САБАҚ ЖОСПАРЫ
Бірлестік:
бастауыш сынып мұғалімдері
Мұғалім: Балтабаева Д.А.
Пәні: дүниетану
Тақырыбы: Темір. Түсті металдар.
«Пайдалы қазбалар» тарауы бойынша
10 сағаттың №8 сабағы.
Өткізілетін күні: 13-желтоқсан.
Сыныбы: 3 «Б»
Сабақтың мақсаты:
Білімдік:
темір және түсті металдар туралы алған білімдерін еске түсіреді, қайталайды;
пайдалы қазбалар ерекшелігіне қарай қандай түрлерге бөлінетініне пысықтайды;
кенді, кенсіз, жанғыш қасиеттерінің ерекшілігін түсінеді.
Дамытушылық:
өзбетінше, жұппен, топпен жұмыс істеу дағдыларын дамытады;
ассосиация әдісі, суреттерді пайдалана отырып оқушылар ойын қозғау арқылы сабаққа деген
ынтасын арттырады;
сөздік қорын, ой-өрісін, шығармашылығын, белсенділігін, сабаққа дегенқызығушылығын
дамытады.
Тәрбиелік:
тапсырмалар арқылы оқушылар жұмыс жасай отырып, алғырлыққа, тапқырлыққа,
байқампаздыққа, көркем жазуға тәрбиеленеді;
табиғатты қорғауға, қамқор болуға;
бір-бірімен қарым-қатынас жасауға;
бірін-бірін тыңдауға, дәлелдеуге, ортақ шешімге келуге тәрбиленеді.
Пәнаралық байланыс:
әдебиеттік оқу;
қазақ тілі;
еңбекке баулу;
өмірмен байланыс;
музыка;
бейнелеу.
Сабақтың түрі:
7 модульге негізделген жаңа сабақ.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
1.
өздігінен жұмыс;
4.
сыныппен жұмыс;
7.
«ЖИГСО-І» стратегиясы;
2.
жұппен жұмыс;
5.
«Топтастыру» стратегиясы;
8.
«Семантикалық карта» стратегиясы;
3.
топпен жұмыс;
6.
тест;
9.
Эссе.
Сілтеме:
дүниетану оқулығы, Алматыкітап баспасы, 2012 жыл, Қ.А.Аймағамбетова, Т.С.Идилова, Б.Л.Хаджибаева;
дүниетану әдістемелігі, Алматыкітап баспасы, 2012 жыл, Б.Л.Хаджибаева;
Көрнекілік-тері:
интерактивті тақта;
қазбалар түрлері;
А-4 қағаздары;
электронды оқулық;
стикерлер;
маркерлер;
бейнетаспа;
түрлі түсті борлар;
ватман.
Күтілетін нәтиже:
1.
1-2 сыныптарда алған білімдерін еске түсіреді;
2.
темір және түсті металдар туралы білім, білік, дағдыларын қалыптастырады;
3.
кенді, кенсіз және жанғыш пайдалы қазбаларды ажырата біледі;
4.
пайдалы қазбаларды ерекшеліктері, қасиеттері бойынша ажырата біледі;
5.
қоршаған денелер неден жасалғанын ажырата біледі;
6.
сөздік қорларын байытады;
7.
семантикалық картаны дұрыс белгілеуге;
8.
жаңа танысқан сөздерді өмірде пайдалануға үйренеді;
9.
табиғатқа қамқор болуға;
10.
қазбаларды үнемдеуге тәрбиеленеді;
11.
сабаққа қызығушылықтарын әрі қарай дамытады;
12.
өз ойларын ортаға сала білуге;
13.
бір-бірінің пікірін тындауға, ортақ шешімге келуге үйренеді;
14.
өзіндік, жұптық, топтық жұмыс түрлерінде іс-әрекеттері, белсенділіктері арттырады;
15.
тақырыптың өмірге қажеттілігін түсінеді;
16.
сыни ойлауға үйренеді.
Бағалау:
Топ ішіндегі жұмыстарды бағалау критерийлері:
«5»
|
0 қате
|
«4»
|
1 қате
|
«3»
|
2-3 қате
|
«2»
|
3 қатеден артық
| Тест тапсырмаларды бағалау критерийлері:
Үй жұмысына нұсқаулық:
І-топ – «Мен – темірмін» тақырыбы бойынша эссе жазып әкеледі.
ІІ-топ – «Мен – алюминиймін» тақырыбы бойынша эссе жазып әкеледі.
ІІІ-топ – «Мен – мыспын» тақырыбы бойынша эссе жазып әкеледі.
IV-топ – «Мен – алтынмын» тақырыбы бойынша эссе жазып әкеледі.
IV-топ – «Мен – алтынмын» тақырыбы бойынша эссе жазып әкеледі.
Пайдалы қазбалар туралы мақал-мәтелдер жинағы.
№
Кезеңдері
Тәсілі
Уақыт өлшемі
Қойылатын сұрақтар
Күтіле-тін нәтиже
1.
Ұйымдастыру
кезеңі.
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Шаттық шеңбері
2 минут
сабаққа дайындық, қызығушы-лығын
оятатын сұрақтар
жылы атмосфера ортату
Достарыңызбен бөлісу: |