Пән:Қазақ әдебиеті
|
Сыныбы: 9«ә»
|
Мерзімі:04.03.2015ж
|
Тақырыбы:
|
1917-1956 жылдардағы қазақ әдебиеті.
|
Мақсаты:
|
Осы жылдардағы әдебиеттің ерекшелігін білу,талдау,бағалау.
|
Алынатын нәтиже:
|
Осы жылдарда туындаған шығармаларды ажыратуды біледі.
Туындылардың мазмұны туралы жалпы талдай алады.
Әр туындыға оқушы өзіндік бағасын бере алады.
|
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
«Почтален» әдісі, «Миға шабуыл», «Джиксо әдісі», « Веер әдісі» ,
|
№1
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру кезеңдері
|
8мин
|
Оқушылармен сәлемдесу
Шаттық шеңберін құру .Ынтымақтастық атмосферасын құру.
Әдебиет өкілдерін ғасырларын табуы арқылы топқа біріктірту.
|
Оқушылар сәлемдеседі.
Ұл балалар аналарын, ұстаздарды,сыныптағы қыздарды Халықаралық әйелдер күнімен құттықтап шығады. .
Үстел үстіндегі ғасырларға тиісті әдебиет өкілін анықтайды.
ХVIII,Х IХ,ХХ,ХХ I ғасырлар
|
Парақшалар,
қаламдар
|
Кешегі сабаққа рефлексия жасау
|
4 мин
|
Әр топ оқушылары қолдарындағы шығарма атауларын оқып, авторын,қай дәуір әдебиеті екенін анықтату.
Ауызша бағалаймын.
|
Әр топ мүшелері өткенді еске түсіру қолындағы сөйлемді оқып , авторы мен дәуірін атап шығады.
Ауызша бағаланады.
|
Конверт,
парақтар
|
Жаңа сабақтың таныстырылымы
|
20 мин
|
Интербелсенді тақтада кесте арқылы сабақты таныстыру
Миға шабуыл: слайдтан қазақтың ақын-жазушылары бейнеленген суреттерге байланысты сұрақтар:
1)Суреттерден не байқадық?
2)Тарих сахнасындағы көріністер әдебиетте қалай бейнеленді?
3)Әдебиеттегі «сыншыл реализм» дегенді қалай түсінесіңдер?
Топтарға тапсырма:
«Джиксо» әдісі бойынша тірек конспектісін жасап,1917-1956жылдардағы қазақ әдебиетіне сипаттама беруді тапсыру,постер қорғату.
Бір біріне ұялы телефонның суреттерін көрсету арқылы бағалатамын.
|
Слайдтағы әдебиет өкілдерін өздері дауыстап айтып шығып танысады.
Суреттерге қарап отырып, оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Әр топ плакатты алады
«Джиксо» әдісі бойынша 2 топ қазақты сауаттандыру,мәдениетін көтеру,сыншылдық бағытты дамыту мақсатында өшпес мұра қалдырғандар жайында, қалған 2 топ жанрлық тұрғыдан байып,кеңейе түскендегі әдебиетшілер туралы жалпылама мағлұматтар жазады.
Постер қорғайды
«Ұялы телефон суреттері» арқылы бірін бірі бағалайды.
|
АКТ, Оқулық постер
Ұялы қалта телефонының суреттері
|
Ой қорыту
|
10мин
|
Оқулықтан сұрақтар дайындап Веер әдісімен
жауаптар жаздырту.
Оқушылар жұптасу арқылы жауапты бір-біріне оқып беріп өзін-өзі тексеру.
Смайликтер арқылы бір бірінің жауабын бағалату.
|
Оқушылар ашық және жабық сұрақтарына жауаптар алады. Бір-бірінің жауаптарын көре отырып, өзін-өзі тексереді,жұптасып жұмыс жасайды.Жақсы жауап берген оқушылар дәптерлеріне смайликтер алады.
|
Түрлі түсті парақтар,смайлик суреттері
|
|
|
Ұялы қалта телефонының суреттері мен смайликтерді тарату арқылы бірін- бірі бағалату.
|
Топтық жұмысты телефон суреттерін көтерулері арқылы,жеке желпуіш жасау жұмыстарын жұмыс дәптерлеріне смайликтер жабыстыру арқылы бағалайды.
|
Ұялы қалта телефон суреттері,смайликтер.
|
Үй тапсырмасын беру
|
3мин
|
Слайдтан үй тапсырмасын көрсету арқылы беру.
С.Торайғыровтың достары мен жанұясы жайында мәліметтер жинау.Тест құрастыру.
|
Слайдтан үй тапсырмасын көріп,жұмыс дәптеріне жазып алады
|
АКТ
|
Рефлексия
|
|
Оқушыларға стикерге кері байланыс жазуды ескерту
|
Оқушылар стикерлерге кері байланыс жазып, «Кері байланыс» бұрышына жабыстырады.
|
Стикер
|