Манас жыры туралы мәлімет беру. Шығарма мазмұнын өз бетімен меңгерту. Жырдың тақырыбы мен идеясын ашу.Жырдың көркемдік тіліне талдау жасау.
Сілтеме:
Манас батыр туралы, Манасшылар туралы бейнежазба.
Қазақ әдебиеті оқулығы 6 –сынып. www.45minut.u- сайтынан.
М.Гершон «Оқыту үшін бағалау»
Күтілетін нәтижелер:
Манас жыры туралы мәлімет алады.Жырдың тақырыбы мен идеясын ашады.Өз бетімен, топпен, жұппен жұмыс жасайды, бәрінің де пікірі құнды екенін түсінеді, өзін-өзі бағалау, сыни ойлау қабілеттерін қалыптастырады.
Әдіс-тәсілдер:
1- әрекет
«Зерттеу»
2- әрекет
«Мәтінмен жұмыс»
3- әрекет
«Әдебиет теориясы»
4 -әрекет
«Жалғасын тап»
Уақыты
Мұғалім іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
2 минут
2 минут
10минут
13минут
10минут
2 минут
2 минут
2 минут
2 минут
Ұйымдастыру
«Ха» жаттығуы
Топқа бөлу (4 топ)
Үй тапсырмасы
Ой қозғау
«Бейнежазба»
«Түйінді сәттер»
Формативті бағалау.
«Әдебиет теориясы»
Сергіту сәті
«Жалғасын тап»
Сабақты бекіту.
Қорытындылау
«Бағалау» парағы
Үйге тапсырма беру.
Рефлексия
Жаттығу жасау арқылы, көңіл-күйлерін қалыпқа келтіреді.
Әрқайсысы таңдаған түстері бойынша топқа бөлініп отырады.
Зерттеу жұмысы. Таныстырылым жасайды
Манасшылар туралы бейнежазба қарайды.
Әр топ өздеріне бөліп берілген мәтін бөліктері бойынша жұмыс жүргізеді.
Мәтінді оқып, түсінеді,топта талқылайды.
Мәтін бойынша постерге салып, қорғайды.
Мақтау сөз айту, қол шапалақтау
1 -топ: Манас батырға теңеу сөз
2 -топ:Манас батырға теңеу сөз
3 -топ: Айманбоз атына теңеу сөз
4 -топ: Айманбоз атына теңеу сөз
Айтылған мақал-мәтелдің жалғасын табады.
«Манас жырының тәрбиелік мәні неде?» деген сұраққа жауап аламын.
Топ басшылары ұпай санымен топтың жалпы ұпайын шығарады.
Жырды оқу, үзінді жаттау . «Мен тәуелсіз ел ұланымын» ой-толғау жазу.
Оқушылар сабақ жайлы өз пікірлерін кері байланыс парағына жазады.
6-cынып
Апта –2
Күні -14.03.2016жыл
3-сабақ
Сабақ
Тақырыбы
Абдул- Хамид Мархабаев
«Ғарыштағы қымыз»
Сабақ
мақсаты мен міндеттері
Өз бетімен білім алу.Шығарма жанр жағынан да,тақырып жағынан да жаңа екенін ұғыну.Бала қиялына қозғау.Мазмұнын топпен жұмыс жүргізе отырып меңгеру.Жұппен бірлесіп сөздікпен жұмыс жасау.
Сілтеме
Ә.Мархабаев «Ғарыштағы қымыз» кітабы. 1972 жыл. Жазушы баспасы, www.45minut.,www.ustaz.kz. сайтынан
Қазақ тілі әдебиеті журналы 2010 ж. №11 2004 ж.№6
М.Гершон «Оқыту үшін бағалау»
Күтілетін нәтижелер
Топпен, жұппен жұмыс жасау арқылы өз бетімен білім алады. Бірін- бірі оқытады. Сыни ойлау қабілеттерін дамытады.
Тапсырмалар
1- әрекет
«Ыстық орындық»
2- әрекет
«Поэзия минуты»
3- әрекет
«Кешегі қиял- бүгінгі шындық»
4- әрекет
«Томпақ қонақта»
5- әрекет
«Таныстырылым»
6- әрекет
«Галерея»
7- әрекет
«10- сұрақ»
8- әрекет
«Шабыт шақыру»
9- әрекет
«Бағалау парағы»
10- әрекет
«Кері байланыс»
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары
Мұғалім және оқушы немен айналысады
Алдымен сыныпты ұйымдастырып аламын. Балалар бойларындағы жағымсыз сезімдерін «сілкіп таста» трейнингін жасау арқылы өздеріне жақсы ойларға беріледі. Санау арқылы (1, 2, 3, 4) топқа бөлініп отырады. Үй тапсырмасын «Ыстық орындық» арқылы қорытындылаймыз. Әр топтан қысқа сіріңкені суырған оқушы, «ыстық орындыққа» отырып, әңгімеге және жазушыға баға береді. Әңгімедегі Сатайдың қиялдауы арқылы жаңа сабаққа түсеміз. Қиял туралы өздері білетін өлең- жырларын оқиды. М.Мақатаевтың «Фантазия», Ы.Алтынсариннің «Өнер- білім бар жұрттар» өлеңі оқылады. Интербелсенді тақтадағы «Кешегі қиял- бүгінгі шындық» деген сұрақтарға жауап жазады. Дарынды, қабілетті балаларым фантастикалық кинодан үзінді көрсетеді және Әбдул-Хамид Мархабаев туралы таныстырылым жасайды. Жаңа тақырыпты бөліктерге бөліп, оқиды және тезистейді. Сурет таңдап, постерге желімдеу арқылы қорғайды. Бір- бірін қолпаштап отырады (бесбармақ). Балаларды би қимылдарын жасатып, сергітіп аламын. Мәтінмен жұмыс барысында дайындаған сұрақтар негізінде «10 сұрақ» ия/жоқ деп жауап беру арқылы өтеді. Ортаға бір оқушыны өз қалауымен шығарамын. Қателескен жағдайда тоқтатып, басқа оқушыны шығарамын. Ортаға берілген, өз қалауларымен орындайтын тапсырмаларды да көз жүгіртіп тексеруді де жүзеге асырамын.
«Альфа ғаламшарын көздеріңе қалай елестетесіңдер?» тақырыбына сурет салу немесе мәтін жазу.
« Бағалау парағын» толтыра отырып, өз- өзіне баға береді.
Пәні: қазақ әдебиеті сыныбы:
Оқушының аты- жөні:
Р/с
Дискрепторлар
Ұпайы
Жинаған ұпайы
1
Фантастика туралытүсінігі бар
1
2
Мәтіндіоқиды, түсінеді
1
3
Мәтіндіәңгімелепбереді. Өзпікірінайтады
2
4
Мәтінбөліктерінтезистейді
2
5
Мәтінбойыншасұрақтардайындайды
2
6
Мәтінгежоспарқұрады
2
7
Сөздікпенжұмысжүргізеді
2
8
Эссе жазады
3
9
Өзбетіменізденеді,ақпаратжинайды
4
15- 19 – “5” 14–7 - “4” 6 -3 – “3” 2- 0 – “2”
Оқушы бағасы:
«Кері байланыс» парағын жазады.
Кері байланыс парағы:
Бүгінгі сабақтан алған әсерім?
Маған не ұнады/ұнамады?
Тапсырманы орындауда туындаған қиыншылықтар?
«Тәтті тілек». Балаларыма тілек жазылған тәттілер үлестіремін.
Оқушылар өз бойларындағы жағымсыз эмоцияларды сілкіп тастайды да, жақсы ой ойлайды.
1, 2, 3, 4 деп санау арқылы 4 топқа бөлініп отырады.
Әр топқа кезекпен барып сіріңке суыртамын. Қысқа сіріңкені суырған оқушы «ыстық орындыққа» отырып, үй тапсырмасын айтады.
М.Мақатаевтың «Фантазия» өлеңі.
Интербелсенді тақтадағы тапсырманы орындайды.
Сыныптағы белсенді оқушы үйден кинодан үзінді жазып әкеліп көрсетеді.
Бір оқушы өзі дайындап әкелген слайд бойынша автордың өмірі мен шығармашылығын әңгімелеп береді.
1)Мәтінді оқу
2)Мәтінді тезистеу
3)Сурет таңдау,жапсыру
4)Қорғау
Мәтінді бөлімдер бойынша оқиды, жұппен, топпен әңгімелеседі. Мәтінді тезистеп жазады. Мәтін мазмұнына сәйкес сурет таңдап алып топта жапсырады, бір оқушы қорғайды.
Бас бармақ көрсету.
Ән «Армансыз күнім болмайды»
Ортаға өзіне сенімді бір оқушы шығады да, өзіне қойылған сұрақтарға жауап береді.
«Альфа ғаламшарын көздеріңе қалай елестетесіңдер»
Мәтін құрау (ауызша, жазбаша)
Сурет салу
Әр оқушы өзіне баға береді.
«Кері байланыс» парағын толтырады.
Тілек жазылған конфеттер таратамын.
Сөздікпен жұмыс
Әңгіме бойынша сұрақтар дайындау.
Апта –3
Күні -17.03.2016жыл
4-сабақ
Сабақ
Тақырыбы
«Ғарыштағы қымыз» әңгімесіндегі кейіпкерлер
Сабақ
мақсаты мен міндеттері
Әңгімедегі кейіпкерлер бейнесін,мәтіннің идеясын ашу.Шығарманы талдау. Шығармашылық тұрғыдан ой-өрісін, қиялын дамыту жұмыстарын жүргізу.
Сілтеме
Ғаламтор материалдары: www.45minut., www.ustaz.kz. сайтынан. М.Гершон «Оқыту үшін бағалау»
Бір- біріне қолдау көрсетеді, оқуға деген қызығушылығын, белсенділігін, сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін арттырады.
Тапсырмалар
1- әрекет
«Сұрақты төңкеріңіз»
2- әрекет
«Көрсет және әңгімеле»
3- әрекет
«Түсін мені»
4- әрекет
«Адасқан буындар»
5-әрекет
«Бағалау парағы»
6- әрекет
«Шабыт шақыру»
7- әрекет
«БҮҮ»
8- әрекет
«2 жұлдыз, 1 тілек»
9- әрекет
«Бағалау»
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары
Мұғалім және оқушы немен айналысады
Сабақты «сиқырлы таяқша»деп аталатын тренинг өткізумен бастадым.Оқушылар дөңгеленіп тұрып,сиқырлы таяқшамен бір-бірін түртіп жақсы тілектер айтады және орындалатынына сенеді.Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнатып алған соң,балаларға сыныпқа қонақ келетінін,бүгінгі сабақтың «ерекше» болғалы тұрғанын,өздерінің «сұрақтар сандықшасына»жазып, салған ұсыныс-пікірлеріне,талап-тілектеріне сәйкес құрылғаны жөнінде айтып өтемін.Балаларым «бөгдеғаламшарлықтарды көрсек,олар бізге қонаққа келсе» деп жазған болатын.Балаларды алдыңғы сабақта топқа бөліп,әр топқа үйден орындап келуге тапсырмалар берген едім.Сыныпқа «бөгдеғаламшарлық»келіп,оқушыларым «қонақты»қарсы алады.Қонақ болып келген оқушы өз сыныптастарымен амандасып,сабақты өзі жүргізуге рұқсат алады да,сабақты бастайды.Бөгдеғаламшарлықтың есімі-Альфа болатын. Үй тапсырмасын «сұрақты төңкеру»арқылы сұрады.Мысалы, «Ғарыштағы қымыз әңгімесі»қай жанрға жатқызылады?деген сұрақты төңкергенде сұрақтың жауабын сұрақ етіп айту арқылы «Фантастикалық әңгіме дегеніміз не деген жауап қайтарады.Ол ауыл-ауылға бөлініп отырған «Малшылар»,«Ғалымдар»,«Дәрігерлер»топтарында «қонақ» болады және «Көрсет және әңгімеле» тәсілін қолданып, мәтінді талдау жұмысын жүргізеді. «Малшылар» тобы қонақпен көріседіі,ән айтып,қымыз ұсынады және өздері дайындаған жылқы малы туралы таныстырылымын көрсетедіі. «Ғалымдар» тобы әңгіме кейіпкері Ақсақалдың ағзасында жойылған элементтер туралы «Венн» диаграммасын құра отырып, адам ағзасындағы элементтермен салыстырмалы түрде әңгімелеп береді.Ал «Дәрігерлер» тобы қымыздың емдік қасиетін постер қорғау арқылы дәлелдейді.Келесі кезекте «Түсін мені» ойынын ойнап, онда оқушылар ым кейіпкерлер бейнесіне енеді. Белгілі уақытта «Адасқан буыннан» сөздер құрастырады, дәптерлеріне жазады. Тақтада ілінген бағалау парағын толтырады және өздерін бағалайды
Бағалау парағы
Р/с
Оқушының аты-жөні:
1-5 сөз
5-10 сөз
10-15 сөз
15-20 сөз
1
Айтқали Айбек
2
Әнесова Айтолқын
3
Бекқабылова Әсел
4
Бисенов Бекзат
5
Дүсіпов Бекзат
6
Жақсылық Айшат
7
Жақсылық Кәмшат
8
Жәумітова Назгүл
9
Жұмағалиев Амандық
10
Қылышбаев Мирас
11
Көшқалиева Ақмаржан
12
Көптілеу Әділбек
13
Көнеева Балерке
14
Қыстаубаев Олжас
15
Насуханова Гүлмайда
16
Саталиева Жұлдыз
17
Серік Нұржаз
18
Сисенбаева Аружан
19
Төреханова Сарбиназ
Жинаған ұпайы
2
2
4
4
Бағасы: 0- 2 = «3»3- 8= «4»8- 12= «5»
.Сабақ басталарда топтардың алдына «Шабыт шақыру» тапсырмасын, «БҮҮ» кестесін беріп қоямын. Балалар өздері қалаған тапсырманы орындайды.
Білетінім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Сабақ барысында әр топтың басшылары өз тобының мүшелеріне баға беріп отырады.
Уақыты
Мұғалім іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
2 минут
5 минут
10минут
8 минут
2 минут
3 минут
2 минут
7 минут
2 минут
2 минут
2 минут
Ұйымдастыру
«Сиқырлы таяқша»
Үй тапсырмасы
«Сұрақты төңкеріңіз»
«Көрсет және әңгімеле»
1- ауыл «Малшылар»
2- ауыл «Ғалымдар»
3- ауыл «Дәрігерлер»
«Түсін мені» ойыны
«Ақсақал»
«Робот»
«Сатурн өкілі»
Сергіту сәті
«Адасқан буындар»
Дәптермен жұмыс
«Бағалау парағы»
«Шабыт шақыру»
«БҮҮ»
«2 жұлдыз, 1 тілек»
«Бағалау»
Оқушылар дөңгеленіп тұрады да, өзі қалаған балаға таяқшамен түріп, жақсы тілегін айтады.
Өздері дайындап келген сұрақтарды бір- біріне қояды, қарсы топ сұрақтың жауабынан қайтадан сұрақ құрастырып айтады.
Жылқы туралы әңгімелейді
Ақсақалдың ағзасында жойылған элементтерді зерттейді.
Қымыздың емдік қасиеті туралы айтады.
Әр топ басшысы тапсырма таңдайды. Сол тапсырма бойынша жұмыс жасайды. Яғни кейіпкерлер бейнесін қимылымен, сөзімен көрсетеді
Би қимылдарын жасату
Тақтадан «адасқан буындар» көрсетіледі. Әр оқушы жеке жұмыс жасайды.
Тақтаға ілінген бағалау парағын толтырады.
(сөз санына сәйкес)
1. «Менің қиялымдағы болашақ әлем» эссе жазу
2. «Басқа жұлдыз жүйесінің өкілдері қандай болуы керек?»
Ауызша және жазбаша әңгімелеу немесе әңгіме желісімен сурет салу.
Оқушылар бұрыннан білетіндерін, сабақта үйренгендерін, алға қарай не білгісі келетіні туралы жазады.
Ұнаған 2 нәрсе мен 1 тілек жазады.
Топ басшылары топ мүшелерін бағалайды.