Пәні:
|
Ана тілі
|
Тақырыбы:
|
Ұзынсары
|
Мақсаты:
|
Мәтін мазмұнын түсініп оқуға,сөйлем соңында тыныс белгілерін дұрыс қоя білуге үйрену.
|
Күтілетін нәтиже:
|
А) Мәтінді оқиды мазмұнын баяндайды.
В)Сөйлем соңында тыныс белгілерін дұрыс қояды.
С) Сөйлем түрлерін ажыратады, салыстырады, тұжырым жасайды.
|
Әдісі:
|
Кеңейтілген сұрақтар;Пазлы әдісімен топқа бөлу, «Ақылдының алты қалпағы», «Миға шабуыл»
|
Көрнекілігі:
|
Ресурс парағы, интербелсенді тақта,түрлі түсті бояулар және түрлі түсті қағаз-дар,түрлі түсті алты қалпақ,бей-небаян,түрлі түсті қағаздан жасалған баға-лау парақтары
|
Барысы:
Сабақтың кезеңдері
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
І.Кіріспе
Ұйымдастыру бөлімі
|
Психологиялық дайындық
Қайырлы таң досым
Қайырлы күн болсын
Жеті күннің әр кезі
Сәттілікке толсын
Біздің алар бағамыз, кілең бестік болсын!
Топқа бөлу
1.Ұлттық ойындар
2.Ұлттық тағамдар
3.Ұлттық киімдер
4.Ұлттық салт-дәстүрлер
|
Психологиялық тренингке қатысады.
Ұлттық ойындар,ұлттық тағамдар,ұлттық киімдер,ұлттық салт-дәстүрлер атаулары арқылы топқа бөлінеді.
|
Үй тапсырмасын тексеру
|
«Ақылдың алты қалпағы»
Алты қалпақтың әрқайсысы ойлаудың түрлі элементтерін, аспектілерін білдіреді.Оқу-шыларға қалпақ беріледі,осы қалпақтың түсіне сәйкес келетін шекте жүргізу сұралады.Сынып топтарға бөлі-ніп, бір топқа бір түсті қалпақ бе-ріледі. Мұғалім әңгімені жүргізеді.
|
Ақ қалпақ
Қызыл қалпақ
Қара қалпақ
Сары қалпақ
Жасыл қалпақ
Көк қалпақ-оқушылар қалпақтың түсіне қарай әрекететеді.
|
ІІ.Тұсаукесер
Қызығушылығын ояту
|
«Тікелей радиоэфир» әдісі.Мен «Балапан» арнасының жүргізуші-сі боламын және менімен тікелей эфирге шығатын 4 көмекші оқушыны таңдаймын.Тақырып «Қазақ халқының салт-дәстүрлері және сөйлем түрлері».
|
Оқушылар 4 көмекшіге тақырыпқа байланысты білгісі келетін нәрселерін сұрақ етіп қоюды ұсынады.
|
ІІІ.Негізгі бөлім
Мағынаны тану
|
Оқушыларға сабақтың мақсатын хабарлау
«Екі жұлдыз,бір тілек» бағалау
|
|
Оқулықпен жұмыс
|
Оқулықтағы баған түрінде берілген буындар мен сөздерді оқытып, сөздерді тұтас оқыту.
- Сағат, сабын сөздерін буынға бөлу
- Сөздерді оқып беру
|
Ас рас лас аса аша ала со сор сол шала сала арша Сара Шара Шора
Са-ғат, са – бын
|
Сергіту сәті
|
1,2,3 қарлығаш боп ұш
4,5,6 қарлығаш боп қалқы
7,8,9,10 қарлығаш боп қон
(2 рет қайталау)
|
Оқушылар қимылмен көрсетеді
|
Дәптермен жұмыс
|
Дәптерімізді ашайық
Салақтықтан қашайық
Қолға қалам алайық
Көркем етіп жазайық
Жазу дәптерінің 27-бетіндегі С с әрпіне байланысты қолдың еркін жазуына арналған жаттығу жұмыстары жүргізіледі. С әрпінің кіші жазба түріне және буындарға арналған жұмыс түрлері орындалады.
|
Оқушылар жазба жұмыстарын орындайды.
|
Қорытынды
|
Бүгін сабақта қандай дыбыспен таныстық?
Сс дыбысы қандай дыбыс?
Сс дыбысына сөздер ойлаңдар
Сабақ сөзіне сөйлем құрастыр
|
С дыбысымен
Дауыссыз дыбыс
Сақа, сақина,сабақ
Бүгін 5 сабақ болады.
|
Бағалау
|
Мадақтау, бағалау.
|
|
Үйге тапсырма
|
30 бет буындар мен сөздерді оқу
27 бет жазу
|
|