Оқыту мақсаты: Тыңдалған материалдың мазмұнын түсіне отырып,өлеңді мәнерлеп оқуға үйрету. Өлеңнің негізгі ойын анықтау. Бағалау критерийлері



Дата02.07.2018
өлшемі155 Kb.
#45756

Оқыту

мақсаты:

Тыңдалған материалдың мазмұнын түсіне отырып,өлеңді мәнерлеп оқуға үйрету. Өлеңнің негізгі ойын анықтау.

Бағалау критерийлері

Мәтіннің мазмұнын түсіне оқып,өлеңді мәнерлеп оқи алады.

Оқыту

мақсаты/ Күтілетін нәтижелер:

Барлығы: Туған ел,туған жер Отан туралы өз ойларын айта алады.

Көпшілігі: Шығарманы мәнерлеп оқи отырып, өлеңнің негізгі ойын анықтайды.

Кейбіреулері: Суретті пайдалана отырып,ақынның ойын талдай алады.

Тілдік мақсат:

Төсіңді емген,төсің сүтті,бауырың құтты, Табиғат –ана тіркес сөздеріне диалог түрінде жауап алу.

-Табиғат адамға не береді?



-Туған жер деген сөзді қалай түсінесің?

Құндылықтарға баулу

Оқушыларды әрбір нағыз патриоттың парызы Отанын, туған елін,жерін қорғауға баулу.

Пәнаралық байланыс

Дүниетану және қазақ тілі сабақтарымен байланысады.

Алдынғы (бұрынғы) оқыту

С.Сейфуллиннің өмірбаяны мен шығармашылығына тоқталу.
Дүйсенбекова Алтынкүл Сағынайқызы,

Қарағанды облысы, Жезқазған қаласы,

№1 жалпы орта білім беретін мектептің

бастауыш сынып мұғалімі




С. Сейфуллин.Туған ел


Жоспарлау уақыты (минутпен)

Жоспарланған іс-әрекеттер







Бағалау


Ресурс тар

Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушылардың іс-әрекеттері

Сабақтың басы

3 минут



Ұйымдастыру кезеңі

Ұжымдық жұмыс

Психологиялық ахуал

(оқушыларды көңіл күйлерін білу)

Балалар, жер бетіне жылу не арқылы таралады?

Күн анаға тілек айтып көрейік

Көк аспанда Күн күлсін!

Бірге күлсін бүлдіршін.

Көк аспанда Күн күлсін!

Жерге ұдайы нұр құйсын.

Топқа бөлу

«Таңдап ал» ойыны

Сурет қиындылары

мен топқа бөлу.

Қиындыларда берілген сұраққа жауап беру

І топ Астана

ІІ топ Облыс

ІІІ топ Қала

ІV топ Ауыл



Ортаға оқушыларды жинау,көңіл күйлерін сұрау

Сұрақтарға жауап алу.
Бүгінгі сабаққа сәттілік тілеу.

Қораптағы сурет қиындыларын оқушыларға ұсыну.




Оқушылар Күн анаға тілек айтады.

Сурет қиындыларында берілген сұрақтарға жауап береді.

Топқа бөлінеді.

Сұрақтар:

-М.Мақатаев өлеңі неліктен «Үш бақытым» деп аталған?

-Өлеңді жалғастыр

Көк аспанда қанат қағып ұшқанда...

Бостандық таңы атты өлеңіндегі жақсы және жаман әдеттерді ата


Мадақтау

Сурет қиындылары,

слайд


Сабақтың ортасы

20 минут

Ой шақыру

С.Сейфуллин жайлы ақпараттарын топтастырады.

С.Сейфуллин (Сәдуақас) қазақтың ақыны,жалынды жазушы,дарынды драматург, білікті ұстаз.Қарағанды облысы,Ақадыр ауданы Қарашілік қыстағында дүниеге келген. «Өткен күндер» деп атал,ған тұңғыш өлеңдер жинағын шығарған.

Ұжымдық жұмыс

Тыңдалым

Өлеңді тыңдату,

оқыту, талдау

Сөздік жұмыс

Төсіңді емген,төсің құтты,бауырың құтты, тіршіліктің түйіні



« Серпілген сауал» (тақырып бойынша алған білімдерін тексеру)

-Ақын туған даласын кімге теңейді?

-Табиғат адамға не береді?

-Табиғат –ана деген тіркестегі ой мен жоғарыдағы сурет арасында байланыс бар ма?

Сурет бойынша әңгімелеу

Сергіту сәті

«Жасырын сөз» ойын

Туған жер –   . . .      мекенім,

Бақытым        . . .      аңсаған.

Мәңгі де         . . .      өтемін,



. . .         болып   . . .  саған

Туған жер – алтын мекенім,

Бақытым сенсің аңсаған.

Мәңгі де бақи өтемін,

Қарыздар болып мен саған.

Дәптермен жұмыс

Өлеңді көшіріп жазу



Автор жайлы постер қорғауға бағыт-бағдар беру

Оқушыларға «Туған ел» өлеңін тыңдату.

Сөздердің мағынасын түсіндіру,талдау

Тақырып бойынша сұрақтар қою.Толық жауап беру талап ету.

Тақтада өлең жолдарын оқып түсіндіру.


С.Сейфуллин жайлы білімдерін топта талқылайды. Әр топ білімдерін ортаға салып, берілген тапсырма бойынша жұмыс жасайды. Әр топ ақын жайлы таныстырылымды қорғайды.

Оқушылар өлеңді мұқият тыңдап,талдау жүргізеді.

Сұрақтарға жауап береді.

Мысалмен дәлелдейді.


Жасырын сөздерді қойып өлең құрастырады.

Дәптерге көшіріп жазады


Өз мүмкіндік тері бойынша өзара бағалау

Бағалау парағы бойынша топ басшыларының бағалауы




Сурет тер, интер нет материалдары, ақын жайлы таныстырылым

маркер


Сызбалар,
Интерактивті

тақта

Слайд, суреттер


Сабақтың соңы

15 минут

Жұптық жұмыс

Сәйкестендір

(берілген тапсырманың жауабын сәйкестендіру арқылы табу)



Не? Қандай?

Дала сүтті

Көйлегің мейірімді

Ана кең


Төсі құтты

Бауыры көк ала



Тапсырманың орындалуын түсіндіру.

Өлең жолдарындағы сөздерді басшылыққа алу керктігін ескерту




Берілген тапсырманы сызба арқылы орындайды.



Жұптық бағалау арқылы топтағы оқушылар бір-бірінің жұмысын бағалайды.

А4 парағы,

маркер


Рефлексия
2 минут

Рефлексия

«Еркін микрафон»

Бүгінгі өтілген сабаққа кері байланысты қалай жасайтынын түсіндіру.

Өтілген тақырып бойынша өз ойларын жеткізеді.


Микрафон




Қосымша ақпараттар




Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Оқушылардың қажеттілігін қанағаттандыру үшін саралаудың тапсырманы орындауды қолдау,дереккөз, жіктеу жолдары таңдалды. Қабілетті оқушыларға мәтіндегі негізгі ойды мәтін атауымен сәйкестендіру тапсырмасын беремін.

Сабақтағы жеке, топтық жұмыс оқушылардың өзара кері байланысы, мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзеге асырылып отырады. Алдыңғы білім «Серпілген сауал»әдісі арқылы тексеріледі

Сергіту сәті кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтаймын.Сергіту сәті ынтымақтастық ортаны қалыптастырады.




Сабақ бойынша рефлексия

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет