Қысқа мерзімді жоспар: 8.1А: Квадрат түбірлер және иррационал өрнектер
|
Мектеп: Д.Қонаев атындағы орта мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Нарманова Л
|
Сынып: 8
|
Қатысқандар саны:
Қатысқапағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру
Көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу
|
Cабақтың түрі
|
Жаңа тақырыпты меңгеру
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.1.2.3
көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу;
|
Сабақ мақсаттары
|
Квадрат түбірдің қасиеттерін қолдану арқылы көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу түрлендірулерді орындау
|
Бағалау критерийлері
|
Біліктер
|
Бағалау критерийлері
|
Білім және түсіну
|
Квадраттық түбірлердің қасиеттерін біледі
|
Түбірасты өрнекті көбейткіштерге жіктеуді және санды квадрат түрінде жазуды біледі
|
Қолдану
|
көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алуды орындайды.
|
|
Тілдік мақсаттар
|
түбір астындағы көбейтінді және түбірлердің көбейтіндісі
Түбір астындағы бөлінді және түбірлердің бөліндісі
Квадраттық санның түбірлері
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
Санды ...... көбейтінді түріне келтіреді.
көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару үшін ... керек
Көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу үшін ... керек
|
Бастапқы білім
|
Квадраттық түбірдің қасиеттері, сандық көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және сандық көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алуды біледі
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
1. Ұйымдастыру кезеңі
Өзін-өзі тексеру және өзін-өзі бағалау (үй тапсырмасы бойынша)
|
|
Сабақтың ортасы
|
2. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
өрнегін, а < 0 болғанда, – а оң көбейткішін түбір белгісінің астына алу арқылы түрлендіруге болады:
2.Оқушыларға төмендегі формулаларды еске салыңыз:
Берілген формулаларды көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығаруда қолдануын қарастырайық:
а)
Берілген өрнек болғанда мәні бар, онда
б)
Мына жағдайда өрнектің , болғанда мәні бар, бұдан:
в) , мұндағы c < 0
3. Бекіту
1. Көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына ал:
а) , где x < 0; б) ; в) ; г) .
2 Көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығар:
а) ; б) , где t < 0; в) ; г) .
Жеке жұмыс
Оқушылар формативті бағалаудың тапсырмаларын орындайды. Жұмысты аяқтағаннан кейін оқушылар мұғалімге дәптерлерін тексеруге береді.
Бағалау критерийлері:
Білім және түсіну
|
Квадраттық түбірлердің қасиеттерін біледі
|
Түбірасты өрнекті көбейткіштерге жіктеуді және санды квадрат түрінде жазуды біледі
|
Қолдану
|
көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алуды орындайды.
|
|
Қосымша 1
|
Сабақтың соңы
1 мин
|
Рефлексия
Оқушылар тақтадағы рефлективтік экраннан белгілі бір фразаның басын таңдау арқылы бір сөйлем айтуы тиіс:
мен бүгін … білдім
…қызық болды
… қиын болды
Мен тапсырмаларды орындағанда…
мен оның… түсіндім,
енді мен … істей аламын
мен оның… сезіндім
мен… меңгердім
мен … үйрендім
у меня получилось …
мен … үйрендім
мен ... істеп көремін
мені … таң қалдырды
Үй тапсырмасы
Оқушылар үй тапсырмалары бойынша деңгейленген тапсырмалары бар карточкаларды алады. Тапсырмаларды аяқтағаннан кейін оқушылар тапсырмаларға сәйкес келетін әріптерді жазуы тиіс, нәтижесінде белгілі бір математиктің аты шығады . Оқушылар бұл математиктің туралы қысқаша хабарлама дайындаулары керек.
|
Қосымша 2
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Оқушыларды қолдау үшін әр кезеңдегі тапсырмалар саралап берілген.
|
Оқушылар жұпта жұмыс істейді. Бір бірін тексереді. Мұғалім сыныпты аралап өтіп, кері байланыс орнатады.
|
Іс-әрекет түрін өзгерту
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтың мақсаты/ оқытудың мақсаты шынайы болды ма?
Барлық оқушылар оқытудың мақсатына қол жеткізді ме? Егер жоқ болса, неліктен?
Сабақта деңгейлеп оқыту дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдерді сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?
|
Осы бөлімді сабақ туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі қыры жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойлаңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту және оқу туралы ойлаңыз)?
1:
2:
Сабақ туралы немесе жеке оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы сабақта не білдім, келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
|