Пән биология



Дата23.08.2017
өлшемі110,56 Kb.
#25268
түріСабақ
САБАҚ ЖОСПАРЫ


Пән

биология


Сынып



Уақыты

11.09.2013 ж.

Тақырыбы

Жасуша мен оның органоидтерінің құрылысы.


Мақсаты


.Жасушаның органоидтерінің құрылысы және қызметі туралы білімін кеңейту.Микроскоп арқылы жасуша құрылысын қарап,оларды ажырата білу.

Міндеттері

  • Адам денесінің жасуша құрылысымен танысу:ядро,эндоплазмалық тор,лизосома,гольджи жиынтығы,митохондрия,жасуша мембранасы.

  • Микрпрепараттардан жасуша органидтерін айыра білу біліктілігін қалыптастыру.

  • Сыни ойлауға және қарым қатынасқа баулу.

Күтілетін нәтиже

  • Жасуша органоидтерінің құрылысының ерекшеліктерін біледі.

  • Жасуша органоидерінің атқаратын қызметі туралы білім дағдысы артты.

  • Топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағытталады,шығармашылықпен жұмыс істеу қабілеті артады.Өзіндік ой қорытуға,тұжырым жасауға дағдыланады.

Түйінді түсініктер


  • .Гиалоплазма,эндоплазмалық тор,митохондрия,лизосома,хромосома,гольджи жиынтығы,рибосомалар,жасуша мембранасы.





Сабақтың өту барысы



Сабақ кезеңдері, модуль

Мұғалімнің әрекеті


Тапсырма мазмұны

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

І Кіріспе

(оқу бағдарламасын анықтау: балалар нені оқып-үйренеді және сабақта жоспарланған жұмыс формаларының нәтижесінде қандай әрекеттерді игереді)


Модуль: жаңа әдіс-тәсілдер

Әдісі: топқа бөлу тренингі

Уақыты 3мин

ІІ Негізгі бөлім

(сабақ басталмас бұрын оқушылар нені білетіндіктерін анықтау дебат сабағы арқылы)



Модуль: Сыни тұрғыдан ойлау, диалогтық, блум өлшемдері

Әдісі: жұпта сұхбаттасу,

«Оқытудағы «серіктестермен әңгімелесу» тәсілі»,

зерттеушілік әңгіме.
Модуль: АКТ: интербелсенді тақта.


Оқушылармен амандасу,түгелдеу,сабаққа даярлығын қадағалау.Үй тапсырмасын дебат сабақ арқылы тексеру.Бүгінгі сабақтың мақсат,міндеттерін қою.Оқушыларды топқа бөлу.

Жұпқа, топқа бөлу арқылы оқушыларға тапсырмалар беру, талдау, жинақтау.



Оқушылар дебат сабағы арқылы адамның шығу тегі туралы өз ойларын айтуға жағдай туғызу.



«Мен сенің бойыңнан мына қасиеттерді көргім келеді...» (тапқырлық, білімділілер, алғырлар,белсенділер) тренингі арқылы топқа бөлемін.

(оқушылар мұғалімнің қолындағы адамның әр түрлі қасиеттері жазылған парақшаларды суыру арқылы топқа бөлінеді, қасиеттері бірдей оқушылар бір топқа жайғасады)

Жұптық, топтық жұмыс

І топ:

1.тапсырма:

1.микроскоппен жұмыс(зерттеу)

2. ядро,ядрошық, құрылысы мен атқаратын қызметі.(талдау)



ІІтоп:

3. микроскоппен жұмыс /қолдану/

4. Гиалоплазма,эндоплазмалық тор /талдау/

ІІІ топ:

5. Микроскоппен жұмыс

6.Лизосомалар,Гольджии жиынтығы
ІVтоп

7.Микроскоппен жұмыс

8.Митохондриялар,жасуша мембранасы.


Сабаққа даярланады, жинақталады, жаңа сабаққа ден қояды.

Топқа бөлінеді, топ ережелерін бекітеді.

.

Жұптасып, топтасып жұмыс істейді, әр оқушы өз ойларын қосады, бірігіп атқарған жұмыс нәтижесін бір оқушы көрсетеді



.


Смаиликтер арқылы бағалау


Оқу құралдары
Микроскоп

Дайын микропрепарат.


Электрондық

Оқлық

Қағаздар


Желім

Флипчарт


Түрлі түсті

қағаздар


Бағалау парағы

Интербелсенді тақта, тақырыпқа сай слайд материалдары

Флипчарттар, маркерлер,

түрлі-түсті қағаздар, желім, т.б.






Модуль: Сыни тұрғыдан ойлау, диалогтық

Әдісі: зерттеушілік әңгіме, «Оқытудағы «серіктестермен әңгімелесу» тәсілі»

Модуль: «Дарынды балалармен жұмыс»


Дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазғызу, тақырып туралы қысқаша мәлімет беру, назарларын кітапқа, тақырыпқа аудару,

Жаңа тақырып бойыша пысықтау сұрақтары


Оқушылардың жұмыстарын қадағалау, жетекшілік жасау.



2-тапсырма

Кестені толтыр:

Жасуша органоидтары

Құрылысынң ерекшеліктері

Атқаратын қызметтері











3-тапсырмаТүйінді сөздермен жұмыс

ДНК

Гиалоплазма

Хромосома

АТФ

Дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазады.

Тапсырма бойынша жұмыстанады.

Топтық жұмысқа даярланады.

Әр топ өздеріне берілген тапсырмалармен жұмыстанады, флипчарттарды толтырады, ой-пікірлерін бір арнағатоғыстыра-ды,бірігіпатқарған жұмыс нәтижесін бір оқушы көрсетеді.




Әр топ оқушылары өзара бағалап отырады.


Интербелсенді тақта, тақырыпқа сай слайд материалдары

Флипчарттар, маркерлер,

түрлі-түсті қағаздар, желім, т.б.


ІҮ Сабақты қорытындылау

(оқушылардың оқып-үйренгендерінің нәтиже-сін бағалау)



Бүгінгі сабақты қорытындылау, оқушыларды бағалау, үйге тапсырма беріледі.

Уақыты: 5 минут

Әр топ оқушыларын өзара бағалау парағы арқылы бағалайды.

«Бүгінгі сабақтан алған әсерім...» рефлексия жазу

Үйге тапсырма

беру


Оқу құралдары

Кері байланыс

(оқушылар рефлексиясы)



Бүгін мен не үйрендім?

Маған не ұнады/ұнамады?



Жаңа сабақ бойынша сұрақ немесе пікірің...


Қосымша

Бағалау парағы

Сабақ кезеңдері

Дискриптор




Жетістік тердің

ең жоғарғы деңгейі

А

Білім мен түсіну

  • Қосымша ізденген, тақырыпты біледі, бірақ ойын жүйелеп жеткізе алмады.

  • Қосымша ізденген, тақырыпты біледі, түсінген, ойын жүйелі жеткізді, бірақ қажетті қорытындылар жасай алмады

  • Қосымша ізденген, тақырыпты біледі, түсінігі жақсы, ойын жүйелі жеткізді, өзіндік ой- пікірін орынды қолданды.

1

2

3



3

В

Қолдану мен

талдау

  • Тақырыпта көтерілген мәселелерге байланысты ақпаратты күнделікті өмірде қолдана алмайды;

  • Тақырыпта көтерілген мәселелерге байланысты ақпаратты өз дәрежесінде, талдаған, бірақ күнделікті өмірде үнемі қолдана бермейді;

  • Тақырыпта көтерілген мәселелерге байланысты ақпаратты өте жақсы түсінген, талдаған, күнделікті өмірде алған ақпаратты үнемі қолдануға тырысады.

1

2

3



3

С

Жинақтау және бағалау

(мәтінмен жұмыс)

  • Мәтінмен таныс, бірақ өз ойын жинақтамаған, тұжырымы аз;

  • Мәтінмен таныс, тақырыпты талдаған, өз бағасын берген, бірақ қажетті қорытынды жасай алмады;

  • Мәтінмен жақсы таныс, тақырыптың өзектілігіне баға берген, өзіндік тұжырымы бар, ойын жүйелі жеткізді.

1

2

3



3













Жалпы ұпай саны-9



р/с

Аты-жөні

А

В

С




Бағасы

1



















2



















3



















4



















5



















6



















7



















8



















9



















10




















Бағалау өлшемдері:

7-9 – «5»

5-8– «4»

1 – 4 «3»




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет