Сабақ: Қазақстан тарихы
Тақырыбы: XIXғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан тарауын қайталау
|
Мектеп: № 60 жалпы орта мектеп
Мұғалімнің есімі:
Б.А.Адилбаева
|
Күні: 08.12.17ж.
|
Сабақ № 28
|
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сынып: 8б
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
XIXғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан тарауын қайталау арқылы қорытынды жасайды
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:XIXғасырдың бірінші жартысындағы қазақ халқының ұлт-азаттық қозғалыстарын таниды , талдайды
Талдайды
|
|
Оқушылардың басым бөлігі:Исатай мен Махамбет бастаған халық-азаттық көтерілісті талдайды
|
Кейбір оқушылар:1837-1847 жылдардағы Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліске баға береді
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: Мәтінді оқиды,ортақ түйінді шешімді жазады,диологты сұқбаттасады,яғни айтылым болады.Пәнге қатысты лексика және терминологияға тоқталу болады
|
Сабақтың тәрбиелік мәні
|
Еліміздің төл тарихын,салт-дәстүрін сақтай білуге ,салауатты өмір сүруге,өзін қорғауға,адамдар қауіпсіздігін сақтауға,өз бетімен білім алуға,азаматтық жауапкершілікке,патриоттық сезімге,экономикалық,саяси және әләуметтік мәселелерді шеше білуге баулу
|
Құндылыққа баулу
|
Өмір бойы білім алу
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап,әңгімелеу,түсіндіру,көрнекілік,рефлексия
|
Бағалау критериі
|
Жеке,жұптық,топтық тапсырмаларды орындай алады.Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: жасауылдар, айырым, ұшыр
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:
1. Исатай мен Махамбет бастаған көтерілістер
2. Кенесары бастаған ұлт-азаттық қозғалыс
3. Кенесарының қоқан хандығымен күресі
4. Қарулы күштерінің құрылуы
|
Сіз неліктен ...... екенін айта аласыз ба?
Кенесары бастаған көтеріліс неліктен жеңіліп қалды деп ойлайсыңдар?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:Исатай мен Махамбет, Кенесары батырлар жайлы дәптерге жазып алу
|
Алдыңғы оқу
|
Кенесары хандығы
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
2 минут
5 минут
|
Сәлемдесу.
Оқушыларды түгендеу.
Қазақтың ұлттық ойыны асық арқылы 3 топқа біріктіремін
Бағалау парақшасын таратамын.Топтар өз топбасшыларын сайлайды.
Үйге берілген тапсырманы "Өрмекші торы" әдісі арқылы сұраймын.
1. Кенесарыға қандай мінездеме берер едіңдер?
2. Кенесарының жіберген елшілері қандай қызмет атқарды?
3. Қытай Кенесарыны және оның әскерлерін өз жеріне жіберуден неге бас тартты?
4. Көтерілістің қандай тарихи маңызы бар?
5.Кенесары бастаған көтеріліс қай жылдары болды?
6.Көтерілістің жеңілу себебі неде?
7.Кенесарының қол астында қаншаға жуық әскер болды?
8.Махамбет бастаған көтеріліс қай жылдары болды?
9.Исатай мен Махамбет қай рудан шыққан?
10.Махамбет бастаған көтерілістің көздеген мақсаты не?
11.Махамбет кім?
12.Кенесары қай жылы хан болып сайланды?
13.Кенесарының алым-салық саясаты жайлы айтып бер
14.Долгов пен Герн неліктен Кенесары ордасына келді?
15.Кенесары Қоқан хандығының қандай бекіністерін басып алды?
16.Хан алым-салықта,сауда-саттықта қандай өзгеріс жасады?
17.Ұлы жүздің батырлары
18.Халық көтерілісі қалай орын алды?
|
1-топ: географ-тарихшылар
2-топ:этнографтар
3-топ экономистер
1. 1837-47 жылдардағы К.Қасымұлы бастаған көтерілісі жайлы сұрақтар топтамасы.
|
Ортасы
20 минут
|
Тіл-халықтың тарихы,шежіресі,халықтың бүкіл өмірінің жаңғырығы мен ізі.Үш тұғырлы тіл, қазақ тілі-мемлекеттік тіл,орыс тілі - ұлтаралық қатынас тілі және ағылшын тілі-жаһандық экономикаға ойдағыдай кіру тілі.
