Пән аты: Биология Сыныбы



Дата21.07.2017
өлшемі17,01 Kb.
#21478
  • Пән аты:
  • Биология
  • Сыныбы:
  • 7 «Б"
  • Тақырыбы:
  • Пән мұғалімі:
  • Садирмекова Айнұр
  • Мектебі:
  • №1 Е. Молдабаев атындағы
  • жалпы орта мектебі
  • Буынаяқтылар
  • типіне жататын
  • жәндіктер
  • Тақырыбы:

Буынаяқтылардың көптүрлілігін, жәндіктердің негізгі ерешеліктерін ұғындыру, шаянтектестердің тіршілігі және сыртқы, ішкі мүшелерінің қызметін толық меңгерту.

  • Буынаяқтылардың көптүрлілігін, жәндіктердің негізгі ерешеліктерін ұғындыру, шаянтектестердің тіршілігі және сыртқы, ішкі мүшелерінің қызметін толық меңгерту.
  • Дамытушылық: Сабақта оқытудың жаңа технология элементтерін қолданып, оқушы белсенділігін арттыру, оқушылардың іс - әрекетін басқару арқылы ой таласын туғызу, білім – білікітілігін дамыту.
  • Тәрбиелік: Оқушылардың өз бетімен ізденісін қалыптастыру, ойлау қабілетін дамыту.
  • Сабақтың мақсаты:
  • Көрнекілігі:
  • Сабақтың түрі:
  • Топтастыра іздестіру сабағы
  • Сабақтың әдісі:
  • Дәріс-сұхбат, өзіндік жұмыс, кітаппен жұмыс

Сабақтың жоспары:

  • Ұйымдастыру (1-минут)
  • Пысықтау (5-6 минут)
  • Жаңа тақырып (өзара оқыту) (15 минут)
  • 4. Бекіту (10-минут)
  • № 17 зертханалық жұмыс
  • “Өзен шаянының сыртқы құрылысын зерттеу” (9-10 минут)
  • 6. Бағалау (2-минут)
  • 7. Үйге тапсырма (1-минут)

Сабақтың жүру барысы

  • І. Ұйымдастыру кезеңі.
  • ІІ. Пысықтау. “Ой толғаныс”
  • Сұрақтар:
  • Тип неге былқылдақденелілер деп аталған?
  • Былқылдақденелілер типі неше класқа бөлінеді?
  • Былқылдақденелілердің мүшелер жүйесі туралы не айтуға болады?
  • Буылтық құрттармен салыстырғандағы ерекшеліктері қандай?
  • Табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы қандай?

Тест сұрақтары

  • 1. Қосжақтаулы былқылдақденелілердің тыныс алу жүйесі:
  • а) желбезек б) өкпе және тері
  • ә) өкпе в) желбезек және тері
  • 2. Тоспа ұлуы қалай тіршілік етеді:
  • а) тері – бұлшықет қапшығы арқылы жорғалап жылжиды
  • ә) суда тез жылжып, тіршілік етеді
  • б) дененің бауыр жағында орнадасқан бұлшықетті аяғы арқылы жорғалап жылжиды
  • в) топрақтың терең қабығында өмір сүреді.
  • 3. Ауылшаруашылық өнімдеріне зиян келтіретін былқылдақденелілер:
  • а) тоспа ұлуы б) жалаңаш шырыштар
  • ә) айқұлақ в) кальмар
  • 4. Тоспа ұлуының қаны қандай?
  • а) түсі жоқ б) көгілдір
  • ә) қызыл в) жасыл
  • 5. Айқұлақтың дернәсілі қалай аталады?
  • а) трохофора б) глохидий
  • ә) велигер в) науплиус
  • Тест сұрақтарының дұрыс жауабы:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • а
  • а
  • б
  • а
  • б
  • Буынаяқтылар типі
  • Шаянтәріздестер
  • Өрмекшітәріздестер
  • Бунақденелілер

ІІІ. Жаңа тақырып

  • Буынаяқтылар
  • Аяғы
  • бунақталған
  • Екі жақты
  • симметриялы
  • Көпжасушалы
  • жәндіктер
  • ІІІ. Жаңа тақырып
  • Хитин дегеніміз – жасуныққа ұқсас ағзалық зат.
  • Буынаяқтылар типі
  • (1-1,5 миллионға жуық)
  • Шаянтәріздестер
  • (30 000-ға жуық)
  • Жапырақятылар
  • Өрмекшітәріздестер
  • (40 000-ға жуық)
  • Ескекаяқтылар
  • Теңаяқтылар
  • Онаяқтылар
  • Өрмекшілер
  • Отауықтар
  • Құршаяндар
  • Кенелер
  • Бунақденелілер
  • (1 миллионға жуық)
  • Шаянтәріздестер
  • Өрмекшітәріздестер
  • Кесте
  • Қантарату жүйесі
  • Зәр шығару жүйесі
  • Жүйке жүйесі
  • Көбеюі
  • Тыныс алу жүйесі
  • Шаянтәріздес-тер
  • Жүрегі және қантамырлары қанды дене қуысына айдайды. Қантарату жүйесі тұйықталмаған қантарату жүйесі
  • Бездер арқылы жүзеге асады. Дененің бас бөлігінде орналасады
  • Көру, иіс сезу, сипап сезу және тепе-теңдікті сақтау мүшелері едәуір дамыған
  • Басым бөлігі дара жынысты және олар жынысты жолмен көбейеді
  • Өрмекшітәріз-дестер
  • Ашық жүйелі
  • Көпшілігі сатан без және мальпигий тамырлары арқылы қажетсіз заттар бөледі
  • Құрсақ жүйке тізбекшелер, жүйке түйіндерінің іріленуінен түйінде жүйкесі түзіледі сезім мүшелерінің құрылысы едәуір күрделі
  • Дара жынысты іштей ұрықтанады
  • Өкпе қапшығы және демтүтік (трахея) арқылы тыныс алады

ІV. Сабақты бекіту.

  • ІV. Сабақты бекіту.
  • 1. Топтастыру (оқушылар жұмыс дәптеріне орындайды)
  • Шаянтәріздестер
  • 2. Толғаныс. Парта қатары бойынша
  • А, Ә, Б тобы деп бөлінеді.
  • А – тобы “Венн диограммасы”
  • Өрмекшітәріздестер
  • Шаянтәрізділер
  • Ортақ
  • белгісі
  • Ә – тобы “Кубизм әдісі”
  • 1
  • Зерттеңіз
  • Буынаяқтылар түрлерін
  • 2
  • Салыстырыңыз
  • -буынаяқтылар құрылысы
  • -Қызметін
  • -Тіршілік әрекетін
  • 3
  • Суреттеңіз
  • Шаянтәрізділер мен өрмекшітәріз-дестердің сыртқы құрылысын
  • Б – тобы. Шығармашылық жұмыс
  • Тақтада жәндіктердің суреті шығады.
  • Оқушылар бір-бірден келіп өздеріне керекті жәндіктерді таңдап, аталуын дене құрылысын айтады.

V. № 17 зертханалық жұмыс

  • V. № 17 зертханалық жұмыс
  • “Өзен шаянының сыртқы құрылысын зерттеу”
  • Құрал-жабдықтар: өзен шаянының ылғалды препараты, ұлғайтқыш әйнек, қысқыш, препараттық ине.
  • Өзен шаянының баскөкірегін және құрсағын табыңдар. Бұл бөліктердің қалай жалғасқанына назар аударыңдар.
  • Өзен шаянының жабынын зерттеңдер. Ол қатты ма, жұмсақ па, бұжырлы әлде тегіс пе, саусақпен сипап көріңдер.
  • Көздерінің қалай орналасқанына зер салыңдар. Ұзын және қысқа мұртшаларын табыңдар. Олар нешеуден екен?
  • Баскөкірегінде қанша жүретін аяқтар бар екен? Қай жұбында қысқыш бар? Анықтаңдар?
  • Құрсақта неше бунақ бар? Құрсақ бунақтарында қандай және қанша аяқ бар?
  • Өзен шаянының сызба суретін дәптерлеріңе салып, тұсына атауларын жазыңдар. Оқулықтың суретімен салыстырыңдар.
  • VІ. Бағалау
  • VІІ. Үйге тапсырма - § 46
  • Ой қорыту
  • Балалар, бүгінгі сабақты меңгеруде қандай қиындықтар туындады?
  • Туындаған қиыншылықтарды жеңуде атқарған іс-әрекетіңіз?
  • Сабақ барысында нені меңгердіңіз?
  • Алдағы уақытта нені үйренгіңіз келеді?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет