Сабақтың тақырыбы: Тағамдар сусындар әлемінде Күні: 06. 04. 2017 ж



бет1/2
Дата15.09.2017
өлшемі307,75 Kb.
#32296
түріСабақ
  1   2

7 Бөлім: Тағам және сусын

Сабақтың тақырыбы: Тағамдар сусындар әлемінде

Күні: 06. 04.2017 ж

Мұғалімнің аты-жөні:  Тулеубаева Н.К:

Сынып: 1

Қатысушылырдың саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Осы сабақты меңгеруге қол жеткізетін оқыту мақсаттары

1.1.1.1 Тыңдалған музыклық шығарманың көңіл күйін, ырғақ, екпін, динамикасын анықтау

1.1.2.1 Әндерді музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен орындау

1.1.2.2. Қарапайым ырғақтық суреттемелерді шулы музыкалық және қазақ халық аспаптарында ойнау

1.2.1.1  Музыкалық фразалар шығару үшін идеялар ұсыну



Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

Әнді музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен орындайды және әнді зерттейді



Оқушылардың көпшілігі:

Қарапайым ырғақтық суреттемелерді шулы музыкалық аспаптарда ойнап көрсете алады

Әндер мен репертуарлардың жаңа түрлерін үйренеді


Кейбір оқушылар:

Жеміс көгеністерді ән арқылы ажырата алады

Музыкалық фразалар шығару үшін идеялар ұсынады


Тілдік мақсаттар

Оқушыларды тілді барынша нақты пайдалануға ынталандыру

Оқушыларды пікірталас диалогтерге қатыстыру

Оқушылардың оқуға деген ынтасын қалыптастыру

Пән лексикасы мен терминологиясы:

Тағам – еда- food, сусын- напиток-dring.

Диалог\жазу үшін қажетті сөз тіркестері:

Талқылауға арналған сұрақтар:

  - Дыбысты қалай сипаттар едің?


  - Қандай сезімде болр едіңіз?
  - ...   неліктен екенін айта аласызба?
  - Сен осы.... дыбысты неліктен таңдадың?

Алдыңғы сабақтарда алған білім

Үштілділік: интерпретация-интерпретация- interpretation қазақша- орысша- ағылшынша

Ұлттық би қимылдарымен танысады және әнге қимылдар салады, сурет арқылы музыканы бейнелеуді үйренеді.



                                                    Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басталуы 0-5

(ОТ, Қ) Оқушылармен үш тілде сәлемдесу:

Сәлеметсіздер ме, балалар! – Здравствуйте, дети) – Hello, children!

Өткен сабақтарда үйреген әндерді қайталаймыз.

«Жас ұлан» әнді жатқа, сезімталдықпен орындауға баулу


Аудиожазба

 

Би элементтері



Сабақтың ортасы

 

 



7-11

 

 



12-14

 

 



 

 

15-20



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



21-35

(Ұ, Қ) Сабақты қонақ күту рәсімі, салт-дәстүріміз туралы қызықты әңгімемен бастаймыз. Балалар өз отбасындағы қонақ күту рәсімін еске түсіріп, әңгімелейді. Олардың пікірін тыңдап бағалаймыз. Оқулықтағы қазақтың ұлттық дастарханы бейнеленген сурет бойынша әңгіме  ұйымдастырамыз. Музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен оқушылардың есімдерін қосуға болатын тағам немесе сусындар туралы әнді үйренеміз.

(МК, Ұ, Қ) Ән үйрену: «Бауырсақ» әні. Ән айтуға оқушыларды дайындаймыз. Даус жаттығуын жасатып, ән айту ережелерін еске түсіреміз.

Дауыс жаттығуына өткен әндердің жеңіл фразаларын алуға болады. Сол арқылы балалардың есте сақтау қаблеті жақсарады.



(Ұ)Үштілділік: тағам- еда – food, сусын- напиток – drink. Қазақша, орысша, ағылшынша айтып үйренеді.

Оқушылар әндегі ырғақты дұрыс меңгеру үшін бағдаршамды пайдаланамыз. Жсыл түсті көрсеткенде олар дасуытап орындайды, қызыл түсте ішінен орындайды.



(Ұ, Ө, Қ) Ән тыңдау:  «Ақ дастархан» (З. Байделдинова - Бейімбетова)

Ән әдемі сазды,  көңілді орташа екпінмен орындалады. Ән мазмұны мен әуені әдемі үйлесіп, ұлттық дастархан туралы түсінік береді.



«Ойлан, тап»  айдарымен оқулықтағы тапсырманы орындаймыз.

Қазақтың дастарханы - .....

Ай -  ....., Күн - ..... ,

Қазақтың шаңырағы - ..... т,б.

 Балалар өз ойларымен бөліседі.

(ОТ, Ұ) Шығармашылық жұмыс

      Апам менің пісірген,

Қызылкүрең баурсақ,

Шықпай қояр түсіңнен,

Быраз жемей сағынсақ.

       Өлең жолдарына әуен шығарайық.

Бірге қосылып орындап, бағалаймыз.

Жоғарғы және төменгі ноталарды ажыратамыз.



(Ұ,Қ) Жоғарғы және төменгі ноталарды анықтауға арналған ойын ұйымдастыру. Мұғалім жоғарғы және төменгі ноталарды орындайды , ал оқушылар қолдарын көтеру, түсіру арқылы дауыс биіктігін ажыратады.

 Қазақтың салт-дәстүр кітабы

 

 



 

 

 



 

 

 



 «Бауырсақ» (Ә. Бейсеуов)

 

 



 

 

«Ақ дастархан» (З. Байделдинова - Бейімбетова)



 

Музыкалық аспап

 

 

 



    

 

Сабақтың соңы

35-45


(Ө, Ж, Қ) Өткен сабақтарда үйренген әндерді шулы музыклық аспаптармен сүйемелдеп қайталау. «Ақ дастархан» әнін тыңдай отырып, түрлі-түсті суреттерден ұлттық тағамдарды таңдап, ақ дстархан бетін толдтырамыз.

 

Аудиожазба шулы музыкалық аспаптар





7 Бөлім: Тағам және сусын

Сабақтың тақырыбы: Әннің ырғақтары

Күні: 13. 04.2017 ж

Мұғалімнің аты-жөні:  Тулеубаева Н.К:

Сынып: 1

Қатысушылырдың саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Осы сабақты меңгеруге қол жеткізетін оқыту мақсаттары

1.1.1.1 Тыңдалған музыклық шығарманың көңіл күйін, ырғақ, екпін, динамикасын анықтау

1.1.2.1 Әндерді музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен орындау

1.1.2.2. Қарапайым ырғақтық суреттемелерді шулы музыкалық және қазақ халық аспаптарында ойнау


Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

Әнді музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен орындайды және әнді зерттейді



Оқушылардың көпшілігі:

Қарапайым ырғақтық суреттемелерді шулы музыкалық аспаптарда ойнап көрсете алады

Әндер мен репертуарлардың жаңа түрлерін үйренеді


Кейбір оқушылар:

Жеміс көгеністерді ән арқылы ажырата алады

Музыкалық фразалар шығару үшін идеялар ұсынады


Тілдік мақсаттар

Оқушыларды тілді барынша нақты пайдалануға ынталандыру

Оқушыларды пікірталас диалогтерге қатыстыру

Оқушылардың оқуға деген ынтасын қалыптастыру

Диалог\жазу үшін қажетті сөз тіркестері:

Талқылауға арналған сұрақтар:

  - Дыбысты қалай сипаттар едің?


  - Қандай сезімде болр едіңіз?
  - ...   неліктен екенін айта аласызба?
  - Сен осы.... дыбысты неліктен таңдадың?

Алдыңғы сабақтарда алған білім

Үштілділік: интерпретация-интерпретация- interpretation қазақша- орысша- ағылшынша

Ұлттық би қимылдарымен танысады және әнге қимылдар салады, сурет арқылы музыканы бейнелеуді үйренеді.



                                                    Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басталуы 0-5

(ОТ, Қ) Оқушылармен үш тілде сәлемдесу:

Сәлеметсіздер ме, балалар! – Здравствуйте, дети) – Hello, children!

Өткен сабақтарда үйреген әндерді қайталаймыз.




Аудиожазба

 

Би элементтері



Сабақтың ортасы

 

 



7-11

 

 



12-14

 

 



 

 

15-20



 

Сабақ Құрманғазы Сағырбаев күйінің әуенімен басталады. Мұгалім алғашқы музыка сабағын күй атасы Құрманғазының асқақ, шабытты, шат көңілді күйімен бастап, жақсы тілектер айтып, балалармен жақсы байла- ныс орнатып, психологиялык дайындық жасағаны жөн.

Музыка тыңдау: Ән сабағы. Музыкасын жазған К. Қуатбаев.

Мектептің әдемі ғой әр сабағы,

Қызық-ау әсіресе ән сабағы.

Шәрипа Шара болып би билесе,

Күлипа Күләш болып ән салады.

Бәріміз бұл сабакта тамашамыз,

Үкілі бөрік киіп жарасамыз.

Апайға ән үйреткен ырза болып,

Үйді-үйге өлең айтып тарасамыз.

- Біз бүгінгі музыка сабағында таңғажайып музыка әлеміне саяхатымызды бастаймыз, - деп, оқулықтағы шартты белгілермен таныстыру, олардың міндетін түсіндіру.

Сергіту сәті:

Биле-биле, балакан,

Домбыраның күйіне.

Қане, биле, балақан,

Қосылайық биіңе,

Шапалақтап алақан.

Биле талдай бүралып,

Қанатың қақ қаз болып.

Өнеріңе қуанып,

Қол соқсын ел мәз болып.

Өлең мазмүнына карай қимыл-қозғалыстар жасау.

