|
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Молекуланың саны, зат мөлшері
|
Мақсаты
|
Пән бойынша оқушылардың білім-білік дағдысын қалыптастыру, Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру арқылы білімін бағалау, сын тұрғысынан ойлауға үйрету
|
Жұмыс нәтижесі
|
. Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығын игереді
|
Сілтеме
|
Оқулық:Физика .10-сынып Р.Башарұлы Г. Байжасарова У.Тоқбергенова
Алматы _,«Мектеп», 2006ж _____________
|
Негізгі идеясы
|
Молекуланың саны,зат мөлшері формуласын біледі,есептер шығаруда қолдана біледі
|
Қолданылған әдістері мен тәсілдері
|
Диалогты оқыту: сұрақ қою, әңгімелесу;
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету: ЖИГСО
Оқуды және оқыту үшін бағалау: екі жұлдыз, бір тілек;
Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс;
|
Ресурстар
|
Постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, желім, қайшы
|
Сабақтың өтілетін уақыты
|
45 минут
|
Сабақ жоспары
|
Ұйымдастыру: топқа бөлу(түрлі –түсті суреттер арқылы топқа бөлу), мақсат қою
Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша
Рефлексия
Үйге тапсырма
|
Үйге тапсырма
|
Класстер
|
Ойлау
ды
Блум
Бойын
ша жіктеу
|
Мақсат
|
Тапсырма түрі.
Түрткілер.
|
Нәтиже
|
Бағалау
|
Критерий
лер
|
Дескрип-тор
|
Ұпай
|
Жиын-тық баға
|
Білу
|
Үй тапсырмасы
«.Молекуланың өлшемі мен массасы » тақырыбы бойынша
білімін анықтау. Қызығушылы-
ғын ояту.
|
Молекула кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын тұжырымдау.
Мұздың, судың, будың МКТ-ның тұрғысынан қандай айырмашылықтары мен ұқсастықтары бар?
Қандай қозғалыс Броундық қозғалыс деп аталады?
Диффузия құбылысын қалай түсіндіруге болады?
Броундық қозғалыстың қарқындылығы қандай факторларға байланысты?
|
Сұрақтарға жауап беру арқылы қызығушылығы
оянады, білімін көрсетеді.
|
Білім көлемін зерделеу
|
Сұраққа толық жауап берді
|
3
|
|
Сұраққа жартылай жауап берді
|
2
|
Сұраққа нашар жауап берді
|
1
|
Түсіну
|
. Оқулық мәтінін игерту
|
Оқулық бойынша топтық жұмыс Джигсо
|
Тақырыптың басты идеясын табу
|
Тақырып тың басты идеясын табу
|
Тапсырманы толық орындады
|
3
|
|
Қателіктері болды
|
2
|
Мүлдем орындай алмады
|
1
|
Қолда
ну
|
Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру.
|
І топ № 18ж 1
ІІ топ №.18 ж2
ІІІ топ № 18ж 3
ІV топ № 18ж4
Сергіту сәті
|
Алған білімін тәжірибеде қолдана
алады.
|
Іс-тәжірибе жасау дағдысын қалыптасты
Ру
|
Қалыптасқан
|
3
|
|
Толық емес
|
2
|
Қиын
|
1
|
Талдау
|
Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау,
ой шешімін табу.
|
1. Молекулалардың өлшемі. Сутегі молекуласының өлшемі d=2,3*10-9м. Зәйтүн майы молекуласының өлшемі d=1,7*10-9м.
2. Молекулалардың саны. –бір тамшы судағы молекулалар саны.
3. Молекуланың массасы. –бір молекуланың массасы. 1а.ө.б.=1,66*10-27 кг
4. Салыстырмалы атомдық массасы арқылы салыстырмалы молекулалаық массаны есептеге болады
|
Салыстыру арқылы пікірталасқа түседі.
|
Пікірталас
қа түсу
|
диалог құрып,қорытынды жасай
ды
|
3
|
|
тек диалог құрайды
|
2
|
жұмысқа қатыспайды
|
1
|
Жинақ
тау
|
Бірлік болмай тірлік болмас.
|
1. Зат мөлшері.
2. Авагадро тұрақтысы. NA=6,02*1023 1/моль
3. Мольдік масса-бір мольдің мөлшеріндегі заттың массасы. M=m0NA M=Mr*10-23 кг/моль
4. Кез келген заттың массасы
|
Қажеттілігін салыстыра нақтылайды
|
Жағдаяттан шыға білу құзыреті
|
Толық шықты
|
3
|
|
Қиналды
|
2
|
Шаға алмады
|
1
|
Бағалау
|
Дүниетанымын кеңейту.
|
Формуларға класстэр құрастыру
|
Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді.
|
Логикалық ойы
|
Креативті
|
3
|
|
Ойы жүйелі, тың ойы емес
|
2
|
Жалпыға ортақ ой
|
1
|