«Жайық негізгі орта мектебі» КММ-сі
Lesson Study
І цикл
Тақырыбы: Квадрат теңсіздіктер
Пәні: алгебра
Сыныбы: 8
Пән мұғалімі: Тапалова Аселхан Жасталаповна
Сабақ: Квадрат теңсіздіктер
|
Мектеп: «Жайық негізгі орта мектебі» КММ-сі
|
Күні: 05.04.2021
|
Мұғалімнің аты-жөні: Тапалова Аселхан Жасталаповна
|
Сынып: 8
|
Қатысқан оқушы саны:
|
Қатыспаған оқушы саны:
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
8.2.2.8 квадрат теңсіздіктерді шешу;
|
Сабақтың мақсаты
|
Квадрат теңсіздіктерді шешу алгоритмін біледі және шешеді
Квадрат теңсіздікті парабола әдісімен шешеді.
Функцияның анықталу облысын квадрат теңсіздікке келтіре отырып, тиімді тәсілмен шешеді
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: Топқа бөлу «“Шумақталған баулар» «кесінді» және «сәуле» топқа бөлінеді.
Өткен тақырыпты есімізге түсіріп алайық:
Ия Жоқ
2х – 6 < 0
(2+ х)(х – 6) > 0
2х – 6 – х3 ≥ 0
х2 + 2х – 3 = 0
х2 + 2х – 3 ≥ 0
х(х + 2)(х – 3) < 0
х2 + ≤ 6х+5
Дескрипторлар: Оқушылар өтілген сабақтар бойынша сұрақтарға жауап береді
Қалыптастырушы бағалау: сөздермен мадақтау
Сан аралықтарын сәйкестендіру
D [ -1;4)
C ( -1;4]
В [ -1;4]
Бағалау: Жұлдыз
Саралау: диалог, бағалау
|
Үй тапсырмасын тексертеді.
сұрақтарға жауап береді.
|
Әр тапсырма сайын оқушыларды жұлдызшалар арқылы бағалау.
Сабақтың соңында жинаған баллға байланысты бағаланады
|
(Г.Н.Солтан, А.Е.Солтан, А.Ж.Жумадилова Көкшетау: «Келешек», 2018ж
Түрлі түсті баулар
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу
|
«Фрейер» әдісі арқылы оқушыларға жеке тапсырма
беру. Оқушылар жұптасып берілген плакатқа
шеңбер салып, оны 2 -ке бөліп,
өз деңгейіндегі есепті шығарады.
1-топ
|
2-топ
|
3-топ
|
А.
А.
В.
В.
С.
|
А.
А.
В.
В.
С.
|
А.
А.
В.
В.
С.
|
Дескрипторлар:
|
1
|
Коэффициент пен дискриминантты анықтай алады
|
2
|
Квадрат үшмүшенің(екімүшенің) түбірлерін таба алады
|
3
|
Теңсіздіктің шешімі болатын аралықты таба алады
|
Қалыптастырушы бағалау: жұлдыз
«АВС» стратегиясы
Топ басшыларына жекелеме жұмыс
№5.37 есептегі анықталу облысын табу тапсырмасын орындайды.
Ал қалған сынып оқушылары топтық жұмыс орындайды.
Тақтада берілген квадрат теңсіздіктердің графигін табу.
Үлестірмемен жұмыс
Саралау: қарқын, диалог,қолдау
Бағалау: жұлдыз
|
Оқулықпен жұмыс, деңгейлік тапсырмаларды қолдану
|
|
Презентатция
|
Соңы
|
Сабақты бекіту
«Көр, оқы, айт» әдісі арқылы қорытындылау тапсырмасы:
функциясының графигін қолданып, х-тің қандай мәнінде функцияның оң мәндерді; теріс мәндерді қабылдайтынын анықтаңдар.
Дескрипторлар: Оқушылар берілген суреттер бойынша функцияның оң және теріс мән қабылдайтын аралықтарын таба алады
Қалыптастырушы бағалау: бағдаршам арқылы бағалау
Кері байланыс.
Мұғалім сабақтың мақсаттарына оралып оқушылардың жетістік деңгейлерін талқылайды.
Оқушылар өздерінің көңіл күйлерін сабақ аяғында суретті қолданып бағалайды.
«Оқып ал да, жаз»
Квадрат
Дискриминант
Парабола
А,в
>, <
Түбір
Квадрат үшмүше
Квадрат теңдеу
Үйге тапсырма: №5.35 (2,4,6)
Венн диаграммасы
|
|
|
АКТ қолдану
|
Сан аралықтарын сәйкестендіру
D [ -1;4)
C ( -1;4]
В [ -1;4]
Сан аралықтарын сәйкестендіру
D [ -1;4)
C ( -1;4]
В [ -1;4]
Бағалау критерийі
|
Балл
|
Дескрипторлар
|
А
(max 5)
Білу
|
0
|
Тапсырма бойынша берілген критерийлерді орындай алмады
|
1
|
Квадраттық теңсіздіктердің коэффициенттерін анықтай алады
|
2
|
Квадраттық теңсіздіктердің қанша түбірі болатынын анықтай алады
|
3
|
Берілген сандардың теңсіздіктің шешімі болатынын таба алады
|
4
|
Квадраттық функцияның графигін қолданып теңсіздікті шешеді
|
|
5
|
Квадраттық теңсіздіктердің шешімін жаза алады
|
В
(max 6)
Түсіну
|
0
|
Тапсырма бойынша берілген критерийлерді орындай алмады
|
1
|
Квадраттық теңсіздіктердің ерекшелігін анықтай алады
|
2
|
Квадраттық теңсіздіктердің түрлеріне сипаттама бере алады
|
3
|
Квадраттық теңсіздіктердің формулаларына түсініктеме беріп, айырмашылығын көрсетеді
|
4
|
Айнымалының мүмкін болатын мәндер жиынан таба алады
|
5
|
Квадрат теңсіздіктерді шешуде графиктік тәсіл арқылы шешудің тәсілдерін қолдана алады.
|
6
|
Квадраттық теңсіздіктердің қасиеттерін пайдалана отырып теңсіздікті шеше алады
|
С
(max 5 )
Қолдану
|
0
|
Тапсырма бойынша берілген критерийлерді орындай алмады
|
1
|
Квадрат теңсіздіктерді шешудің әдістерін есептер шығаруда қолдана алады
|
2
|
Квадрат теңсіздіктің айнымалының кез-келген мәнінде теңсіздікті тура теңсіздікке айналатынын дәлелдей алады.
|
3
|
Айнымалының кез келген мәнінде квадрат үшмүшенің оң немесе теріс мәндерді қабылдайтынын анықтай алады
|
4
|
Теңсіздікті шешуде тиімді тәсілдерді қолдана отырып, өрнектерді ықшамдау арқылы теңсіздіктің шешімін анықтай алады.
|
5
|
Теңсіздіктің шешімін графиктік тәсіл арқылы жаза біледі
|
Дескрипторлар:
|
1
|
Коэффициент пен дискриминантты анықтай алады
|
2
|
Квадрат үшмүшенің(екімүшенің) түбірлерін таба алады
|
3
|
Теңсіздіктің шешімі болатын аралықты таба алады
|
«Көр, оқы, айт» әдісі арқылы қорытындылау тапсырмасы:
функциясының графигін қолданып, х-тің қандай мәнінде функцияның оң мәндерді; теріс мәндерді қабылдайтынын анықтаңдар.
«Көр, оқы, айт» әдісі арқылы қорытындылау тапсырмасы:
функциясының графигін қолданып, х-тің қандай мәнінде функцияның оң мәндерді; теріс мәндерді қабылдайтынын анықтаңдар.
1-топ
|
2-топ
|
3-топ
|
А.
А.
В.
В.
С.
|
А.
А.
В.
В.
С.
|
А.
А.
В.
В.
С.
|
1-топ
|
2-топ
|
3-топ
|
А.
А.
В.
В.
С.
|
А.
А.
В.
В.
С.
|
А.
А.
В.
В.
С.
|
1-топ
|
2-топ
|
3-топ
|
А.
А.
В.
В.
С.
|
А.
А.
В.
В.
С.
|
А.
А.
В.
В.
С.
|
Кері байланыс.
Мұғалім сабақтың мақсаттарына оралып оқушылардың жетістік деңгейлерін талқылайды.
Оқушылар өздерінің көңіл күйлерін сабақ аяғында суретті қолданып бағалайды.
Кері байланыс.
Мұғалім сабақтың мақсаттарына оралып оқушылардың жетістік деңгейлерін талқылайды.
Оқушылар өздерінің көңіл күйлерін сабақ аяғында суретті қолданып бағалайды.
«Жайық негізгі орта мектебі» КММ-сі
LESSON STUDY жұмыстары
2020 – 2021 оқу жылы
Достарыңызбен бөлісу: |