Сабақтың тақырыбы: «Шегіртке мен құмырсқа»
Дата 31.12.2019 өлшемі 44,06 Kb. #55231 түрі Сабақ
Бұл бет үшін навигация:Өткізген: Кулмуханбетова Г. Сабақтың тақырыбы: «Шегіртке мен құмырсқа» Сабақтың мақсаты ІІ.Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, тілдік, сөздік қорын дамытып, өздігінен жұмыс жасай білу дағдысын қалыптастыру. Сабақтың әдісі: топпен жұмыс, Венн диаграмма, ассоциация, бес жолды өлең,рөлге бөліп оқу. Сабақтың түрі: Жаңа сабақ 1. Қылдай белі бүгілген, Өзінен де жүгі үлкен. (Құмырсқа) 2. Бірі құяды, бірі жұтады. (Жаңбыр мен жер) Ендеше, біз бүгін, И.Крыловтан Абайдың аудармасы «шегіртке мен құмырсқа» мысалын оқимыз. Алдымен ассоциация әдісін құру арқылы автормен танысып алайық: Крылов Иван Андрейвич 1.Аудармашы, ақын А.Құнанбаев туралы . Хронологиялық кестемен жұмыс. ІІ.Мағынаны тану. «Шегіртке мен құмырсқа» мысалын мәнерлеп оқу. Сұрақтармен жұмыс. Мысал не туралы айтылған Жаздыгүні шегірткенің жағдайы қандай болды, жаз мезгілін қалай өткізді Ол құмырсқаға неге келді Құмырсқа шегірткеге не деді Шегіртке қандай сылтау айтты 3.Өлеңді оқушыға оқыту. 4.Рөльге бөліп оқыту.(Шегіртке, құмырсқа, автор) Оң жағына қарады Сол жағына қарады, Тау екендеп ойлады. ІY.Ой толғаныс. Топпен жұмыс. ІІІ топ. Құмырсқаға бес жолды өлең жазу. 1.Құмырсқа. 2.Кішкентай, қызыл. 3.Еңбектенеді,қозғалады, жүреді ..... Y.Бағалау. YІІ.Үйге тапсырма. Мысалды жаттау, суретін салу. Ақмола облысы
Аршалы ауданы
Волгодон орта мектебі
Әдебиеттік оқу
Өткізген: Кулмуханбетова Г.
Сабақтың тақырыбы: «Шегіртке мен құмырсқа»
Сабақтың мақсаты:
І.Білімділік: Оқушыларға мысалдағы негізгі ойды түсіндіріп, жаңа білімді
меңгерту, ойын жүйелі айтуға үйрету.
ІІ.Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, тілдік, сөздік қорын
дамытып, өздігінен жұмыс жасай білу дағдысын қалыптастыру.
ІІІ.Тәрбиелілік:Оқушыларды эстетикалық тәрбиеге баулу , еңбекқорлыққа,
адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: топпен жұмыс, Венн диаграмма, ассоциация, бес жолды
өлең,рөлге бөліп оқу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі: Оқулық, интерактивті тақта, автор суреті , өмірбаяны.
Сабақтың барысы:
І.Қызығушылықты ояту
1.Жұмбақ суретті табу.
1. Қылдай белі бүгілген,
Өзінен де жүгі үлкен. (Құмырсқа)
2. Бірі құяды, бірі жұтады. (Жаңбыр мен жер)
3. Өзі қара шелкілдеп, секіреді селкілдеп. (Шегіртке)
-Ал, енді, балалар, ненің суреті шықты? (балалардың жауабы)
Ендеше, біз бүгін, И.Крыловтан Абайдың аудармасы «шегіртке мен құмырсқа» мысалын оқимыз. Алдымен ассоциация әдісін құру арқылы автормен танысып алайық:
Крылов Иван Андрейвич
1796 жылы
2 ақпанда
Мәскеуде туылған
1844 жылы, 21 қарашада
Санк-Петербург қаласында
дүниеден озған.
«Қасқыр мен қозы»
мысалының авторы
Ұлты орыс
сатирик
Ақын-
жазушы
Жазушы-
аудармашы
1.Аудармашы, ақын А.Құнанбаев туралы .
Хронологиялық кестемен жұмыс.
Өлең жинақтары бар
Бірнеше әндері бар
1904 жылы дүниеден өткен
Қара сөздері бар
Әкесі Құнанбай
1845 жылы Шығыс Қазақстан облысы, Абай ауданында Шыңғыс тауында дүниеге келген
ІІ.Мағынаны тану.
«Шегіртке мен құмырсқа» мысалын мәнерлеп оқу.
Сұрақтармен жұмыс.
Мысал не туралы айтылған?
Жаздыгүні шегірткенің жағдайы қандай болды, жаз мезгілін қалай өткізді?
Ол құмырсқаға неге келді?
Құмырсқа шегірткеге не деді?
Шегіртке қандай сылтау айтты?
3.Өлеңді оқушыға оқыту.
4.Рөльге бөліп оқыту.(Шегіртке, құмырсқа, автор)
5.Мазмұнын толық бір оқушыға айтқызу.
ІІІ.Сергіту сәті.
Ұзын мұртты құмырсқа,
Келе жатты жұмысқа
Допты қойдым алдына,
Оң жағына қарады
Сол жағына қарады,
Тау екендеп ойлады.
ІY.Ой толғаныс.
Топпен жұмыс.
І топ. «Шегіртке мен құмырсқаға» венн диаграмма әдісін құру.
ШЕГІРТКЕ ҚҰМЫРСҚА
Ж
Ә
Н
Д
І
к
Шырылдайды
Секіреді
Ән салады
Түсі қара
Кішкентай
Қызыл
Қара
Еңбекқор
Илеуі бар
І топ..Шегірткеге ассоциация әдісін құру.
ІІІ топ. Құмырсқаға бес жолды өлең жазу.
1.Құмырсқа.
2.Кішкентай, қызыл.
3.Еңбектенеді,қозғалады, жүреді .....
4.Құмырсқа шегірткені илеуіне кіргізбеді.
5.Жәндік.
2.Абай атаның «Еңбек етсең ерінбей , тояды қарның тіленбей» мақалымен
қорытындылау.
Y.Бағалау.
YІІ.Үйге тапсырма.
Мысалды жаттау, суретін салу. Достарыңызбен бөлісу: