Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімі
А.М.Горький атындағы гимназия
«45minut» сайтында жариялауы
«Әл-Фараби» туралы аңыздар»
Қазақ әдебиеті
Ашық сабақ әзірлемесі
6 сынып
Мұғалім: Ақышева Балайым Жансейітқызы
2014 жылы
Сабақ тақырыбы: «Әл-Фараби» туралы аңыздар
Сабақ мақсаттары:
аңыз-әңгімелер туралы әңгімені жалғастыру және сұрақ-жауап арқылы жалпы функционалдық сауаттылығын арттыру;
Әл-Фараби туралы оқу және оны Аристотелмен салыстыру арқылы академиялық сауаттылығын жүзеге асыру;
Сөз қорын байыту және онымен тиімді пайдалануға үйрету арқылы оқушылардың құзыреттілігін арттыру;
Жалғау түрлерін анытау арқылы грамматикалық ережелер бойынша білімдерін нығайту;
Халық ауыз әдебиетіне қызығушылық тудыру және оны құрметтеуге тәрбиелеу;
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Қолданылған технологиялар: сын тұрғыдан ойлау, дамыта оқыту
Әдіс-тәсілдер: сұрақ- жауап әдісі, мәтінмен жүмыс жасау әдісі, мадақтау-жазалау әдісі, тіл дамыту әдісі, қайталау әдісі
Көрнекілік: портреті, суреттер.
Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы
Сабақ мазмұны:
Ұйымдастыру кезеңі.Психологиялық дайындық жасау.
Сабақ тақырыбы мен мақсаттарын хабарлау.
Үй жұмысын тексеру. Аңыз-әңгімелер туралы монолог. «Жиренше мен хан» аңызын ауызша айтқызу.
Аңыз – әңгімелер неге жатады?
Аңыз-әңгіме деген не?
Аңыз-әңгімелердің ертегілермен қандай байланысы бар?
Аңыз-әңгімелердің басты кейіпкерлері кім? Мысал келтіру.
Аңыз-әңгімелерде кейіпкерлер қалай жеңеді?
Жаңа тақырып. Әл-Фараби туралы әңгіме.
Әбу Насыр Әл-Фараби Әйгілі ойшыл, философ, социолог, математик, физик, астроном,ботаник, лингвист, логика, музыка зерттеушісі. Толық аты - Әбу Насыр Мұхаммад ибн Тархан ибн Узлағ әл-Фараби . 870 жылы Сыр бойындағы Фараб қаласында дүниеге келді. Әскербасының отбасында дүниеге келген. Фараби Аристотельдің ізін қуып, философия мен ғылымның барлық салалары бойынша үлкен жетістіктерге жетеді. Сондықтан, шығыс философтары оны "екінші ұстаз" деп атаған. Отырар медресесінде, Шаш, Самарқан, Бұхара,кейін Харран, Мысыр, Халеб (Алеппо), Бағдад шаһарларында білім алған. Ұлы Бабамыз Аристотельдің философиясын дамыта отырған. «Ақылдың мәні туралы», «Әлеуметтік-этникалық трактаттар», «Философиялық трактаттар», “Риторика”, “Поэзия өнері туралы”, “Бақытқа жол сілтеу”, "Музыканың ұлыкітабы" , "Жануарлар ағзалары", "Темпераменттер туралы", т. б. көптеген философиялық еңбектер жазған. 950 жылы қайтыс болды.
Әңгімені оқу, аудару, түсіндіру, талдау.
Әл-Фараби кім болған?
Оның өмір жылдары қандай?
Әл-Фараби қайда туды?
Ол қандай отбасыда туды?
Әл-Фараби қайда оқыды?
Оны қалай атаған
Ол кімнің ізін қуған?
Әл-Фарабидің қандай еңбектері бар?
Кәсіпке бағыт-бағдар жасау кезеңі: ойшыл, философ, социолог, математик, физик, астроном,ботаник, лингвист, логика, музыка зерттеушісі – сөздерінің мағынасын ажырату.
