7.1.6.1 – коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу.
7.2.4.1 – идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау.
Сабақ мақсаты
Тамақтану туралы мәтінмен танысады, мақал-мәтелдердің тақырыптық топтарына түсінеді.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді, мақал-мәтелдердің тақырыптық топтары бойынша тапсыпмалар орындайды.
Күтілетін нәтиже
дұрыс тамақтану туралы ақпарат алады және мақал-мәтелдердің тақырыптық топтарына тән белгілермен танысады.
Тілдік мақсаттар
Негізгі сөздер мен тіркестер: ас, тамақтану, Отан, ерлік, ынтымақ, достық, төрт түлік мал, мінез-құлық, өнер, отбасы.
Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Дұрыс тамақтану тәртібін сақтау туралы әңгімеле. 2. Сүйікті асың қандай? 3. Мақал мәтелдердің қандай тақырыптық топтарын білесіңдер? 4. Мақал-мәтелдерді дұрыс топтастыр. 5. Мақалдың тақырыбын тап.
Жазылым бойынша ұсыныстар: мәселені бірлесіп шешудің амалын табады; жұмыстың баламалы амалдары туралы идеясын ұсынады және пікір алмасады; өз бетінше тапсырмалар орындайды; сұрақтар қояды және жауап береді.
Осыған дейінгі меңгерілген білім
Саламатты өмір салты және мақал-мәтелдердің құрылымдық түрлері бойынша тапсырмалар саралау
Жоспар
Сабақ кезеңдері
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Сабақтың мақсатымен және күтілетін нәтижелермен таныстыру. Алдыңғы сабақта өткендерді еске түсіру.
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы Аяқталуы
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушынлардың іс-әрекеті
«Шахмат тақтасы» арқылы бағалау
Асықтар арқылы бағалау
Мұғалімнің қолдау сөздері арқылы бағалау
Слайд, сұрақтар салынған ұяшықтар, постерлер, тақта, маркер
Қағаз, қалам, асықтар
Тыңдалым мәтіні
Үйге берілген тапсырманы сұрау. Оқушыларға өткен тақырып бойынша бірнеше сұрақтар қою.
«Джигсо» әдісі арқылы 1, 1А тапсырмаларын орындату.
1Ә тапсырмасын қысқаша дебат арқылы орындату.
Ережені түсіндіріп, бірнеше сұрақтар қою.
2, 3-тапсырмаларды «Өрмекші торы» әдісі арқылы орындату.
4-тапсырма бойынша мәтін тыңдатып, постер жазып 4А тапсырмасын орындату.
5-тапсырма бойынша «Кім тапқыр» ойынын ойнату.
Үйге тапсырма: 1Б.
Үйге берілген тапсырманы еске түсіреді. Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.
«Джигсо» әдісі арқылы 1, 1А тапсырмаларын орындайды.
1Ә тапсырмасын қысқаша дебат арқылы орындайды.
Ережені түсініп, сұрақтарға жауап береді
2, 3-тапсырмаларды «Өрмекші торы» әдісі арқылы орындайды.
4-тапсырма бойынша мәтін тыңдап, постер жазып 4А тапсырмасын орындайды.
7.1.1.1 – мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау
7.3.5.1 – оқылым мен тыңдалым материалдары бойынша сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жасау
Сабақ мақсаты
Емдеу-сауықтыру орындары туралы мәтін талдау арқылы ауызша сөйлеу мәнерін дамытады, мақал-мәтелдердің тәрбиелік мәнінің ережесімен танысады.
Мәтіндерге тілдік талдау жасайды, ережеге байланысты тапсырмалар орындайды.
Мәтін мазмұны бойынша, идеясы туралы пікірін жеткізеді, мақал-мәтелдердің тәрбиелік мәнін түсінеді.
Күтілетін нәтиже
Мәтін бойынша сұрақтарға дұрыс жауап беру арқылы зейіндерін дамытады, мақал-мәтелдердің тәрбиелік маңызын талдайды.
Тілдік мақсаттар
Негізгі сөздер мен тіркестер: емдеу-сауықтыру, шипажай, «Меркі» шипажайы, мақал-мәтелдердің тәрбиелік мәні, жастар тәрбиесі.
Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Емдеу-сауықтыру орталықтары туралы не білесіңдер? 2. Қазақстандағы қандай емдеу-сауықтыру орталықтарын білесіңдер? 3. Сен тұратын жергілікті жерде емдеу-сауықтыру орталықтары бар ма? 4. Берілген мақал-мәтелдердің мағынасын тарқата айтып беріңдер.
5. мақал-мәтелдердің тәрбиелік мәнін түсіндіріңдер..
Жазылым бойынша ұсыныстар: ақпараттарды өз бетінше меңгереді; берілген мәтінді тұжырымдайды; таным әрекет үрдісінде ынтымақтастықта болады; белсенді оқу тәжірибесі пайда болады.
Осыған дейінгі меңгерілген білім
Ас және мақал-мәтелдердің тақырыптық топтары туралы білімдерін тексеру.
Жоспар
Сабақ кезеңдері
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Сабақтың мақсатымен және күтілетін нәтижелермен таныстыру. Алдыңғы сабақта өткендерді еске түсіру.
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы Аяқталуы
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушынлардың іс-әрекеті
Жұлдызша арқылы бағалау
Жылы түспен бағалау
Формативті бағалау
Слайд, жұлдызшалар сұрақтар салынған ұяшықтар
Дидактикалық материалдар, тақта, маркер, түсті қағаздар
Флипчарттар, стикерлер, қағаз қалам
Үйге берілген тапсырманы сұрау. Оқушыларға өткен тақырып бойынша бірнеше сұрақтар қою.
«Социометрия » әдісі арқылы 1-тапсырма және оған байланысты 1А, орындату. 1Ә, 1Б тапсырмаларын орындату
Ережені түсіндіріп, бірнеше сұрақтар қою.
«Айналмалы бекет» әдісі арқылы 2, 2А, 3-тапсырмаларды орындату.
4-тапсырма бойынша мәтін тыңдату
«Фишбоун» әдісімен 4А, 4Ә тапсырмаларын орындату.
Оқушыларды сергітіп 6-тапсырманы орындату
Үйге тапсырма: 5 және 5А тапсырмалары.
Үйге берілген тапсырманы еске түсіреді.
Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.
«Социометрия » әдісі арқылы 1-тапсырма және оған байланысты 1А, орындату. 1Ә, 1Б тапсырмаларын орындайды.
.
Ережені түсініп, сұрақтарға жауап береді
«Айналмалы бекет» әдісі арқылы 2, 2А, 3-тапсырмаларды орындайды..
4-тапсырма бойынша мәтін тыңдайды
«Фишбоун» әдісімен 4А, 4Ә тапсырмаларын орындайды.
Оқушыларды сергітіп 6-тапсырманы орындайды.
Үйге тапсырма: 5 және 5А тапсырмаларын орындайды
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақ: Қазақ тілі
Мектеп: Аяққұм негізгі мектебі
Тақырыбы: 3.6.Дәрілік өсімдіктер. Мақал-мәтелдердің ұлттық сипаты
7.1.6.1 – коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу.
7.2.4.1 – идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау.
Сабақ мақсаты
Пайдасы мол өсімдіктер туралы мәтіндермен танысып, қазақ мақал-мәтелдерінің ұлттық сипатын түсінеді.
Тақырыптар бойынша өз бетімен мақал-мәтелдер табу арқылы сөздік қорларын дамытады.
Мәтінге тақырып қойып, құрылымдық бөлімдерін анықтайды.
Күтілетін нәтиже
Дәрілік өсімдіктер жайлы мәтіндермен танысып, мақал-мәтелдердің ұлттық сипаты жайлы алған білімдерін бекітеді.
Тілдік мақсаттар
Негізгі сөздер мен тіркестер: дәрілік өсімдіктер, алоэның дәрілік қасиеті, мақал-мәтелдердің ұлттық сипаты, ұлттық қасиет.
Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Дәрілік өсімдіктер туралы не білесіңдер? 2. Дәрілік өсімдіктердің қандай түрлерін білесіңдер? 3. Мәтіндегі ойды бір сөйлеммен беріңдер. 4. Мақал-мәтелдердің ұлттық сипатын түсіндіріңдер. Жазылым бойынша ұсыныстар: дәрілік өсімдіктер жайлы өз бәлетіндерін ортаға салады; бірлесіп және өз бетінше тапсырмалар орындайды; диалог құрады; сұрақтар қояды және жауап береді.
Осыған дейінгі меңгерілген білім
Қазақстандағы сауықтыру мекемелері және мақал-мәтелдердің тәрбиелік мәні туралы сұрақтар қою. Тапсырмалардың орындалуын тексеру.
Жоспар
Сабақ кезеңдері
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Сабақтың мақсатымен және күтілетін нәтижелермен таныстыру. Алдыңғы сабақта өткендерді еске түсіру.
7.1.6.1 – коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу.
7.3.2.1 – жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жазу.
7.4.3.1 – фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану.
Сабақ мақсаты
Жүз жасау туралы мәлімет алады, өткен сабақты еске түсіреді. Мәтін бойынша тілдік талдау тапсырмаларын орындап, бөлімде алған білімдерін бекітеді. Өмір жасының ұзақтығына әсер етуші факторлар пікірлерін тарқатады, мақал-мәтелдерге байланысты тапсырмаларды орындайды.
Күтілетін нәтиже
Денсаулықты күту жайлы мәтінмен танысып, мақал-мәтелдер жайлы алған білімдерін бекітеді.
Тілдік мақсаттар
Негізгі сөздер мен тіркестер: денсаулық, ұзақ өмір, ауруға шалдығу, саламатты өмір салты, мақал-мәтелдер
Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Мақал-мәтел дегеніміз не? 2. Мақал-мәтелдердің тура және ауыспалы мағынада қолданылуына мысал келтіріңдер. 3. Мақал-мәтелдердің айырмашылықтарын айтыңдар. 4. Мақал-мәтелдердің тәрбиелік мәні дегенді қалай түсінесіңдер? 5. Денсаулықты күту жайлы не білесіңдер? 6. Ұзақ өмір сүру үшін не істеу керек?
Жазылым бойынша ұсыныстар: денсаулық сақтау жайлы өз білеміндерін ортаға салады; бірлесіп және өз бетінше тапсыралар орындайды; диалог құрады; сұрақтар қояды және жауап береді.
Осыған дейінгі меңгерілген білім
Дәрілік өсімдіктер және мақал-мәтелдердің ұлттық сипаты туралы сұрақтар қою. Тапсырмалардың орындалуын тексеру
Жоспар
Сабақ кезеңдері
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Сабақтың мақсатымен және күтілетін нәтижелермен таныстыру. Алдыңғы сабақта өткендерді еске түсіру.
7.3.4.1 – эссе құрылымы мен даму жүйесін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу (дискуссивті эссе)
7.3.6.1 – мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау.
7.4.4.1 – етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану.
Сабақ мақсаты
Достық пен сүйіспеншіліктің маңызын түсінеді, етістік сөз табының қызметімен тансады.
Достық тақырыбындағы мәтіндерді тілдік тұрғыдан талдауға қатысады, мәтіндерден етістіктерді сұрақ қою арқылы ажыратуды түсінеді.
Достық туралы өз ойларын ашық жеткізіп, етістікке тін ерекшеліктерді анықтайды.
Күтілетін нәтиже
Достық пен сүйіспеншілік туралы ойларын тарқатып, етістіктің қызметін түсінуде өз беттерінше жұмыс жасайды.
Тілдік мақсаттар
Негізгі сөздер мен тіркестер: достық, адамгершілік, сүйіспеншілік, Етістік, іс-әрекет, қимыл, не істеді? Қайтті?
Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Дос деп кімді айтамыз? 2. Сен досыңа қалай көмектесесің? 3. Қандай әректтер адамгершілікке жатады? 4. Етістіктің сұрақтары қандай? 5. Сөйлемдегі етістіктерді табыңдар?
Жазылым бойынша ұсыныстар: Адамгершілік, достық жайлы өз ойларын жетік жеткізе біледі. Ереже бойынша тапсырмалар орындайды?. Сыни тұрғыдан ойлау қабілеті дамиды. Практикалық және ізденіс тапсырмаларын орындайды.
Осыған дейінгі меңгерілген білім
Ұзақ өмір сүрудің жолдары мен мақал-мәтелдерге байланысты жалпы сұрақ-тапсырмаларды орындау.
Жоспар
Сабақ кезеңдері
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Сабақтың мақсатымен және күтілетін нәтижелермен таныстыру. Алдыңғы сабақта өткендерді еске түсіру.
Үйге берілген тапсырманы сұрау. Оқушыларға өткен тақырып бойынша бірнеше сұрақтар қою.
1-тапсырмадағы мәтінді оқып, оған байланысты берілген тапсырмаларды орындату(мәтінге тақырып қою, берілген ұғымдармен жұмыс жасау, эссе жазу, мақал-мәтелді ажырату).
Етістіктің ережесін түсіндіріп, бірнеше сұрақтар қою.
2-тапсырма. «Достарым» әнінің мәтінін тыңдату. Әндегі негізгі ойды анықтау. Ондағы етістікті табу.
3-тапсырма. Достық туралы қанатты сөздерді оқытып, ондағы етістіктерді тапқызу.
4-тапсырма. Сөздерді оқытып, сөз құрамына қарайй талдату.
5-тапсырма. Берілген ертегідегі тырна мен түлкінің достығы туралы өз ойларын ортаға салып, постер құрату. (Ойлау картасын, жасатып, қорғату)
Үйге тапсырма:
6-тапсырма. «Ахмет Байтұрсынұлы және қазақ тіл білімінің терминдері» деген тақырыпқа реферат жазып келу.
Үйге берілген тапсырманы еске түсіреді.
Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.
1-тапсырмадағы мәтінді оқып, оған байланысты берілген тапсырмаларды орындайды. Мәтіндегі ойды жалғастырып, «Менің досым» тақырыбына эссе жазады. (5мин беріледі)
Ережені түсініп, бірнеше сұрақтар қою.
2-тапсырма. «Достарым» әнінің мәтінін тыңдату. Әндегі негізгі ойды анықтау. Ондағы етістікті табу.
3-тапсырма. Достық туралы қанатты сөздерді оқытып, ондағы етістіктерді тапқызу.
4-тапсырма. Сөздерді оқытып, сөз құрамына қарайй талдату.
5-тапсырма. Берілген ертегідегі тырна мен түлкінің достығы туралы өз ойларын ортаға салып, постер құрату. (Ойлау картасын, жасатып, қорғату)
Үйге тапсырма:
6-тапсырма. «Ахмет Байтұрсынұлы және қазақ тіл білімінің терминдері» деген тақырыпқа реферат жазып келу.
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін сабақта оқушылар не үйренді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Саралау шаралары тиімді болды ма?
Жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақ: Қазақ тілі
Мектеп: Аяққұм негізгі мектебі
Тақырыбы: 4.2.Жаман жолдас. Етістіктің тұлғасына қарай бөлінуі
7.3.6.1 – мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау.
7.4.4.1 – етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану.
Сабақ мақсаты
Достық , жолдас болу туралы мәтіндерді талдайды, етістіктің тұлғасына қарай бөлінуі бойынша тапсырмалар орындайды.
Мәтінді оқып, өз ойын ауызша еркін білдіру мен мәтін мазмұнын қорытып эссе жазу арқылы шығармашылық қабілеттері дамиды, етістіктерді мәтін ішінен табады.
Мәтінді тілдік тұрғыдан талдап, мәтін мазмұны бойынша қз ойларын ортаға салып, негізгі және туынды етістіктерге байланысты мысалдар келтіреді.
Күтілетін нәтиже
Адамгершілік, достық туралы мәтіндерді талдайды, етістік тұлғасы бойынша білімдерін кеңейтеді.
Тілдік мақсаттар
Негізгі сөздер мен тіркестер: жаман жолдас, мінсіз дос, негізгі етістік, туынды етістік, етістіктің тұлғасы.
Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Жолдас ұғымын түсіндіріңдер. 2. Мінсіз дос дегенді қалай түсінесіңдер? 3. Тыңдалым мәтіні туралы өз пікірлеріңді жеткізіңдер? 4. Ереже бойынша түсінгендеріңді нақты мысалдар келтіру арқылы дәлелдеңдер. 5. Етістіктің тұлғасын анықтаңдар.
Жазылым бойынша ұсыныстар: адамгершілік және достық жайлы ойларын жетік жеткізе біледі. Ереже бойынша тапсырмалар орындайды?. Сыни тұрғыдан ойлау қабілеті дамиды. Пікірталас жүргізеді..
Осыған дейінгі меңгерілген білім
Достық, сүйіспеншілік және етістік бойынша алған білімдерін саралау.
Жоспар
Сабақ кезеңдері
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Сабақтың мақсатымен және күтілетін нәтижелермен таныстыру. Алдыңғы сабақта өткендерді еске түсіру.
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы Аяқталуы
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушынлардың іс-әрекеті
Формативті бағалау
Гүл шоқтары арқылы бағалау
«Бас бармақ» арқылы бағалау
Сұрақтар салынған ұяшықтар
Флипчарт маркерлер, тақта, стикерлер
Флипчарт, қағаз, қалам
Үйге берілген тапсырманы сұрау. Оқушыларға өткен тақырып бойынша бірнеше сұрақтар қою.
1-тапсырмадағы мәтінді оқытып, «Ой шақыру» сратегиясы бойынша бүгінгі өтілетін тақырыпқа талдау жүргізу. 1А тапсырмасын «Қар кесегі» әдісімен орындату. «Еркін жазу» әдісі арқылы 1Ә тапсырмасын орындату.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы 3 және 3А тапсырмасын орындату
Үйге тапсырма:
1 Б және 4-тапсырммалар
Үйге берілген тапсырманы еске түсіреді.
Оқушыларға өткен тақырып бойынша бірнеше сұрақтарға жауап береді..
1-тапсырмадағы мәтінді оқып, «Ой шақыру» сратегиясы бойынша бүгінгі өтілетін тақырыпқа талдау жүргізеді. 1А тапсырмасын «Қар кесегі» әдісімен орындайды. «Еркін жазу» әдісі арқылы 1Ә тапсырмасын орындату.
Ережені түсініп, сұрақтарға жауап береді. Оқушылар шағын топтарға бөлініп, «Модерация»2, 2А, 2Ә тапсырмаларын орындайды.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы 3 және 3А тапсырмасын орындайды
Үйге тапсырма:
1 Б және 4-тапсырммалар
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін сабақта оқушылар не үйренді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Саралау шаралары тиімді болды ма?
Жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақ: Қазақ тілі
Мектеп: Аяққұм негізгі мектебі
Тақырыбы: 4.3.Жігітті жолдасына қарап бағала. Негізгі және көмекші етістіктер
Достық туралы мәтіндермен танысады, негізгі және көмекші етістіктерді түсінеді.
Мәтін бойынша тілдік талдау тапсырмаларын орындап, негізгі және көмекші етістіктердің жасалу жолын үйренеді.
Мәтіннің мазмұнын ашып түсіндіріп, жолдас болу туралы өз пікірін тарқатады.негізгі және көмекші етістіктерді мәтіндерден табады.
Күтілетін нәтиже
Мәтін мазмұны мен идеясы туралы сұрақтарға жауап береді; негізгі және көмекші етістіктер бойынша тапсырмалар орындайды.
Тілдік мақсаттар
Негізгі сөздер мен тіркестер: жолдас, адал дос, амал дос, негізгі және көмекші етістіктер
Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Бүгінгі сабаққа басқа қандай эпиграф алуға болады? 2. Өз достарың жайлы әңгімелеңдер. 3. Достық туралы қандай шығармаларды білесіңдер? 4. Негізгі және көмекші етістіктерді табыңдар. 5. Негізгі және көмекші етістіктердің жасалу олын түсіндіріңдер.
Жазылым бойынша ұсыныстар: мәтінмен өз бетінше жұмыс істеу дағдысын дамытады; мәліметтерді саралайды; тақырып бойынша пікірін жеткізеді; талдау тапсырмаларын орындайды.
Осыған дейінгі меңгерілген білім
Жаман жолдас. Етістіктің тұлғасына қарай бөлінуі туралы тапсырмаларды орындап, сұрақтар қою арқылы білімдерін бекіту.
Жоспар
Сабақ кезеңдері
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Сабақтың мақсатымен және күтілетін нәтижелермен таныстыру. Алдыңғы сабақта өткендерді еске түсіру.
7.3.4.1 – эссе құрылымы мен даму жүйесін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу (дискуссивті эссе)
7.3.2.1 – жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жазу.
Сабақ мақсаты
Тақырып бойынша тапсырмалар орындайды және күрделі етістіктерге тән белгілерді анықтайды.
Мәтін бойынша тілдік талдау тапсырмаларын орындап, күрделі етістіктердің жасалу жолын үйренеді.
Мәтіннің мазмұнын ашып түсіндіріп, түрлі достық туралы өз пікірін тарқатады; мәтін ішінен күрделі етістіктерді табыңдар
Күтілетін нәтиже
Тәрбиелік мәні зор мәтіндермен танысып, сұрақтарға жауап береді; күрделі етістіктер бойынша тапсырмалар орындайды.
Тілдік мақсаттар
Негізгі сөздер мен тіркестер: бай баласы мен жарлы баласы, Асан мен Үсен, шынайы достық, күрделі етістіктер.
Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Бүгінгі сабақтың тәрбиелік маңыздылығы жайлы не айтасыңдар? 2. Берілген мәтін несімен ұнады немесе ұнамады?
3. Осыған ұқсас қандай әңгімелерді білесіңдер? 4. Күрделі етістіктерді табыңдар. 5. Сөйлемде күрделі етістіктер қалай берілген?
Жазылым бойынша ұсыныстар: мәтінмен өз бетінше жұмыс істеу дағдысын дамытады; мәліметтерді саралайды; тақырып бойынша пікірін жеткізеді; талдау тапсырмаларын орындайды.
Осыған дейінгі меңгерілген білім
«Жігітті жолдасына қарап бағала», негізгі және көмекші етістіктер бойынша алған білімдерін тексеру.
Жоспар
Сабақ кезеңдері
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Сабақтың мақсатымен және күтілетін нәтижелермен таныстыру. Алдыңғы сабақта өткендерді еске түсіру.
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Аяқталуы
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушынлардың іс-әрекеті
Мұғалімнің қолдау сөздері арқылы
«Бас бармақ» арқылы бағалау
Смайликтер арқылы бағалау
Слайд, сұрақтар салынған ұяшықтар
Флипчарт, қағаз, қалам
Смайликтер, қағаз, қалам
Үйге берілген тапсырманы сұрау. Оқушыларға өткен тақырып бойынша бірнеше сұрақтар қою.
Оқушыларға 1, 1А, 1Ә тапсырмаларын «Фишбоун» әдісі арқылы орындату. Ережені түсіндіріп, сұрақтар қою. «Социаметрия» әдісі арқылы 2, 3-тапсырмаларды орындату.
«Қар кесгі» әдісі арқылы 4-тапсырманы орындату
Үйге тапсырма:
1 Б тапсырма
Үйге берілген тапсырманы еске түсіреді. Оқушылар өткен тақырып бойынша бірнеше сұрақтарға жауап береді.
Оқушыларға 1, 1А, 1Ә тапсырмаларын «Фишбоун» әдісі арқылы орындайды.
Ережені түсініп, сұрақтарға жауап береді. «Социаметрия» әдісі арқылы 2, 3-тапсырмаларды орындайды.
«Қар кесгі» әдісі арқылы 4-тапсырманы орындайды
Үйге тапсырма:
1 Б тапсырма
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін сабақта оқушылар не үйренді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Саралау шаралары тиімді болды ма?
Жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақ: Қазақ тілі
Мектеп: Аяққұм негізгі мектебі
Тақырыбы: 4.5. Адал дос пен амал дос. Болымды және болымсыз етістіктер
7.4.4.1 – етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану.
Сабақ мақсаты
Тақырып бойынша ой толғап, пікірлер білдіреді, болымды және болымсыз етістіктерге тән белгілерді анықтайды.
Мәтін бойынша тілдік талдау тапсырмаларын орындап, болымды және болымсыз етістіктердің жасалу жолын үйренеді.
Мәтіннің мазмұнын ашып түсіндіріп, түрлі достық туралы өз пікірін тарқатады; болымды және болымсыз етістіктерді бір-біріне айналдырады.
Күтілетін нәтиже
Адамгершілік, достық қарым-қатынас туралы мәтіндермен танысып, сұрақтарға жауап береді. Болымды және болымсыз етістіктер туралы тапсырмалар орындайды.
Тілдік мақсаттар
Негізгі сөздер мен тіркестер: адал дос, амал дос, достықтың түрлері, болымды және болымсыз етістіктер.
Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Бүгінгі сабақтың тәрбиелік маңыздылығы жайлы не айтасыңдар? 2. Берілген мәтін несімен ұнады немесе ұнамады?
3. Осыған ұқсас қандай әңгімелерді білесіңдер? 4. Болымды және болымсыз етістіктерді табыңдар. 5. Болымды және болымсыз етістіктер қалай жасалады?
Жазылым бойынша ұсыныстар: денсаулық тақырыбына қатысты ой қозғайды; пікірлерін ортаға салады; етістіктерді талдайды, болымды және болымсыз етістіктерге тән сипаттарды анықтайды.
Осыған дейінгі меңгерілген білім
«Бай баласы мен жарлы баласы» және күрделі етістіктер бойынша алған білімдерін тексеру. Орындалған тапсырмаларды саралау.
Жоспар
Сабақ кезеңдері
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Сабақтың мақсатымен және күтілетін нәтижелермен таныстыру. Алдыңғы сабақта өткендерді еске түсіру.
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Аяқталуы
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Формативті бағалау
Гүл шоқтары арқылы бағалау
Смайликтер арқылы бағалау
Слайд, сұрақтар салынған ұяшықтар
Флипчарт, постерлер, гүл шоқтары, тақта, маркер, стикер
Смайликтер, қағаз, қалам
Үйге берілген тапсырманы сұрау. Оқушыларға өткен тақырып бойынша бірнеше сұрақтар қою.
1-тапсырмадағы мәтінді бір оқушыға оқытып, 1А тапсырмасын «Айтарым бар» әдісі арқылы орындату. Әр оқушыға өз бетінше 1Ә тапсырмасын орындату.
Ережені түсіндіріп, сұрақтар қою.
«Өрмекші торы» әдісі арқылы 1Б тапсырмасын орындату. Оқушыларды сергіту үшін 3-тапсырманы орындату. «Жуан-жіңішке сұрақтар» арқылы 3А, 3Ә тапсырмаларын орындату
«Қар кесегі» әдісі арқылы 2-тапсырманы орындату. 5-тапсырманы әр оқушыға өз бетінше орындату, алғаш 12 сөзге жеткізген оқушыны бағалау
Үйге тапсырма:
4-тапсырма
Үйге берілген тапсырманы еске түсіреді. Оқушылар өткен тақырып бойынша бірнеше сұрақтарға жауап береді.
1-тапсырмадағы мәтінді бір оқушыға оқып, 1А тапсырмасын «Айтарым бар» әдісі арқылы орындайды. Әр оқушы өз бетінше 1Ә тапсырмасын орындайды.
Ережені түсініп, сұрақтарға жауап береді.
«Өрмекші торы» әдісі арқылы 1Б тапсырмасын орындайды. Оқушылар сергу үшін 3-тапсырманы орындайды. «Жуан-жіңішке сұрақтар» арқылы 3А, 3Ә тапсырмаларын орындайды
«Қар кесегі» әдісі арқылы 2-тапсырманы орындайды. 5-тапсырманы әр оқушы өз бетінше орындайды, алғаш 12 сөзге жеткізген оқушыны бағаланады.
Үйге тапсырма:
4-тапсырма
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін сабақта оқушылар не үйренді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Саралау шаралары тиімді болды ма?
Жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?