Білім сапасын жақсартудағы оқыту үшін бағалаудың маңызы
Сілтеме:
Мұғалімге арналған нұсқаулық 104-109 бет үлестірмелі материалдар, бейнесюжеттер
Мақсаты:
Сапалы оқыту үшін оқыту мен оқу әдістерін өзгерту керектігін түсінеді , жаңаша әдістерді орнымен пайдалану үшін олардың балаға қалай әсер ететінін біле отырып қолданудың маңыздылығына көз жеткізеді.Мұғалімдер оқыту үшін бағалаудың оқыту үдерісін жақсартудағы маңыздылығына көз жеткізеді.
Күтілетін нәтиже
Мұғалімдер формативті бағалаудың түрлерін және қолдану мақсатын анықтайды, өз тәжірибелеріне қолданады.
Пайдаланылатын әдіс тәсілдер
АКТ: PowerPoint, топтық жұмыс, оқыту үшін бағалау : «2жұлдыз, 1 тілек», Эдвордо де Бононың «Ойлаудың 6 қалпағы», «бағдаршам белгілері», кері байланыс
Барысы:
Коучтің іс-әрекеті
Мұғалімдердің іс-әрекеті
Бағалау
1.Ұйымдастыру : сергіту сәті, тақырыбы мен мақсаты
2.Ой қозғау
( көңілді музыка ырғағымен би және сол арқылы топқа бөлінуді ұйымдастырады
Коуч сұрақтары:
Оқу үдерісіндегі бағалау қажет пе? Сабақ барысында сіздер нені бағалайсыздар? Сіэдердің бағлауларыңыздан кейін оқушылардың сабаққа ынтасы қандай?
Барлығы бірге музыка ырғағымен биді жұптасып, үшеуден , төртеуден билеп жүріп топқа бөлінеді
Осы сұрақтар барыстарында мұғалімдер өз пікірлерін ортаға салады
Қадағалау
Ауызша комментарий
3.Презентация «оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау»
АКТ: PowerPoint арқылы «оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау» мәлімет беру
АКТ: PowerPoint арқылы «оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау» туралы толық ақпарат алады.
Қадағалау
4.тапсырма: «Жаңа заман мектебінің моделін жасау »
5. сергіту сәті
6.тапсырма таңдалған тақырыпқа байланысты ой талқы жүргізу.
7. Кері байланыс
8. Рефлексия
«Жаңа заман мектебінің моделін жасау » тапсырмасын береді. Топтық жұмысқа берілген тапсырма (15 мин) Басқа топтардың жұмысын бағалау үшін топтық бағалау жұмысының түрі «2 жұлдыз,1 тілек» туралы айтып, стикерлер арқылы бағалау сұралады.
1,2,3,4,5 сандарын көңілді музыка ырғағымен дене мүшелері (қол, аяқ, иық, бас) арқылы жазу тапсырылады
Талқылауға ұсынылған тақырыптар: несие, мұғалім беделі.
АКТ: PowerPoint арқылы «ойлаудың 6 қалпағының» мағына мәнін ашып көрсету
«Бағдаршам белгілері» арқылы бағлаудың шартын түсіндіреді.
АКТ арқылы көрсетіледі, «оқыту үшін бағалау қаншалықты тиімді қолданылды деп ойлайсыз?» деген сұрақ қояды.
Сауалнама таратады.
Мектеп моделін құруға бірлесіп постер дайындайды және оны қорғайды Басқа топтардың жұмысы бағаланып, стикерлер жапсырылады.
Сергіту сәтін орындайды, көңіл күйлері көтеріледі.
Тақырып таңдалғаннан кейін топтық жұмыста талданады , пікірлерін ортаға салады
«Бағдаршам белгілері» арқылы осы сабақтағы көңіл күйлерін көрсетеді.
Сауалнама толтырады.
«Критериалды бағалау» тақырыбы бойынша
Мерзімі:
17.02.17 ж.
Коучинг тақырыбы:
Жиынтық бағалаудың мазмұны мен форматы
Жалпы мақсат:
Мектептегі ұстаздарға оқытуды бағалау мен оқыту үшін бағалаудың тиімді тәсілдерін көрсете отырып, өз тәжірибелерінде қолдануға бағыт беру
Сілтеме:
Мұғалімдерге арналған нұсқаулық. 104 -123 -беттер
Үлестірмелі нұсқаулық
Оқу нәтижесі
Мұғалімдер коучинг сабағында бағалаудың оқушы жұмысында, сондай-ақ кез тек білім саласында емес, ал қоғамның келген саласында критерий арқылы бағалаудың маңыздылығын түсінеді, критерий арқылы бағалауды өз түсініктері бойынша толықтырады.
Түйінді идеялар:
Мұғалімдердің нәтижелі іс-әрекеттері негізінде оқушылардың оқуға қызығушылығын арттыруда нақты критерий арқылы бағалауды қолдану және алған білімдерін болашақта қолдана алуына бағыттау. Тапсырмалардың мазмұнына қарай дискрипторларды құру және соның нәтижесінде критериалды бағалауды қолдану. Тыңдаушылардың топтарда бірлесе жұмыс істеуіне ықпал жасау.
Сабақта қолданылатын материалдар:
А- 3, А-4 парақтары, интербелсенді тақта, маркер, қалам, критериалды бағалау парақтары, психологиялық тренинг
Оқыту әдістері:
Диалогтік оқыту
АКТ
Жеке жұмыс
Топтық жұмыс
СТО
Бағалаудың түрлері
Дерек көздері:
Әдеби материалдар, портал материалдары
Тапсырмалар:
Критериалды бағалау үшін екі тапсырма, рефлексия, «Бес саусақ» кері байланыс
Оқуға арналған тапсырма:
Мұғалімге арналған нұсқаулық.104-123-беттер
Сабақ бойынша коуч пен мұғалімдердің іс-әрекеті:
Тапсырмалар реттілі, уақыты
Коучтың іс-әрекеті
Мұғалімдердің іс-әрекеті
Жағымды атмосфера қалыптастыру
(2-минут)
Мұғалімдер өз жетістіктерін айтады, қалғандары тамаша сөзін қайталайды.
Тақырыпты ашу
(3 минут)
Пікір-талас. Интербелсенді тақтада слайд көрсетіледі, және сол слайд арқылы коуч мұғалімдерден өз пікірлерін білдіруін сұрайды.
1.Бағалау нені білдіреді?
2. Бағалау не үшін қажет?
3.Бағалау кімдерге әсер етеді?
Мұғалімдер көрсетілген слайд бойынша өз пікірлерін айтып талқылайды, сұрақтарға жауап береді.
Жеке партада отыруларын сұрайды.
(2 минут)
Мұғалімдер 2 нұсқа тапсырмасы бойынша жеке отырғызылады.
Жеке жұмыс.
1-сыныпқа арналған жиынтық бағалауға байланысты тапсырмалар
1. “Тағам және сусын”
2. “Дені саудың – жаны сау”
Мұғалімдер 1-сыныптың тапсырмасы бойынша жеке жұмыстар орындайды
1-нұсқа: “Тағам және сусын”
2-нұсқа: “Дені саудың – жаны сау”
Ой- толғаныс
(2 минут)
Әр топқа өз топтарының аты бойынша бір сөйлемнен пікір айтуды ұсынады.
Әрбір топ өздерінің топ аттарына сәйкес бір сөйлемнен айтып, өз пікірлерін ортаға тастайды
1-тапсырма
(10 мин)
Жеке тапсырма. Топқа тапсырмалар беру. Қозғалмалы ойыншықтың суретін бейнелеу, топ мүшелері бір-біріне қойған бағаларын дәлелдеп беру және бір-бірін бағалап болғансоң біргелікте критерий жасау, соң қайтадан бағалау
Топ мүшелері берілген тапсырмаларды орындайды яғни бейнеленген суреттер бойынша топтар бірін-бірі бағалайды, қойған бағаларын дәлелдеп береді, коучпен бірге критерий құрады, қайтадан бағалайды.
Сергіту сәті
(4 минут)
Мұғалімдерге сергіту сәтінің барысын түсіңдіреді.
Мұғалімдер ойынның шарты бойынша шеңбер болып тұрады, соң допты бір-біріне береді, доп берген адам допты алған адамға баға береді, ал, допты алған өзіне қойылған бағаның өзіне не үшін қойылғанын айтуы керек. (әрине қалжың ретінде)
2-тапсырма
(14 минут)
Топтық жұмыс. Әр топқа екі мәзірмен жасалған пирог ұсынылады. Ал, топ мүшелері постерге сол пирогтарға критерий құруы, өз постерлеріне қорғауы тиіс. Барлық топ мүшелері өз постерлерін қорғап болған соң коуч мұғалімдермен бірге критерийді толықтырады.
Мұғалімдер екі түрлі пирогтың формасына, дәміне, жасалу мәзіріне, ж.т.б қарай отырып критерий құрып бағалайды, постерге жазады, соң әр топтан бір адам шығып қорғайды. қорғайды. Барлық топ бағалап болған соң коуч пен бірге критерийді толықтырады, қайта бағалайды.
Қорытындылау
(4 минут)
Коучинг басында коучтің қосымша тапсырмасы бойынша әр топ мүшесі өзі бақылауға алған әріптесін бағалайды
Әр топ бүгінгі коучинг сабаққа өз пікірлерін топ аттарына сәйкес білдіреді. Мысалы: I топ формативтік бағалау, сол үшін, ол топ коучинг сабаққа формативтік бағалайды. Дәл сол сияқты, IIтоп жиынтық бағалайды, ІІІ топ критериалды бағалайды.
Рефлексия
( 4 мин )
Стикерге өз көңіл-күйлерін смайлик арқылы салуды тапсыру және сабақтан алған әсері туралы пікірін ақ параққа жазуды тапсыру
Стикерге өз көңіл-күйлерін бейнелейді және сабақтан алған әсері туралы пікірін ақ параққа жазады.