Үй жұмысы: шығармаға дайындық жасау. 8.Қортынды. Бағалау.
Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімі
А.М.Горький атындағы гимназия
«45minut» сайтында жариялауы
«Жұмбақтар»
Қазақ әдебиеті
Ашық сабақ әзірлемесі
6 сынып
Мұғалім: Ақышева Балайым Жансейітқызы
2014 жылы
6 сынып қазақ әдебиеті
Сабақ тақырыбы: Жұмбақтар
Сабақ мақсаттары:
жұмбақ туралы әңгімелеу арқылы қазақша ойлау, сөйлеу, сауатты жазу дағдыларын дамыту және нығайту;
сөз қорын байыту және онымен тиімді пайдалануға үйрету;
өткен тақырыптарды қайталау арқылы қазақша сауатты жазу дағдыларын нығайту;
қазақ тілі мен әдебиетке қызығушылықтарын арттыру;
халық ауыз әдебиетін білуге, жақсы көруге тәрбиелеу;
логикалық ойлау қабілеттерін дамыту;
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Қолданылған технологиялар: сын тұрғыдан ойлау, дамыта оқыту
Әдіс-тәсілдер: сұрақ- жауап әдісі, мәтінмен жүмыс жасау әдісі, мадақтау-жазалау әдісі, тіл дамыту әдісі, қайталау әдісі, репродуктивтік әдістері;
Сабақ мазмұны:
ұйымдастыру кезеңі;
сабақ тақырыбы мен мақсаттарын хабарлау;
өткен тақырыптарға шолу жасау, қайталау;
әдебиет қай тілден енген?
әдебиет нені білдіреді?
әдебиет қандай мұра?
әдебиет не болып саналады?
Қөркем сөзді қазақ халқы қалай бағалады?
Халық ауыз әдебиеті қалай қалыптасты?
Ауыз әдебиетінің түрлері қалай тараған?
Ертегілер деген не?
Ертегілердің түрлері қандай?
Ертегілер қалай басталады?
Ертегілер қалай аяқталады?
Ертегілердің тілі қандай?
Мақал – мәтелдер – ненің түрі?
Олар қалай тараған?
Мақалдың көлемі қандай?
Мақалдың мағынасы қандай?
Қазақ халқы мақал – мәтел туралы не деген?
Мақал – мәтелдер сөздерді не істейді?
Мақал – мәтелдердің тақараптарын ата?
жаңа тақырып «жұмбақтар» туралы әңгіме құру; кітаппен жұмыс жасау: оқу, аудару, сұрақтарға жауап беру.
- Жұмбақ деген не?
- Онда кім және не жайлы айтылады?
- жұмбақта адам өмірі мен тіршілігі, табиғат құбылыстары қалай айтылады?
- жұмбақтар нені дамытады?
- жұмбақтар неге үйретеді?
- жұмбақты дұрыс шешу үшін нені білу керек?
-жұмбақ нені талап етеді?
- жұмбақ адамды неге үйретеді?
Жұмбақ шешу (оқулықтан, хрестоматиядан, қосымша)
Жұмбақтарды шеш:
Арқасында ауыл жүр,
Ала тайым шауып жүр.
Сымға асылып,
Жүр асығып.
Жолы – темір, жаны – темір.
Темір атты зымыраттым.
Үш көзі бар қаз – қатар,
Кезек – кезек ашады.
Үшеуінен байқасаң
Үш түсті нұр шашады.
Ақ шатырлы бір қала,
Суда жүзіп жүр дара.
Төбесінде ебелек,
Ұшады өзі керемет.
