Рысов Залой Абілқасұлы №19 жоббм-нің тарих пәні мұғалімі Сабақтың өту барысы
Пән
|
Қазақстан тарихы
|
Сынып
|
11 А
|
Уақыты
|
22 қазан
|
Тақырыбы
|
1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыстың барысы
|
Мақсаты
|
Оқушыларға ұлт-азаттық қозғалыстың барысымен таныстыра отырып кейіпкерлер бейнесін ашқызу, зобалаң соғыс жылдарының елге әкелген қасіретін ұғындыру, шығарманың тәрбиелік мәнін ашу.
|
Міндеттері
|
Әнгіменің негізгі идеясын анықтау, оқиғаларды ғылыми түрде талдай білуге үйрету;
Оқушыларды сөйлеу мәдениетін арттыру, ой қорыту, пікір айту дағдыларды жетілдіру;
Шығарма тағылымын таныту арқылы туған жерге, туған елге деген сүйіспеншіліктерін арттыру;
|
Күтілетін нәтиже
|
Топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағытталады, шығармашылықпен жұмыс істеу дағдылары артады.
Шығарманы талдау арқылы еркін ойлау, өз көзқарасын жеткізе дәлелдей білу, өзгені тыңдай, тұжырым жасай білу қабілеттері жетіледі;
Әр оқушы кейіпкерлерге өз бағасын береді, өзіндік пайымын жасайды, тәрбиелік, тағылымдық мәнін ұғынады.
|
Түйінді түсініктер
|
Ата-анаға деген перзенттік парыз.
Туған ел өскен жер, Отанға деген махаббат
Оқиғаларды толеранттық, интернационалдық түсінікпен қарауға, ұлтжандылықты қалыптастыру.
|
Сабақ кезеңдері, модуль
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Тапсырма мазмұны
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
I Кіріспе
(Оқу бағдарламасын анықтау:балалар нені оқып-үйренеді және сабақта жоспарланған жұмыс формаларының нәтижесінде қандай әрекеттерді игереді).
Модуль: жаңа әдіс-тәсілдер
Әдісі: топқа бөду тренингі
Уақыты: 3 мин
Модуль: Бағалау
Әдісі: өзара бағалау
II Тұсаукесер
( сабақ басталмас бұрын оқушылар нені білетіндіктерін анықтау )
Модуль: Сыни тұрғыдан ойлау, диалогтық, блум өлшемдері
Әдісі:жұпта сұхбаттасу, «Оқытудағы серіктестермен»
|
Оқушылармен амандасу, түгелдеу сабаққа қатысын қадағалау.Бүгінгі сабақтың мақсат, міндеттерін қою.
Уақыты: 2 минут.
Оқушыларды топқа бөлу.
4-ші топқа бағалау парағын тарату.
Әр топқа Блум өлшемдерінің әр деңгейіне сай келетін сұрақтар дайындап келемін.
Жұпқа, топқа бөлу арқылы оқушыларға тапсырмалар беру, талдау, жинақтау.
|
Смайликтер арқылы топқа бөлу
4 топқа бөлінеді
Алдын-алу бағалау парақтары ұсынылады. Оқушылар өзара бағалау әдісімен жұмыстанады.
Жұптық, топтық жұмыс
I топ:
Қозғалыстың Жетісудағы орталығы.
Оқушылар топ болып жұмыс жасайды.
II топ: Торғайдағы шаруалар көтерілісі / оқулықты қолдану / Көтеріліс барысын талдау
III топ:
3. Қозғалыстың қорытындылары, жеңілу себептері және тарихи маңыхын айқындау. Талдау / жинақтау.
|
Сабаққа даярланады, жинақталады, жаңа сабаққа ден қояды.
Топқа бөлінеді, топ ережелерін бекітеді.
Жұптасып, топтасып жұмыс істейді,әр оқушы өз ойларын қосады, бірігіп атқарған жұмыс нәтижесін бір оқушы көрсетеді.
|
Бағалау
Сабақта бағалау критерийлері дайындалады.
Төртінші топ критериалды бағалайды.
|
Оқу құралдары.
«1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс» атты таблица.
Қазақстанның саяси картасы.
Қазақстанның саяси картасы
Бағалау парағы
|
III Негізгі сабақ
(оқушылардың жаңа
Тақырыпты оқып-үйренуіне көмек көрсету)
Модуль:Сыни тұрғыдан ойлау,
Диалогтық
Әдісі:зерттеушілік әңгіме.”Оқытудағы серіктестермен әңгімелесу”тәсілі
Модуль:”Дарынды балалармен жұмыс”
|
Дәптерлеріне жаңа
тақырыпты
жазғызу,тақырып
туралы қысқаша мәлімет беру,назарларын кітапқа,тақырыпқа аудару.
Оқушыларды
шығармашылықпен
жұмыс істеуге
баулу.
оқушылардың
жұмыстарын
қадағалау,
жетекшілік жасау
|
|
Дәптелеріне
жаңа тақырыпты жазады.
тапсырма бойынша
жұмыстанады.
топтық жұмысқа
даярланады.
Әр топ өздеріне
берілген тапсырмалармен
жұмыстанады,
флипчарттарды
толтырады,ой-пікірлерін бір
арнаға
тоғыстырады,
бірігіп атқарған
жұмыс нәтижесін
бір оқушы көрсетеді.
|
Әр топ оқушылары
өзара бағалап отырады.
|
Интербелсенді
Тақта.
Тақырыпқа сай слайд материалдары
Флипчарттар,маркерлер,түрлі-түсті
Қағаздар,желім,т.б.
Оқу құралдары:9,11 сыныптың
Қазақстан тарихы
|
|
|
|
|
|
|
IV.Сабақты қорытындылау
(оқушылардың оқып – үйренгендерінің нәтижесін бағалау
|
Бүгінгі сабақты қорытындылау,оқушыларды бағалау,үйге тапсырма беру
|
Әр топ оқушыларын өз ара бағалау парағы арқылы бағалату
(қалыптастырушы баға)
|
«Бүгінгі сабақтан алған әсерім...»
Рефлексия жасау
|
Үйге тапсырма:
1916 жылғы
Ұлт-азаттық қозғалыс туралы реферат,эссе әзірлеп келу
|
Оқу құралдары
|
Кері байланыс
(оқушылар рефлекциясы)
|
Бүгін мен не үйрендім?
Маған не ұнады,не ұнамады?
Жаңа сабақ бойынша сұрақ не пікірің қандай?
|
Достарыңызбен бөлісу: |