Тақырып: Атмосфераның жалпы циркуляциясы. Ауа массалары Мақсаты : Білімділік



Дата13.05.2017
өлшемі270,7 Kb.
#16218
түріСабақ
Тақырып:Атмосфераның жалпы циркуляциясы. Ауа массалары

Мақсаты :

Білімділік : Оқушылардың  бойында атмосфераның жалпы циркуляциясы  және ауа массалары туралы ұғым қалыптастырып, оның маңызын ұғындыру.

Дамытушылық: Оқушылардың тақырып бойынша алған білім, білік, дағдыларын дамыта отырып, олардың есте сақтау, салыстыра білу, қисынды ойлау дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік : Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

Сабақтың әдіс тәсілдері: баяндау , интерактивтік әдіс, салыстыру, топтау әдісі,  өз бетінше оқыту, дамыта оқыту әдістері, ойын элементтерін пайдалану.

Сабақтың көрнекілігі: Қазақстанның  физикалық картасы, түрлі –түсті суреттер, кестелер, нақыл сөз жазылған плакаттар, әр түрлі дидактикалық тапсырмалар жазылған парақшалар, тест тапсырмалары.

Сабақ жоспары:

1.Ұйымдастыру кезең

2. Үй тапсырмасын тексеру .Сиқырлы сандар (Ойын)

3. Өткен сабақты  қорытындылау

4.Жаңа сабақ

5. Жаңа сабақты топ бойынша тапсырмалар беру,оқушылардың жауаптарын тыңдау.

7.Жаңа сабақты бекіту

8. Үйге тапсырма беру

9. Оқушылардың білімін бағалау

1. Ұйымдастыру кезеңі: сынып оқушыларының зейінін сабаққа аудару,оқушыларды топқа бөлу

;2. Үй тапсырмасын сұрау

Сиқырлы сандар ( ойын)

1)  Қазақстан климатының қалыптасуына қандай факторлар әсер етеді?

2) Күн радиациясы деген не?

3) Тура радиация деген не?

4) Шашыранды және жиынтық радиация дегеніміз не?

5)Жұтылған радиация дегеніміз не?

6). Шағылысқан күн радиациясы деген не? Мысалы қара топырақпен жаңа жауған қар күн радиациясының неше пайызын шағылыстырады?

4. Жаңа сабаққа кіріспе

Мұғалім сөзі :Атмосфера әрқашан қозғалыста болады. Атмосфераның төменгі бөлігі тропосферада ауа ағындары пайда болады. Ауа ағындарын құрайтын ауа массалары қозғалысқа түскенімен ұзақ уақыт өз қасиеттерін сақтай отырып, сол келіп жеткен аумақтың ауа райын қалыптастырады. Қазақстан  атмосфералық циркуляциясының ерекшеліктері ғаламшарлық циркуляцияның әсеріне  байланысты болады. Мысалы солтүстік жарты шардың үстіндегі ауаның зоналық циркуляция ағындары мұхиттық ауа массаларын батыстан шығысқа қарай қозғап, 2-2,5 тәулікте біраз өзгеріске ұшырап Қазақстанға жетеді. Осы кезде республика жерінде  материктің орталығында орналасқанына қарамастан климаттың континенттілігі азаяды. Сөйтіп, Қазақстанның жер бетіндегі атмосфералық циркуляциясы-жалпы циркуляцияның бір тармағы болып табылады.



4. Жаңа сабақты топ бойынша тапсырмалар беру

І-топ – Тропиктік ауа массасының еліміздің аумағының климатын өзгертудегі әсерін анықтау;

Әр топқа сипаттама беру жоспары беріледі:

1) Ауа массасының қалыптасу орны.

2). Ауа массасының өзіне тән қасиеттері.

3)  Қандай ауа райын қалыптастырады?


\
4) Жыл мезгілдерінің  қай кездерінде олардың әсері жоғары болады? Ауа райы

қалай өзгереді?

ІІ-топ –Қоңыржай ауа массасының еліміздің аумағының климатын өзгертудегі әсерін анықтау;

Әр топқа сипаттама беру жоспары беріледі:

1) Ауа массасының қалыптасу орны.

2). Ауа массасының өзіне тән қасиеттері.

