Сабақ жоспары
Күні: 20.12.14 Сынып: 3 «А»
Мұғалімі: Есентаева М.М.
Тақырыбы: Ауыл
Мақсаты: 1. Оқушыларға өткен материалды сұрақ-жауап әдісі арқылы қайталату, жаңа материалдарды түсіндіру,сұрақтарға жауап алу, сөйлем құрату,сөздікдерді қайталау, суретпен жұмыс орындату, орысшадан-қазақшаға аударту,сөзжұмбақты шештіру;
2. Оқушылардың сөйлеу тілін, көру, есту, ойлану қабілеттерін жан-жақты дамыту;
3. Табиғатты аялап қорғауға, қаланы таза ұстауға, достыққа, адамгершілікке, сыйластыққа, үлкенді сыйлай білуге, оқып білім алуға үйретіп тәрбиелеу;
Әдіс-тәсілдер: жаздыру,оқыту, әңгімелеу, баяндау, суретпен жұмыс, қайталату,аударма, сұрақ-жауап, өзара сөйлестіру әдістері;
Көрнекі құралдар: әр түрлі қала суреттері ,Ауылдың суреті, карточкалар,сөздіктер т.б.
Сабақтың барысы:
I ұйымдастыру кезеңі: - Оқушылармен амандасу;
- Кезекші арқылы оқушыларды түгендеу;
/Бағалау парағы ,қағаз,маркер, т.б./
Топқа бөлу: Табаққа қызыл және сары
алмаларды саламын.Сары алмаларды алған оқушылар бір топқа отырсын,ал қызыл алма алғандары екінші топқа отырады. Ал ,балалар ,алманың өлкесі атанған жер қай қала? – Алматы
II Үй тапсырмасын -Алматы қаласы туралы не білесіңдер?
тексеру: 1. «Алматы қаласы» - сурет бойынша әңгімелеу.
2. «Алматы» өлеңін жатқа айту. / слайд/
Балалар,Қазақстанның бас қаласы қай қала? – Астана
1. «Астана» диалог,өзара сөйлеседі.
2. «Астана» өлеңін мәнерлеп айту. / слайд/
Біздің сүйікті қаламыз қай қала? – Балқаш.
«Балқаш қаласы» туралы әңгімелеу./слайд/
Сергіту сәті: «Көңілді күн»
Клип көрсетемін : «Ауыл»
- Клипта нені көрдік? – Ауыл.
Олай болса балалар,бүгін сабағымыздың тақырыбы : Ауыл.
III Жаңа сабақ:
Жаңа сөздер:
ауыл-аул/село/
жол-дорога
көпір-мост
шөп-трава
Жаңа сөздерді хормен ,жеке-жеке оқытамын. Сөз тіркестерін құрастыру.
Жаңа сөздерді сөздік дәптерлеріңе жазып алыңдар.
Енді топтарға тапсырма:
Мұғалім сөзі: - Оқушылар, Ауыл сөзі туралы біраз әңгімелесейік. Ауыл деген не? Қалай түсінесіңдер? Қарағанды облысындағы қандай ауылдарды білесіңдер . Мысалы: .........Ауыл деген қандай болады?
1-топ.
«Ауыл» тақырыбына кластер жасау,қорғау.
2–топ.
«Ауыл» тақырыбын сурет бойынша бейнелеп айту,қорғау.
Балалар, біздің елімізде «Дипломмен ауылға» бағдарламасы бар.Бұл жастардың ауылды жерде жұмыс істеуі,үймен қамтамасыз етіледі,тағы басқа да жақсы жақтары бар.Балалар сендерді ауылда жұмыс істеуге шақырамын.
Суретпен жұмысқа көшеміз. /слайд/ - «Ауыл суреті»
Осы сурет бойынша әңгіме құрастыру.Әр топ өз әңгімелерін тақтаға шығып оқиды.Бір сөзді буынға бөліп,буын түрін атау./тақтаға жазу/
IV.Бекіту кезеңі: - Оқушылар, бүгін қандай тақырыппен таныстық?
- Ауыл туралы не білдіңдер?
Оқушылар,сабағымызды «Ыстық орындық» ойыны арқылы бекітейік.
V Үй тапсырмасын беру: - Оқушылар, күнделіктеріңді ашып, үй тапсырмасын жазып алыңдар. 101б. 3- тапсырма. Сөйлемдерді аяқтап жазыңдар. Дәптерлеріңе жазып келіңдер.
Бағалау: Белсене сабаққа араласып отырған оқушыларды бағалап, күнделіктеріне бағаларын қойып беремін./Бағалау парағынан қарап/
Жақсы оқушыны мадақтаймын.Алған бағаларын хабарлап айтамын.
VI Қорытынды кезең: Жаңа материалдар бойынша сұрақтарға жауап бер.
Сен қайда тұрасың?
Қарағанды облысында қандай ауылдарды білесіңдер?
Ауылда не бар?
Достарыңызбен бөлісу: |