|
Мақсаты: Бүкіл жер бетіне тән жаратылыс пен табиғатқа қажетті, ең көп тараған оттек элементі мен қасиеттері туралы оқушыларға түсіндіру
|
Дата | 19.02.2017 | өлшемі | 12,08 Kb. | | #11070 | түрі | Сабақ |
| - Химия
- Оттектің жалпы
- сипаттамасы
Мақсаты: Бүкіл жер бетіне тән жаратылыс пен табиғатқа қажетті, ең көп тараған оттек элементі мен қасиеттері туралы оқушыларға түсіндіру. - Мақсаты: Бүкіл жер бетіне тән жаратылыс пен табиғатқа қажетті, ең көп тараған оттек элементі мен қасиеттері туралы оқушыларға түсіндіру.
- Дамытушылық: Оттектің химиялық және физикалық қасиеттерінің, қолданылуы жайлы білімдерін одан әрі дамыту
- Тәрбиелік: қоршаған ортаны, экологияны таза сақтауға , табиғатқа деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Аралас сабақ; - Сабақ түрі: Аралас сабақ;
- Әдіс-тәсілі: тест және деңгейлік тапсырмалар орындау, тірек-сызбалармен жұмыс, сұрақ-жауап
- Пәнаралық байланыс: физика, биология, география;
- Көрнекі құралдар: Д.И.Менделевтің периодтық жүйесі, тірек-сызбалар, тест тапсырмалар, интерактивті тақта т.б
Сабақ барысы: - Сабақ барысы:
- I.Ұйымдастыру кезеңі.
- Тақырыпты ашу
- Иісі де, дәмі де жоқ ұсталмайды,
- Ол болмаса, тіршілік өмір де жоқ.
- Ол болмаса, отын да тұтанбайды,
- Қалады қарауытып көмір боп шоқ. (оттек)
- Сабақтың тақырыбы «Оттек» екенін айту, мақсатымен таныстыру
- II.Үй тапсырмасын тексеру
- III. Жаңа тақырып
- V. Қорытындылау.
- VI.Бағалау.
- VII.Үй тапсырмасы
Тест тапсырмасы: - 1.Химиялық қосылыстар дегеніміз не?
- А)Ұсақ ,ірі заттар В)Таза заттар С)Жай,күрделі заттар
- 2. Күрделі затты атаңыз?
- А)Сутек В)Ас тұзы С)Оттек
- 3.Химиядағы басты ұғым?
- А)Химиялық элемент
- В)Атомдық массасы
- С)Молекулалық массасы
- 4.Сынаптың салыстырмалы атомдық массасы нешеге тең?
- А)197 В)137 С)201
- 5.Химиялық элементтердің периодтық жүйесін кім ұсынған?
- А)Р.Бойль В)Д.Менделеев С)Д.Дальтон
6.Валенттілік дегеніміз- - 6.Валенттілік дегеніміз-
- А)Химиялық қосылыстағы атом массасының бүкіл молекуланың массасына қатынасы.
- В)Химиялық элемент атомының басқа химиялық элемент атомдарының белгілі бір санын қосып алу қабілеті.
- С)Элемент таңбасының ұстіне не оң жағына жақша ішіне рим сандарымен көрсетіп берілуі,
- 7.М.В.Ломоносов қандай теорияны дамытты?
- А)Химиялық реакция теңдеулері
- В)Заттар массасының сақталу заңы
- С)Атом – молекулалық
- 8.Химиялық реакциялардың неше типі болады?
- А)2 В)4 С)3
- 9.Қосылу реакциясы дегеніміз не? А)Екі немесе бірнеше заттардың бірігіп , бір күрделі затқа айналуы.
- В)Бір күрделі зат ыдырап, бірнеше жаңа зат түзілуі.
- С)Екі күрделі заттың құрамындағы атомдар тобы.
- 10.Химия ғылым ретінде қай ғасырларда қалыптаса бастады?
- А)ХlХ –ХХ ғ В)ХІХ – ХХІғ. С) ІХ – Х ғ
11.Қант- - 11.Қант-
- А)Ақ түсті қатты зат,суда ерімейді,тәтті дәмә бар.
- В)Оңай ұсатылады,ақ түсті ұнтаққа айналады.
- С)Ақ түсті қатты зат,тәтті дәмі бар,суда ерігіш.
- 12.Ерітіндегі ерімеген бөлшектерді бөлуді тездету үшін қандай тәсілді қолданады?
- А)Тұндыру В)Сүзу С)Айдау
- 13.Кез – келген химиялық реакцияның басты белгісі-
- А)Жылудың бөлінуі немесе сіңірілуі.
- В) Кристалдану арқылы бөлінуі
- С)Газ дың бөлініп шығуы, айдау арқылы.
- 14.Мыс элементтің химиялық таңбасы:
- А)Mn В)Zn С)Cu
- 15.Коэффициент дегеніміз не?
- А)Берілген элементті және оның бір атомын бейнелейді.
- В)Егер атомдар саны бірнеше болса , оны таңбаның алдына сан түрінде жазады.
- С) Элементтің химиялық таңбасы.
І кезең – Қызығушылығын ояту - Білемін
- Білгім келеді
- Үйрендім
ІІ кезең – мағынаны ажырату Мәтінмен жұмыс - “Оттектің жалпы сипаттамасы”
- II топ
- “Оттектің ашылу тарихы”
- III топ
- “Оттектің физикалық, химиялық қасиеті және қолданылуы”
Мұғалімнің нұсқауы: - а) әр топ өз мәтіндерін жеке оқу
- ә) жұпта ой бөлісу
- б) топта талқылау
- в) кезектесіп өз ойларымен бөлісу
- г) мәтіндегі ойды қағазға
- (сурет немесе сызба) түсіру және әр топ өз плакаттарын бір немесе екі оқушыдан шығып қорғау керек.
Ой толғаныс А) «Киіз үй қаңқасын құрастыру» - Қазақ халқының ертеден қолданып келе жатқан баспанасы киіз үйдің қаңқасына оттектің физикалықжәне химиялық қасиеттерін зерттеп жинақтау.
- Мақсаты: Киіз үй қаңқасын құрасиыру үшін сұрақтарға дұрыс жауап беріп,жасырын тұрған сөзді табу.
- 1.Түссіз,иіссіз,дәмсіз газ 1.2Са+О2→2СаО
- 2.Суда аз ериді 2.С+О2→2СО2
- 3.-183С-де сұйылады 3.4Na+O2→2Na2O
Б) «Ақсүйек ойыны» - Ойын шарты:ойынға топ оқушылары толық қатысады. Кестедегі бос орында «Ақсүйек» тығылып жатыр.Кім химиялық элементті дұрыс айтса, оқушыға ұпй беріледі
- 12 Мg 24.305 магний
- 14 Si 28.0855 кремний
- 18 Ar 39,948 аргон
-
В)Есептер: - 1деңгей
- Оттектің салыстырмалы атомдық массасы, оттекті қосылыстар
- 2 деңгей
- Оттектің химиялық және физикалық қасиеті, реакция теңдеулері
- 3 деңгей
- 1. Реакция нәтижесінде 5,1г алюминий оксиді түзілу үшін әр жағдайда оттектің қандай массасы реакцияға түсу керек екендігін есептеңдер.
- 2. Массасы 8г кальций оттек пен әрекеттескенде қанша грамм кальций оксиді түзіледі.
Қорытынды: - «Өзің менің оттегім,
- Өмірім сенсіз жоқ менің»
- Сайыс барысында жіберілген қателіктерге талдау жасау. Оқушылардың орындаған жұмыстарын және жалпылама тақырыпты қортындылау.
- Оқушыларды бағалау
Үй тапсырмасы: - §21-22. №5 есеп
- «Мен оттек болсам»
- тақырыбында эссе жазу.
Достарыңызбен бөлісу: |
|
|