Қазақ әдебиеті 28.10.2010 жылы.
7 сынып
Тақырыбы: Тоқсан бойынша қайталау. Тест.
Мақсаты: Бірінші тоқсандағы тақырыптарды қайталап шығу;
Түрлі жұмыстар арқылы оқушылардың білімдерін кеңейту, сөздік қорын
баяту,
қазақша сөйлеу, жазу дағдыларын дамыту;
Балалардың қазақ әдебиетіне деген қызығушылығын арттыру.
Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, қазақ тілі, Қазақстан тарихы
Әдіса-тәсілдері: Оқу, аудару, сұрақ-жауап, жазу, ойын, әңгімелесу, тест.
Көрнекіліктер: Портреттер, газеттер, кітаптар: «Казахские бии», «Абылай хан и
батыры», «Қазақтың батырлық эпосы», «Едіге», «Шешендік сөздер»,
«Батырлар жыры», оқулық, сөздіктер, ұраны «Күш – білімде,
күш – бірлікте», тест сұрақтары.
Сабақтың түрі: Қайталау. Қорыту.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
А) кезекшімен диалог ә) мақсаты мен тақырыбын, ұранын айту
ІІ.Үй жұмысын тексеру.
А) «Не тәтті?» ә) сұрақтар мен тапсырмалар
- Үй жұмысы қандай болды? Әңгіменің басты кейіпкерлері кімдер? Бұл әңгіме қайсысына жатады: батырлар жырына, ертегілерге, немесе шешендік сөздерге ме? Жиренше шешен балаларға қандай сұрақтар қояды? Шешен батасын кімге береді? Шешеннің жас балаларға сұрақ қоюының себебі не? Ойларыңды дәлелдеңдер.
ІІІ.Жаңа сабақ.
1.Оқушыларды екі топқа бөлу (топтар атауларын таңдап алады) «Шешендер», «Батырлар».
1-ші тапсырма: Сұрақтарға жауап беріңдер:
«Әдебиет» деген сөзі - қай тілінен алынған сөз?
Қандай батырлар жырларын білесіңдер?
Шешен деген кім?
Қазақтың үш жүздің билерін атап шығыңдар.
Шоқан Уәлиханов кім?
«Тапқыр жауап» әңгіменің негізгі кейіпкерлері.
«Не тәтті?» әңгіменің бірінші баланың жауабын айтыңдар.
«Әдебиет» қазақ тіліндегі баламасын (аудармасын) айтыңдар.
Қазақ халқымыздың қандай батырларды білесіңдер?
Естіген шешендердің есімдерін айтып кетіңдер.
Төле би кім?
Шоқан туралы не білесіңдер?
«Тапқыр жауап» әңгімесінде бұйымының жақсысы да, жаманы да не?
«Не тәтті?» әңгіменің екінші балаланың жауабын айтыңдар.
2-ші тапсырма: «Не тәтті?» әңгіменің мазмұнын кімдер жақсырақ айтып береді? (Қалған балаларға жауабын толықтыруға болады).
І\/.Сергету кезеңі. Сөздік ойын – игра созвучных слов.
Голубь – кептер, Тетрадь – дәптер; Сладкий – тәтті, твердый – қатты; родня – туыс, работа – жұмыс; пословица – мақал, борода – сақал; память – зерде, штора – перде; пятно – дақ, белый – ақ; ухо – құлақ, родник – бұлақ ; осень – күз, сто – жүз; ключ – кілт, туча – бұлт, червь – құрт, усы – мұрт, облака – бұлт, нация – ұлт; мясо – ет, лицо – бет; мяч – доп, много – көп, трава – шөп.
3-ші тапсырма: Дәптермен жұмыс.
Қазанның жиырма сегізі.
Қайталау.
1-ші топ: Синоним сөздерді тауып жазыңдар
Батыр - ......., халық - ........, дәстүр - ......., сыйлау - ...., адам - ....., бас биі - ....., бата - ....
2-ші топ: Антоним сөздерді тауып жазыңдар
Қатты - ...., жақсысы - ..., надан - ..., ерекшелік - ..., тәтті - ..., кәрі - ...., батыр - ....
\/.Тест сұрақтары.
\/І.Қорытынды. Бүгін сабақта біз сендермен қандай жұмыс түрлерін істедік? Сабақтың ұраны қандай? Кім айтып береді?
«Күш – білімде, күш – бірлікте». Қалай деп ойлайсыңдар, неліктен осындай ұранды алдық?
\/ІІ.Бағалау.
\/ІІІ.Үйге тапсырмасын беру
А)сөздер ә)ашық теске дайындалу б) бәрін қайталау
Достарыңызбен бөлісу: |