3)  Қандай ауа райын қалыптастырады?

4) Жыл мезгілдерінің  қай кездерінде олардың әсері жоғары болады? Ауа райы

қалай өзгереді?

ІІІ- топ – арктикалық ауа массасының еліміздің аумағының климатын өзгертудегі әсерін анықтау;

Әр топқа сипаттама беру жоспары беріледі:

1) Ауа массасының қалыптасу орны.

2). Ауа массасының өзіне тән қасиеттері.

3)  Қандай ауа райын қалыптастырады?

4) Жыл мезгілдерінің  қай кездерінде олардың әсері жоғары болады? Ауа райы



қалай өзгереді?

5.Жаңа сабақ бойынша топтық жұмыстар жүргізу: оқушылардың жауаптарын тыңдау;

7.Жаңа сабақты бекіту:

Артық сөзді табу 2

1.

Жауын-шашын,жел,бұлт,мұнай,үсік

2.

Қысым, боран,көктайғақ,жанартау,дауыл

3.

Дожауль,бұлт,килоколория,Алтай,аяз

4.

Климат ,ауа-райы,радиация,алтын,қар

5.

Күн,топырақ,өсімдік жамылғысы,мезозой,су


Адасқан әріптер:2

1.ЕФАМОТАСР –АТМОСФЕРА

2.ҰТБЛ –БҰЛТ

3.АТЛИКМ –КЛИМАТ

4.ЯАРАИДЦИ –РАДИАЦИЯ

5.ДЬОЖЛУ -ДЖОУЛЬ

Сабақты қорытындылау



Тест тапсырмасын орындау:3

1. Ғаламдық климат қалыптастырушы факторды көрсетіңдер

А) географиялық ендік            Ә) күн радиациясы         б) жер бедері

2. Атмосферадан өтіп жер бетіне жететін радиация қалай аталады?

А) тура радиация,  Ә) жиынтық радиация   б) шашыранды радиация

3.Жиынтық радиациясының топырақ, су, қар жамылғысы сіңіріп жылыған радиация қалай аталады?

А) тура радиация          Ә) шашыранды радиация   б) жұтылған радиация

4. Ауа массасының бір жерден екінші жерге ауысуынан қасиетінің өзгеруі..... деп аталады.

А) трансформация  ә) конденсация      б) деформация

5. Қандай ауа массасы  Қазақстан жерінде антициклондық ауа райын қалыптастырады?

А) тропиктік ауа массасы  ә) арктикалық ауа массасы  б) қоңыржай ауа массасы

6. Қазақстан жеріне батыстан ене отырып, жауын –шашын әкелетін ауа массасы?

а) арктикалық  ауа массасы  ә) тропиктік ауа массасы б) теңіздік қоңыржай ауа массасы

7. Қазақстанның оңтүстік облыстарына жаз айларында шаңды дауылдар мен аңызақ  (ыстық жел) әкелетін ауа массасы?

А) тропиктік ауа массасы  ә) арктикалық ауа массасы  б) қоңыржай ауа массасы

Дарынды оқушылардың эссесін тыңдау (уақыт аз қалса жинап алу)



8. Үйге тапсырма беру: §21 оқу, кескін картамен жұмыс

9. Оқушылардың білімін бағалау: бағалау парақшалары бойынша топ басшыларының мәліметін алу;

Өткен сабақ бойынша тапсырмалар:

І-топ тапсырмалары:

1)  Қазақстан климатының қалыптасуына қандай факторлар әсер етеді?

2) Күн радиациясы деген не?

3) Тура радиация деген не?

4) Шашыранды және жиынтық радиация дегеніміз не?

ІІ-топ тапсырмалары:

1)Жұтылған радиация дегеніміз не?

2. Шағылысқан күн радиациясы деген не? Мысалы қара топырақ пен жаңа жауған қар күн радиациясының неше пайызын шағылыстырады?

3) 84-85 беттегі Қазақстан аумағындағы жиынтық күн радиациясы картасына талдау жасаңдар.

ІІІ- топ тапсырмалары:

1)Күн радиациясының таралу заңдылықтары қандай?

2) Бірдей ендікте орналасқан Қостанай және Мәскеу қалаларында не себептен күн сәулесінің түсу ұзақтығы әртүрлі?

3)Қазақстандағы ашық және бұлтты күндердің таралу заңдылығы  күн радиациясына қалай әсер етеді? Мысал келтіріңдер.

Жаңа сабақты оқып үйрену тапсырмалары:

І-топ – Тропиктік ауа массасының еліміздің аумағының климатын өзгертудегі әсерін анықтау;

Ауа массасына сипаттама беру жоспары:

1) Ауа массасының қалыптасу орны.

2). Ауа массасының өзіне тән қасиеттері.

3)  Қандай ауа райын қалыптастырады?

4) Жыл мезгілдерінің  қай кездерінде олардың әсері жоғары болады? ауа райы

қалай өзгереді?

ІІ-топ –Қоңыржай ауа массасының еліміздің аумағының климатын өзгертудегі әсерін анықтау;

Ауа массасына сипаттама беру жоспары:

1) Ауа массасының қалыптасу орны.

2). Ауа массасының өзіне тән қасиеттері.

3)  Қандай ауа райын қалыптастырады?

4) Жыл мезгілдерінің  қай кездерінде олардың әсері жоғары болады? ауа райы

қалай өзгереді?

ІІІ- топ – Арктикалық ауа массасының еліміздің аумағының климатын өзгертудегі әсерін анықтау;

Ауа массасына  сипаттама беру жоспары:

1) Ауа массасының қалыптасу орны.

2). Ауа массасының өзіне тән қасиеттері.

3)  Қандай ауа райын қалыптастырады?

4) Жыл мезгілдерінің  қай кездерінде олардың әсері жоғары болады? Ауа райы қалай өзгереді?



Тест тапсырмасын орындау:

1. Ғаламдық климат қалыптастырушы факторды көрсетіңдер

а) географиялық ендік

ә) күн радиациясы, б) жер бедері



2. Атмосферадан өтіп жер бетіне жететін радиация қалай аталады?

а) тура радиация,

ә) жиынтық радиация

б) шашыранды радиация

3.Жиынтық радиациясының топырақ, су, қар жамылғысы сіңіріп жылыған радияция қалай аталады?

а) тура радиация

ә) шашыранды радиация

б) жұтылған радиация



4. Ауа массасының бір жерден екінші жерге ауысуынан қасиетінің өзгеруі..... деп аталады.

а) трансформация

ә) конденсация

б) деформация



5. Қандай ауа массасы  Қазақстан жерінде антициклондық ауа райын қалыптастырады?

а) тропиктік ауа массасы

ә) арктикалық ауа массасы

б) қоңыржай ауа массасы



6. Қазақстан жеріне батыстан ене отырып, жауын –шашын әкелетін ауа массасы?

а) арктикалық ауа массасы

ә) тропиктік ауа массасы

б)теңіздік қоңыржай ауа массасы



7. Қазақстанның оңтүстік облыстарына жаз айларында шаңды дауылдар мен аңызақ  (ыстық жел) әкелетін ауа массасы?

а) тропиктік ауа массасы

ә) арктикалық ауа массасы

б) қоңыржай ауа массасы



Бағалау парақшасы


р/с

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасын сұрау(Сандар сөйлейді)

Жаңа сабақ бойынша жауыбы

Артық сөзді табу

Адасқан әріптер

Тест жұмысының бағасы

Ақындар сайысы

Қорытынды баға

1

























2

























3

























4

























5

























6

























7

























8
























Тест кілті :

1Ә,

2А,


3Б,

4А,


5Ә,

6Б,


7А;
Каталог: uploads -> doc -> 08bc
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
08bc -> Тақырыбы: Қаріп, абзацтар, шегіністер мен аралықтар. Сабақтың мақсаты
08bc -> Сабақтың тақырыбы: Сабақтың мақсаты
08bc -> Сабақтың мақсаты: Білімділік: Еуразияның географиялық орнының ерекшеліктері, қоныс
08bc -> Сабақ реті 16 Қысқа мерзімді жоспар
08bc -> Тақырыбы: «Өткен күндер жеңісі -тәуелсіздік жемісі» Мақсаты: Қазақ елінің қаһармандық тарихы туралы түсінік беру. Тарихымызға шолу жасау арқылы «Тәуелсіздік»


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет