Сыныбы: 3 Тақырыбы: Астана –арман қала Мақсаты



Дата16.02.2018
өлшемі77,78 Kb.
#37702
Астана қаласы Ғали Орманов атындағы № 7 мектеп- гимназиясы

Мұғалім: Кусаинова Жанар Кайратовна

Сыныбы: 3

Тақырыбы:Астана –арман қала

Мақсаты:Бас қаламыз Астана туралы білу. Өлеңді түсініп оқуға төселу. Өз желісінде мазмұндауға машықтану.

Күтілетін нәтиже:A) Өлеңді түсініп оқуға төселеді.

B) Өз желісінде мазмұндауға машықтанады.

C) Жаңа жас Астана мен бұрынғы астанамыз Алматы қаласын салыстырады.

Міндеттері: оқу дағдыларын жетілдіру, ойлау қабілеттерін дамыту, сөздік қорын молайту, шығармашылықпен жұмыстануға дағдыландыру.

Өзара жолдастық татулыққа, ізденімпаздыққа, туған жерді сүйіп, құрметтеуге баулу.



Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер;Оқыту мен оқудағы бағалау; Сыни тұрғыдан ойлау; АКТ-ны пайдалану.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу, ойтолғаныс, топтастыру, АКТ. жиынтық бағалау, көшбасшы.

Cабақкезеңі

Жоспар

мазмұны


Мұғалімніңіс –әрекеті

Оқушыныңіс-әрекеті

Бағалау

І Кіріспе

ІІ Тұсау -кесер

ІІІ Негізгі бөлім

ІV Қорытын

ды бөлім


Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық


Топқа бөлу

Топ ұстанымын еске түсіру



«Ыстық орындық» стратегиясы

өткен сабақты пысықтау

Жаңа сабақ

Түрткі сұрақтар


Оқулықпен жұмыс

Сыни тұрғыдан ойлау

Топпен жұмыс


Бағалау
Сергіту сәті
Рефлексия
Негізгі бөлім

Бекіту


Қорытынды


І.Қызығушылықты ояту

Психологиялық дайындық,топқа бөліну.

Астана Есіл Сарыарқы Алматы

Бағалау парағын тарату, көшбасшыны, бағалаушыны сайлап алу.



ІІ.Мағынаны тану

Үй тапсырмасын сұрау.

-үйге қандай тапсырма берілді?

-өлең авторы кім?

-ол туралы не білесіңдер?

-өлең жолдарында не айтылған?-ендеше қазір үй жұмысын маған жатқа кім айтады екен?



«Ыстық орындық» стратегиясы /5оқушы жатқа өлеңді айтады/

Тұсаукесер.

«Он сұрақ» стратегиясы

Бір оқушыны таңдап алады және оның арқасына негізгі сөз жазылған стикерді жапсырады – қатысушы сыныпқа 10 сұрақ қоя алады, оған жауап не ИӘ, не ЖОҚ деп беріледі. Сөз Астана.



"Түрткі сұрақтар" стратегиясы

-ендеше Астана сөзінің бүгінгі сабаққа қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар?

-Не себепті топтың аты - Астана, Есіл, Бәйтерек, Алматы тобы деп атадық?

-жақсы,ендеше бүгінгі сабақта біз Махмұтбай Әміреұлының «Астана-арман қала» өлеңімен танысамыз.



Поэзиялық сәт

Өлеңді үнтаспадан тыңдау

-өлеңді іштей, мәнерлеп, тізбектеп оқыту.

4топқа өлеңнің 4 шумағына зерттеу жасату.

1-шумақта не айтылған?

2-ше? 3-ше? 4-ше?

Мағынасын ашып кету.



ІІІ.Ой толғаныс

Ресурспен жұмыс.

-біз жаңа өлең авторымен танысқан жоқпыз, сол себепті қазір әр топ ресурстармен жұмыс істеу арқылы Астана туралы, ақын өмірімен таныстырады.

1-топ Ақын өмірбаянын топтастыру.

Махмұтбай Әміреұлы 1942 жылы 20 ақпанда Қызылорда облысы, Жалағаш ауданы Жаңаталап ауылында туған – ақын.Қызылорда педагогикалық институтын бітірген. Оңтүстік Қазақстан облысында мұғалім болған. 1967 - 71 жылдары аудандық "Сырдария" газетінде бөлім меңгерушісі, жауапты хатшы қызметін атқарған.

1985 - 88 жылдары орта мектептің директоры қызметін де атқарған. 1998 жылдан облыстық «Сыр мектебі» газетінің бас редакторы. Шығармалары:«Жүзім бағы» «Қызыл жыңғыл» ,«Ақ сәуле»,«Сыр әндері» ,«Сыр жырлары» (2000жыл), тағы басқа жыр жинақтары жарық көрген.• 1990жылы Қазақстан Жазушылар одағының

мүшесі болды.• «Еңбектегі ерлігі үшін» медалімен марапатталған.

• Сырдария ауданының құрметті азаматы.

2-топ Астана туралы мағлұмат

Астана — Қазақстан Республикасының елордасы. Астанада 852 985 адам тұрады. Қала Қазақстанның орталық бөлігінің солтүстігінде Ақмола облысында, Есіл өзенінің жағалауында орналасқан.

Қаланың атауы қазақ тілінен алынған. Қазақша ол сөз елдің бас қаласы дегенді білдіреді. Онда ол "киелі орын", "босаға" деген мағыналарға ие. Көптеген көрікті жерлері бар, «Астана-Бәйтерек» мұнара-монументі; жұмыртқа тәріздес мемлекеттік мұрағат ғимаратын және «Нұр-Астана» әсем алып мешітін; керемет бағыт алған Дөңгелек алаң мен Министрліктер үйімен көмкерілген Негізгі алаң; мәңгі жаз идеясын жүзеге асыратын және қыс суығынан алып шатырмен жабылған «Хан Шатыры» кешені; сондай-ақ, әрине, сәулеті жағынан еліміздің ең басты көрікті ғимараты «Ақорда» президент сарайын атауға болады.

