7 сынып биология күні:20.12.2016жыл Нургуджаева А.Т
|
Сабақтың тақырыбы
|
Кенелер. Тіршілік ортасы, паразиттік тіршілік ету дағдысы. Сыртқы құрылысының және мінез-құлығының ерекшеліктері. Кенелердің ауру қоздырғыштарын тасымалдауы. Кенелік энцефалит.
|
Мақсаты
|
Кенелердің тіршілік ортасы, сыртқы құрылысы, ауру қоздырғыштарын тасымалдауы, аурулары және алдын алу шаралары туралы түсінік беру. Логикалық ойлау қабілетін дамыту. Ұқыптылыққа баулу.
|
Жұмыс нәтижесі
|
Өрмекшітәріздестердің көптүрлілігі, құрылысының ерекшеліктері, сыртқы құрылысы және тіршілік әрекеттері, биогеоценоздағы маңызы туралы мәлімет алады.
|
Сілтеме
|
Оқулық: Биология Алматы, «Мектеп», 2012ж Авторы: Қ Қайым,Р.Сәтімбеков,Ә.Әметов, Ж.Қожантаева.
Мұғалімге арналған нұсқаулық. Ғаламтор мәліметтері.
|
Қолданылған әдістері мен тәсілдері
|
Диалогты оқыту: сұрақ қою, әңгімелесу;
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
Оқуды және оқыту үшін бағалау: екі жұлдыз, бір тілек;
Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс;
|
Ресурстар
|
Оқулық,дәптер,қалам, стикер,флипчарт,түрлі- түсті қағаздар.
|
Сабақтың өтілетін уақыты
|
45 минут
|
Сабақ жоспары
|
Ұйымдастыру: топқа бөлу (Түрлі-түсті қағаздар арқылы 4 топқа бөлу), мақсат қою
Сабақ барысы: топтық тапсырмалар
Рефлексия
Үйге тапсырма
|
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру: Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. Сабақ алдында оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. Ыстық алақан тренингін өткіземіз. Шаттық шеңберін құрады. Оқушыларды топтастыру жүргізіледі.
Блум таксономиясы
Білу:
Буынаяқтыларды қандай белгілері бойынша ажыратуға болады?
Буынаяқтылар типінің класын атаңдар.
Шаянтәріздестердің табиғаттағы маңызы қандай?
Түсіну:
Жаңа тақырып:
Сабақтың мақсатын қою. Өрмекшітәріздестердің көптүрлілігі, құрылысының ерекшеліктері, сыртқы құрылысы және тіршілік әрекеттері, биогеоценоздағы маңызы туралы түсінік беру.
Нені оқимыз және үйренеміз? Өрмекшітәріздестер – құрлықта тіршілік ететін буынаяқтылар. Денесі екі бөліктен: баскөкірек және құрсақ бөлімінен тұрады. Жабыны үш қабатты, мұртшалары болмайды. Дене қуысы аралас қуысты, сондықтан қантарату жүйесі ашық жүйелі. Өрмекшітәріздестердің баскөкірек бөлігінде 6 жұп аяқ орналасады.
Өрмекшітәріздестер – жыртқыш, паразит. Кейбіреуі қан сорады.
Топпен жұмыс: Диалогтік оқыту Басқа шаянтәрізділер. Шаянтәрізділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы тақырыбына топтық тапсырмалар. Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларын қорғап шығады.
Қолдану :
Шаянтәрізділердің көптүрлілігіне кесте құру.
Түсінгендерін тексеру:
Талдау:
Шаянтәрізділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызына талдау жасау
Жинақтау: Топтастыру стратегиясы
Шаянтәріздестер класы
Қорытындылау:
Бағалау:
Өз пікірлерін айтады.
Жаңа материалдың құндылықтарын пайымдайды.
Келесі тапсырма:
|
Басқа шаянтәрізділер. Шаянтәрізділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.
|
Келесі оқылым:
|
Өрмекшітәрізділердің жалпы сипаттамасы және көптүрлілігі. Крест өрмекшісі (немесе кезкелген басқа өрмекші). Сыртқы құрылысы. Тіршілік ортасы, тіршілік ету дағдысы және мінез –құлығы.Өрмектің құрылысы және оның рөлі. Өрмекшілердің биогеоценоздағы маңызы.
|
Бағалау:
|
Оқыту үшін бағалау, өзін-өзі бағалау /жұптық жұмыс, топтық жұмыс, сыныппен жүргізілген жұмыстар бойынша /
|
Рефлексия:
|
Оқушылар өтілген сабақтан жағымды әсер алғандығын, сабақтың қызықты өткендігін жеткізеді. Рефлексия алынды.
|
Достарыңызбен бөлісу: |