Сабақтың тақырыбы:Қалта телефоны. Салалас құрмалас сөйлем (қайталау)



Дата26.08.2017
өлшемі186,23 Kb.
#29648
Сабақтың тақырыбы:Қалта телефоны.Салалас құрмалас сөйлем (қайталау)

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:

Оқушыларға тақырып бойынша лексикалық бірліктерді меңгерту,мемлекеттік тілде сөйлеу дағдыларын жетілдіру;білімдері мен түсініктерін кеңейту,салалас құрмалас сөйлем туралы білімдерін тиянақтау.

Дамытушылық: өзара сұхбатта қарым-қатынастық,тыңдау,сөйлеу, талдау машықтарын дамыту;

Тәрбиелік:Бірлесе отырып жұмыс істеуге,жүйелі сөйлей білуге тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі:үлестірме қағаздар,кесте,мәтін,презентация.

Сабақтың типі:лексикалық жаңа тақырып, грамматикадан бекіту,қорыту.

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі.

(Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу,жылы тілектер)

ІІ Жаңа тақырыпқа кіріспе.1 ) Балалар,күн сайын біз адамдармен әр түрлі жолмен байланыс жасаймыз.Олар:хат,интернет,факс,электронды пошта тағыне деп ойлайсыңдар?

Иә,дұрыс айтасыңдар Қалта телефоны немесе ұялы телефон.



Сөйлесім.Презентация.

2).Жалпы телефон деген сөз қалай,қашан пайда болғаны туралы сендер қандай мәліметтер білесіңдер?



Оқылым.Мәтінмен жұмыс.

Техникалық прогресс бір орында тұрмайды, ол үнемі даму үстінде. Қазіргі кезде әр үйде радиотелефон бар,ал кез келген бірінші сынып оқушысының қалтасында ұялы телефон жүреді.Бұл-ата-аналардың өз балалары қайда жүргенін білу үшін өте қажет.Сол сияқты көптеген кәсіпкерлерге жұмысы үшін телефонның маңызы зор және көптеген адамдарда бір емес бірнеше телефон қатар жүреді.

Сонымен қатар біз телефонның зиянды екенін де білеміз.Электромагниттік сәулелер миға және адам ағзасына әсер етіп,қатерлі ісік ауруына әкеліп соғуы мүмкін.Сол сияқты Паркинсон, жүрек- қан тамырлары ауруына шалдығуы мүмкін деген жорамал бар.

А)Мәтінді оқып шық.

Б)Түсініксіз сөздерді теріп жаз,яғни сөздік жұмысы.

В)Өз ойыңды дәлелде.(Пікірталас).

Сонымен қалта телефоны пайдалы ма,әлде зиянды ма?Қалай ойлайсыңдар? Сынып 2 топқа бөлініп өз ойларыңды дәлелдеңдер.

3)Телефонмен сөйлесу әдебі.Сұхбат.

Сен телефонды орынды пайдалана аласың ба?

Сонымен телефонмен ұзақ сөйлесу адам ағзасына кері әсер етеді екен.

ІІІАл енді ҰБТ-ге дайындық ретінде салалас құрмалас сөйлем туралы білімімізді қайталап,жаттығулар жұмысын орындайық.

Үлестірмелі карточкалар. Сұрақ-жауап.(Ауызша)

1.Құрмалас сөйлем дегеніміз не?

2,Құрмалас сөйлемде жай сөйлемдер не арқылы байланысады?

3.Талғаулы сөйлемнің жалғаулықтарын ата.

4.Салалас құрмалас сөйлем дегеніміз не?

1.Құрмалас сөйлемнің түрлерін ата.

2.Сабақтас құрмалас сөйлем дегеніміз не?

3.Қарсылықты салалас құрмалас сөйлемнің жалғаулықтарын ата.

4.Кезектес сөйлемнің жалғаулықтарын ата.

ІҮ Жаттығу жұмысы.(Жазбаша)



Түрлері

Мысалдар


ы

ң

ғ



а

й

л



а

с

т



ы

қ


қ

а

р



с

ы

л



ы

қ

т



ы

с

е

б



е

п

-



с

а

л



д

а

р



к

е

з



е

к

т



е

с


т

а

л



ғ

а

у



л

ы


т

ү

с



і

н

д



і

р

м



е

л

і



А

Ә

Б

В

Г

Ғ

1

1997 жылы Н. Назарбаевтың «Қазақстан-2030» бағдарламасы жарияланды,Қазақстан халқы оны қызу қолдады.



















2

Ол бірде ақыл айтып отырды, бірде екеуін де кінәлі қылды.



















3

Мен үндемедім, бірақ өз пікірімде қалдым.




















4

Адамды екі нәрсе қартайтпайды:бірі-жақсы мінез, бірі-жақсы сөз.



















5

Мен ол күні келмедім, себебі көлік жоқ еді.




















6

Өмірдегі көп күннің бәрі бірдей емес: бір күн елеусіз өте шыға келеді де, кейбір күн өлгенше есінде қалады.



















7

Бүгін не қар жауады,не боран соғады.




















8

Ән басылып қалды, дегенмен гитара сазы тоқтаған жоқ.





















1

2

3

4

5

6

7

8

А

В

Ә

Ғ

Б

Ғ

Г

Ә

Ү.Тақтада және үлестірмелі материалдармен жұмыс.

Берілген жай сөйлемдерден құрмалас сөйлем құрастыр,талда.

1.Кеше күн бұлтты болды. Жаңбыр жаумады.

2.Делегацияны басқару Айдарға тапсырылды. Ол орыс,қазақ,ағылшын тілдерін жақсы біледі.

3.Резерв тапсырма. Мәтіннен құрмалас сөйлемдерді теріп жазу,түрін анықтау.

ҮІ.Сабақты қорытындылау.Тест тапсырмалары.

1.Көктем келді,дегенмен күн жылына қоймады.

А.Ыңғайлас салалас; Д. Түсіндірмелі салалас;

В.Себеп-салдар салалас; Е.Талғаулы салалас.

С.Қарсылықты салалас. Ғ.Кезектес салалас.

2.Күн батты,тауды қара көлеңке басты.

А. Ыңғайлас салалас . . ДТүсіндірмелі салалас;

В.Себеп-салдар салалас; Е.Талғаулы салалас.

С.Қарсылықты салалас; Ғ.Кезектес салалас.

3.1993 жылы 18-қаңтарда Қазақстанның тұңғыш Ата Заңы қабылданды, алайда кейін ол бірнеше рет толықтырылды.

АСебеп-салдар салалас; Д.Талғаулы салалас.

В.Ыңғайлас салалас; Е. Түсіндірмелі салалас;

С.Қарсылықты салалас; Ғ.Кезектес салалас

4.Мезгіл кешкіріп кетті, сондықтан амалсыз қонуға тура келді.

А.Ыңғайлас салалас; Д. Түсіндірмелі салалас;

В.Себеп-салдар салалас; Е.Талғаулы салалас.

С.Қарсылықты салалас; Ғ.Кезектес салалас.

5.Әйелдің жалғыз жетістігі бар:-ол дақ түспеген ары.

АСебеп-салдар салалас; Д.Талғаулы салалас.

В.Ыңғайлас салалас; Е. Түсіндірмелі салалас;

С.Қарсылықты салалас; Ғ.Кезектес салалас.

6.Жүргенше қара бет боп өлген артық;

Не өлтір,не кеш тағы қолымды шеш.

АСебеп-салдар салалас; Д.Талғаулы салалас.

В.Ыңғайлас салалас; Е. Түсіндірмелі салалас;

С.Қарсылықты салалас; Ғ.Кезектес салалас.

7.Ол біресе жылайды, біресе түк болмағандай күледі.

АСебеп-салдар салалас; Д.Талғаулы салалас.

В.Ыңғайлас салалас; Е. Түсіндірмелі салалас;

С.Қарсылықты салалас; Ғ.Кезектес салалас.

8.Балалар ертеңгі тамақтарын ішіп болды да, далаға қарай жүгірді.

АСебеп-салдар салалас; Д.Талғаулы салалас.

В.Ыңғайлас салалас; Е. Түсіндірмелі салалас;

С.Қарсылықты салалас; Ғ.Кезектес салалас.

1

2

3

4

5

6

7

8

С

А

С

В

Е

Д

Ғ

В

Бағалау.Үйге тапсырма.Қалта телефоны қызметі туралы.

Салалас құрмалас сөйлем түрлеріне мысалдар жаз.

Сабақтас құрмалас сөйлем қайталау.

Үлестірмелі карточкалар. Сұрақ-жауап.(Ауызша)

1.Құрмалас сөйлем дегеніміз не?

2,Құрмалас сөйлемде жай сөйлемдер не арқылы байланысады?

3.Талғаулы сөйлемнің жалғаулықтарын ата.

4.Салалас құрмалас сөйлем дегеніміз не?

1.Құрмалас сөйлемнің түрлерін ата.

2.Сабақтас құрмалас сөйлем дегеніміз не?

3.Қарсылықты салалас құрмалас сөйлемнің жалғаулықтарын ата.

4.Кезектес сөйлемнің жалғаулықтарын ата.

Үлестірмелі карточкалар. Сұрақ-жауап.(Ауызша)

1.Құрмалас сөйлем дегеніміз не?

2,Құрмалас сөйлемде жай сөйлемдер не арқылы байланысады?

3.Талғаулы сөйлемнің жалғаулықтарын ата.

4.Салалас құрмалас сөйлем дегеніміз не?

1.Құрмалас сөйлемнің түрлерін ата.

2.Сабақтас құрмалас сөйлем дегеніміз не?

3.Қарсылықты салалас құрмалас сөйлемнің жалғаулықтарын ата.

4.Кезектес сөйлемнің жалғаулықтарын ата.

Оқылым.Мәтінмен жұмыс.

Техникалық прогресс бір орында тұрмайды, ол үнемі даму үстінде. Қазіргі кезде әр үйде радиотелефон бар,ал кез келген бірінші сынып оқушысының қалтасында ұялы телефон жүреді.Бұл-ата-аналардың өз балалары қайда жүргенін білу үшін өте қажет.Сол сияқты көптеген кәсіпкерлерге жұмысы үшін телефонның маңызы зор және көптеген адамдарда бір емес бірнеше телефон қатар жүреді.

Сонымен қатар біз телефонның зиянды екенін де білеміз.Электромагниттік сәулелер миға және адам ағзасына әсер етіп,қатерлі ісік ауруына әкеліп соғуы мүмкін.Сол сияқты Паркинсон, жүрек- қан тамырлары ауруына шалдығуы мүмкін деген жорамал бар.

А)Мәтінді оқып шық.

Б)Түсініксіз сөздерді теріп жаз,яғни сөздік жұмысы.

В)Өз ойыңды дәлелде.(Пікірталас).



Оқылым.Мәтінмен жұмыс.

Техникалық прогресс бір орында тұрмайды, ол үнемі даму үстінде. Қазіргі кезде әр үйде радиотелефон бар,ал кез келген бірінші сынып оқушысының қалтасында ұялы телефон жүреді.Бұл-ата-аналардың өз балалары қайда жүргенін білу үшін өте қажет.Сол сияқты көптеген кәсіпкерлерге жұмысы үшін телефонның маңызы зор және көптеген адамдарда бір емес бірнеше телефон қатар жүреді.

Сонымен қатар біз телефонның зиянды екенін де білеміз.Электромагниттік сәулелер миға және адам ағзасына әсер етіп,қатерлі ісік ауруына әкеліп соғуы мүмкін.Сол сияқты Паркинсон, жүрек- қан тамырлары ауруына шалдығуы мүмкін деген жорамал бар.

А)Мәтінді оқып шық.

Б)Түсініксіз сөздерді теріп жаз,яғни сөздік жұмысы.

В)Өз ойыңды дәлелде.(Пікірталас).



Ү.Тақтада және үлестірмелі материалдармен жұмыс.

Берілген жай сөйлемдерден құрмалас сөйлем құрастыр,талда.

1.Кеше күн бұлтты болды. Жаңбыр жаумады.

2.Делегацияны басқару Айдарға тапсырылды. Ол орыс,қазақ,ағылшын тілдерін жақсы біледі.

Ү.Тақтада және үлестірмелі материалдармен жұмыс.

Берілген жай сөйлемдерден құрмалас сөйлем құрастыр,талда.

1.Кеше күн бұлтты болды. Жаңбыр жаумады.

2.Делегацияны басқару Айдарға тапсырылды. Ол орыс,қазақ,ағылшын тілдерін жақсы біледі.

Ү.Тақтада және үлестірмелі материалдармен жұмыс.

Берілген жай сөйлемдерден құрмалас сөйлем құрастыр,талда.

1.Кеше күн бұлтты болды. Жаңбыр жаумады.

2.Делегацияны басқару Айдарға тапсырылды. Ол орыс,қазақ,ағылшын тілдерін жақсы біледі.

Ү.Тақтада және үлестірмелі материалдармен жұмыс.

Берілген жай сөйлемдерден құрмалас сөйлем құрастыр,талда.

1.Кеше күн бұлтты болды. Жаңбыр жаумады.

2.Делегацияны басқару Айдарға тапсырылды. Ол орыс,қазақ,ағылшын тілдерін жақсы біледі.

Ү.Тақтада және үлестірмелі материалдармен жұмыс.

Берілген жай сөйлемдерден құрмалас сөйлем құрастыр,талда.

1.Кеше күн бұлтты болды. Жаңбыр жаумады.



2.Делегацияны басқару Айдарға тапсырылды. Ол орыс,қазақ,ағылшын тілдерін жақсы біледі.
Каталог: files -> loader
loader -> Бастауыш білім беру деңгейінің ОҚу пәндері бойынша үлгілік тақырыптық жоспарлары
loader -> №23 орта мектебінің қазақ тілі және әдебиеті пәнінің мұғалімі
loader -> Шығыс Қазақстан облысы Аягөз ауданы Сандықтас қонысы көрнекті ақын. Өлеңдері ел ішінде көп тараған. Дулат шығармалары негізінен дидактикалық негізде жазылған
loader -> Сабақтың тақырыбы: Абай шаңырағы Сабақтың мақсаты
loader -> Рассказ. Б. Комеков, С. Утениязов. «Шокан Уалиханов». Рассказ. Ж. Касымбаев. «Абылай хан»
loader -> Сабақтың мақсаты: Оқушыларды ақын өмірбаянымен
loader -> Ануарбек Дуйсенбиев «Зима в лесу»
loader -> Қарағанды тарландары


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет