңбасы қойылады.
5 минут

Сөз саны 63-100 сөз


5 минут уақыт өткен соң, оқушылар бір-бірінің қанша сөз жазғандарын санап, есебін шығарады.

Бесінші белгілеу


8 кезең

Бағалау

Әр берілген дұрыс жауапқа «+» қойылып, матрица толтырылып отырады, сол нәтиже бойынша оқушы бағаланады .

«5» - ++++; «4» - +++; «3» - ++;





9 кезең

Үй тапсырмасы

С.Бегалин «Бала Шоқан» композициялық талдау, «Туған жер» туралы мәлімет жинау





Ауызша сабақ №1 Технологиялық карта

Тақырып:Сапарғали Бегеалин «Бала Шоқан»

Мақсаты:



Міндеттері:












1

Ұйымдастыру кезеңі. Мотивация.

Күнтізбелік жоспар бойынша тақырып өткізіледі. Мұғалім жұмыс жасау уақытын болжайды, яғни уақытты үнемдеу туралы мәлімет береді.

Ұжымды белсендіру үшін көшбасшыға сөз беріледі.




Сабақтың тақырыбы

Сапарғали Бегеалин «Бала Шоқан»

2 сабақ

5 «Б» сынып



Тірек сөздермен жұмыс

1.Бала Шоқан

2. Мысық

3.Көк қаршыға

4.Құсмұрын

5.Үлкен ақ сары әйел

6. Атқосшы Сыдық

7.Айғаным әжесі

8.Тентек Жақып

9.Шыңғыс ауылы

10. Мүсін


7 сөз - 30 секунд тақтаға жазылады.


2

Қабылдауды ұйымдастыру. Есте сақтауға уақыт нормативі

7 сөз – 30 секунд



Тірек сөздер жабылады. Оқушылар тақтадағы барлық сөздерді естерінде сақтауы тиіс. Берілген уақыт аяқталысымен сөздерді жасырып қояды және оқушылар сол кеткен уақыт аралығындағыдай уақыт ішінде естеріне сөздерді түсіруі тиіс.

Есте сақтау бойынша бір сөз шегерілуге рұқсат беріледі.

3

Ұғынуды ұйымдастыру

Тірек сөздер негізінде мәтінмен жұмыс. Жұмыс уақыты – 1 параққа 3 минут




4

Түсінуді алғашқы тексеру

Қарама – қарсы сұрақтар.

1.Сары баланың ала жаздай ойнайтын досы кім /Төре баласы –Шоқан/

2. Күзекке неше бөлмелі кеңсе үйін салғызды? / екі бөлмелі кеңсе үйін салғызды/

3.Құсмұрын еліне кім аға сұлтан болып тағайындалды? /Шоқанның әкесі Шыңғыс/

4. Кеңсе үйдің күзетшілері кімдер еді? /Сол үйдің жазғы – қысқы күзетшісі – сары баланың әке – шешесі/

5.Мысық Шоқанды неге асыға күтті? Осы оқиға үстінде Шоқанға қандай мінез сай келеді?

6.Жолбарыстай шұбар құнанын елеңдете сары баланың жанына жетіп келген кім? /Шоқан/

7.Мысық неден және қандай мүсіндер жасады?/ат, түйе, сиыр/

8.Тосырқап қалған сары бала балшықтан жасаған ойыншықтарын не істеді? /Ойыншықтарын жия қойып, орнынан ербиип түрегелді/

9.Мысық неге сонша жасқаншақ болды?

10.Шоқан құнаннан түсіп сары балаға жүргенде Мысық не істеді? /бермеймін деп ойыншықтарын жинастырды/

11.Мысық Шоқанға ойыншықтарын не себепті бермеді? /Кешегі балалардай сен алып қашасың деп көйлегінің етегіне салды/

12.Шоқан сары баланың қандай ойыншығын сұрап алмақшы болды? /балшықтан жасалған атын/

13.Мысық Шоқан ауылына баруға неге қорқады?

