Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ Сабақтың типі: Аралас сабақ



Дата26.08.2017
өлшемі42,98 Kb.
#28181
түріСабақ
Сармат тайпаларының орналасуы

Мақсаты:

А) Батыс Қазақстандағы ерте темір дәуіріндегі өмір сүрген Сармат тайпаларының тарихы мен орналасуы және қоғамдық құрылысы туралы түсінік беру

Ә) Оқушылардың ізденімпаздық қасиеттерін қалыптастыру, өздігінен жұмыс істеуге және слыстырмалы талдау жасауға, қосымша деректермен таныстыра отырып, олардың дүниетанымын, тарихи ойын дамыту.

Б) Елжанды, ұлтжанды азамат болып өсуге тәрбиелеу. Өткенін біліп, келешегін болжай алатын ұрпақ тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың типі: Аралас сабақ

Әдіс-тәсілі: Түсіндірмелі – баяндау, сатылай кешенді талдау, сәйкестендіру тесті, сұрақ-жауап, сандар сөйлейді

Көрнекілігі: Карта, плакат, тірек-сызбалар, слайдтар

Техникалық құралы: Интерактивті тақта

І. Ұйымдастыру кезеңі:

- оқушылармен сәлемдесу, түгендеу

- сабаққа назарларын аудару, оқу құралдарын тексеру

ІІ. Ү тапсырмасын сұрау: Сұрақ-жауап әдісі


  1. Сыма Цянь, Аммиан Марцеллин, Приискінің ғұндар туралы птқандарын салыстыр.

  2. Ғұн қоғамнда кімдер билік етті

  3. Ғұндардың шаруашылығы туралы айтып бер

  4. Ғұндардың құқық қорғау туралы жүйесі болдыма?

  5. Ғұндардың мәдениеті жөнінде не білеміз?

  6. Ғұндардың қоғамдық құрылысы қандай болды?

ІІІ. Үй тапсырмасын қорытындылау: «Кім алғыр» тесті.

  1. Ғұндар ыдыс-аяқ жасауға төмендегі материалдардың қайсысын пайдаланған?

А)Ағаш

Ә)Металл


Б)Тері

В) Балшық



  1. Бұйымның бетіне алтын түйіршіктерді дәнекерлеу әдісі қалай аталады?

А) безендіру

Ә) Полихромдық стиль

Б)Зерлеу

В) Бояу


  1. Ғұндардың негізгі шарушылығын ата?

А) аң аулау

Ә)Мал шаруашылығы

Б)Егіншілік

В) Зергерлік



IV Жаңа сабақ

Жоспары:


1.Сарматтардың орналасқан жері

2.Арал-Каспий теңіздері аралығын мекендеген тайпалар

3.Қоғамдық құрылысы.

Сарматтар жөнінде жазған тарихшылар

Диадор Үлкен Плиний Полибий Геродот Ксеркс



Сармат

«Сармат» деген жұрттың аты көне дәуір авторларының

еңбектерінде б.з.б ІІІ ғасырдан бастап кездеседі.

Тарихи деректерде алғашқы кезеңде б.з.б 8-ғ «савромат»

деп аталған

Арал – Каспий аралығында оңтүстікке қарай дах (дай,

даг) тайпалары тіршілік еткен

Каспий теңізін Гиркан теңізі деп атаған, соған байл-ты

Каспийліктерді кейде гиркниліктер дейтін.

Еліміздің батыс аумағын б.з.б 8 ғ мен б.з – дың 5-ғ



мекендеген жері


V Жаңа сабақты бекіту

  1. Сарматтар қазақстанның қай аймақтарын мекендеген?

  2. Сарматтар туралы жазған тарихшыларды ата

  3. Сарматтардың әлеуметтік-тұрмыстық теңсіздік болғанын неден көреміз?

  4. Әскери демократияның мәні неде


Сандар сөйлейді


3


8

2


5

248-247

20мж


3

8

1м.ж



Сәйкестендіру тестісі


Сарматтар қай тілге жақын тілде сөйлеген?

Адайлар

Сарматтар кімдермен туыстас келеді?

Азия, Кавказ, парфия

Сарматтар жаулаушылық жорықтарын қай елдерге жасады

Скиф

Маңғыстау түбегін мекендеген дайлар қазіргі қай румен байланыстырылады

Дах-массагеттер, исседодар


VІ. Жаңа сабақты қорытындылау. Түйіндеме

VІІ. Бағалау

VІІІ. Үйге тапсырма: 28параграфты оқу, сұрақ-жауап, «сарматтардың көне замандағы орны» деген тақырыпта әңгіме құрастыру, 10 тест сұрағын құрастыру
Каталог: 6A95A4048CCBBF88
6A95A4048CCBBF88 -> Жұмыстың тақырыбы: «Тарихи-өлкетану мұражайы Қарсақ ақыннан қалған мәдени мұра» Жұмыстың мақсаты
6A95A4048CCBBF88 -> «Мектеп жасына дейінгі баланың тілін дамытудың тиімді жолдры»
6A95A4048CCBBF88 -> Сабақ Тақырыбы: «Мағынасы қарама-қарсы сөздер»
6A95A4048CCBBF88 -> Оқу жылындағы химия-биология пәндерінің берілуі туралы есебі Пән мұғалімі туралы ақпарат
6A95A4048CCBBF88 -> Оқу жылындағы математика және информатика пәні бойынша атқарылған жұмыстардың жылдық есебі
6A95A4048CCBBF88 -> 4- сынып Күні: 15. 01. 2016ж Пәні: дүниетану Тақырыбы
6A95A4048CCBBF88 -> Сабақ барысы: Бағалау парағы
6A95A4048CCBBF88 -> «Жырлайды жүрек»


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет