Пәні:Әдебиеттік оқу
Тақырыбы:
Мұзафар Әлімбай. Кемпірқосақ.
|
Мектеп: №11 М.Байзақов атындағы ЖОМ
|
Күні: 13.04.18
|
Мұғалімнің есімі: Мусалина Ақерке
|
СЫНЫП: 2 «Ә»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
2.2.7.1 - мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табу
2.2.1.1 - мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқу, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу;
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Өлеңнің мазмұны мен негізгі идеясын түсінеді;
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Тақырыпқа байланысты өз беттерінше сурет салады және сипаттайды.
|
Кейбір оқушылар:
|
Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қосады
|
Бағалау критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
|
Құндылықтар
ды дарыту
|
Оқушы бойында саналы тәрбие мен байыпты мінез қалыптастыру, рухани дүниесі бай интеллекті тұлға тәрбиелеу
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар сөздерді дұрыс қайталап, өз ойларын толық жеткізе алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Кемпірқосақ, жеті түрлі түс
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Кемпірқосақ қай уақытта пайда болады?
Қандай жеті түрлі түстен тұрады?
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
|
Пәнаралық байланыс
|
Музыка, қазақ тілі,дүниетану.
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде
жоспарланған жаттығулармен қатар,
ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық ахуал қалыптастыру: 2 мин
Жақсы сөз жанымызды жылытады дегендей, бір-бірімізге жан жылуымызды берейік.
Досым, қане, қолыңды бер
Тұрмайықшы біз қарап
Күлімдеген терезеден,
Күн де бізге тұр қарап.
Сондай жақсы көңіл күймен,
Басталады бұл сабақ.
Өткенге шолу. «Банка» әдісі. 3 мин
Кім жомарт? Не жомарт өлеңінің авторы?
Мұзафар Әлімбаев кім?
Мұзафар Әлімбаев қай жылы туылды?
Мұзафар Әлімбаев қай жерже туылды?
Мұзафар Әлімбаевтың қандай өлеңі бар?
Жыл мезгілдерін ата?
Бір жылда неше ай бар?
Көктемде неше ай бар?
Ғабит Мүсірепов кім?
Бердібек Соқпақбаев қай жерде дүниеге келген?
«Менің атым Қожа» кітабының авторы кім?
Алмабектің айыбы неде?
Жаңа сабақты ашу. 3 мин
Оқушыларға кемпірқосақ туралы бейнеролик көрсету.
1.Балалар біздің бейнеролигіміз не туралы екен?
2.Кемпірқосақ қай уақытта пайда болады?
3.Неше түсі бар?
4.Кім атап бере алады?
Демек, біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Кемпірқосақ» деп аталады.
|
«Банка» әдісі Қима қағаздар
АКТ
|
Сабақтың ортасы
|
Жалпыға арналған тапсырма: 12 мин
Өлеңді оқулық бойынша мәнерлеп оқу.
Авторды естерине түсіру.
Мұзафар Әлімбаев 1923 жылы 29 қазанда Павлодар облысы Шарбақты ауданындағы Маралды ауылында дүниеге келген. Ол халық жазушысы. 94 жасында Алматыда дүниеден озды.
Сұрақтарға жауап беру.
- Ал енді балалар «Кемпірқосақ» туралы ертегіні тамашалайық.
Топтық жұмыс. 8 мин.
Осы ертегіге байланысты:
1 топ: мозаика әдісі. М.Әлімбаев туралы сурет, мағлұмат құрастыру.
2 топ: жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді жазып, сипаттау.
3 топ: сурет салу.
Бағалау критерилері:
1.М.Әлімбаев туралы мағлұмат құрастыру.
2. Жағымды, жағымсыз кейіпкерлерді сипаттау.
3.Сурет салу.
Дескриптор:
1. М.Әлімбаев туралы мағлұмат құрастырады.
2. Жағымды және жағымсыз киіпкерлерді сипаттайды.
3.Сурет салады.
Дәптермен жұмыс. 3 мин
Мәтіннен суретке қатысты сөздерді тап және байланыстырып дауыстап айт.
Жаңбыр жауып басылды
Мың құбылып жайнады
Жеті түрлі бояулы
|
|
Сергіту сәті
2 минут
|
Таң атты. Аспанды бұлт басты.Жаңбыр жайлап жауды. Жаңбыр қатты жауды. Күн ашылып, енді жел тұрды, кемпірқосақ шықты.
|
Қимылмен көрсету.
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты қорытындылау.
Жұптық жұмыс.
«Орнын тап» ойыны 5 мин
Мақсаты: Балаларды тақтада, қағаз бетінде бағытты таба білуге үйрету. Оқушылар жұп болып үстелдің үстіндегі қағазға орындайды.
Оң жақтағы жоғары үйшікке А. Құнанбаевты орналастыр.
Сол жақтағы төменгі үйшікке М.Әлімбаевты орналастыр.
Төменгі сол жақтағы үйшікке Фариза Оңғарсынованы орналастыр.
Жоғарғы сол жақтығы үйшікке Бердібек Соқпақбаевты орналастыр.
Ортасына Ғабит Мүсіреповты орналастыр.
Әр жұп бір – бірінің жұмысын бағалайды.
Оқушылардың жұмыстарын бағдаршам түстері арқылы бағалау.
Рефлексия жүргізу. 2 мин.
Сабақ барысында оқушылар ақын, жазушыларды есіне түсірді.
Кемпірқосақ туралы көлемді мағлұмат алды.
Оқушылардың сабақтан алған әсерін, көңіл-күйлерін білу арқылы жүргізу.
|
Оқушылар кестемен жұмыс жасайды
|
Үйге тапсырма: оқу, дәптермен жұмыс.
|
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|