І. Таргынова Акгул Есенбаевна ІІ. Биология пәнінің мұғалімі ІІІ. №4 орта мектебі



Дата15.09.2017
өлшемі10,31 Kb.
#33814
  • І.Таргынова Акгул Есенбаевна
  • ІІ.Биология пәнінің мұғалімі
  • ІІІ. №4 орта мектебі
  • ІY. Тірек-қимыл жүйесі, оның маңызы. Қаңқаның бөліктері
  • Y. _______
  • YІ.Байланыс телефоны: 8705-838-45-00
  • Мақсаты
  • Білімділік: Оқушыларды адам қаңқасының бөлімдерімен
  • таныстыру.
  • Дамытушылық: Қаңқаның атқаратын қызметін, құрамын,
  • жүйенің маңызы туралы білу.
  • Тәрбиелік: Салауатты өмір салтын ұстана отырып, адам
  • денсаулығын сақтау.
  • Сабақтың барысы
  • І- Ұйымдастыру кезеңі
  • ІІ- Психологиялық дайындық
  • ІІІ- Үй тапсырмасын тексеру
  • PIZA тапсырмалары бойынша
  • ІV-Ой қозғау
  • «Ойланып жауап берейік»
  • V-Мәтінмен жұмыс
  • VІ-Топтарға тапсырма беру
  • VІІ- Сабақ бекіту
  • 1.Семантикалық карта
  • 2.Сандық лабаиринт
  • 3. Жұмбақтар
  • 4.Сөздіктер сөйлейді
  • 5.Шығармашылық жұмыс
  • VІІІ.Қорытындылау
  • ІX.Бағалау
  • X. Үйге тапсырма беру.
  • І. Ертеде сезім мүшелері адам үшін пайдасы жөнінде дауласып жатады. Сонда ішіндегі бір сезім мүшесі былай депті,- Жер шарындағы бүкіл ақпаратты мен аламын, мен ең пайдалысымын депті.
  • Бұл қандай сезім мүшесі?
  • ІІ. Көз алмасы неше қабаттан тұрады?
  • ІІІ. Торлы қабатта қандай рецепторлар орналасқан? Олардың маңызы қандай?
  • ІY. Мұғалім бірінші класта оқитын Айнұрға қызыл, көк карандаш беріп, қандай түс екенін ажырату керек екенін сұрады. Айнұр қиналып түстерді ажырата алмады. Анасы оның дәрігерге апарғанда, оған мынадай диагноз қойды. Қандай?
  • Y. Есту мүшесінің құрылысы нешеге бөлінеді?
  • YІ. Адам ағзасында сипап сезу рецепторлары қай жерінде орналасқан?
  • YІІ. Арманның анасының туған күні. Арман анасын қуанту үшін гүл сататын дүкенге барды. Сатушыдан иісі керемет гүл беруін өтінді. Сатушы Райхан гүлін ұсынды. Бірақ Арман ол гүлдің иісін сезе алмады. Арманның қандай сезім мүшесі зақымданған?
  • YІІІ. Неліктен біз тек суда еритін заттардың дәмін сезе аламыз?
  • Ой қозғау.
  • «Қимыл - қозғалыс – бұл өмір», деп Вольтер айтып кеткен. Шынында да, адам о бастан қимылға бейімделген, бәлкім табиғат шешкен болар.
  • Біз сондықтан жүреміз, жүгіреміз, секіреміз, жүземіз, күнде мыңдаған әртүрлі қимыл жасап, еңкейіп, тік тұрамыз? Мұның барлығын сүйек –
  • бұлшық ет жүйесі немесе тірек –
  • қимыл аппараты
  • І. Мәтінмен жұмыс
  • ІІ. Топтарға тапсырма беру
  • І. Топ- Бассүйек қаңқасы, оның бөлімдері.
  • ІІ. Топ- Тұлға қаңқасы, оның бөлімдері.
  • ІІІ.топ- Иық белдеуі және қол сүйектері.
  • ІY. топ- Жамбас белдеуі және аяқ сүйектері.
  • І. Топ- Бассүйек қаңқасы, оның бөлімдері.
  • ІІ. Топ- Тұлға қаңқасы, оның бөлімдері.
  • 20 ж 30 ж 40 ж 50 ж 60 ж
  • ІІІ.топ- Иық белдеуі және қол сүйектері.
  • ІY. топ- Жамбас белдеуі және аяқ сүйектері.
  • Берілген сүйектерді «+» белгісімен тиісті бағанға қойыңдар:
  • Бас-сүйек
  • Қол қаңқасы
  • Аяқ қаңқасы
  • Бұғана
  • Шыбық (садақ)сүйек
  • Шүйде сүйегі
  • Ортан жілік
  • Шынтақ сүйегі
  • Ми сауыты
  • Жауырын
  • Асықты жілік
  • Тоқпан жілік
  • Толарсақ сүйектері
  • Білезік сүйектері
  • Жамбас сүйектері
  • Башпай сүйектері
  • Саусақ сүйектері
  • 7
  • 33-34
  • 200
  • 12
  • 26
  • 4
  • 5
  • 4-5
  • Дәнекер ұлпадан тұратын орманы бар?
  • Қозғалмайтын сүйектен жасалған қорғаны бар.
  • Ақыл-ойдың қорғаны
  • Бұл қай сүйек болғаны.
  • Жұмбақтар
  • Жұмбақтар
  • .Қақпақтай екен деп сипаттайды
  • Ауа-райын кейде болжайды.
  • Пішіні үшбұрышты, өзі жалпақ
  • Жауабын кім бар екен,
  • мұның таппақ!?
  • Жұмбақтар
  • .
  • Қазақша күресте бар әдісі,
  • Халқымыздың қадірлі мүше асы.
  • Атқа отыруда кездеседі есімі,
  • Аташы осы сүйекті...
  • .
  • «Сымбаттылық – сұлулық» тақырыбына эссе жазу.
  • Шығармашылық жұмыс


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет