Сабақ тақырыбы:
|
Қуыршақ театры үйірмесі.
|
Мақсаты:
Міндеттері:
|
Үйірмелер туралы өткен тақырыптан және өмірден білетіндерін еске түсіріп, бағдарламаға сәйкес жаңа біліммен толықтыру.
Лексикалық тақырып аясында көмектес септігін меңгерту.
Жаңа тақырып аясында түрлі тілдік тапсырмаларды орындату арқылы шығармашылыққа баулу.
Қарапайым сөйлеу үлгілері арқылы оқушыларға рухани-мәдени тәрбие беру
|
Сілтеме:
|
Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы.
|
Жетістік критерийлері (күтілетін нәтижелер)
|
Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): Тақырыпқа қатысты қысқа мәтіндерді мәнерлеп оқиды, мәтіндерден тақырыпқа қатысты негізгі ақпаратты таба алады.
Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): сабақ барысында қысқа мәтіндерді талдау, сипаттау арқылы өзі қатысатын үйірмелер, қуыршақ театры туралы толық ақпарат бере алады.
Оқушының жоғарғы жетістігі (ОЖЖ): тақырып көлемінде шағын сөйлемдерді құрау арқылы тілдесімге түсіп, өзі қатысатын үйірмелерді сипаттайды, дайындаған жобасы жайлы жан-жақты ақпарат береді.
|
Негізгі түсініктер:
|
Қиын, оңай, күресу, жоба , іздену, материал жинау, талаптану
|
Сабақта қолданылатын материалдар:
|
Ноутбук, слайдтар, суреттер, парақшалар, кесте
|
Оқыту әдістері:
|
Түсіндіру, сұрақ-жауап, «Жүректен жүрекке» тренингі, жұптық жұмыс, «Сұхбат алу» дидактикалық ойыны, синквейн, жағдаяттық тапсырма, диалог, «Жағымды сөздер», «Шағын шолу» тәсілдері, сергіту жаттығуы.
|
Дереккөздері:
|
Оқулық, сөздік, мәтіндер
|
|
|
|
|
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
|
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушыныңіс-әрекеті
|
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу
|
Мұғалім «жүректе жүрекке» тренингі, «Қайталау-оқу анасы» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап беру
|
Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сұрақтарға жауап береді.
|
Өткен сабақты тексеру
|
А)Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді. Үй жұмысы «Хор үйірмесі» диалогі.
Б) Терме диктант жазғызу. Слайдтарда жазылған мақалдардан көмектес септіктерде тұрған сөздерді теріп жазғызады.
|
Хор үйірмесі туралы диалог айтады, көмектес септігі туралы терме диктант жазады
|
І. Қызығушылықты ояту
|
Ноутбуктан криптограмманы шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбы «Қуыршақ театры» сөздері шығады.
|
Слайдтан криптограмманы шешіп тақырыпты ашады.
|
|
Мұғалім оқушыларға А4 парағы мен түрлі түсті қарындаштар мен фломастерлер таратады. «Біздің қаладағы қуыршақ театры» туралы постер жасайды.
|
А4 парағына Біздің қаладағы қуыршақ театры суретін салады, постер жасайды.
|
ІІ. Мағынаны тану
|
Айтылым'>Мәтін алды жұмыс
А) Оқылым Б)Жазылым В) Айтылым
А) Сөздік жұмысы жаңа сөздермен таныстырып, сөздікке жазғызу.
Ә) сөздік картасы тәсілі арқылы
жаңа сөз – сөзтіркес - синоним - сөйлем
құрайды.
|
Айтылым.ОқылымЖаңа сөздермен танысып, сөздік картасы бойынша сөз-синоним, сөзтіркес құрайды
Жазылым.
Әр бағанға 5 сөзден жазады, көмектес септігін жалғап, сөзтіркес құрайды
|
|
Мәтінмен жұмыс
|
Мәтінді оқып аударады
|
|
|
|
|
Оқушыларды үш топқа бөліп, әр топқа тапсырмалар беріледі
І топ – мәтінге сұрақтар құрастырады
ІІ топ – 180 бет, 2 тапсырманы орындайды
ІІІ топ – сұрақтарға жауап береді
|
Тапсырмаларын орындайды
|
|
Мәтінмен танысып болған соң А3 форматты қағазға түсінгендерін суреттеп түсіруді, сосын әр топ ортаға шығып қорғауды тапсырады
|
|
ІІІ. Ойтолғаныс
|
Мұғалім оқушылардың тақырып туралы алған ақпаратын кеңейту мақсатында «Буриме» тәсілін пайдаланады. Тақтаға өзара ұйқасқан бірнеше сөз жазады.
баламын
барамын
көремін
ойнаймын
|
Оқушылар ұйқасатын өлең жолдарын ойлап табады
|
IV. Бекіту
Кері байланыс
|
«Бас бармақ» әдісі бойынша кері байланыс жүргізу
|
|
|
|
|
Бағалау
|
Формативті бағалау. «Шағын шолу» тәсілімен парақшалар таратады.
|
Тақырып аясында өзінің есінде қалған сөздерін, сөйлемдерін параққа жазады
|
Үйге тапсырма
|
«Қуыршақ театры» туралы эссе жазу
|
|