10.1.1.5 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолданады
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: «Аудан», «аудандастыру», қағидалар, кезең, аудандастыру ұғымдарын біледі.
Оқушылардың көпшілігі: Ауданға салыстырмалы талдау жүргізеді, аудандастыру түрлерін анықтайды.
Кейбір оқушылар: Өзінің көзқарасын дәлелдейді.
Т.Бигелдинов атындағы Қарағанды республикалық «Жасұлан» мектебі.Қысқа мерзімді жоспар.
Сабақтың барысы
1.Психологиялық ахуал қалыптастыру үшін мұғалім оқушылармен амандасады, оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалайды.
Амандасады сабаққа қажетті оқу- құралдарын алады.Жаңа білімді қабылдайды,жаңа түсініктер қалыптасады,еске түсіреді.Аудандастыру әдісі туралы алған білімдерін ортаға салады
Жарайсың!!!
Өте жақсы!!!
Жақсы!!!
Карта,кестелер,сызба деректер
Жаңа сабақ
30 минут
Негізгі тірек сөздер тізбегі: Біртекті аудандастыру,тораптық аудандастыру,бір белгілі аудандастыру,көпбелгілі аудандастыру.
Аудандастыру-елді тарихи ,табиғи экономикалық,геоэкологиялық адамдардың өмір сүру жағдайының ерекшеліктеріне байланысты аудандарға бөлу.Аудандастыру география ғылымы үшін маңызды әдіс.
Аудандастыру түрлері:1біртекті,2 тораптық.
1.Аудандастыру түрлерінің салыстырмалы сипаттамасы:Қазақстан Республикасы,Ресей Федерациясы.
2.Тақырыптары оқып шығып, «Географиялық аудандастыру» тақырыбы бойынша глоссарий құрастыру,жаңа ұғымдар мен терминдер тізімінде кем дегенде 8 атауды көрсету керек.
Ұғымның мазмұнын біледі және географиялық аудандастыру әдісін қолданады.
- Географиялық аудандастыру әдісінің қолдану саласын анықтайды.
- Географиялық аудандастыру әдісінің маңыздылығын бағалайды.
.
Сарамандық сабақ
40 минут
1 – тапсырма Қазақстан картасына 9 физикалық –географиялық аймақтарды белгілеу. (шекараларымен)
2– тапсырма Берілген биіктікке сәйкес таулар мен олардың шыңдарын белгілеу 556м 657м 1506м 2992м 3816м 4506м 4622м 6995м
Атлас, оқулық
Қорытынды
8минут
Өзінді тексер сұрақ-жауап.
Үй тапсырмасы,номенклатура
§13-14. Сараланған сұрақтар