Сондықтан да балалар мен сіздерге үйге тарихи терминдерді үш тілде жазып келуге берген болатынмын
№
|
Қазақша
|
Орысша
|
ағылшынша
|
1
|
Сарбаз
|
Солдат
|
Soldiercol
|
2
|
Салық
|
Налог
|
Tax
|
3
|
Көтеріліс
|
Восстание
|
Uprising
|
4
|
Реформа
|
Реформа
|
Reform
|
5
|
Мұражай
|
Музей
|
the museum
|
6
|
Тарих
|
История
|
History
|
7
|
Сұлтан
|
Султан
|
Sultan
|
8
|
шаруашылық
|
Экономический
|
Business
|
9
|
зерттеуші
|
Исследователь
|
Researcher
|
10
|
Қала
|
Город
|
City
|
11
|
Әскер
|
Военные
|
Army
|
12
|
Жер
|
Земля
|
Earth
|
13
|
Кеңес
|
Консултация
|
consutation
|
14
|
дипломат
|
Дипломат
|
Diplomat
|
15
|
Батыр
|
Герой
|
Hero
|
16
|
қолбасшы
|
Командир
|
commander
|
17
|
Бекініс
|
Крепость
|
Fortress
|
18
|
Шабуыл
|
Атака
|
Attack
|
|
|
|
|
Бейнебаян«Қазақ хандығы» Bilim land
Джиксо әдісі арқылы тақырып бойынша бөліп беремін.
1-топ. Көтерілістің жеңілу себептері мен салдарлары,тарихи маңызы
2-топ. Кенесары Қасымұлы -қаһарман батыр,қолбасшы,дипломат,аса көрнекті тұлғағмемлекет қайраткері.
3-топ. Ханның алым-салық және сауда-саттық саясаты.
Тапсырманың мазмұнымен танысады, оқиды, талдайды, түсіндіреді. Топ бірін-бірі бағалайды
|
Үлестірмелі материалдар шиыршықталған қағаз тапсырмалар, смайликтер.
|
Шығармашылық қалыптастыру
6 минут
|
Тақырыпқа байланысты 1-топ. Сәйкестендіру,2-топ.Мағынаны айыру,3-топ.Толықтыруды қажет ететін тест орындауға беремін
1.Сәйкестендіру тесті. Географ-тарихшылар тобы
Кенесары Қасымұлы бастаған көтеріліс басталды
|
|
Тастөбе ұрысында
|
Исатай бастаған көтеріліс толығымен жеңілді
|
|
1837ж15 қараша
|
Исатай Тайманұлы дүниеге келген жыл
|
|
1837ж
|
Тастөбе түбіндегі шайқас
|
|
1791ж
|
2.Мағынаны айыру.Экономистер тобы
№
|
Мазмұны
|
Қаржы жүйесі
|
Бекініс
|
Лауазым атауы
|
Салық атауы
|
1
|
Зекет,ұшыр
|
|
|
|
|
2
|
Жүзбасы
|
|
|
|
|
3
|
Жаңаелек
|
|
|
|
|
4
|
Фискаль
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ақ парақ, қалам
|
Аяқталуы
Бекіту
Құзырлылық қалыптастыру
7 минут
|
3.Толықтыруды қажет ететін тест.Этнографтар тобы
1837ж
|
|
Хорунжий Рытовтың отрядын тас-талқан етіп жеңіп шықты
|
|
Басықара,Ағыбай,Иман,Бұқарбай батырлар
|
Ақмола бекінісіне басып кірді
|
1842ж
|
Обручев
|
|
|
Ресей императоры
|
Кенесарыға қарсы жорық ұйымдастыру жөнінде жарлық шығарды.
|
1843ж тамыз
|
|
Кенесарыға қарсы екінші әскер жабдықтады.
|
1845ж.Ақпан
|
Долгов және Герн.
|
|
"Поп-корн" әдісі арқылы сұрақ-жауап. Кенесары қай жылы хан болып сайланды?
2. Кенесарының алым-салық саясаты жайлы айтып бер?
3. Кенесарының қол астында қаншаға жуық әскері болды?
4. Долгов пен Герн неліктен Кенесары ордасына келді?
|
Сұрақтар топтамасы
|
Бағамдау-бағалау
Рефлексия
2 минут
|
Екі жұлдыз, бір тілек арқылы кері байланыс жүргіземін.
|
Бағалау
2 минут
|
Жүйелеп нақты бағалаймын
|
Топ басшылар бағалау парағын толтырып мұғалімге ,тапсырады (жинақтау, бағалау)
|
Келесі оқу
1минут
|
Кенесары хандығы
|
Күнделік
|
Қосымша ақпарат: www.tarih.spring.kz сайтынан алынған қосымша материалдар
|
Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
Деңгейлік тапсырмаларды орындату және тақырып бойынша қосымша электрондық оқулықтағы тапсырмаларды орындату
|
Формативті бағалау:
Смайликтер, ауызша мадақтау және "Бағдаршам" әдісі арқылы бағалаймын
|
География, қоғам, әдебиет
Қауіпсіздік ережелерімен таныстыру
|
Сабақ бойынша рефлексия:
1. Бүгінгі сабақта үйренгендеріңіздің ішінен өзіңіздің дайындығыңызға нені пайдаланамын деп ойлайсыз?
2. Бүгінгі сабақта сізге бәрінен де не ұнады?
3. Бүгінгі сабақта қандай да бір түсініксіз сұрақтар болды ма?
4. Кез - келген өзге де пікірлер:
|
|