үй жұмысы: жұмбақтар туралы мазмұнын айту, өзіндік жұмбақ құру;
қортынды, бағалау, рефлексия;
Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімі
А.М.Горький атындағы гимназия
«45minut» сайтында жариялауы
«Азық-түлік дүкенінде»
Қазақ тілі
Ашық сабақ әзірлемесі
6 сынып
Мұғалім: Ақышева Балайым Жансейітқызы
2014 жылы
6 сынып қазақ тілі
Сабақ тақырыбы: «Кеңсе жабдықтар» дүкенінде. (жергілікті компонент)
Сабақ мақсаты:
«Кеңсе жабдықтар» дүкенінде» тақырыбы бойынша әңгімелеу арқылы оқушылардың қазақша ойлау, салыстыру, сауатты жазу дағдыларын дамыту және нығайту;
Сөз қорын байыту және онымен тиімді пайдалануға үйрету;
Грамматикалық тапсырмалар орындау арқылы ережелерді есте сақтауға мүмкіндік жасау;
Байқағыштық пен тапқырлықтарын дамыту;
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Қолданылған технологиялар: сын тұрғыдан ойлау, дамыта оқыту
Әдіс-тәсілдер: сұрақ- жауап әдісі, мәтінмен жүмыс жасау әдісі, мадақтау-жазалау әдісі, тіл дамыту әдісі, қайталау әдісі, репродуктивтік әдісі;
Сабақ мазмұны:
Ұйымдастыру кезеңі; психологиялық дайындық жасау;
Сабақ тақырыбы мен мақсаттарын хабарлау;
Үй жұмысын тексеру кезеңі: азық – түлік дүкені туралы сұрақтар:
Азық – түлік дүкенінде не сатылады?
Бұл дүкенде қандай бөлімдер бар?
Нан бөлімінде не сатылады?
Сүт бөлімінде не сатылады?
Ет бөлімінде не сатылады?
Қостанайда қандай ірі азық – түлік дүкендері бар?
Жаңа тақырып: «Кенсе жабдықтары» дүкені туралы әңгіме құру. Аудару жұмысымен айналысу. Мәтінді қазақша дәптерге жазу.
Кеңсе жабдықтары дүкені
В магазине канцелярских товаров (қайда?) продаются канцелярские товары. В Костанае (қайда?) есть много таких магазинов. На улице Чехова (қайда?) расположен магазин канцелярских магазинов «Абди». На улице Мариям Хакимжановой (қайда?) расположен магазин канцелярских товаров «Канцелярские товары» Канцелярские товары (нені?) можно купить в универсальных магазинах (қайда?).
К канцелярским товарам(неге) относятся ручки, карандаши, линейки, ластики, точилки, тетради, дневники, краски, цветная бумага, клей, ножницы и т.д. магазин канцелярских товаров очень нужный и удобный магазин.
Сөздік жұмысы
Кеңсе жабдықтары – канцелярские товары
Продаются – сатылады
Таких – мұндай
Можно купить – алуға болады
Универсальный – әмбебап
Относятся – жатады
Точилка – ұштағыш
Клей – желім
Краски - бояу
Грамматикалық тапсырма: фонетикалық талдау жасау: сызғыш, өшіргіш, ұштағыш. «Тауар» сөзіне сөз схемасын жасап «у» дыбысы неге дауыссыз болғанын дәлелдеу
Үй жұмысы: дәптерде мазмұнын айту, фон.талдау - бояу, желім, күнделік - тәуелдеу
Қортынды, бағалау.
Сертификат тапсырыс үшін анкета
Облыс: Қостанай қаласы
№ Мектеп_А.М.Горький атындағы гимназия
Пән мұғалімі_қазақ тілі және қазақ әдебиеті
Аты-жөні_Ақышева Балайым Жансейітқызы
Cайтқа шыққан сабақтар тізімі:
1.__ «Әл-Фараби туралы» аңыздар
2.___ «Жұмбақтар»
3.__ «Кеңсе жабдықтар» дүкенінде
Мекен Жайы:
Облыс, аудан, ауыл__Қостанай қаласы
Көше аты___Карла Маркса көшесі
Үй номері, пәтер номері__49/13___________________
Индексі(Міндетті түрде)__110000____________________
Байланыс телефондар__8 777 250 37 67___________
Достарыңызбен бөлісу: |