Сабақ №57
|
биология 7 сынып.Күні: 15.04.16 ж
|
Сабақтың тақырыбы
|
Сүтқоректілердің тіршілік ортасы.
|
Сілтеме
|
Жоспар, «Жануартану оқулығы» (Қ.Қайым), арнайы суреттер, «Биология» оқулығы, желідегі видео, , үлестірме материал, «Биология» жұмыс дәптері (Құрманғалиева Ж.),
|
Негізгі мақсаты
|
Сүтқоректілер класының жалпы сипаттамасы, сүтқоректілердің тіршілік ортасы, сыртқы және ішкі құрылысының ерекшеліктері.бойынша теориялық түсінікті меңгеру және алған білімді өмірде пайдалана білу.
|
Түйінді идеялары
|
Сүтқоректілер туралы ұғым бере отырып, оларды қорғай білуге баулу
|
Нәтиже:
|
1. Алған білімдерін айтуға , салыстыруға, делелдеуге үйренеді 2. Ұйымшылдыққа, топтаса жұмыс істеуге, өз ойларын еркін айта білуге, бірін-бірі дұрыс тыңдай білуге үйренеді
|
Ұйымдастыру
|
Көшбасшы болу, топқа бөлу, амандасу рәсімі, ынтымақтастық атмосфераны құру, сынып оқушыларын түгендеу, оларға бағалау ерекшеліктерін түсіндіру (өзін өзі, жұптық, топтық)
Жақсы оқып сабақты,
Әдеп сақтау сәніміз.
Сәлем бердік сіздерге,
Басымызды иіп бәріміз.
|
Қолданылған модульдер
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Уақыт
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
Үй тапсырмасын сұрау
Білу
«Жұмбақтар шешу» АКТ, СТО
Түсіну
Қолдану
«ДЖИГСО» стратегиясы(мазмұнды сызбамен жұмыс)
Оқушылардың жас ерекш. сәйкес оқыту және оқу
Талантты және дарынды балаларды оқыту
|
Міне балалар бүгін бізге қонақтар келіп отыр.
«Келгенше қонақ ұялады,
Келген соң үй иесі ұялады»,- демекші,біз ұятқа қалмауға тырысайық. Бар білімімізді ортаға салайық.Психологиялық сәт (бір-біріне тілектер айту)
1.Биологиялық диктант:
Құстарды зерттейтін ғылым саласы - ..................................(орнитология)
Олардың денесі............, ................және..............бөлімдерге бөлінген.(бас,мойын тұлға)
Құстардың жақ сүйектері тұтас мүйізді тақташалармен қапталған. Оны құстардың ...............................деп атайды. (тұмсығы)
Құс тұмсығы ......................, ......................бөлімдерден құралады.(тұмсықүсті,тұмсықасты)
Өңештің кеңейген бөлігі .....................................деп аталады.(жемсау
2. Электронды оқулықтан,тест,интерактивті тапсырмалар орындау.
І. Қызығушылықты ояту
Өткен сабақта құстар класымен таныстық, қорытындыладық.
Ал, бүгінгі сабақта біз сендермен жаңа сабақпен танысамыз. Сабақтың тақырыбын айтпас бұрын мен сендерге мынадай жұмбақтар жасырамын.
Қамыс құлақ,
тостаған тұяқ,
мінсең қанат,
сүті дәрі, еті тамақ.(жылқы)
2.Үстінде екі тауы бар,
Қызық бір жануар.(Түйе)
Тарғыл – тарғыл таспа, тастан бірақ басқа,
Мекені қамыста, бұл саған таныс па? /Жолбарыс/.
Жазда қыдырады, қыста тынығады. /Аю/.
Электрондық оқулық арқылы жаңа сабақты түсіну.
ІІ. Мағынаны ажырату Әр топқа тапсырмалар береді
І топ: Сүтқоректілер
ІІ топ: ҚҰрлықта мекендейтін сүтқоректілер
ІІІ топ: Қазіргі сүтқоректілер
.
Әр тапсырмадан соң ынталандырады, «Жарайсың», «Өте жақсы», басбармақ арқылы, «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы
|
Айналаға алақанмен
Жылулықты шашайық!
Сәттілік тілеп, күлімсіреп,
Біз сабақты бастайық!
Түрлі түсті стикерлер арқылы 3 шағын топтарға бөлінеді
І топ:
ІІ топ:
ІІІ топ:
Үйге берілген тапсырма бойынша топтар жарыс түрінде дайындықтарын көрсетеді Биологиялық диктантты орындайды
Электронды оқулықтан,тест,интерактивті тапсырмалар орындайды
Жұмбақтарды шешіп, тақырыпты ашады
Өз ойларын жазуды ұсынады, топпен жұмыс жасайды
Әр түрлі әдістер арқылы мәтінмен танысады, зерттейді
Ойларын қорытып, оны қағаз бетіне түсіреді
Топ мүшелері сабақтың мақсатына өз идеяларын қосады
«Әркімнің пікірі құнды»
Оқыған материалдарын постерге түсіріп, әр топ қорғап талдайды;
Бірін-бірі қолдайды
|
2 мин
5мин
10мин
2 мин
15 мин
|
АКТ
|
Сергіту сәті
1.Шығармашылық тапсырма. Алдын ала үй тапсырмасы ретінде Қызыл кітапқа тіркелген сүтқоректілер туралы
|
Оқушылар өздерінің жасап келген слайдтарымен таныстырады.
|
3мин
|
Талдау__Жинақтау'>Талдау
ЖинақтауСТО
«Білім торы» стратегиясы
|
ІІІ.Ой толғаныс «Миға шабуыл» Электронды оқулықтан интерактивті және тест тапсырмаларын орындайды
|
Тест сұрақтарға жауап бере, білім торын құрайды
|
5мин
|
Бағалау ОүБ
|
Топ жетекшілерінің бағаларын негізге ала отырып бағалар қойылады
|
Бірін-бірі қолдайды
|
2 мин
|
Үй тапсырмасы
|
Тақырыпқа байланысты желідегі қосымша материалдар бойынша хабарламалар дайындау тапсырады
|
Бағаларын қойғызады Оқушылар өз пікірлерін жазады
|
1 мин
|
Кері байланыс
|
Не нәрсе оңай болды?
|
Не нәрсе қиын болды?
|
Нені білгіңіз келеді?
|
|
|
|
|
|
Оқушылар сабақта не сәтті өтті, нені жақсы меңгерді, соларды стикерлер арқылы үш түрлі смайликтерге жапсырады
Сыныбы: 7. Пәні- Биология
Сабақ № 44 Күні-16.02.16 ж
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қосмекенділер. Кластың жалпы сипаттамасы. Бақаның сыртқы және ішкі құрылысы.
|
|
Сілтеме
|
Биология Жалпы білім беретін мектептің 7-сыныбына арналған оқулық, слайдтар, суреттер, сабақ жоспары
|
|
Сабақтың мақсаты
|
Қосмекенділерге сипаттама беру.
Бақаның ішкі және сыртқы құрылысына тоқталу.
Көбею және даму үдерістеріне түсінік беру.
Қосмекенділер мен балықтар кластарының өкілдерін салыстыру.
|
|
Оқыту нәтижесі
|
Қосмекенділердің негізгі ерекшеліктерін,
сыртқы және ішкі құрылысын, дене мүшелерін,
тіршілік әрекеттерін сипаттай алады.
Мүшелер жүйесінің қызметтері мен
сезім мүшелерінің бақа тіршілігіндегі маңызын түсінеді.
Қосмекенділердің маңызын түсініп, қорғау шараларымен танысады.
|
|
Негізгі мақсаттар
|
Топпен жұмысты ұйымдастыру
Өзара әрекет арқылы бір-бірімен кеңесу,оқушылардың оқулық мәтінімен,сызбанұсқалармен және кестелермен жұмыс істеу икемділігі туралы түсініктерін дамыту
Оқушылардың кеңейтілген тапсырмаларды тиімді орындауын жүзеге асыру
|
|
Болжамданған нәтиже
|
Қосмекенділердің маңызын түсініп, қорғау шараларымен танысады.
|
Сабақтың кезеңдері
|
Ресурс-тар
/керек-ті жабдық-тар/
|
Оқыту моделі
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдас-
тыру
3мин
|
|
Топқа бөлу
|
1.Ұйымдастыру кезеңі:Көңіл-күйді анықтау.
Әр оқушы өзінің көңіл - күйін білдіретін суретті парақшаны көтереді
а)Оқушылардың сабаққа назарын аудару.
ә) Психологиялық тұрғыдан дайындау.
б)Топтастыру .
Топтарға бөлу:
Үстел үстіндегі түрлі-түсті дөңгелектерді таңдайды, оқушы сол реттілікпен топқа отырады.
в) Топтың лидерін сайлау
|
1.Сабаққа әзірлену
2. Топқа бөлінеді
|
Үй тапсырма-сын сұрау
15 мин
|
|
|
АКТ-ны пайдалану арқылы өткен тарауды «Миға шабуыл» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
Еске түсіру мақсатында «Балықтар әлеміне саяхат» видеосын көру.
“Білім” минуты
1. Желілер қандай тип тармақтарына бөлінеді?
2. Желілі жануарларға тән белгіні ата?
3. Балық денесі қандай бөлімдерден тұрады?
4. Балық денесінде қандай жүзбе қанаттары болады?
5. Шеміршекті балықтар қандай класс тармағына бөлінеді?
6. Шеміршекті балықтарға тән белгілерді ата?
7. Ерте заманнан бері сақталып келе жатқан балық
8. Балықтардың терісінде болатын ерекше сезім мүшесі
9. Қара уылдырық алынатын балықтар
10. Балықтарға торсылдақ не үшін керек?
11. Балықтың аталық безінен бөлінетін зат?
12. “Бекіренің басы тасқа тимей қайтпайды”- деген ұғым нені білдіреді
13. Балықтардың өрістеуі дегенді қалай түсінесіңдер?
14. Каспийдің тірі алтыны деп қандай балықтарды айтамыз?
15. Жергілікті жерімізде балық өндіретін зауыт бар ма?
|
Үйге берілген тапсырма бойынша топтарсұрақтарға жауап беріп , жарыс түрінде дайындықтарын көрсетеді.
|
Кіріспе
Ой қозғау
әрі сергіту сәті
Білу
8 мин
|
Слайд көрсету
|
АҚТ топтық жұмыс
|
Сабақтың мақсатын айқындау үшін
Жұмбақ шешу: «Өзім құрлықта,балам суда» шешуі: бақа.
Сергіту сәті: «Бақа»биі слайд арқылы
Электронды оқулықтан «Қосмекенділер» тыңдау
|
Сабақтың мақсатын айқындау үшін
Жұмбақ шешу
|
Түсіну
4 мин
|
Кітап
|
СТО
Топтық жұмыс
|
Оқушыларға берілген тапсырмаларды пайдалана отырып,жаңа сабақтың мазмұнын меңгертуге бағыттау.Топтарға тапсырма:
1-топтың тапсырмасы:Бақаның сыртқы құрылысы:бас,ауыз ,көз,дабыл жарғағы,тұлға,сан,сирақ,табан,саусақ,білек,қары
2-топтың тапсырмасы:Бақаның ішкі құрылысы:
|
Оқулықтағы мәтінмен жұмыс ,мәтінді оқып,меңгеру,талдау
|
Қолдану
5мин
|
Постэр
|
|
Әр топтың тапсырмаларды орындау үшін осы тапсырмалар арқылы не біліп шығамыз? Деген сұрақ қою.
|
Оқушылар Постэрде сызбасын салу,түсіндіру,талдау
|
Талдау
5 мин
|
Оқулық,
Оқушы
дәптер
|
Топтық жұмыс,
диалог
|
1 тапсырма:«Биологиялық пошта» ойыны
І . Балықтарға тән белгілерді
жинақтаңыздар
ІІ. Қосмекенділерге тән белгілерді
жинақтаңыздар
Қан айналым жүйесі-тұйық
Бір ғана қанайналым шеңбері бар
Екі қан айналым шеңбері бар
Терісі арқылы тыныс алады
Бүйір сызығы бар
Торсылдағы бар
Торсылдағы жоқ
Аналь тесігі бар
Клоакасы бар
Терісінде қабыршақтары бар
Терісі клегейлі безбен қапталған
Жүзбе қанаттары бар
Аяқтарында жарғақшалары бар
Улы безі болады
|
Тапсырманы орындау:«Биологиялық пошта» ойыны
|
Бағалау
3 мин
|
Бағалау парақтары
|
|
|
Критерилер бойынша оқушы өзін-өзі бағалау
|
Үйге тапсыр-ма
1 мин
|
Ой түйін
«білім алып,ізденуге ешқашан да кеш емес,бүгінгі қозғалған мәселелер бос емес »
Оқулықтан : Қосмекенділер. Кластың жалпы сипаттамасы. Бақаның сыртқы және ішкі құрылысы тақырыбындағы мәтінді оқу,түсіну. Сөзжұмбақ, ребус құрастыру.
|
Рефлек-сия
1 мин
|
Не үйрендім? Не білгім келеді?Келесі сабаққа ұсыныс пікірлер,талап тілектер
|
Достарыңызбен бөлісу: |