14. Бұрынғыдай емес, Шоқанға бойы үйренген Мысық тартынбай келеді. Бұлар үйге таянғанда, алдарынан кім шығады? /Шоқанның інісі Жақып шықты/

15.Шоқан ойыншығын берсе не беремін деді? /қант, бауырсақ/

16. Иә, мен кетемін. Бағана айтқаным қайда, ұрсады, сабайды деп. Осыны айтып, Мысық есікке қарай шегіншектей бергенде не болды? /Сырттан үйге кіріп келе жатқан Шоқанның әкесінің тізесіне соқтығысып, етпетінен түсті./

17.Ей, мынау кім, қайдан ерттің, туу өзі сап – сары? /Шоқанның інісі Жақып/

18. Бауырсақты бір – бірлеп жеп, қымызды имене жұтып отырған Мысыққа Шоқан не айтты? /Сен немене , әлі қорқып тұрсың ба? Жеп қой бауырсақты, қалғанын етегіңе салып ал/

19. Әкесінің атқосшысы Сыдық үйге кіріп келгенде не болды?/ қаршығасын ұстаған Сыдық кіріп келгенде аяғының астынан шыққан ащы дауыстан шошып қолындағы қаршыға далпылдап, мысықтың басына құстың қанаты келіп соғылды/

20.Мысықтың Шоқан үйіне барғанда көзінен түспеген нарсе не? /төсектің бас жағынан түре келген тарғыл арлан тазы/

21. Кімнің қасында отырған Жақып қолына шыбыртқы ұстап, әлі де Мысыққа өшіге қарады? ( Үлкен ақ сары әйелдің)

22. Шоқан Мысыққа қандай уәде берді?/Шоқан ертең құдық басына барамын сонда мүсіндеріңді аламын/

23.Мысыққа жаны ашыған Шоқан апасына не деп айтты? /Мысыққа қоңыр шапанын, жеңіл етігін беруін сұрады/

24. Шоқанның анасы жұмыскер әйелге Мысыққа не берсін деді? / әбдіредегі кездемеден көйлектік шыт жыртып бер, шешесі көйлек тіктірер деді/

25. Мысыққа Шоқан қыстауға көшетін кезде не деп айтты? / Сен осында қаласың ғой, енді аман бол деді/

Барлық оқушылардың нәтижелері бойынша плюс пен минус белгілері қойылады.

5

Алғашқы бекітуді ұйымдастыру.

Оқушыларды сын тұрғысынан сұрау. Меңгеру сапасын анықтау мақсатында сұрақтар бұрмаланып беріледі. «Иә», «Жоқ» деген жауап береді

  1. Шоқанның досы Жакып па? Жоқ Мысық

  2. Сары баланың жаздай ойнайтын баласы Жақып? Жоқ Шоқан

  3. Мысық ойыншықтарды балшықтан жасады? Ия

  4. Кеңсе күзетшісі мысықтың әке шешесі? Ия

  5. Шоқан



Барлық оқушылардың нәтижелері бойынша плюс пен минус белгілері қойылады.

6

Талдау. Уақыт 5 минут

Оқытылған тақырып бойынша тақырыптық сөздік қор. Шығарма түрінде жазуға рұқсат беріледі.

Барлық оқушылардың нәтижелері бойынша плюс пен минус белгілері қойылады.

7

Рефлексия

1.Сыныптың материалды меңгеру деңгейі анықтайды «Екі жұлдыз, бір тілек».




8

Бағалау

4 -5 белгі - 5 ұпай

3 белгі - 4 ұпай

2 белгі - 3 ұпай

1 белгі - 2 ұпай






9

Үй тапсырмасы

4 белгіден кем алған оқушылар үйге тапсырма алады.




Каталог: uploads -> doc -> 1165
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
1165 -> Мақсаты: Білімділігі
1165 -> «Шешендік өнер» таңдау пәні Түсінік хат Оқушыларды «Шешендік өнерге»


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет