АНАЛИТИЧНА СПРАВКА
ЗА ГОДИШЕН ДОКЛАД ЗА МЛАДЕЖТА ЗА 2017 ГОДИНА
ОБЛАСТ ГАБРОВО
Годишният доклад за изпълнение на Областен план за младежта на област Габрово за изминалата 2017 г. е изготвен на база приоритети и специфични цели в съответствие със Закона за младежта, Националната стратегия за младежта (2012-2020) и Националната програма за младежта (2011-2015).
Годишният доклад осигурява публичност и прозрачност на изпълнението на дейностите в общинските планове за младежта за 2016 година, както и на дейността на партниращи институции и организации на територията на областта. Изготвен е на базата на събрана информация от четирите общини в областта - Община Габрово, Община Дряново, Община Севлиево и Община Трявна.
Целевата група, анализирана в Отчета, са млади хора на възраст от 15 до 29 години, организирани или не в различни структури, без оглед на тяхната расова, етническа, национална, социална и културна принадлежност.
Демографската обстановка за област Габрово продължава да бъде неблагоприятна, населението застарява, както в резултат на естествените процеси на раждаемост и смъртност, така и в резултат на засилените миграционни процеси. По официални данни на НСИ към 31.12.2016 г. населението на област Габрово е 112 334 души, което в сравнение с данните от 2015 г. /114 272 души/ бележи намаление. Населението на областта в последните 30 години прогресивно намалява, като най- засегнат е делът на младото население, както и населението в трудоспособна възраст.
През учебната 2016/17 година в област Габрово функционират тридесет и шест учебни заведения, от които: едно начално училище, седемнадесет основни училища, шест средни училища, три профилирани гимназии, включително и Национална Априловска гимназия, шест професионални гимназии, Национална гимназия по приложни изкуства „Тревненска школа“, помощно училище и възпитателно училище - интернат. За продължаването на своята образователна степен, Техническият университет – Габрово, като образователен и научен център, предлага обучение в съответствие с нуждите на пазара на труда по модерни широкопрофилни бакалавърски и съвременни магистърски и докторски специалности в областта на техниката и технологиите, стопанските и социални науки.
Голяма част от младите хора на територията на областта проявяват интерес към спортните клубове и танцовите състави, както и към другите извънучилищни форми за развитие. Множество младежи от 15 до 19 години, посещаващи училище са включени в извънкласни форми, чрез целевото финансиране от Министерство на младежта и спорта.
С цел осигуряване на достъп до услуги за развитие, основани на младежката работа, индивидуалния подход и оценка на конкретните потребности и особености на младежката възраст в учебните заведения, извънучилищни педагогически учреждения, организации и читалищата на територията на общините в областта се развиват различни извънкласни форми, кръжоци, клубове по интереси, школи и др. за развитие уменията на талантливи млади хора в областта на изкуствата, видовете спорт, науката, информационните технологии.
Активна роля в сферата играят и обществените библиотеки. На територията на област Габрово, броят обществени библиотеки с над 3000 тома библиотечен фонд, регистрирани в Регистъра на обществените библиотеки към Министерството на културата по общини към февруари 2018 г. е 48, разпределени както следва: Община Габрово – 19 (1 регионална библиотека и 18 читалищни) ; Община Дряново – 6; Община Севлиево – (1 общинска и 20 читалищни); Община Трявна – 2.
Функционирането на Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“ – Габрово допринася за създаването на нови възможности за личностно развитие. Тя е утвърдена като модерен регионален културен институт в област Габрово и информационен център за местната общност и отговаря на всички условия да бъде място за учене през целия живот, както и да провежда различни инициативи, свързани с Националната стратегия за младежта 2010 – 2020 година. Библиотечният екип и неговото ръководство провеждат събития, обучения и инициативи, насочени към младежите в областта. По-голямата част от тях са естествено свързани с популяризиране на книгата и четенето, които са от особено значение за образованието, професионалното и кариерно развитие на младите хора. Обучителния и интернет център в библиотеката се използва като база за обучения от различен характер – обучения на възрастни за придобиване на начални компютърни умения, инициативи срещу „дигиталното изключване“ на хора в неравностойно положение от общността, обучения по програмите за заетост и кариерно развитие. Чрез партньорство с Дирекция „Бюро по труда“ се предоставя и информация за свободни работни места и се подпомагат младежите при подготовка на кандидатстване за работа.
По данни на Агенция по заетостта – Ловеч през изминалата 2017 г. в Габровска област са започнали работа по програма „Старт в кариерата“ 17 /седемнадесет/ безработни младежи. Програмата дава добра възможност за придобиване на трудов стаж на безработни младежи, завършили средно или висше образование, с цел улесняване на прехода между образование и заетост. Същевременно данните за средногодишния брой регистрирани безработни младежи до 29 години за област Габрово са 330 души, с което се отчита намаление с 0.4% (1 лице) спрямо предходната 2016 г. Факт, е че половината от тези младежи са жени и относителната равнопоставеност на половете се задържа, като през предходните години. Продължително безработните лица до 29 години за 2017 г. са 3.3% или 14 младежи, с което се отбелязва спад с 13.2%, спрямо 2016 г. Входящият поток, който се състои от новорегистрирани и с възстановена регистрация за изминалата година е 1030 младежи или 24.0%, с което се отбелязва минимален ръст в сравнение с 2016 г . Цялостният поглед върху резултатите за изминалата 2017 г. ни дава възможност да отбележим наличието на по-добри резултати. Същевременно целевата прогноза на НСИ подължава да показва, неблагоприятна тенденция на намаляващ брой на младите хора като особено рязко, това ще се отрази във възрастова група 20-29 години.
ПРИОРИТЕТНИ ОБЛАСТИ, В КОИТО СА ПРЕДПРИЕТИ МЕРКИ
ПРЕЗ 2017 ГОДИНА
Приоритет I. Насърчаване на икономическата активност и кариерното развитие на младите хора
Община Габрово:
Младежки медиатор, съвместно Център за обществена подкрепа - Община Габрово провеждат индивидуални консултации на деца и родители, относно видовете професии, начините за търсене на работа, подготовка на документи за кандидатстване за работа, съдействие при подаването им
Младежки медиатор, съвместно с Община Габрово провежда индивидуални консултации за превенция от младежка безработица, чрез повишаване на информираността сред младежите за способите на търсене на работа, подготвяне на документи при кандидатстване на работа и започване на трудова заетост. Информиране за актуалните свободни работни места, за активните програми, предлагани на пазара на труда от Агенция по заетостта чрез „Бюро по труда“ – Габрово. През годината 121 души са регистрирани в Дирекция „Бюро по труда” – Габрово, като 51 са започнали работа.
Проведени са и информационни срещи с ученици от средните училища и гимназиите за обогатяване на осведомеността на учениците по темите: „Как да търсим работа?“, „Как да се представим на интервю за работа?“ и „EURES - работа в чужбина“. Проведени са в периода януари – май и октомври – декември 2017 година, като консултираните са над 180 ученици в училищата през учебната годината.
Център за кариерно ориентиране - Област Габрово, по проект на МОН „Система за кариерно ориентиране в училищното образование” извуршва следните дейности през годината:
Информиране, консултиране и обучение на учениците от 1 до 12 клас от училища на територията на Област Габрово, техните родители и близки, учители и специалисти от училищата.
Кариерно ориентиране - обучение на ученици в тематични раздели -Осъзнаване на възможностите, Самоосъзнаване, Учене за вземане на решение.
Учене за осъществяване на преход. Провеждане на професиографски екскурзии, дискусии по тематични филми, интерактивни упражнения, срещи с представители на ВУЗ, срещи с работодатели и др. Целта е информиран и осъзнат избор на образование и професия. Формирани умения за планиране и управление на кариерата. Осъзнати собствени възможности. Осъзнати възможности за реализация на пазара на труда. Изградени умения за преход към пазара на труда. Запознаване с често допусканите грешки при избора на професия и др.
Провеждане на индивидуални консултации - кариерно ориентиране за определяне на интереси, способности, ценности, нагласи и др. Подпомагане на потребителя на услугата в процеса на взимане на решение за избор на образование и/или професия. Изготвяне на план за реализиране на взетото решение. Подпомагане на потребителя за справяне, с оглед индивидуалната му заявка към консултанта.
Популяризиране на кариерното ориентиране и дейностите на Центъра, организиране и участие в информационни срещи и форуми с педагогически специалисти, общинска и областна администрация, ВУЗ, НПО, работодатели и др. Участниците са приблизително 1164 участници.
ИМКА Габрово в рамките на проект: „Утвърждаване на младежките услуги и надграждане на капацитета на МИКЦ Габрово“, финансиран от Националната програма за младежта предоставя консултации на младежи за професионално и кариерно ориентиране и осъществени обучения, обхващащи теми, свързани с развитие на личностни и организационни компетентности, водещи към заетост, както и умения за ефективно взаимодействие с потенциални работодатели. Проведени са общо 3 обучения (6 обучителни дни), над 20 обучени младежи от Габрово и 30 младежи обучени в Габровска област; предоставени над 50 консултации за професионално ориентиране
Община Аалст, съвместно с Община Габрово организираха „Моята история е твоята история: чуй гласа ми” в периода 21- 27 август 2017 г. Основният акцент е младежка безработица в ЕС. Обсъдени са различни източници, където се публикуват обяви за работа, какви са практиките и похватите при търсене на работа на двете страни.
Европейски център за иновации, образование, наука и култура, Learning Coach SiLC- преодоляване на разликата във възрастовите и междукултурните различния на работното място. Реализащията е в периода 2016-2018 г.
Европейски център за иновации, образование, наука и култура, Фондация „ЕЦИОНК, Фондация „Качество в образованието“ организира предприемачески обучения, свързани със стартиране и развитие на собствен бизнес. Реализирани са 2017 г. с приблизително 100 участника.
ИМКА Габрово в рамките на проект: „Утвърждаване на младежките услуги и надграждане на капацитета на МИКЦ Габрово“, финансиран от Националната програма за младежта осъществи инициативата Опознай и избери в Габрово. В рамките на младежка игра, 13 местни организации и институции бяха посетени от младежи в състезателни двойки; Младежите получиха информация за професионалистите работещи в посетените институции и се запознаха с дейността на съответните организации. Проведе се на 11 октомври 2017 г., а участие взеха 50 ученика и 13 местни институции и организации в Габрово.
Община Дряново:
Информация за Проект „Нова възможност за младежка заетост“ е предоставена на 30 работодатели на територията на община Дряново.
Възможност за трудова реализация на младежите в Дряново са и националните и европейски програми за осигуряване на заетост: „Старт на кариерата”, Нови възможности за младежка заетост” и др.
През изминалата година Община Дряново е осигурила заетост на общо 23 младежи на възраст до 29 години, с различно ниво на образование, по ОП „Развитие на човешките ресурси”, Схема „Обучения и заетост за младите хора“ и Схема „Независим живот”, НП „Старт в кариерата”, както и в рамките на Регионална програма за заетост и обучение на млади хора до 29 години.
През учебната 2017/2018 г., специалността „Машини и системи с ЦПУ“ В ПГИ „Рачо Стоянов“ - Дряново започна обучение по дуална форма. Осмокласниците от професионалната гимназия посетиха ВСК „Кентавър - ИЗ Динамика", където им бяха представени възможностите за усъвършенстване и повишаване на мотивацията за теоретично обучение и практическо приложение на наученото от училище. Работейки в реална работна среда, обучаваните ще могат да използват модерната техника на предприятието.
Община Дряново, Клуб "Дебати" и МКБППМН организираха тренинг с интерактивни игри за младежи от Дряново. Обучение на тема "Програма Дебати - занимателна и интелектуална игра" преминаха учениците от IX-ти до XII-ти клас при СУ "Максим Райкович". Мероприятието се проведе на 4-ти и 5-ти февруари 2017 г. в хижа "Бачо Киро", Дряновски манастир. Основна група на тренинга бяха ученици членове на Клуб „Дебати” към дряновското средищно училище. Клубът е сформиран в началото на учебната 2016/2017 година и работи по проект на МОН „Развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене, чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности.”/Твоят Час/
Целта на тренинга бе да се формират знания, относно ефективно участие в дебат, да се изградят нагласи за критично мислене, публично представяне, аргументация и защита на тези. Методът на обучението бе тренинг - учене на база собствен опит и опита на другите, чрез интерактивни игри, беседи и дискусии.
В рамките на тренинга, учениците разработиха теми, свързани със собствените им проблеми: взаимоотношения родители-деца, обучението в училище, приятелството, тормоза над деца, любовта и др. Организирани бяха два дебата, формат „Карл Попър” /трима срещу трима/.
Проведеният тренинг бе доказателство, че неформалното образование стимулира и мотивира младите хора да се усъвършенстват и да бъдат успешни.
Младежките работници от ИМКА - Габрово проведоха тренинг-обучение на ученици от Дряново. На 3 май, в Консултативния кабинет се проведе информационна обучителна среща, на тема “Младите хора на Дряново – МОГАТ!“, организирана от Община Дряново и Информационно-консултантски център (МИКЦ) – Габрово. В тренинга участваха 24 ученици от СУ „Максим Райкович“ и ПГИ „Рачо Стоянов“. Целта на срещата бе младежите да се запознаят с възможностите за информиране, консултиране, обучение, предлагани от МИКЦ и формулиране на интересите и приоритетите на младежката общност в града. Мероприятието бе разделено на два тематични модула – „Мен ме бива в …“ и „На мен ми пука за …“, с които младежките работници от ИМКА помогнаха на младежите да определят своите силни страни, уменията, които искат да развиват, както и техните приоритети, свързани с личностното им развитие. Участниците в срещата разказаха за своите интереси умения и споделиха мнения относно формалното и неформалното образование.
Община Дряново ежегодно дава Общинска стипендия „Архимандрит Максим Райкович” за ученици от Дряново с отличен успех, като продължава и еднократното финансово подпомагане на деца с изявени дарби от общинските училища, заели от първо до трето място в национални и международни конкурси, в сферата на науката и изкуствата, В рамките на Общинска програма за закрила на детето за 2017 г.
За поредна година, Община Дряново се включи в националната инициатива "Мениджър за един ден". Четири възпитанички на ПГИ "Рачо Стоянов" заеха ръководните позиции в местната общинска администрация.
Община Севлиево:
Младежки медиатор на Община Севлиево по Национална програма „Активиране на неактивни лица”, изпълнява функцията на посредник между неактивните младежи, които не работят, не учат и не са регистрирани в Дирекция „ Бюро по труда” и институциите, местни организации, училище и ДБТ, с цел активирането им. През 2017 г. младежкият медиатор в Община Севлиево е идентифицирал и активирал 32 младежи до 29 г. Медиаторът проведе и срещи с учениците от 11 и 12 клас, обучаващи се в ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ и ПГ „Марин Попов” във връзка с професионалната им реализация или избор на продължаващо обучение за придобиване на следваща степен. Младежкият медиатор осъществи контакти с някои от кметовете на кметствата по селата, които се намират на територията на община Севлиево, който съдействаха за срещи с неактивни младежи. При проведените срещи неактивните лица бяха информирани, консултирани и в последствие включени в обучения или записани в Бюрото по труда
Община Трявна:
През 2017 г. Община Трявна участва в национални програми и проекти, които осигуриха заетост на младежи, като ОП „Развитие на човешките ресурси”, схема „Обучения и заетост за младите хора” – 2 човека, назначени на работа в Община Трявна, един от които продължава да работи и след края на подпомагането;
Приоритет II. Подобряване на достъпа до информация и качествени услуги. Насърчаване на творческите умения.
Община Габрово:
ИМКА Габрово в рамките на проект: „Утвърждаване на младежките услуги и надграждане на капацитета на МИКЦ Габрово“, финансиран от Националната програма за младежта предоставя различна по характер младежка информация. Предоставени общо над 500 консултации на подрастващи и младежи и на млади родители. Предоставени са консултации в рамките на свободна зона; обучени са над 200 подрастващи и младежи по различни теми, свързани с личностно развитие, работа в екип, ефективно общуване, подготовка на младежки проекти и инициативи и др.
Брой директно достигнати с информационни услуги - 252;
Достигнати чрез социалните мрежи - 1974;
Брой проведени специализирани консултантски услуги в Габрово и Габровска област - 376; Брой млади хора, получили специализирани консултантски услуги - 518 младежи от Габровска област;
Брой проведени 14 обучения (8 обучителни дни), общо 250 младежи от Габровска област (от тях около120 от Габрово), включени в обучения за развитие на личностни и организационни умения.
Център за обществена подкрепа към Община Габрово и Общински съвет по наркотични вещества към Община Габрово разширяват програмата ,,Приеми ме на село”, като са включени са пет габровски села с девет групи участници. Общо 83 деца и младежи от страната и чужбина станаха „внучета назаем“ при „баба и дядо под наем“. През изминалата година инициативата „Приеми ме на село“ се осъществи под формата на:
Младежки обмен с участници от Митищи, Русия
Дневни лагери „Приеми ме на село“;
„Приеми ме на село“ – Джуниър;
„Приеми ме на село“ за младежи над 15 г.
Община Габрово чрез Областен информационен център - Габрово и фондация „Бауерзакс“ в партньорство с Индъстри Уоч Груп организира първи по рода си лагер за предприемаческо мислене „Предприемачът като откривател”. Младите хора имаха възможност да обогатят своите знания в сферата на предприемачеството и възможностите за неговото финансиране със средства от ЕСИФ.
Община Габрово чрез Областен информационен център – Габрово организира и Лагер за иновации Gabrovo Innovation Camp 2017 под мотото „Оптимистична теория за Габрово XXI век“. Участниците разработиха 10 иновативни идеи, свързани с Габрово в три поставени им предварително предизвикателства: Цех за Култура, Кооперация Образование и Галерия Индустрия 4.0. Реализиран е в периода 20 - 22 октомври 2017 г., а участниците са 108.
Център за обществена подкрепа към Община Габрово реализира следните дейност:
Кампания във връзка с 1-ви март за запознаване с българските традиции. Изработване на мартеници. Развитие на умения за общуване с деца от уязвими групи.
Арт-работилница на ЦОП всеки четвъртък от седмицата: потребителите на услугата изработват различни предмети, запознават се с изкуството и усвояват различни приложни техники. Развиват на социални умения.
Кампания за 21 ноември - Ден на Християнското семейство за стимулиране връзката между родителите и децата, чрез включването им в съвместни дейности, формиращи и развиващи семейни ценности и традиции. Празникът се проведе в Парти-център „Ала Бала“ под формата на игри и логически задачи.
Кампания за Коледа на която са раздадени ръчно изработени подаръци от потребителите на Център за обществена подкрепа в Дневен център за деца с увреждания, Център за специална образователна подкрепа „Николай Палаузов“, Дом за стари хора с увреждания. Участие на служителите на Център за обществена подкрепа в традиционен благотворителен коледен базар, организиран в МОЛ Габрово. Сумата от продажбата е дарена за лечението на учител от Националната Априловска гимназия в града.
Европейски център за иновации, образование, наука и култура, Youth Human Impact - PICTURE'S UP в периода 16 - 24.08.2017 г. В Полша участниците /5/ разшириха своите знания и умения в използването на филми и театър, за да предадат послание. Този проект насърчи младите хора да се интересуват от изкуството и да намерят нови творчески начини да го използват. По време на творческите работилници са засегнати теми, свързани с киното и театъра, както и актуални теми за пропагандата и цезурата в различните страни.
НЧ „Христо Смирненски 1949“ организира и проведе следните мероприятия:
Кампания „Моята библиотека“ за запознаване на младежи с работата, съдържанието и услугите на библиотеката към читалището. Реализира се през месеците май и юни 2017 г., а участие взеха младежи от кв. Русевци, кв. Трендафил и ученици от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“
Литературен пикник „С книжка на поляна“ с който да се предизвика интерес към четенето на книги в неформална обстановка. Реализира се през месец август 2017 г.
Студио за импровизационен театър "IMPROV" провеждан през цялата година за насърчаване на творчески умения.
Група за огнени изкуства "Огнени сенки"
Младежка Театрална Студия „ГаРгАрА“
„Керамика и плетиво“ – за популяризиране на старите занаяти и включването на Габрово в „Творчески градове“ на ЮНЕСКО.
Рок банда D.I.H.
НЧ „Христо Ботев 2008“, с. Гарван, общ. Габрово организира и проведе следните мероприятия:
Моето шарено лято - 6 събития проведени през месеците юли и август 2017 г. Летни занимания с деца на открито, неформално образование в изкуства и усвояване на традиционни занимания - рисуване, апликиране, играта на баба и дядо, здравословно хранене, месене на хляб, пърленки в пещ, кирпич, плетене на плет. Участнизите са 150 деца и младежи, 80 възрастни.
Летен празник на кметство Гергини- Събор по повод храмовия празник на с. Гергини Св. Марина / 21.07.2018 г./- викторини, състезания за деца, игрите на баба и дядо. Участниците са 28 младежи и деца, 350 възрастни.
Български младежки червен кръст – Област Габрово организира и проведе през 2017 г. следните дейности:
Проект „Различното приятелство”. Доброволци на БМЧК – Габрово проведоха поредното занимание от „Уроци за България” в Дневен център за деца и младежи с увреждания. Представена беше драматизация на легендата за хан Аспарух и първата мартеничка и се изработиха мартеници по повод предстоящия празник.
Отбелязване 1 юни – деня на детето. Доброволците на БМЧК-Габрово направиха посещение в Дневния център за деца с увреждания. Заедно те посрещнаха празника, танцувайки, пеейки и наслаждавайки се на хубавото време. Те подариха плюшени играчки на децата на Дневния център, а в замяна получиха ръчно изготвени картички с пожелания за безгрижно лято.
Отбелязване деня на Християнското семейство /21 ноември 2017 г./. Доброволци на БМЧК – Габрово посетиха Дневния център за деца и младежи с увреждания. Заедно с децата те изработиха картички за семействата им, учиха „Вазовата молитва“ и се почерпиха с топла питка.
Участие и в организирано коледно тържество на Дневния център за деца и младежи с увреждания. Доброволци и ученици от ОУ „Неофит Рилски” раздадоха подаръци на потребителите, както и ръчно изработени картички.
„Работилничка за детски усмивки”. Участниците имаха възможност да изработят маска за карнавала, кукла от чорапи, фигурки от балони и други интересни шарении. За по-любознателните доброволците предложиха демонстрация - оказване на първа помощ при нараняване и безсъзнание. Реализира се на 20 май 2017 г. и участваха 80 участници.
Проект „Лято на детските усмивки”. Провеждане на междуобластно обучение за обмен на добри и иновативни практики за работа с деца, на което доброволците получиха съвети за това как да презентират по креативен начин, как да се подготвят и как да преодоляват трудностите, които възникват непредвидено пред аудитория. След проведеното междуобластно обучение за обмен на добри и иновативни практики за работа с деца, на доброволците от трите области Габрово, Търговище и Монтана, през месец юли стартираха изпълнението на програма „Белите зъбки“, „Малки уроци по толерантност“ и „Геройски приключения с полезни поучения“ в собствените си области. Проведе се през месец юли 2017 г. и участие взеха обучени деца от град Габрово - 23 деца от подготвителна група на ЦДГ „Радост” и 20 деца от 3-ти клас на НУ „Васил Левски”
ИМКА Габрово в рамките на проект: „Утвърждаване на младежките услуги и надграждане на капацитета на МИКЦ Габрово“, финансиран от Националната програма за младежта подкрепи младежите доброволци в организирането на повече от 10 младежки инициативи през годината. Някои от тях:
Y Talks – мотивиращо събитие, насърчаващо ефективната комуникация между младежи в общността – 2 издания;
„55 нюанса диво” - споделено четене на творби от младежки конкурс за младежки творби на екологична тема;
Двудневно състезание на клуб „Дебати“ в Национална Априловска гимназия, организиран в голяма степен от самите ученици на 9 и 10 май;
Инициативата „Бъди активен“ в Национална Априловска гимназия“, на младежката инициативна група BEST, която е привлякла над 100 ученици;
Инициатива за изпращане на Абитуриенти – дългосрочни доброволци на ИМКА-Габрово;
Трафик лайт парти - 11 август 2017 г. - 60 младежи;
Новите будители над 30 младежи;
Младежка коледна вечер - 30 младежи
Община Дряново:
В Общинска администрация – Дряново има изграден център за информация и услуги на гражданите. През последните 3 години функционират 3 информационни центъра в най-големите села на общината – Царева ливада, Гостилица и Ганчовец, разполагащи с широколентов интернет достъп за предоставяне на административни услуги, информация и здравни съвети.
Продължава издаването на общински вестник, който да информира гражданите за всички дейности, мероприятия, проекти и планове на местната администрация.
Община Дряново, МКБППМН и БМЧК поддържат добри партньорски взаимоотношения с Младежки информационно-консултантски център – гр. Габрово и Областен информационен център – Габрово, в които системно се организират срещи, консултации, лекции и други мероприятия, отнасящи се до личностното развитие и професионалната квалификация на младите хора. В процеса на своята работа, през изминалата година служителите и доброволците от МИКЦ – Габрово организираха изнесени мероприятия във всички градове от областта, като най-много консултации и тренинги се реализираха в гр. Дряново.
Община Дряново взе участие в Десета национална младежка среща в Горна Оряховица „МЛАДИТЕ – АКТИВНИ ГРАЖДАНИ”, в периода 23 - 26.02.2017 г. По време на срещата ученици, учители, представители на НПО и на местните власти в региона, обсъдиха конкретни действия, свързани с предоставените от ЕС възможности за развитие и активност на младежкия граждански сектор с евродепутата Мария Габриел, която откри срещата дистанционно. Участници от цялата страна изразиха конкретни идеи и препоръки в кои приоритетни области трябва да бъде развиван младежкият сектор и какви да са ефективните действия в тази насока. Участници в различните панели на събитието бяха: Национална мрежа за децата (НМД); Асоциация Родители и Център за безопасен интернет; Предприемаческа организация за технически иновации – Горна Оряховица; Експерт в отдел „Социални ресурси и интеграция” на Община Гьотеборг, Швеция; Фондация 42 – София; TurnovoRUNs; Инициаторите на акцията „СПРИ! Давам път на пешеходец" – Варна; Представяне на „Международна награда на херцога на Единбург – България“.
Седмица за правата на децата – на 17.11.2017 г. е ден против сексуалното насилие – по темата представена е презентация от ученичка на СУ „Максим Райкович“, които са и представители на ученическия парламент; по инициатива на учениците от ученическия парламент и с подкрепата на Община Дряново, се проведе конкурс за рисунка на тема „Правата на децата“ – 21.11.2017 г.
Във връзка с председателството на България на Съвета на ЕС, Областна администрация – Габрово и Областен информационен център – Габрово организира информационни мероприятия за младите хора в общините Трявна и Дряново. Изборът на младежка аудитория, която да участва в тези събития, бе направен, тъй като развитието на младите хора е един от четирите основни приоритета, върху които е насочен фокусът на българското председателство. Те имаха възможност да се запознаят с информация за реалните ползи на България от членството й в ЕС, какво на практика се е случило през тези 10 години, как са се променили условията ни на живот, какво означава да си гражданин на Европейския съюз.
На 13 май 2017 г., в Дряновския манастир се проведе Вторият младежки конкурс за изпълнение на възрожденска песен „Вятър ечи, Балкан стене“. Събитието се проведе по случай 141-та годишнина от Априлската епопея при Дряновски манастир. Над 100 участници от цялата страна бяха оценявани от професионално жури, а на лауреатите в 3 възрастови категории Община Дряново осигури парични и материални награди.
През 2017 г., към читалищата в общината, традиционно бяха организирани летни и коледни работилници, тематични конкурси за изработване на картички, сувенири, рисунки, фотоконкурси и пр.
Всички културни програми по отбелязването на национални и местни празници, бяха проведени с участието на ученици от училищата в гр. Дряново, както и певчески и танцови ансамбли към дряновските народни читалища.
Община Дряново и Общински комитет "Васил Левски" организираха общински конкурси, посветени на 180-та годишнина от рождението на Апостола. Юбилейната годишнина от рождението на Васил Левски бе отбелязана в Дряново с различни тематични конкурси, посветени на Апостола. В проявите участваха над 130 деца и младежи от Дряново.
Фолклорни формации от Латинска Америка изнесоха концерт в Дряново. По покана на Община Дряново и Народно читалище "Развитие-1869", в Дряново се състоя концерт, с участието на фолклорни формации от Колумбия, Чили и остров Мавриций.
Учениците в СУ "Максим Райкович" изучават китайски език. 24-годишната Цуи Тинг преподава китайски език на децата от СУ „Максим Райкович“ в Дряново, през настоящата 2017/2018 учебна година. Тя пристигна в България през септември 2017 г., като част от групата млади преподаватели от Китай, които са в страната ни по споразумение между Великотърновския Център „Конфуций“ и Пекинския университет. С подкрепата на Община Дряново и с помощта на ръководството на училището бяха сформирани две групи ученици от 5 до 12 клас, които изучават китайски език като извънкласна форма на обучение.
Община Севлиево:
През 2017 година 120 млади хора от община Севлиево са включени в различни обучения и инициативи, на Младежки център (МЦ) в партньорство с НПО и доброволчески организации. Темите са свързани с неформалното образование – „Доброволчески мениджмънт”, „Работа в екип”, „Лидерство”, „Планиране на малки инициативи”, „Ефективно общуване” и др.
Младежки център – Севлиево популяризира доброволчеството, като средство за развитие на конкретни умения и навици сред младите хора и като ресурс, който е полезен не само за тях самите, но и за цялото общество. Доброволците, с които работи МЦ, са млади хора, които планират и осъществяват всички проекти и инициативи, насочени към младежите в Севлиево.
В Младежки център – Севлиево дава възможност за придобиване на компютърна грамотност, работа в операционна система Windows и работа с офис-приложения – Word, Excel и др., развиват също и презентационни умения, има достъп до специализирана литература в областта на информационните и компютърни технологии; обучава се как създават документи, необходими за постъпване на работа – заявление, автобиография и мотивационно писмо и др.; може да участва в организирането и провеждането на инициативите за свободно време, предвидени от центъра.
Младите хора на възраст между 15 и 29 години от община Севлиево участват активно и в школите по изкуства на територията на града.
Община Трявна:
През 2017 г. на територията на общината продължи използването на резултатите от Програма "Глоб@лни библиотеки - България".
Библиотеките предоставят пакет от услуги за гражданите: компютри за потребителите; достъп до Интернет и онлайн информация; електронно съдържание от местно значение; електронни услуги; обучения по компютърна и информационна грамотност; разработване и изпълнение на проекти в полза на общността; пространство за местни инициативи и събития; дейности, насочени към специфични групи (напр. деца, безработни, предприемачи). При реализирането на програмата през 2011 г. Община Трявна подпомогна значително читалищата в Трявна и Плачковци.
През месец юли 2017 г. в Трявна се състоя поредното издание на Международния фолклорен фестивал с участието на състави от Белгия, Тайван, Бразилия и Танцов ансамбъл „Трявна“. Общият брой на участниците е надвишава 85 души.
През месец май 2017 г. в Трявна се проведе мащабен пленер по дърворезба „Тревненско слънце”, в рамките на който млади творци осъществиха контакт и обмениха идеи за развитие на творчеството си.
През пролетните месеци Трявна бе домакин и на архитектурен пленер, който бе посветен на спецификата на тревненската къща. В него участие взеха предимно млади архитекти.
Достарыңызбен бөлісу: |