«Ақыл калта» бөлімі оқылып, мазмүны ашылады.

Ән айту бала организміне жайлы тиіп, сөйлеу қабілетін жетілдіруіне, гыпысын тереңдетуіне, дауыс аппаратын шынықтыруына көмектеседі. v )іі айту кезінде баланың негізгі музыкалык қабілеттері - әмоциялық лсерленгіштігі, есту, есте сақтау қабілеті, ырғакты сезінуі дамиды.

Алғашкы сабақтан бастап, оқушыларға ән айту ережелері түсіндіріледі. Әнді мәнерлі, әуенді, жеңіл дауыспен айта білуге, ән айтудың алдында және музыкалық сөздердің аралығында иықты көтермей, демді ішке ала білу және оны сөздерді айтып болғанша үстауға, дауысты және дауыссыз дыбыстарды дұрыс, сөздерді анык айтуға дағдыландыру керек



 Қазақтың салт-дәстүр кітабы

 

 



 

 

 



 

 

 



 «Бауырсақ» (Ә. Бейсеуов


 

Сабақтың соңы

35-45


«Алма» ағашы әдісі

 

Аудиожазба





Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7D-бөлім: Жемістер мен көкөністер

Мектеп: Капитоновка ОМ

Күні: 20.04

Мұғалімнің аты-жөні: Тулеубаева Н.К.

Сынып: 1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жемістер мен көкөністер концерті. Жемістер маршы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.4.1

зерттеу, жазып алу, бақылау, елестету, модельдеу, сурет салуды үйрену

кезінде өз идеялар мен сезімдерін әр түрлі тәсілдер арқылы шығармашылық түрде ұсына және жеткізе бастау

1.2.4.1


қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану

Сабақ мақсаттары

Оқушылар өзіндік және жинақталған тәжірибелер негізінде, қарапайым тәсілдер арқылы шығармашылық идеяларын шығару және дамытады.

Жетістік критерийлері

-оқушы идеяларды қарапайым тілмен жеткізіп бере алады

-оқушы сурет салуды үйрену

кезінде өз идеялар мен сезімдерін әр түрлі тәсілдер арқылы шығармашылық түрде ұсына және жеткізе бастау


Тілдік мақсаттар


Талқылауға арналған сұрақтар

• Қандай материалдарды білесіздер?• Бұл неге ұқсайды?

• Өзіңіз жасаған үлгіні сипаттап бере аласыз ба?

• Сізге ол несімен ұнайды?• Неліктен екенін айта аласыз ба?



• текстура, фактура, тегіс, қатты, қатаң, жұмсақ, кедір-бұдыр, тікенді, жылтыр




Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды ұлттық аспаптармен таныстыру және бір-бірінің пікіріне деген сыйластықты қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

Дүние тану,

АКТ қолдану дағдылары

Бұл сабақта АҚТ қолдану дағдылары дамымайды себебі , бұл сабақта қолданбайды

Бастапқы білім

Оқушы бейнелеу өнер құралдарымен жұмыс жасай алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру бөлімі

  1. сәлемдесу.

ә) оқушыларды түгендеу.

Оқушылармен таныстырылымды қарап бірігіп сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау.



Сабақ соңында оқушылар; баспа жасап үйренеді

таныстырылым

Сабақтың ортасы




Ұ,МК) Оқушыларға олар жасаған жемісті және көкөністі мотивтерін жақсарту үшін өздерінің тоқыма бұйымдарын қалай әшекейлеуге болатындығын көрсетіңіз. Оларға жемісті және көкөністі текстураларды жасауда шабыт алуға көмектесу үшін Arcimboldo еңбектерін көрсетуге болады.

Текстураларды жасау үшін қолдануға болатын әдістер:

қарапайым тігу және кестелеу

• қарапайым аппликация/коллаж

• түрлі формалар және түрлі-түсті бисермен әшекейлеу.

Бұл әдістерді, оны қолдануда дағдылары мен сенімділіктерін дамыта алатындай болуы үшін балаларға бір-бірден көрсету керек,.



Arcimboldo жұмыстары

http://www.giuseppe-arcimboldo.org/

Butcher, A & Farquar, G (2013) Балаларға арналған тігін: үйде тігуге арналған жеңіл жобалар.

Құрақ-көрпе, құрақ құрау шығармашылығы

Қарапайым тігуге, кестелеуге және аппликацияға /коллажға арналған тоқыма материалдарымен құралдар

Қайшы, ине, жіптер



Сабақтың соңы

Талқылауға арналған сұрақтар

• Сіз бұл нәтижеге қалай жеттіңіз?

• Сіз қандай материал қолданар едіңіз?

• Жұмысты жақсарту үшін келесі жолы сіз не істер едіңіз?





Каталог: uploads -> doc -> 0506
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0506 -> Бағдарлама: «Жол тәртібін білейік, аман-есен жүрейік»
0506 -> Көрнекілігі: нақыл сөздер Сабақтың барысы


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет