Алматы облысы,
Талғар ауданы,
Дәулет ауылы
"мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар №11 жалпы білім беретін орта мектебі" мемлекеттік коммуналдық мекемесі
Бастауыш сынып мұғалімі: Ахметова Райла
Тақырыбы: Көктем сәні.
Мақсаты: 1.Ертегіні оқи отырып,табиғаттағы аң-құстардың тыныс- тіршілігімен, түрлерімен таныстыру.
2.Жыл мезгілдері туралы түсінік, табиғат құбылыстарының ерекшеліктері, олардың бір-бірімен байланысты екенін аңғарту.
3. Оқушылардың сөздік қорын молайту,түсініктерін айта білуге,табиғатқа деғен сүйіспеншілігін, қызығушылығын, табиғатты қамқорлауға, қорғауға баулу.
Әдісі: Түсіндіру, қызығушылығын ояту,сурет салу,сұрақ- жауап, әңгімелеу, рөлге бөліп оқу.
Көрнекілігі: Жылдың 4 мезгілі, аңдардың суреті,қағаз, қарындаш, интеративті тақта, сызба.
Пәнаралық байланыс: математика, дүниетану, бейнелеу, музыка,
Түрі: Жаңа сабақ.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру.
Психологиялық дайындық:
II. 1. Үй тапсырмасын тексеру.
Өлеңді жатқа сұрау. (тізбектеп)
Көктем шықты.
Ауыл жайлауға көшті.
2. Жедел сұрақ – жауап. “Сен маған, мен саған.”
1. Жыл мезгілдерін ата. 5. Қыс айларын ата.
2. Қазір қандай мезгіл? 6.Қыстан кейінгі мезгілді ата.
3. Қыстағы табиғат.
4.Аңдардың тыныс тіршілігі.
Көктем ерекшеліктері: науыз, сәуір, мамыр айлары,жылғалардан су ағу,самал жел, күн шығып,жылы болады, жерді тегіс жылытады, көгереді, мал төлдейді, қой қырқиды, құстар келеді, ұя салады,жер жыртып, егін егеді,табиғатқа тіршілік енеді.
III. Жаңа сабақ. Көктем сәні. (Ертегі)
Балалар, мына суретке қарайықшы. Көктем мезгілі ғажайып бір ертегіге ұқсайды. Ал ертегі дегеніміз не?
Қиялдан туған әңгіме.
Жақсы.
Балалар ертегілер әртжүрлі болады.
Қиял- ғажайып Ертегі Шыншыл
Хайуанаттар
Бүгін біз хайуанаттар жайындағы ертегілермен оқып танысамыз. Енді осы ертегіде не туралы айтылғанын ребус шешу арқылы табайық. (Көктем сәні)
Яғни ертегіміздің аты да «Көктем сәні» деп аталады.
Балалар, барлығымыз енді ертегілер еліне жолға шығайық. Орманда барлық аңдар жиналып отыр екен. Олар не айтып отыр? Тыңдап көрейік.
Көктем мезгіл туралы айту.
Халық тәжірибесінен.
IV. Оқулықпен жұмыс. (дауыстап, тізбектеп, оқыту)
V. Ой қозғау. 1. Көктемде жан – жануарларда болатын өзгерістер.
2. Арыстан қандай жарлық береді
3. Арыстан аңдарға қандай сұрақ береді?
4. Көктем сәні туралы аңдар не туралы айтысты?
5. Көктем сәні деген не екен?
VI. Топтау.
ит аю қасқыр
бұғы арқар
ақбөкен Аңдар
түлкі жолбарыс
борсық қоян
VII. Қызығушылығын ояту.
Сөздікпен жұмыс.
1. Қасқыр – гүл- өмірдің,қуаңшылықтың сыйы, ауа тазарады, жердің сәні.
2. Ақбөкен – жасыл желек – ну орман, өсімдік, табиғат сәні, саяжай.
3. Ит – хош иіс – рахаттанасың, жақындайсың, демаласың.
4. Қоян – мөлдір су – қуат, күш, тамақ, мұз, суға түседі, тіршілік жоқ.
5. Арқар – жылылық – қоршаған орта, сезім, сөз, өседі, өнеді, көбейеді.
6. Киік – нөсер – табиғатқа сән береді, егін өседі.
7. Түлкі – тыныштық- тыныштық, бейбітшілік,ашық,достық,жұмыс.
8. Бұғы – салқын самал – ауа, күш, қуанады, рахаттанады.
9. Піл – еңбек – қуанышқа бөленеді, адам қол жетпейтін нәрсеге жетеді,
жол табады.
10. Аю – шалқыған көңіл – ұйымшыл, досы көп болады.
11. Елік – шаттық – рахаттанады, бөленеді.
12. Борсық – күлкі -69 түрі бар, өмірі жақсы.
13 Қодас – жігер – күшті, қуатты, қайратты..
Сергіту сәті:
Рольге бөліп оқу:
Сен білесің бе?
Шығармашылық тапсырма:
VIII. Пікірталас. Адам, жануар, өсімдік бір – бірімен тығыз байланысты.
Пайдасы Зияны
Табиғатқа сән береді,күннің ыстығын Өсімдік,жемісті құртады,
қашырып,жердің дымқылын сақтайды. жердің дымқылын сақтайды.
IХ. Сурет салу.
Х. ”Қызыл кітап” туралы әңгімелеу.
Қасқыр, қоян, түлкі, ит, бұғы.
Ақбөкен, бұғы, елік, арқар, бұлғын-бұл аңдар қызыл кітапқа енген. Яғни бұл аңдарды аулауға болмайды, қамқорлыққа алынған аңдар.
Бұлғын- бұл терісі бағалы аң. Ол жылы жақта, орманды жерде тіршілік етеді, азайып кеткендіктен оны да аулауға тиым салынады.
Сөз жұмбақ шешу (жыл мезгілдері).
ХI. Үйге тапсырма. Аңдар туралы реферат жазу, оқу, түсінік айту.
ХII. Қорытынды. Табиғатты аялау, қорғау өзіңнің қолында.
ХIII.Бағалау.
Достарыңызбен бөлісу: |