Пәні: қазақ тілі
Кабинеті: қазақ тілі кабинеті
Сыныбы: 6
Тақырыбы: Етістіктен өткенді қайталау
Мақсаты: Оқушылардың етістіктен алған білімдерін тиянақтау, практикамен ұштастыру, нақтылау;
Міндеттері:
- оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді пайдалана отырып етістік түрлеріне тоқталу;
- етістіктерді бір-бірінен ажырата білу;
- топта жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру.
Қолданылған модульдері: оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сын тұрғысынан оқыту, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, АКТ-ны қолдану, талантты және дарынды оқушыларды оқыту, жас ерекшеліктеріне қарай оқыту және оқу, оқытудағы көшбасшылық және басқару.
Стратегиялар: Шаттық шеңбер «Досымның есімі», топқа бөлу «Етістік жұрнақтары », «Өрмекші торы», «INSERT» әдісі, «Бір айналым сөйлесу», «Семантикалық карта», Сергіту сәті. «Қызыл өрік», «Кім көп біледі?»,
рефлексия «1сурет, 3 сөз»;
Сабақ кезеңдері
Уақыты
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?
|
Кіріспе: 8мин
|
Тұлғааралық байланысты орнату.
«Досымның есімі»
Мақсаты: ынтымақтас-
тық ахуал тудыру.
|
«Ынтымақтастық атмосферасын орнату.
«Досымның есімі»
Амандасу. Шеңбер құрып, қасындағы досын есімі басталатын әріпті қолдана отырып сын есімдер айту арқылы шаттық шеңбер жасау. Оқушылардың құрал-жабдықтарын тексеру.
Етістіктің түрлері арқылы оқушыларды топқа бөлу. Түрлі-түсті қағаздарға етістіктің жұрнақтарын жазып, сол арқылы бөліну.
1-топ : -а,-е,-й,-ып,-ғалы;
2-топ: -ғыз,-кіз,-дыр,-дір,-тір;
3-топ: -ған,-ген,-атын,-етін,-с;
|
Мұғаліммен амандасады.
Сыныптастарын сын есімдерді қолдану арқылы таныстырады.
Мысалы: Аяжан - ақылды, Аяулым-ақкөңіл оқушы.
Сынып оқушылары 4 -5адамнан 3 топқа бөлінеді.
Топқа етістіктің жұрнақтары арқылы бөлінеді.
|
Белсенділік танытқан оқушыларды мадақтап отырамын.
|
«Ынтымақтастық оқу» ресурсы
Түрлі-түсті қағаз
|
Тұсауке
сер:
7мин
|
Қызығушы
лықты ояту сатысы
«Өрмекші торы»
Мақсаты: оқушылардың ойын жинақтауға бағыттау, өткен тақырыптарды еске түсіру;
|
«Өрмекші торы» арқылы оқушылар бірі-біріне өткен тақырыптар бойынша сұрақ қояды.
Мысалы:
Етістік дегеніміз не?
Құрамына қарай қалай бөлінеді?
Етістік түрлерін ата
Болымсыз етістік қандай жұрнақтар арқылы жасалады?
–у жұрнақ қай етістіктің жұрнағы
|
Әр оқушы жіпті алып сұраққа жауап беріп, келесі оқушыға сұрақ қоюын жалғастырады .
Кезек-кезек берілген сұрақтарға жауап береді.
Үй тапсырмасы бойынша барлық оқушылар қамтылады.
|
Формативті бағалау
Өте жақсы!
|
Жіп
|
Негізгі бөлім:
25мин
|
Мағынаны ажырату сатысы
«INSERT» әдісі
Мақсаты:
сабаққа мақсат құруға тарту.
«Бір айналым сөйлесу» стратегиясы:
Мақсаты:
Сөйлеу тілдері мен танымдық және логикалық ойлау қабілеттерін дамыту;
«Семантикалық карта»
Мақсаты:
Оқушыларды шапшаңдыққа үйрету;
Сергіту сәті. «Қаңқалар биі» Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген қызығушылықта-
рын арттыру.
Кім көп біледі?
«Деңгейлік тапсырма»
Мақсаты:
тапсырма беру арқылы деңгейін анықтау.
|
«INSERT» әдісі арқылы балаларды сабақ мақсатын құруға тарту.
Етістіктердің түрлерін қолдана отырып, «Бір айналым сөйлесу» стратегиясы бойынша мәтін құрастыру.
«Қысқы олимпиада ойындары» тақырыбы бойынша.
Семантикалық картамен жұмыс жасату
Сергіту сәті. «Қызыл өрік» биін билету.
Болымды,болымсыз етістіктер бойынша тапсырма.
Үш топ белгіленген уақытта қанша тыйым сөз айтады?
Оқушының деңгейіне байланысты сурет қиындыларын жинаттыру.
Қиындылардан іс-қимылдарды жазу.
|
Интерактивті тақтаға назар аударады.
Білдім
|
Білемін
|
Білгім келеді?
|
|
|
|
Осы арқылы сабаққа мақсат қояды. Олардың мақсаттары толық тыңдалып, ескеріледі.
Етістіктердің түрлерін қолдана отырып, топтағы әр оқушы тақырыпқа байланысты бір сөйлемнен жалғастырып, «Қысқы олимпиада ойындары» тақырыбы бойынша
логикалық байланысқан мәтін құрастырады.
(Топ дайындығын қолдарын 2 рет соғу арқылы білдіру)
Оқушылар интерактивті тақтадан семантикалық картаны толтырады
«Қызыл өрік» биін билейді.
Мысалы: Үлкендердің жолын кеспе, сөзін бөлме.
Деңгейіне байланысты берілген тапсырмалар.
Сурет қиындыларын жинайды.
Етістіктерді жазады.
|
Бағалау парағы
Тамаша!
Ойы ұшқыр оқушыларды формативті бағалау.
Жапондық бағалау
Жақсы биледіңдер
Жапондық бағалау
Өте жақсы, тамаша!
Өте жақсы!
|
Интерактивті тақта
Интерактивті тақтадағы Power Point таныстырылымы
Бағалау парағы
«Қызыл өрік» биінің клипі
Интерактивті тақта
Оқулық
|
Қорытынды:
5мин
|
Ой толғаныс сатысы
Тест
Мақсаты:
Оқушылар алған білімдері арқылы өзін-өзі, өзгені бағалау
|
Оқушылардан 10 сұрақтан тұратын тест алу.
|
Оқушылар тестті орындағаннан кейін өздерін бағалайды.
Интерактивті тақта арқылы тесттің жауабын тақтаға шығару арқылы оқушылар жанындағы оқушыны бағалайды.
|
Бағалау парақшасы
|
Интерактивті тақта
|
|
Бағалау:
Рефлексия
«+, -, қызықты»
Мақсаты: Оқушылардың бір-бірінің жұмыстарын бағалау дағдыларын қалыптастыру.
|
Бағалау парақшалары арқылы оқушылар топта бағалайды сосын мұғалімнің бағасымен қоса ортақ баға қойылады.
Оқушыларға жасалған жұмыстар бойынша «+, -, қызықты» рефлексиясы арқылы бір-бірінің жұмысын бағалау жасату.
|
«Блоб ағашы» арқылы өздерін бағалайды.
Оқушылар «+, -, қызықты» рефлексиясы арқылы әр топ бір-біріне бағалау жасайды
|
Стикерге жазу арқылы бағалау
Өте жақсы!
|
Критерийлер жазылған парақшалар
«Блоб ағашы»
стикер
|
|
Үйге тапсырма беру.
|
Етістіктерді қатыстырып, өзің туралы жаз.
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |