8 сынып
|
Күні 20.01.2016ж.
|
Пән мұғалімі: Ешмгалиев С.К.
|
Сабақтың тақырыбы
|
Жүректің құрылысы. Жүрекшелер мен қарыншалардың рөлі. Жүрек қақпақшалары. Жүрек жұмысының кезеңдері. Қан тамырлары: артериялар, капиллярлар, веналар. Веналық қақпақшалар.
|
Мақсаты
|
Жүректің құрылысы мен оның жұмыс кезеңдері туралы мағлұмат бере отырып оқушылардың өзіндік ойларын толықтыру. Жүрекшелер мен қарыншалардың оның қақпақшаларының қызыметін және қан тамырларының жұмысының маңызын білу.
|
Жұмыс нәтижесі
|
Жүректің құрылысы мен жұмысы туралы біліп өзіндік ойларын еркін айтады. Жүрекшелер мен қарыншалар оның қақпақшалары және қан тамырлары жұмысының маңызын біледі.
|
Сілтеме
|
Оқулық: биология, 8-сынып.
Е.Очкур, Л.Аманжолова, Р.Жұмабаева
Алматы «Мектеп -2012»116-121 бет.
|
Негізгі идея
|
Осы тақырып арқылы өзіндік ойлау, сөйлеу қабілеттері қалыптасады.
|
Қолданылған әдістері мен тәсілдері
|
АКТ-ны қолдану; таныстырылым жасау.
Диалогты оқыту: сұрақ қою, әңгімелесу;
Оқуды және оқыту үшін бағалау: екі жұлдыз, бір тілек;
|
Ресурстар
|
Постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, компьютер, проектор.
|
Сабақтың өтілетін уақыты
|
45 минут
|
Сабақ барысы
|
Ұйымдастыру: топқа бөл, көшбасшы сайлап алу. «Алтын ереже»
Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша
Оқулықпен жұмыс
Рефлексия
Үйге тапсырма
Бағалау
|
Үйге тапсырма
|
ЖК § 34 Қанайналым мүшелері. Жүректің құрылысы. Жүрекшелер мен қарыншалардың рөлі. Жүрек қақпақшалары. Жүрек жұмысының кезеңдері. Қан тамырлары: артериялар, капиллярлар, веналар. Веналық қақпақшалар.
|
Ойлауды Блум
бойынша жіктеу
|
Мақсат
|
Тапсырма түрі.
Түрткілер.
|
Нәтиже
|
Бағалау
|
критерийлер
|
дескриптор
|
Ұпай
|
Жиынтық баға
|
Білу
|
Қанайналым мүшелерін танып білуі
|
Өткен тақырып бойынша білімдерін тексеру. Сұрақ-жауап : Қан тобы. Донор. Реципиент. Агглютинация. Резус-фактор.
Көрсетілім: Жүректің құрылысы және жұмысы туралы не білеміз?
Осы видео-көрсетілім туралы өз ойларыңыз.
|
Қанның құрамын, қан топтары туралы ойларын түйіндейді, еске түсіреді
|
Қан топтарын, қан құюдың маңызын танып біледі.
|
Толық ашып айтты
|
3
|
8мин.
|
Орташа айтты
|
2
|
Ашып айтпады
|
1
|
Түсіну
|
Жүректің құрылысы және қан тамырлары оның ерекшелігін түсіну.
|
Оқулық бойынша топтық жұмыс.
Мәтінді 4 топқа тақырыпшаларға бөліп беру.
Жүрек құрылысы ерекшелігі неде?
Жүрек қақпақшаларының рөлін ашып айтындар?
Қан тамырлары артерия, вена, капиллярлар құрылысы мен қызметі?
Жүректің жүйелік реттелуі мен гуморальдық реттелу қалай жүреді?
|
Жүректің ішкі, сыртқы құрылысының ерекшелігінің маңызын білді. Қан тамырларының негізгі қызметін анықтады.
|
Ерекшелігін анықтап, сипаттай білді.
|
анықтады, сипаттама берді.
|
3
|
7мин.
|
анықтады, сипаттама орташа берді.
|
2
|
Анықтады, сипаттама бере алмады.
|
1
|
Қолдану
|
Іс-тәжірибе жасау арқылы ой пікірлерін айтып қолдана біледі
|
Ойланып, жауап беріңдер:
1. Неліктен жүрек қуыстарында миокардтың қалындығы әртүрлі? Жүректің қызметі оның құрылысындағы осындай ерекшеліктеріне байланысты ма? Қалай ойлайсыздар?
2. Жүректің құрылысы бойынша сандық көрсеткіштерге жауап беріңдер.
|
Алған білімін тәжірибеде қолдана
алады.
|
Өз беттерінше іс-тәжірибе жасайды
|
Қалыптасқан
|
3
|
15мин.
|
Толық емес
|
2
|
Қиын
|
1
|
Талдау
|
Өз ойын еркін айтуға, себептерін жақсы дәлелдей білуге.
|
1-жұмыс
Биологиялық диктант
2-жұмыс
Сәйкестендіру тест
|
Өзіндік ойын шешімді еркін айтады
|
Өз ойын еркін жеткізеді
|
Өз ойын толық жақсы жеткізді.
|
3
|
3мин
|
Өз ойын жеткізді
|
2
|
Ойын жеткізе алмады.
|
1
|
Жинақтау
|
Жүректің маңызы туралы ойларын еркін толықтыра жазуға үйрету.
|
Көрсетілім: Жүректің жақсы қалыпты жұмыс істеуіне қандай кедергілер бар?
Әр топқа карточка беріледі.
|
Жүректің маңызын біледі, кедергіден қалай шығу жолын үйренеді.
|
Жағдаяттан шыға білу құзыреті
|
Толық жазды
|
3
|
5мин.
|
Жазды
|
2
|
Толық жазбады
|
1
|
Бағалау
|
Ойын жинақтауға дағдыландыруДүниетанымын кеңейту.
|
БББ кесте толтыру
|
Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді.
|
Логикалық ойы
|
Креативті
|
3
|
5мин.
|
Ойы жүйелі, тың ойы емес
|
2
|
Жалпыға ортақ ой
|
1
|