Сабақ: №1
|
Мектеп: № 97 орта мектеп
|
Күні: 09.10.2015ж
|
Мұғалімнің есімі: Әжібай Гүлжанат Жаңалыққызы
|
Сынып: 6
|
Қатысқандар саны: 9
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қазақстан территориясы – жаңа тас дәуірінде.
|
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Мәтінді оқу талдау арқылы жаңа тас ғасыры, оның ерекшеліктерін, айырмашылықтарын түсінеді, салыстырады.
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар:
|
|
Оқушылардың басым бөлігі:
Қазақстан жеріндегі жаңа тас дәуірінің ерекшеліктерін қоса меңгереді.
|
|
Кейбір оқушылар: Басқа да зерттеулерді біліп, оларды кез келген сәтте қолдана алатын болады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: Қазақстан территориясы – жаңа тас дәуірінде (неолит) тақырыбын оқып, түсінігін айтады.
|
|
Пәнге бағытталған лексика және терминдер:
Неолит, неолит төңкерісі, өндіргіш шаруашылық, көзе, балта, дән үккіш, қыш құмыралар заманы, қоғамдық еңбек бөлінісі сөздерін ұғынып қолдана алады.
|
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
-Жаңа тас ғасыры қалай аталады? Оның хронологиялық шеңбері.
-Неолит төңкерісі дегеніміз не?
-Өндіруші шаруашылық қай дәуірде пайда болды?
-Неолит дәуірінде қандай құралдарды пайдаланды?
|
Жетістік критерийі
|
1.Тақырып мазмұнын меңгерді.
2.Жаңа термин сөздердің мағынасын түсінді, салыстырды.
|
Алдыңғы оқу
|
Тас дәуірінің кезеңдерін қайталау.
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері
|
Сабақта орындалуы тиіс іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
Басталуы-
3-мин
3-мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
1.Сәлемдесу
2. “Ыстық картоп” әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. 19-32 бет
1. Адамзат тарихы дамуының ең алғашқы кезеңі.
2. Тас дәуірі(палеолит) неше кезеңге бөлінеді?
3. Орта тас ғасыры қалай аталдаы?
4. Егіншілік қашан пайда болды?
5. Мұздың еруі қай дәуірге сәйкес келеді?
Топтастыру.
“Сиқырлы құмыра” арқылы топтастыру әрі түрткі болу.
1. (чоппер, кескіш, бифас, шоқпар, үшкіртас)
2. (садақ, микролит, бумеранг, жебе)
Миға шабуыл (Түрткі сұрақтар)
1. Қазақстанда тас дәуірі неше кезеңге бөлінеді?
2.Осы кезге дейін біз қандай кезеңдерімен таныстық?
3.Ал енді қандай кезеңімен танысамыз деп ойлайсыңдар?
|
“Ежелгі Қазақстан тарихы” 6-сынып “Атамұра”, 2015
Қазақстан тарихы, «Шың кітап», Алматы, 2010
|
Ортасы-
20-мин
3-мин
1-мин
1-мин
4-мин
5-мин
|
Негізгі бөлім
“Жигсо-1” әдісі арқылы топтық талдау.
Әр топқа тақырыпты бөліп беру.
Оқығандарын тұжырымдамалық картаға түсіру.
Тұжырымдамалық карта қорғау.
Екі жұлдыз, бір ұсыныс айту
Үш қадамдық сұхбат. А-сұрақ беруші, В-сұраққа жауап беруші, С-репортер.
Бағалау «Қол соғу».
Сергіту. Басының үстіне қағаз қойып сурет салу.
Кеңейтілген тапсырма.
1. Сызбаны толтыр.
Жаңа тас ғасыры
Жұптық бағалау
..............................аралығы
Сәйкестендіру тесті
|
Дәуірлер
|
|
Ерекшеліктер
|
А
|
Палеолит
|
|
1.Жебе мен садақтың жасалуы.
2.Рулық қауымның шығуы.
3.б.з.б 2,5 млн – 12 мың жыл.
4. Өндіргіш шаруашылықтың пайда
болуы.
5. «Қыш құмыралар заманы»
6. б.з.б 12 – 5 мың жыл.
|
Ә
|
Мезолит
|
Б
|
Неолит
|
Жұптық бағалау.
Кестені толтыр
Иемденуші шаруашылық
|
Өндіргіш шаруашылық
|
|
|
Өзін-өзі бағалау
|
Интербелсенді тақта
|
Аяқталуы
3-мин
1-мин
2-мин
2-мин
|
Сабақты бекіту: “Таза тақта” әдісі арқылы сұрақ-жауап.
Үйге тапсырма: Тақырыпты оқып келу.
Жұмыс дәптеріндегі 2-тапсырманы орындау.
Кері байланыс
Табыс индикаторы. «Бағдаршам» әдісі.
Жасыл - түсіндім
Сары - орташа
Қызыл - әлі көп білуім керек
Әр түстің турасына стикерге жазылған өз атын іледі.
Сабақты қорытындылау. Бағалау. «Ашық журнал».
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлай-сыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күр-делендіруді қалай жоспар-лайсыз?
|
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз
|
Қорытынды бағалау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1)
2)
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқуды да, оқытуды да)?
1)
2)
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектесетін білдім?
|