1962 ж. қалаға Целиноград атауы берілді.

1997 ж. егемен Қазақстанның Президенті Н. Назарбаев Жарлығымен елорданы Алматыдан Ақмолаға көшіру туралы шешім қабылдады.

1998 ж. 6 мамыр жаңа елорданың атауы Астана болып өзгертілді.

1998 ж. Астана қаласына «Бейбітшілік қаласы» жоғары атағы беріліп, медальмен марапатталды. Астана барлық өлшемдер бойынша әлемнің әр түрлі елдерінің он екі қаласын басып озды.

3-топ . АЛМАТЫ қаласы туралы мағлұмат

Алматы — Бұрынғы астанамыз.Ол Тянь-Шань тауларының солтүстігінде, Іле Алатауының баурайында, Қазақстан Республикасының оңтүстік-шығысында орналасқан. Алматыда миллионнан астам адам тұрады.Басты қала құндылықтарының бірі — Көктөбе тауы. Көктөбенің басына шығып қаланың алақандағыдай көрінісін тамашалауға болады. Алматының апорты ең тәтті үлкен алма.Тау етегінде орналасқан бақта өседі. Алматының алмасына өзге елден қыдырып келген туристтер таң қалады. Қалада Әлемге әйгілі Медеу мұз айдыны бар. ол 1972 жылы құрылған. Суретші Әбілхан Қастеев атамыздың мұражайы бар.Алматы — республикадағы ең сәулетті қалалардың бірі.

4-топ Астанамыздың символы -«Бәйтерек»

Астана қаласының сол жағалауында «Астана-Бәйтерек» монументі орналасқан. Бәйтерек ғимаратының биіктігі-97 метр. «Астана-Бәйтерек» монументі кешенін салу идеясының авторы- Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаев.«Бәйтеректі» «өмір ағашы» деп те атайды. Бұл сәулет туындысы халық ертегісі «Ер Төстіктің» оқиғасы желісімен өрілген. Өз бақытын іздеп шыққан Ер Төстік қиын-қыстау заманда зәулім бәйтерекке тап болады. Ұшар басына көз жетпейтін мәңгілік өмір ағашына таң-тамаша қалады. Нақ төбесіне ұя салған самұрық құстың алтын жұмыртқасына ие болады. Сөйтіп, бақытты –баянды ғұмыр кешеді. «Астана-Бәйтерек» үш бөліктен –тамыры, діңі және ұшар басынан тұрады.

-Балалар жаңа ғана өздерін таныстырып айтып өткендей, Астана өте көрікті жерлері бар дедік, енді қазір осы Астанамызды бейнебаян арқылы тамашалап көрелік. Бір жағынан сергіп те қалыңдар.

Бейнебаян көру «Жаңа Астана»

ІУ.Дәптермен жұмыс.

Бес жолды өлең. «Астана»

Қорытынды «Дөңгелек үстел» әдісі

-сабақтан не білдің, не үйрендің? Сол туралы ойың жазып, қағазды бүктеп келесі оқушыға береді. Соңынан топ басшылар шығып біреуі оқып береді.



Бағалау парақшасымен жұмыс

«Тілек ағашы» Астанаға арнап тілектерімізді оқып, ілу.

Үйге тапсырма:Өлеңді жаттау, Астана туралы мәлімет жинақтап жазып келу.

Оқушыларды топқа бөлу.

Ұйымдасып, топқа бөлініп отырды.


Үй жұмысын бағалау.

Оқулықпен жұмыс жасайды
Өлеңді өзбетімен оқу.

Әр топқа оқыту.

оқу.
жеке оқу әр шумақты мәнерлеп жеке оқып шығады.

Видеоролик, слайд әнімен. «АСТАНА»


Сыныппен диалог


Өлең мазмұнын талдайды.

Оқушылар
Рефлексия
Кері байланыс жасайды.
Сабақтың талдау

Әр топ постер қорғау



Жарайсыңдар

Әдебиеттік оқу әдістемесі
үлестірмелі парақшалар

Тамаша


Топтық жұмысқа стикермен бағалату
Жестпен бағалау.

Каталог: wp-content -> uploads -> 2018
2018 -> Комутова Айгуль Сериковна, кмм
2018 -> Комутова Айгуль Сериковна, кмм
2018 -> Сабақтың мақсаты: а/ Оқушылардың сөздік қорын молайту. Білім, білік дағдыларын қалыптастыру
2018 -> Сабақтың тақырыбы: Физика-табиғат туралы ғылым
2018 -> Сабақ мақсаты Тұздар гидролизін түсіну және тұздардың суда ерігенде қандай процестер жүретінін анықтау
2018 -> Сабақтың мақсаты: Білімділік: Көміртек және оның қосылыстары туралымәлімет алады
2018 -> 5В011700- Қазақ тілі мен әдебиет мамандығы бойынша 3-курс студенттердің элективті пәндер каталогы 2017-2018 оқу жылы
2018 -> Сабақтың тақырыбы Салынған циклдер. Мақсаты Қайталау операторлары туралы білімнің кеңеюі
2018 -> Сабақ тақырыбы: Теңдеулер жүйесін қолданып есептер шығару Мерзімі
2018 -> Даулетиярова Зауре Ермаханқызы А. Пушкин атындағы №41 көпсалалы гимназияның қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Тараз қаласы


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет