Орындаған: Төребекова Ж 302 топ ҚАЖЕТТІ - Жоспарлау алдында мұғалім өзіне қажетті сұрақтарды қоя білуі керек:
- Мен сыныпта қалай амандасамын?
- Сабақты қалай бастаймын?
- Сабақтыңм негізгі сұрағы қалай?
- Оқудың мақсаты қалай? Оқушылар тақырып бойынша қазір не біледі?
- Сабақтың мақсаты сыныптағылардың барлығы үшін бірдей ме?
- Мен сыныпты топтарға қалай бөлемін?
- Менің үлгеретін және «әлсіз» оқушыларым үшін қандай қосалқы жоспарым бар?
- Тақырыпты игеруде қандай қиыншылықтар болуы мүмкін? Оқу үдерісінде барлық оқушылар қалайша әрекет етеді?
- Тақырыптың жалғасы ретінде қандай үй жұмысын ұсынуға болады?
ҚОЯ БІЛУ ЖӘНЕ САБАҚТЫҢ ТАБЫСТЫЛЫҒЫНАН КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕЛЕРІ/КРИТЕРИЛЕРІ - Оқу мақсаты – қалаған оқу нәтижесі.
- Күтілетін нәтижелер оқу мақсатына сәйкес келеді және мақсатқа жетудің маңызды «қадамдары» болып табылады.
- Сабақты басқару жоспары жоспардың мазмұны
Оқу мақсаты қандай?
Оқушылар не біледі және сабақтың
соңына қарай не істей алады?
Сабақтың мақсаттары сыныптағы барлығы үшін бірдей болып табыла ма?
Оқушылардың оқу мақсаттарына жеткенін мен қалай білемін?
Формативтік бағалау үдерісінде оқушыларды қалайша тарта аламын?
МАҚСАТТАРДЫ АНЫҚТАУ КЕЗІНДЕ ҚОЛДАНУҒА БОЛАДЫ ТЕХНИКАСЫН
Сабақтың құрылымдық
- Ұйымдастыру кезеңі
- Үй тапсырмасын тексеру
- Білімді, Білуді, Дағдыны(ББД) тексеру
- Жаңа материалды игеруге дайындалу
- Жаңа білімді игеру
- Түсінуін тексеру
- Жаңа материалды бекіту
- Үй тапсырмасын орындау жөнінде нұсқау
- Қорытындысын шығару
тапсырмалар
- Оқушыларды сабақта жұмысқа дайындау, сабақ мақсаты мен міндетін анықтау
- Үй тапсырмасының дұрыстығын белгілеу және орындалуын мойындау, табылған аралықтарды жою
- 1-4 сынып оқушыларының білімін жан-жақты тексеру, аралық себептерді табу, өз-өзімен білім алуға ынталандыру
- Оқушыларды танымдық жұмыстағы мақсаттарға бағыттау
- Оқылатын фактілер/құбылыстар, негізгі мақсаттар, ережелер және т.б. туралы нақты көріністер беру; жаңа білімді қабылдауға және бастапқы қорытындыларға әрі жүйелеуге жеткізу
- Оқушы мазмұнын игерді ме немесе жоқ па екенін және жаңа түсінігімен байланысын белгілеу, табылған проблемаларды жою
- Материалдар бойынша өзіндік жұмыстар үшін қажетті білімді бекіту
- Үй тапсырмасы туралы хабарлау және оны орындау әдістемесін түсіндіру
- Талдау және мақсатқа жетудің табыстылығына баға беру
Табыс критериі – мұғалімдер мен оқушылардың оқу мақсатына жеткенін мойындауға мүмкіндік беретін бекітілім. - Табыс критериі – мұғалімдер мен оқушылардың оқу мақсатына жеткенін мойындауға мүмкіндік беретін бекітілім.
- Блум таксономиясы оқу мақсаттарына сәйкес келетін міндеттерді жіктеуді көздейді.
О.М.Д
Біл
Түс
Қол
Тал
Син
Ба
Блум
Негізгі бөлімді еске алыңыз және жазыңыз..., атаңыз, бірге топтаңыз..., қатысты ұғымдар
тізімін жасаңыз..., белгіленген тәртіпте орналастырыңыз...
Ненің не себепті болғанын түсіндіріңіз..., араңызда болатын өз көзқарасыңыздың байланысын көрсетіңіз..., оған сондай (қалай, қайда) мысал келтіріңіз..., не туралы екендігін айтып, идея құрастырыңыз...
Салыстырыңыз... және ..., сосын негіздеңіз..., ...мүмкіндік беретін тәсілді ұсыныңыз, .... көрсететін сурет салыңыз, ...таныстырылымын келтіріңіз.
... тұрғысынан ...құрылымын талдаңыз, ...тұрғысынан сипаттайтын негізгі қасиеттерінің тізбесін жасаңыз, ...тұрғысынан салыстырыңыз және ...ерекшелігін табыңыз, ...тағы сол сияқты мәтінді табыңыз
...жаңа (өзіңнің) жіктемені ұсыныңыз, мүмкіндік беретін жоспар әзірлеңіз, ...туралы өз пікіріңізді ...формасында баяндаңыз.
...туралы сыни пайымыңызды айтыңыз, ...саралаңыз
және негіздеңіз, ...үшін қандай шешім оңтайлы екенін
анықтаңыз, ...үшін ...мәнін бағалаңыз.
Мұғалімнің әрекеті
* Ескеретін жайт, таксономия мақсаты – педагогтерге оқыту мақсатында мұғалім үшін де, оқушы үшін де оның мәні бойынша көмектесетінін ұмытпаңыз. Оларды бағдар ретінде пайдалануға болады.
Оқушының әрекеті
О.Б.Д
ім
іну
дану
тау
тез
ға
таксономиясы
Нақты күндер, оқиғалар, фактілер, терминдер, ережелер,формулалар және т.б. жасап шығарады.
Фактілерді, теорияларды, қағидаттарды түсіндіреді; деректерден шығатын салдарларды сипаттайды және т.б.
Нақты жағдайларда заңдар, теориялар, формулалар қолданылады және жаңа жағдайларды алынған білім пайдаланылады.
Тұтастың бөліктері арасындағы өзара байланысты табыңыз, материалдағы логикалық мазмұнының қатесін көреді, фактілер мен салдарлар арасындағы айырмашылықты жүргізеді және т.б.
Схемаларды, тапсырмаларды өз бетімен жасайды; тәжірибе,
зерттеу жүргізу жоспарын ұсынады; шығарма, баяндама, реферат және т.б. жазады.
Сол немесе басқа жұмыстың өнімінің мәнін, жазбаша мәтінді құру логикасын бағалайды және т.б.
ОҚЫТУ МЕН ОҚУДА КЕДЕРГІЛЕРДІ ТӨМЕНДЕТУ НЕМЕСЕ
Достарыңызбен бөлісу: |