Сабақ жоспары
Сабақ: №19
|
Пәні: информатика
|
Мектеп: №7
|
Оқытушының аты-жөні: Исаева А.Ж
|
Күні
|
Сынып
|
Қатысушылар саны
|
Қатыспағандар саны
|
|
8 «А»
|
|
|
|
8 «Ә»
|
|
|
|
8 «Б»
|
|
|
Тақырыбы:
|
Графикалық операторлар мен процедуралар
|
Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары
|
Паскаль тілінің графикалық мүмкіндіктерімен таныстырып, сурет салудың жолдарын үйрету.
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар істей алады: АВС Паскаль программалау тілінде жұмыс жасауды.
Оқушылардың көпшілігі істей алады: х, у координатасымен жұмыс жасайды.
Кейбір оқушылар істей алады: алынған программа бойынша нәтижені бағалауды
|
Терминдер
|
Графика, Line, Circle, SetPenWidth,Rectangle, FloodFill, SetPenColor, Textout(х,у, ‘мәтін’)
|
Алдыңғы бөлім
|
Операторларды қолдану
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған әрекеттер
|
Ресурстар
|
Басы
10 минут
Білу
|
І.Ұйымдастыру.
Сәлемдесу. Журнал толтыру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару
ІІ.Үй жұмысы.
«Сұрақ-жауап» әдісі
1.Әзірше, үшін, қайталау операторының анықтамасы
2.Жазылу түрі.
3.Түйінді сөздері.
|
Тақта, сәйкестендіру карточкасы
|
Ортасы
20 минут
Түсіну және қолдану
|
1.Ой қозғау сұрақтары:
1.Суретті қайда салған оңай: компьютерде ме әлде қағазда ма?
2.Суреттерді салудың, өңдеудің әдістері мен құралдарын қарастыратын информатиканың саласы қалай аталады?
2.Мағынаны тану. «Түртіп алу» әдісі. (Оқушылар анықтамаларды дәптерлеріне графикалық процедураларды жазады)
Оқушыларға графикалық операторлар мен процедуралардың түрлеріне түсінік беріледі: анықтамасы, оқылуы, аударылуы, жазылу түрі, программада орындалуы.
Uses-арнайы графиктік оператор;
Graph- Паскальда графикалық бейнелерді салуға арналған стандартты кітапханалық модуль. Ол әр түрлі адаптерлі дисплейлерде графикалық режимдерді толығымен басқаруды қамтамасыз ететін программалардың кітапханасы;
Координаттар жазықтығы
Паскальдағы графикалық режимде төмендегі координаттар жазықтығы пайдаланылады.
Графикалық режимдегі координаталар жазықтығындағы бірінші Х координатасы көлденеңінен солдан оңға, ал екінші У координатасы тігінен, жоғарыдан төмен қарай өзгеріп отырады. Координатаның басы сол жақ жоғарғы бұрыштағы (0,0) координатасы болып табылады. Х координатасында 640, ал У координатасында 480 нүктесі бар, яғни координатаның оң жақ төменгі бұрышындағы нүкте (640,480)
SetPixel(x,y,color) – экранға экранға X,Y координаталары арқылы нүкте салады. Сolor – оның түсін анықтайды.
Line(x1,y1,x2,y2) - экранда (X1,Y1) нүктесінен (X2,Y2) нүктесіне дейін кесінді сызады
SetPenColor(color) – қарындыштың түсін таңдайды, color түсі
SetPenWidth(n) – кесіндінің қалыңдығын таңдайды, n пиксель.
Line(x1,y1,x2,y2); LineTo(x,y);
Rectangle(x1,y1,x2,y2) – экранда сол жақ жоғарғы (x1,y1) және оң жақ төменгі (x2,y2)координаталары бойынша төртбұрыш салады.
FloodFill(x,y,color) – таңдалған стиль бойынша тұйық фигураның ішін бояйды.
Circle(x,y,r) - экранға шеңбер сызу процедурасы Мұндағы,(Х,Y) – центрдің координатасы, ал R –радиусы.
Textout(х,у, ‘мәтін’)- экранға мәтін жазу
Практикалық жұмыс.
1-есеп.
Program liniay;
uses GraphABC;
begin
setpencolor(clred);
setpenwidth(5);
line(100,50,100,220);
line(100,50,250,50);
readln;
end.
2.есеп.
Сергіту сәті:
Көз жаттығуын орындату:
https://www.youtube.com
|
Компьютер,
Жұмыс дәптері,
программалық жабдықтама -
ABC Паскаль бағдарламасы
видеоролик
|
Соңы
15 минут
Талдау
Жинақтау
|
Оқушылардың орындаған жұмыстарын қорғайды және талдау жасау.
«Ыстық орындық» әдісі
1.SetPixel(x,y,color)
2.Line(x1,y1,x2,y2)
3.SetPenColor(color)
4.SetPenWidth(n)
5.Circle(x,y,r)
6.Rectangle(x1,y1,x2,y2)
7.FloodFill(x,y,color)
8. Textout(х,у, ‘мәтін’)
Үйге: геометриялық фигураларды пайдалып, жануар салу.
|
Оқушылар жұмыстары
орындық
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциалды оқыту –көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
|
Бағалау –оқушылардың берілген материалдарды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?
|
Пәнарлық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік ережелері
АКТ
Құндылықтармен байланыс
|
Геометриялық фигураларды пайдаланып, сурет құрастыру.
|
|
Математика, бейнелеу өнері, ағылшын тілі
|
Рефлексия
|
|
Сабақ мақсаттары, оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды?
Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?
Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?
Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
Қорытынды бағалау
|
Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
|
Достарыңызбен бөлісу: |